plasma_applet_devicenotifier - en to ru translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
ru: Свободно %1 из %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
ru: Подключение…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
ru: Отключение…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
ru: Не отключайте оборудование, выполняется передача файлов…

en: Remove All
ru: Извлечь все

en: Click to safely remove all devices
ru: Безопасно извлечь все носители

en: No removable devices attached
ru: Не подключено ни одного внешнего устройства

en: No disks available
ru: Нет доступных устройств

en: Most Recent Device
ru: Последнее подключённое устройство

en: No Devices Available
ru: Нет доступных устройств

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
ru: Настроить внешние устройства...

en: Removable Devices
ru: Подключаемые устройства

en: Non Removable Devices
ru: Несъёмные устройства

en: All Devices
ru: Все устройства

en: Show popup when new device is plugged in
ru: Открывать всплывающее окно при подключении устройств

en: Mount
ru: Подключить

en: Open in File Manager
ru: Открыть в диспетчере файлов

en: Mount and Open
ru: Подключить и открыть

en: Eject
ru: Извлечь

en: Safely remove
ru: Безопасно извлечь

en: Device Status
ru: Состояние устройства

en: A device can now be safely removed
ru: Устройство может быть безопасно извлечено

en: This device can now be safely removed.
ru: Устройство может быть безопасно извлечено.

en: You are not authorized to mount this device.
ru: У вас нет прав на подключение этого устройства.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
ru: У вас нет прав на отключение этого устройства.

en: You are not authorized to eject this disc.
ru: У вас нет прав на извлечение диска из этого устройства.

en: Could not mount this device as it is busy.
ru: Не удалось подключить следующее устройство, поскольку оно занято.

en: One or more files on this device are open within an application.
ru: Один или несколько файлов на этом носителе открыты в приложениях.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
ru[0]: Один или несколько файлов на этом устройстве открыты в следующих приложениях: %2.
ru[1]: Один или несколько файлов на этом устройстве открыты в приложении «%2».
ru[2]: Один или несколько файлов на этом устройстве открыты в следующих приложениях: %2.
ru[3]: Один или несколько файлов на этом устройстве открыты в следующих приложениях: %2.

en: Could not mount this device.
ru: Не удалось подключить это устройство.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
ru: Не удалось отключить это устройство.

en: Could not eject this disc.
ru: Не удалось извлечь диск.
