plasma-workspace - en to pt_BR translation catalogue (55 entries)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
pt_BR: Métrico

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
pt_BR: Corporação Acme

[ctx: Town or city]
en: City
pt_BR: Cidade

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
pt_BR: Estado

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
pt_BR: Não foi possível encontrar um exemplo para esta localidade

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
pt_BR: Não foi possível encontrar os locais disponíveis do sistema usando a ferramenta <command>localectl</command>. Por favor, registre um relatório de bug sobre isso em <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
pt_BR: %1 (Brasil)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
pt_BR: Não é possível localizar o executável `check-language-support`

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
pt_BR: Falha ao instalar o pacote %1

en: Another process is already running, please retry later
pt_BR: Outro processo já está em execução, tente novamente mais tarde

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo '/etc/locale.gen'

en: Can't locate executable `locale-gen`
pt_BR: Não foi possível encontrar o executável 'locale-gen'

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Default for System
pt_BR: Padrão do sistema

en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
pt_BR: Padrão para %1

[ctx: @info:title]
en: Language
pt_BR: Idioma

[ctx: @info:title]
en: Numbers
pt_BR: Números

[ctx: @info:title]
en: Time
pt_BR: Hora

[ctx: @info:title]
en: Currency
pt_BR: Moeda

[ctx: @info:title]
en: Measurements
pt_BR: Medidas

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
pt_BR: Tamanho do papel

[ctx: @info:title]
en: Address
pt_BR: Endereço

[ctx: @info:title]
en: Name Style
pt_BR: Estilo do nome

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
pt_BR: Números de telefone

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
pt_BR: Tamanhos de dados e armazenamento

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
pt_BR: Padrão do sistema

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
pt_BR:  (formato padrão para %1)

en: Inherit Language
pt_BR: Herdar idioma

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
pt_BR: Colocar qualquer outro idioma abaixo do inglês causará comportamento indesejado em alguns aplicativos. Se você quiser usar seu sistema em inglês, remova todos os outros idiomas.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
pt_BR: O idioma "%1" não é suportado

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
pt_BR: Adicione idiomas na ordem que você quer vê-los em seus aplicativos.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
pt_BR: Alterar idioma

[ctx: @title:window]
en: Change Language
pt_BR: Alterar idioma

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
pt_BR: Mover para o topo

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
pt_BR: Excluir

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
pt_BR: Nenhum idioma configurado

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
pt_BR: Adicionar idiomas

[ctx: @action:button]
en: Add More…
pt_BR: Adicionar mais...

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
pt_BR: As alterações só terão efeito na próxima vez que iniciar a sessão.

en: Restart now
pt_BR: Reiniciar agora

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
pt_BR: Gerando arquivos de suporte de localidade e idioma; não desligue o computador ainda.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
pt_BR: Arquivos de suporte de local e idioma foram gerados, mas fontes específicas do idioma não puderam ser instaladas automaticamente. Se o seu idioma requer fontes especializadas para serem exibidas corretamente, você precisará descobrir o que são e instalá-las você mesmo.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
pt_BR: Os arquivos de suporte de idioma e locale necessários foram instalados. Agora é seguro desligar o computador.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
pt_BR: Modificar…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
pt_BR: Tamanhos de dados e armazenamento

en: Numbers
pt_BR: Números

en: Time
pt_BR: Hora

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Measurements
pt_BR: Medidas

en: Paper Size
pt_BR: Tamanho do papel

[ctx: Postal Address]
en: Address
pt_BR: Endereço

[ctx: Name Style]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
pt_BR: Número do celular
