kcm_autostart - en to pt_BR translation catalogue (31 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
pt_BR: "%1" é uma URL absoluta.

en: "%1" does not exist.
pt_BR: "%1" não existe.

en: "%1" is not a file.
pt_BR: "%1" não é um arquivo.

en: "%1" is not readable.
pt_BR: "%1" não pode ser lido.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
pt_BR: Parar

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
pt_BR: Iniciar

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
pt_BR: Nome:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
pt_BR: Última ativação:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
pt_BR: Não foi possível carregar os registros. Experimente atualizar.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Make Executable
pt_BR: Tornar executável

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
pt_BR: O arquivo '%1' deve ser executável para poder ser executado ao encerrar sessão.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
pt_BR: O arquivo '%1' deve ser executável para poder ser executado ao iniciar a sessão.

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
pt_BR: %1 ainda não foi iniciado automaticamente. Os detalhes estarão disponíveis depois que o sistema for reiniciado.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
pt_BR: Ainda não foi iniciado automaticamente

[ctx: @action:button]
en: See properties
pt_BR: Ver propriedades

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
pt_BR: Remover entrada

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Login Scripts
pt_BR: Scripts ao iniciar sessão

en: Pre-startup Scripts
pt_BR: Scripts anteriores à inicialização

en: Logout Scripts
pt_BR: Scripts ao encerrar sessão

en: No user-specified autostart items
pt_BR: Nenhum item especificado pelo usuário para iniciar automaticamente

en: Choose Login Script
pt_BR: Escolher script ao iniciar sessão

en: Choose Logout Script
pt_BR: Escolher script ao encerrar sessão

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
pt_BR: Em execução

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
pt_BR: Não está em execução

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
pt_BR: Inicialização

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
pt_BR: Parando

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
pt_BR: Ocorreu um erro ao receber a resposta da chamada GetAll %1

en: Failed to open journal
pt_BR: Falha ao abrir o diário
