plasma-workspace - en to pt_BR translation catalogue (8 entries)

en: Fallback sound theme from freedesktop.org
pt_BR: Tema de som alternativo de freedesktop.org

[ctx: @option:check]
en: Enable notification sounds
pt_BR: Ativar sons de notificação

[ctx: %2 is a theme name or a list of theme names that the current theme inherits from]
en: Based on: %2 | Based on: %2
pt_BR[0]: Baseado em: %2
pt_BR[1]: Baseado em: %2

[ctx: @label Precedes a list of buttons which can be clicked to preview the theme's sounds. Keep it very short]
en: Preview:
pt_BR: Visualização:

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound "%1"
pt_BR: Visualização do som "%1"

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview the demo sound for the theme "%1"
pt_BR: Visualizar o som de demonstração do tema "%1"

[ctx: %1 is a sound theme name. %2 is a sound name]
en: The %1 theme doesn't include the sound '%2'
pt_BR: O tema %1 não inclui o som '%2'

en: Failed to preview sound: %1
pt_BR: Falha ao visualizar o som: %1
