plasma_engine_weather - en to pl translation catalogue (807 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
pl: bezchmurnie

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
pl: chwilami bezchmurnie

[ctx: weather condition]
en: clear sky
pl: bezchmurne niebo

[ctx: weather condition]
en: cloudy
pl: pochmurno

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
pl: pochmurno, grad

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
pl: pochmurno, duże opady śniegu

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
pl: pochmurno, małye opady śniegu

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
pl: pochmurno, deszcz ze śniegiem

[ctx: weather condition]
en: drizzle
pl: mżawka

[ctx: weather condition]
en: fog
pl: mgła

[ctx: weather condition]
en: foggy
pl: mgliście

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
pl: ciemna chmura

[ctx: weather condition]
en: hail
pl: grad

[ctx: weather condition]
en: hail shower
pl: ulewa gradowa

[ctx: weather condition]
en: hail showers
pl: ulewy gradowe

[ctx: weather condition]
en: hazy
pl: mgliście

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
pl: duży deszcz

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
pl: duża ulewa deszczowa

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
pl: duża ulewa deszczowa

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
pl: duża ulewa

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
pl: duże ulewy

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
pl: duże opady śniegu

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
pl: duża ulewa śnieżna

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
pl: duże ulewy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: light cloud
pl: małe zachmurzenie

[ctx: weather condition]
en: light rain
pl: mały deszcz

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
pl: mała ulewa deszczowa

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
pl: małe ulewy deszczowe

[ctx: weather condition]
en: light shower
pl: mała ulewa

[ctx: weather condition]
en: light showers
pl: małe ulewy

[ctx: weather condition]
en: light snow
pl: małe opady śniegu

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
pl: mała ulewa śnieżna

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
pl: małe ulewy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: mist
pl: mgła

[ctx: weather condition]
en: misty
pl: mgliście

[ctx: weather condition]
en: N/A
pl: nie dotyczy

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
pl: częściowo pochmurno

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
pl: burza piaskowa

[ctx: weather condition]
en: sleet
pl: deszcz ze śniegiem

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
pl: ulewa deszczu ze śniegiem

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
pl: ulewy deszczu ze śniegiem

[ctx: weather condition]
en: sunny
pl: słonecznie

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
pl: chwilami słonecznie

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
pl: gęste zachmurzenie

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
pl: burza

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
pl: ulewa burzowa

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
pl: burzowe ulewy

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
pl: burza tropikalna

[ctx: weather condition]
en: white cloud
pl: jasna chmura

[ctx: weather forecast]
en: clear
pl: bezchmurnie

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
pl: chwilami bezchmurnie

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
pl: bezchmurne niebo

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
pl: pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
pl: pochmurno , grad

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
pl: pochmurno, duże opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
pl: pochmurno, małye opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
pl: pochmurno, deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
pl: mżawka

[ctx: weather forecast]
en: fog
pl: mgła

[ctx: weather forecast]
en: foggy
pl: mgliście

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
pl: ciemna chmura

[ctx: weather forecast]
en: hail
pl: grad

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
pl: ulewa gradowa

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
pl: ulewy gradowe

[ctx: weather forecast]
en: hazy
pl: mgliście

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
pl: duży deszcz

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
pl: duża ulewa deszczowa

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
pl: duże ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
pl: duża ulewa

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
pl: duże ulewy

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
pl: duże opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
pl: duża ulewa śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
pl: duże ulewy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
pl: małe zachmurzenie

[ctx: weather forecast]
en: light rain
pl: mały deszcz

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
pl: mała ulewa deszczowa

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
pl: małe ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: light shower
pl: mała ulewa

[ctx: weather forecast]
en: light showers
pl: małe ulewy

[ctx: weather forecast]
en: light snow
pl: małe opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
pl: mała ulewa śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
pl: małe ulewy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: mist
pl: mgła

[ctx: weather forecast]
en: misty
pl: mgliście

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
pl: częściowo pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
pl: burza piaskowa

[ctx: weather forecast]
en: sleet
pl: deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
pl: ulewa deszczu ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
pl: ulewy deszczu ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: sunny
pl: słonecznie

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
pl: chwilami słonecznie

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
pl: gęste zachmurzenie

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
pl: burza

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
pl: ulewa burzowa

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
pl: burzowe ulewy

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
pl: burza tropikalna

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
pl: jasna chmura

[ctx: visibility]
en: Excellent
pl: Doskonała

[ctx: visibility]
en: Very Good
pl: Bardzo dobra

[ctx: visibility]
en: Good
pl: Dobra

[ctx: visibility]
en: Moderate
pl: Umiarkowana

[ctx: visibility]
en: Poor
pl: Słaba

[ctx: visibility]
en: Very Poor
pl: Bardzo słaba

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
pl: Zamieć śnieżna

[ctx: weather condition]
en: Clear
pl: Bezchmurnie

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
pl: Pochmurno

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
pl: Zmniejszające się zachmurzenie

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
pl: Odległe opady

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
pl: Zamiecie śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
pl: Mżawka

[ctx: weather condition]
en: Dust
pl: Kurz

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
pl: Małe tornada

[ctx: weather condition]
en: Fog
pl: Mgła

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
pl: Tuman mgły w pobliżu stacji

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
pl: Mgła, gromadzący się lód

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
pl: Ścieżki mgły

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
pl: Zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
pl: Zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
pl: Trąba powietrzna

[ctx: weather condition]
en: Hail
pl: Grad

[ctx: weather condition]
en: Haze
pl: Mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
pl: Duże opady śniegu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
pl: Duże zamiecie śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
pl: Duża mżawka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
pl: Duży grad

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
pl: Duży deszcz z mżawką

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
pl: Duży deszcz ze śniegiem

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
pl: Duży deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
pl: Duży deszcz i śnieg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
pl: Duża ulewa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
pl: Duże opady śniegu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
pl: Duże opady krup śnieżnych

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
pl: Duża ulewa śnieżna

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
pl: Burza

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
pl: Duża burza z gradem

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
pl: Duża burza z deszczem

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
pl: Kryształki lodu

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
pl: Krupy lodowe

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
pl: Rosnąca chmura

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
pl: Mała mżawka

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
pl: Mała zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
pl: Mały zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
pl: Mały deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
pl: Mała ulewa

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
pl: Małe opady śniegu

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
pl: Małe opady krup śnieżnych

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
pl: Mała ulewa śnieżna

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
pl: Widoczne błyskawice

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
pl: Przejrzyście

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
pl: Słonecznie

[ctx: weather condition]
en: Mist
pl: Mgła

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
pl: Deszcz i mżawka

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
pl: Deszcz ze śniegiem

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
pl: Pochmurno

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
pl: Nie zaraportowano

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
pl: Częściowo pochmurno

[ctx: weather condition]
en: Rain
pl: Deszcz

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
pl: Deszcz ze śniegiem

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
pl: Ulewa deszczowa

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
pl: Ostatnia mżawka

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
pl: Ostatnia burza kurzowa lub piaskowa

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
pl: Ostatnia mgła

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
pl: Ostatnie zamarzające opady

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
pl: Ostatni grad

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
pl: Ostatni deszcz

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
pl: Ostatni deszcz ze śniegiem

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
pl: Ostatnia ulewa deszczowa

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
pl: Ostatni śnieg

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
pl: Ostatnia ulewa śnieżna

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
pl: Ostatnia burza

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
pl: Ostatnia burza z gradem

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
pl: Ostatnia burza z dużymi opadami gradu

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
pl: Ostatnia burza z dużym deszczem

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
pl: Ostatnia burza z deszczem

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
pl: Burza piaskowa lub kurzowa

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
pl: Poważna burza piaskowa lub kurzowa

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
pl: Niska mgła

[ctx: weather condition]
en: Smoke
pl: Dym

[ctx: weather condition]
en: Snow
pl: Śnieg

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
pl: Kryształki śniegu

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
pl: Grad śnieżny

[ctx: weather condition]
en: Squalls
pl: Nawałnice

[ctx: weather condition]
en: Sunny
pl: Słonecznie

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
pl: Burza z gradem

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
pl: Burza z deszczem

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
pl: Burza z małym deszczem

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
pl: Burza z silnym deszczem

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
pl: Burza piaskowa lub kurzowa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
pl: Burza bez opadów

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
pl: Kilka chmur

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
pl: Kilka opadów śniegu

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
pl: Kilka opadów śniegu z krupami śnieżnymi

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
pl: Kilka opadów śniegu lub ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
pl: Kilka opadów śniegu lub ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
pl: Kilka ulew deszczowych lub opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
pl: Kilka ulew deszczowych lub ulew

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
pl: Kilka ulew

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
pl: Kilka ulew lub mżawek

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
pl: Kilka ulew lub ulew burzowych

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
pl: Kilka ulew lub burz

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
pl: Kilka ulew burzowych

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
pl: Kilka burz

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
pl: Kilka ulew

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
pl: Kilka ulew lub ulew deszczowych

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
pl: Słońce i chmury

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
pl: Zamieć

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
pl: Możliwa mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
pl: Możliwa mżawka z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
pl: Możliwa mżawka z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
pl: Możliwa mżawka lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
pl: Możliwe opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
pl: Możliwe chwilami duże opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
pl: Możliwe opady śniegu z krupami śnieżnymi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
pl: Możliwe opady śniegu lub krupy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
pl: Możliwe opady śniegu lub ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
pl: Możliwe opady śniegu lub ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
pl: Możliwa zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
pl: Możliwy zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
pl: Możliwy zamarzający deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
pl: Możliwy zamarzający deszcz lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
pl: Możliwy zamarzający deszcz lub śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
pl: Możliwe małe opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
pl: Możliwe małe opady śniegu i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
pl: Możliwe małe opady śniegu z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
pl: Możliwe małe opady śniegu z krupami lodowymi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
pl: Możliwe małe opady śniegu z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
pl: Możliwe małe opady śniegu z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
pl: Możliwe małe opady śniegu lub krupy lodowe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
pl: Możliwe małe opady śniegu lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
pl: Możliwe małe opady mokrego śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
pl: Możliwy deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
pl: Możliwy chwilami duży deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
pl: Możliwy deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
pl: Możliwy deszcz lub mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
pl: Możliwy deszcz lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
pl: Możliwy deszcz lub śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
pl: Możliwe ulewy deszczowe lub opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
pl: Możliwe ulewy deszczowe lub ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
pl: Możliwe poważne burze

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
pl: Możliwe ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
pl: Możliwe chwilami duże ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
pl: Możliwe chwilami duże ulewy lub burze

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
pl: Możliwe chwilami duże ulewy lub burze

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
pl: Możliwe ulewy mżawki

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
pl: Możliwe ulewy lub ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
pl: Możliwe ulewy lub burze

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
pl: Możliwe opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
pl: Możliwe opady śniegu i zamiecie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
pl: Możliwe opady śniegu z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
pl: Możliwe opady śniegu z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
pl: Możliwe opady śniegu z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
pl: Możliwe opady śniegu lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
pl: Możliwe nawałnice śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
pl: Możliwe ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
pl: Możliwe burze

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
pl: Możliwe burze i grad

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
pl: Możliwe ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
pl: Możliwe chwilami duże ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
pl: Możliwe ulewy lub ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
pl: Możliwe opady mokrego śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
pl: Możliwe opady mokrego śniegu z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
pl: Możliwe opady mokrego śniegu lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Clear
pl: Bezchmurnie

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
pl: Znikające chmury

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
pl: Pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
pl: Częściowo pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
pl: Głównie pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
pl: Momentami pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
pl: Pochmurno, chwilami słonecznie

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
pl: Mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
pl: Mżawka z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
pl: Mżawka z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
pl: Mżawka lub zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
pl: Mżawka lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
pl: Opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
pl: Momentami duże opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
pl: Momentami duże opady śniegu lub ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
pl: Opady śniegu z krupami śnieżnymi

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
pl: Opady śniegu lub krupy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
pl: Opady śniegu lub ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
pl: Opady śniegu lub ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: Fog
pl: Mgła

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
pl: Rozwijająca się mgła

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
pl: Zanikająca mgła

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
pl: Ścieżki mgły

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
pl: Zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
pl: Zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
pl: Zamarzający deszcz z krupami lodowymi

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
pl: Zamarzający deszcz z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
pl: Zamarzający deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
pl: Zamarzający deszcz lub krupy lodowe

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
pl: Zamarzający deszcz lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
pl: Zamarzający deszcz lub śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
pl: Mgła lodowa

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
pl: Rozwijająca się mgła lodowa

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
pl: Zanikająca mgła lodowa

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
pl: Krupy lodowe

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
pl: Krupy lodowe z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
pl: Krupy lodowe ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
pl: Krupy lodowe lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
pl: Krupy lodowe lub śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
pl: Zwiększające się zachmurzenie

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
pl: Rosnące chmury

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
pl: Małe opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
pl: Małe opady śniegu i zamieć

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
pl: Małe opady śniegu, zamieć i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
pl: Małe opady śniegu i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
pl: Małe opady śniegu z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
pl: Małe opady śniegu z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
pl: Małe opady śniegu z krupami śnieżnymi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
pl: Małe opady śniegu z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
pl: Małe opady śniegu lub zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
pl: Małe opady śniegu lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
pl: Małe opady śniegu lub krupy lodowe

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
pl: Małe opady śniegu lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
pl: Małe opady mokrego śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
pl: Małe opady mokrego śniegu lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
pl: Lokalne nawałnice śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
pl: Bliska zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
pl: Pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
pl: Momentami mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
pl: Momentami mżawka z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
pl: Momentami mżawka z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
pl: Momentami mżawka lub zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
pl: Momentami mżawka lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
pl: Momentami zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
pl: Momentami zamarzająca mżawka lub mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
pl: Momentami zamarzająca mżawka lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
pl: Momentami zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
pl: Momentami zamarzający deszcz z krupami śnieżnymi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
pl: Momentami zamarzający deszcz z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
pl: Momentami zamarzający deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
pl: Momentami zamarzający deszcz lub krupy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
pl: Momentami zamarzający deszcz lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
pl: Momentami zamarzający deszcz lub śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
pl: Momentami krupy lodowe

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
pl: Momentami krupy lodowe z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
pl: Momentami krupy lodowe ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
pl: Momentami krupy lodowe lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
pl: Momentami krupy lodowe lub śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
pl: Momentami mały śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
pl: Momentami mały śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
pl: Momentami mały śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
pl: Momentami mały śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
pl: Momentami mały śnieg z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
pl: Momentami mały śnieg z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
pl: Momentami mały śnieg z krupami śnieżnymi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
pl: Momentami mały śnieg z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
pl: Momentami mały śnieg lub zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
pl: Momentami mały śnieg lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
pl: Momentami mały śnieg lub krupy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
pl: Momentami mały śnieg lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
pl: Momentami mały mokry śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
pl: Momentami mały mokry śnieg z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
pl: Momentami mały mokry śnieg lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
pl: Momentami deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
pl: Momentami deszcz z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
pl: Momentami deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
pl: Momentami deszcz lub mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
pl: Momentami deszcz lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
pl: Momentami deszcz lub śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
pl: Momentami deszcz lub ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
pl: Momentami deszcz lub burze

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
pl: Momentami śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
pl: Momentami śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
pl: Momentami śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
pl: Momentami śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
pl: Momentami śnieg z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
pl: Momentami śnieg z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
pl: Momentami śnieg z krupami śnieżnymi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
pl: Momentami śnieg z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
pl: Momentami śnieg z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
pl: Momentami śnieg z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
pl: Momentami śnieg lub krupy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
pl: Momentami śnieg lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
pl: Momentami mokry śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
pl: Momentami mokry śnieg z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
pl: Momentami mokry śnieg lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Rain
pl: Deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
pl: Momentami duży deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
pl: Momentami duży deszcz z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
pl: Momentami duży deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
pl: Momentami duży deszcz lub mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
pl: Momentami duży deszcz lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
pl: Momentami duży deszcz lub śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
pl: Momentami duży deszcz lub ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
pl: Momentami duży deszcz lub burze

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
pl: Deszcz z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
pl: Deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
pl: Deszcz lub mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
pl: Deszcz lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
pl: Deszcz lub śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
pl: Deszcz lub ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
pl: Deszcz lub burze

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
pl: Ulewy deszczowe lub opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
pl: Ulewy deszczowe lub ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Showers
pl: Ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
pl: Momentami duże ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
pl: Momentami duże ulewy lub ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
pl: Momentami duże ulewy lub burze

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
pl: Ulewy lub mżawki

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
pl: Ulewy lub ulewy burzowe

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
pl: Ulewy lub burze

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
pl: Dym

[ctx: weather forecast]
en: Snow
pl: Śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
pl: Śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
pl: Śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
pl: Śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
pl: Momentami duży śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
pl: Momentami duży śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
pl: Momentami duży śnieg i zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
pl: Momentami duży śnieg z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
pl: Momentami duży śnieg z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
pl: Momentami duży śnieg z krupami śnieżnymi

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
pl: Momentami duży śnieg z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
pl: Momentami duży śnieg lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
pl: Momentami duży śnieg lub krupy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
pl: Momentami duży śnieg lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
pl: Śnieg z zamarzającą mżawką

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
pl: Śnieg z zamarzającym deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
pl: Śnieg z krupami śnieżnymi

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
pl: Śnieg z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
pl: Śnieg lub zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
pl: Śnieg lub zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
pl: Śnieg lub krupy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
pl: Śnieg lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
pl: Nawałnice śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
pl: Słonecznie

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
pl: Przeważnie słonecznie

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
pl: Słonecznie, chwilami pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
pl: Burze

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
pl: Burze i możliwy grad

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
pl: Ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
pl: Momentami duże ulewy

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
pl: Momentami duże ulewy lub ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
pl: Ulewy lub ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
pl: Mokry śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
pl: Momentami duży mokry śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
pl: Momentami duży mokry śnieg z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
pl: Mokry śnieg z deszczem

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
pl: Mokry śnieg lub deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Windy
pl: Wietrznie

[ctx: Short for Today]
en: Today
pl: Dzisiaj

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
pl: W nocy

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
pl: Dane z Pogody BBC

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
pl: So

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
pl: Nd

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
pl: Pn

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
pl: Wt

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
pl: Śr

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
pl: Cz

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
pl: Pt

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
pl: Źródło: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
pl: nie dotyczy

en: day
pl: dzień

[ctx: Short for tonight]
en: nite
pl: noc

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
pl: noc

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
pl: Ślad

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
pl: Dane z Environment and Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
pl: Dane z Narodowej Usługi Pogodowej NOAA

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
pl:  następnie

[ctx: weather condition]
en: few clouds
pl: kilka chmur

[ctx: weather condition]
en: overcast
pl: pochmurno

[ctx: weather condition]
en: haze
pl: mgła

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
pl: mgła z lodem

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
pl: mała mżawka

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
pl: duża mżawka

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
pl: zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
pl: duża zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: rain
pl: deszcz

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
pl: umiarkowany deszcz

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
pl: mały zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
pl: zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
pl: mały deszcz, śnieg

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
pl: duży deszcz, śnieg

[ctx: weather condition]
en: snow
pl: śnieg

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
pl: umiarkowany śnieg

[ctx: weather condition]
en: showers
pl: ulewy

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
pl: małe ulewy deszczowo-śnieżne

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
pl: duże ulewy deszczowo-śnieżne

[ctx: weather condition]
en: snow showers
pl: ulewy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
pl: mała burza

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
pl: duża burza

en: Day
pl: Dzień

en: Night
pl: Noc

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
pl: Kilka chmur

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
pl: Kilka chmur, rześko

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
pl: Kilka chmur, wietrznie

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
pl: Kilka chmur, mgliście

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
pl: Podmuchy kurzu

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
pl: Podmuchy piasku

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
pl: Podmuchy śniegu w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Breezy
pl: Rześko

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
pl: Bezchmurnie i rześko

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
pl: Bezchmurnie, mgliście

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
pl: Mżawka, mgła

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
pl: Mżawka, mgła

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
pl: Mżawka, krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
pl: Mżawka, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
pl: Tumany kurzu/piasku

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
pl: Podmuchy kurzu/piasku w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
pl: Burza kurzowa

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
pl: Burza kurzowa w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Fair
pl: Bezchmurnie

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
pl: Bezchmurnie i rześko

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
pl: Bezchmurnie i wietrznie

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
pl: Bezchmurnie, mgliście

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
pl: Mgła w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
pl: Mgła

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
pl: Zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
pl: Zamarzająca mżawka w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
pl: Zamarzająca mżawka, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
pl: Zamarzająca mżawka, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
pl: Zamarzająca mgła

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
pl: Zamarzająca mgła w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
pl: Zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
pl: Zamarzający deszcz w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
pl: Zamarzający deszcz, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
pl: Zamarzający deszcz, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
pl: Trąba powietrzna w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
pl: Ulewy gradowe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
pl: Duża mżawka, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
pl: Duża mżawka, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
pl: Duża mżawka, krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
pl: Duża mżawka, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
pl: Duża burza kurzowa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
pl: Duża zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
pl: Duża zamarzająca mżawka, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
pl: Duża zamarzająca mżawka, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
pl: Gęsta zamarzająca mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
pl: Duży zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
pl: Duży zamarzający deszcz, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
pl: Duży zamarzający deszcz, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
pl: Duże opady krup śnieżnych

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
pl: Duże opady krup śnieżnych, mżawka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
pl: Duże opady krup śnieżnych, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
pl: Duży deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
pl: Duży deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
pl: Duży deszcz, zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
pl: Duży deszcz, zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
pl: Duży deszcz, krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
pl: Duże ulewy deszczowe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
pl: Duże ulewy deszczowe, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
pl: Duży deszcz, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
pl: Duża burza piaskowa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
pl: Duże ulewy, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
pl: Duże ulewy, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
pl: Duże ulewy, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
pl: Duże ulewy, śnieg, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
pl: Duże ulewy, śnieg, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
pl: Duże opady małego gradu/krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
pl: Duże opady śniegu, podmuchy śniegu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
pl: Duże opady śniegu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
pl: Duże opady śniegu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
pl: Duże opady śniegu, zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
pl: Duże opady śniegu, zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
pl: Duże opady gradu śnieżnego

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
pl: Duże opadu śniegu, niskie zamiecie śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
pl: Duże opady śniegu, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
pl: Duże ulewy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
pl: Duże ulewy śnieżne, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
pl: Duże ulewy śnieżne, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
pl: Duża burza, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
pl: Duża burza, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
pl: Duża burza, deszcz, mgła, wietrznie

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
pl: Duża burza, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
pl: Duża burza, deszcz, grad

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
pl: Duża burza, deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
pl: Duża burza, deszcz, grad, mgła/grad

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
pl: Duża burza, deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
pl: Duża burza, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
pl: Duża burza, deszcz, niewielki grad/krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
pl: Duża burza, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
pl: Krupy śnieżne, mżawka

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
pl: Krupy śnieżne w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
pl: Krupy śnieżne, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
pl: Mała mżawka, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
pl: Mała mżawka, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
pl: Mała mżawka, krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
pl: Mała mżawka, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
pl: Mała zamarzająca mżawka, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
pl: Mała zamarzająca mżawka, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
pl: Mała zamarzająca mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
pl: Mały zamarzający deszcz, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
pl: Mały zamarzający deszcz, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
pl: Małe opady krup śnieżnych

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
pl: Małe opady krup śnieżnych, mżawka

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
pl: Małe opady krup śnieżnych, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
pl: Mały deszcz, rześko

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
pl: Mały deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
pl: Mały deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
pl: Mały deszcz, zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
pl: Mały deszcz, zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
pl: Mały deszcz, krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
pl: Mały deszcz, ulewy

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
pl: Mały deszcz, ulewy, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
pl: Mały deszcz, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
pl: Małe ulewy, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
pl: Małe ulewy, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
pl: Małe ulewy, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
pl: Małe ulewy, śnieg, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
pl: Małe ulewy, śnieg, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
pl: Małe opady małego gradu/krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
pl: Małe opady śniegu, podmuchy śniegu

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
pl: Małe opady śniegu, podmuchy śniegu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
pl: Małe opady śniegu, mżawka

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
pl: Małe opady śniegu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
pl: Małe opady śniegu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
pl: Małe opady śniegu, zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
pl: Małe opady śniegu, zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
pl: Małe opady gradu śnieżnego

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
pl: Małe opady śniegu, niskie zamiecie śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
pl: Małe opady śniegu, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
pl: Małe ulewy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
pl: Małe ulewy śnieżne, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
pl: Małe ulewy śnieżne, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
pl: Mała burza, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
pl: Mała burza, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
pl: Mała burza, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
pl: Mała burza, deszcz, grad

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
pl: Mała burza, deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
pl: Mała burza, deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
pl: Mała burza, deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
pl: Mała burza, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
pl: Mała burza, deszcz, niewielki grad/krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
pl: Mała burza, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
pl: Niskie zamiecie kurzowe

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
pl: Niskie zamiecie piaskowe

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
pl: Niskie zamiecie śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
pl: Przejrzyście

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
pl: Głównie pochmurno i rześko

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
pl: Głównie pochmurno i wietrznie

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
pl: Głównie pochmurno i mgliście

[ctx: weather condition]
en: Overcast
pl: Pochmurno

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
pl: Pochmurno i rześko

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
pl: Pochmurno i wietrznie

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
pl: Pochmurno i mgliście

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
pl: Częściowa mgła

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
pl: Częściowa mgła w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
pl: Momentami pochmurno i rześko

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
pl: Momentami pochmurno i wietrznie

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
pl: Momentami pochmurno i mgliście

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
pl: Ścieżki zamarzającej mgły

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
pl: Ścieżki mgły

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
pl: Ścieżki mgły w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
pl: Deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
pl: Deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
pl: Deszcz, zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
pl: Deszcz, zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
pl: Deszcz, krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
pl: Ulewy deszczowe

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
pl: Ulewy deszczowe, mgła

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
pl: Ulewy deszczowe w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
pl: Ulewy deszczowe w pobliżu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
pl: Deszcz, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Sand
pl: Piasek

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
pl: Burza piaskowa

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
pl: Burza piaskowa w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
pl: Słaba mgła w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
pl: Ulewy, grad

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
pl: Ulewy, krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
pl: Ulewy w pobliżu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
pl: Ulewy w pobliżu, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
pl: Ulewy, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
pl: Ulewy, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
pl: Ulewy, deszcz w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
pl: Ulewy, deszcz w pobliżu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
pl: Ulewy, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
pl: Ulewy, śnieg, mgła

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
pl: Ulewy, śnieg, mgła

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
pl: Niewielki grad/krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
pl: Śnieg, podmuchy śniegu

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
pl: Śnieg, mżawka

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
pl: Śnieg, mgła

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
pl: Śnieg, mgła

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
pl: Śnieg, zamarzająca mżawka

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
pl: Śnieg, zamarzający deszcz

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
pl: Śnieg, niskie zamiecie śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
pl: Śnieg, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
pl: Ulewy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
pl: Ulewy śnieżne, mgła

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
pl: Ulewy śnieżne, mgła

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
pl: Ulewy śnieżne w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
pl: Ulewy śnieżne w pobliżu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
pl: Ulewy śnieżne w pobliżu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
pl: Burza, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
pl: Burza, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
pl: Burza, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
pl: Burza, mgła w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
pl: Burza, mgła w pobliżu, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
pl: Burza, duży deszcz

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
pl: Burza, duży deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
pl: Burza, duży deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
pl: Burza, duży deszcz, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
pl: Burza, duży deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
pl: Burza, duży deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
pl: Burza, duży deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
pl: Burza, duży deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
pl: Burza, krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
pl: Burza w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
pl: Burza w pobliżu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
pl: Burza w pobliżu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
pl: Burza w pobliżu, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
pl: Burza w pobliżu, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
pl: Burza w pobliżu, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
pl: Burza, mały deszcz

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
pl: Burza, mały deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
pl: Burza, mały deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
pl: Burza, mały deszcz, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
pl: Burza, mały deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
pl: Burza, mały deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
pl: Burza, mały deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
pl: Burza, mały deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
pl: Burza, deszcz

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
pl: Burza, deszcz, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
pl: Burza, deszcz, grad, mgła

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
pl: Burza, deszcz, niewielki grad/krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
pl: Burza, ulewy w pobliżu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
pl: Burza, ulewy w pobliżu, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
pl: Burza, niewielki grad/krupy śnieżne

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
pl: Burza, śnieg

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
pl: Tornado/struga wodna

[ctx: weather condition]
en: Windy
pl: Wietrznie

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
pl: Kryształki lodu

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
pl: Pył wulkaniczny

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
pl: Struga wodna

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
pl: Zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Frost
pl: Mróz

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
pl: Możliwe burze

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
pl: Możliwe burze

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
pl: Prawdopodobne burze

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
pl: Poważne burze

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
pl: Niewielkie szanse na opady śniegu/deszczu ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
pl: Możliwe opady śniegu/deszczu ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
pl: Prawdopodobne opady  śniegu/deszczu ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
pl: Śnieg/deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
pl: Niewielkie szanse na deszcz/deszczu ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
pl: Możliwy deszcz/deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
pl: Prawdopodobny deszcz/deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
pl: Deszcz/deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
pl: Niewielkie szanse na deszcz/zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
pl: Możliwy deszcz/zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
pl: Prawdopodobny deszcz/zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
pl: Deszcz/zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
pl: Prawdopodobna mieszanka zimowa

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
pl: Mieszanka zimowa

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
pl: Niewielkie szanse na zamarzającą mżawkę

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
pl: Możliwa zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
pl: Prawdopodobna zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
pl: Zamarzająca mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
pl: Niewielkie szanse na zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
pl: Możliwy zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
pl: Prawdopodobny zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
pl: Zamarzający deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
pl: Niewielkie szanse na deszcz/śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
pl: Możliwy deszcz/śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
pl: Prawdopodobny deszcz/śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
pl: Deszcz/śnieg

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
pl: Niewielkie szanse na opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
pl: Możliwe opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
pl: Prawdopodobne opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
pl: Duże opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
pl: Niewielkie szanse na opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
pl: Możliwe opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
pl: Prawdopodobne opady śniegu

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
pl: Niewielkie szanse na ulewy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
pl: Możliwe ulewy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
pl: Prawdopodobne ulewy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
pl: Ulewy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
pl: Niewielkie szanse na mżawkę

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
pl: Możliwa mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
pl: Prawdopodobna mżawka

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
pl: Niewielkie szanse na deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
pl: Możliwy deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
pl: Prawdopodobny deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
pl: Duży deszcz

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
pl: Niewielkie szanse na ulewy śnieżne

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
pl: Możliwe ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
pl: Prawdopodobne ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
pl: Ulewy deszczowe

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
pl: Deszcz ze śniegiem

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
pl: Zamarzająca mgła

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
pl: Mgła lodowa

[ctx: weather forecast]
en: Haze
pl: Mgła

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
pl: Podmuchy piasku

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
pl: Podmuchy kurzu

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
pl: Zamieć śnieżna

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
pl: Gęsta mgła

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
pl: Wietrznie

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
pl: Rześko

[ctx: weather forecast]
en: Cold
pl: Zimno

[ctx: weather forecast]
en: Hot
pl: Gorąco

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
pl: Pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
pl: Częściowo pochmurno

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
pl: Słonecznie

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
pl: Częściowo słonecznie

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
pl: Rosnące chmury

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
pl: Zwiększające się zachmurzenie

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
pl: Stopniowo znikające chmury

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
pl: Późno znikające chmury

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
pl: Zmniejszające się zachmurzenie

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
pl: Wypogadzanie się

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
pl: Przejrzyście

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
pl: Ulewy i burze

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
pl: Mała szansa na ulewy i burze

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
pl: Możliwe ulewy i burze

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
pl: Prawdopodobne ulewy i burze
