plasma-desktop - en to pt_BR translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
pt_BR: Alternar o "Não perturbe"

en: Other Applications
pt_BR: Outros aplicativos

en: Show popups
pt_BR: Mostrar mensagens

en: Show in do not disturb mode
pt_BR: Mostrar no modo "Não perturbe"

en: Show in history
pt_BR: Mostrar no histórico

en: Show notification badges
pt_BR: Mostrar emblemas das notificações

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
pt_BR: Configurar eventos

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
pt_BR: Este aplicativo não tem suporte a configuração de notificações por evento.

en: Show a message in a pop-up
pt_BR: Mostrar mensagem em uma janela popup

en: Play a sound
pt_BR: Reproduzir um som

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
pt_BR: Visualização do som

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
pt_BR: Restaurar

en: Choose sound file
pt_BR: Escolher arquivo de som

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
pt_BR: Notificações do sistema

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
pt_BR: Configurações do aplicativo

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
pt_BR: Não foi possível encontrar o widget 'Notificações' que é necessário para exibir as notificações. Certifique-se de estar habilitado ou na área de notificações ou como widget separado.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
pt_BR: As notificações são atualmente fornecidas por '%1 %2' ao invés do Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
pt_BR: As notificações não são atualmente fornecidas pelo Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
pt_BR: Modo "Não perturbe"

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
pt_BR: Habilitar automaticamente

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
pt_BR: Quando as telas estiverem espelhadas

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
pt_BR: Durante o compartilhamento de tela

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
pt_BR: Alternar manualmente com atalho:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
pt_BR: Condições de visibilidade

en: Critical notifications:
pt_BR: Notificações críticas:

en: Show in Do Not Disturb mode
pt_BR: Mostrar no modo para não perturbe

en: Normal notifications:
pt_BR: Notificações normais:

en: Show over full screen windows
pt_BR: Mostrar sobre as janelas em tela cheia

en: Low priority notifications:
pt_BR: Notificações de baixa prioridade:

en: Show popup
pt_BR: Mostrar mensagem

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
pt_BR: Mensagens

[ctx: @label]
en: Location:
pt_BR: Localização:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
pt_BR: Próximo do ícone da notificação

en: Choose Custom Position…
pt_BR: Escolher posição personalizada...

en: %1 second | %1 seconds
pt_BR[0]: %1 segundo
pt_BR[1]: %1 segundos

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
pt_BR: Ocultar após:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
pt_BR: Retorno adicional

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
pt_BR: Mostrar nas notificações

en: Application progress:
pt_BR: Progresso do aplicativo:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
pt_BR: Manter a mensagem aberta durante o progresso

en: Notification badges:
pt_BR: Emblemas das notificações:

en: Show in task manager
pt_BR: Mostrar no gerenciador de tarefas

en: Popup Position
pt_BR: Posição da mensagem

en: Application Settings
pt_BR: Configurações do aplicativo

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: System Services
pt_BR: Serviços do sistema

en: No application or event matches your search term
pt_BR: Nenhum aplicativo ou evento corresponde ao seu termo de pesquisa.

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
pt_BR: Selecione um aplicativo da lista para configurar suas configurações de notificação e comportamento
