plasma_applet_devicenotifier - en to pl translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
pl: %1 wolnych z %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
pl: Podpinanie...

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
pl: Odpinanie...

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
pl: Zaczekaj z wysuwaniem! Pliki są jeszcze przesyłane...

en: Remove All
pl: Wysuń wszystkie

en: Click to safely remove all devices
pl: Naciśnij, aby bezpiecznie wysunąć wszystkie urządzenia.

en: No removable devices attached
pl: Nie podpięto żadnych urządzeń wymiennych

en: No disks available
pl: Brak dysku

en: Most Recent Device
pl: Najwcześniejsze urządzenie

en: No Devices Available
pl: Brak urządzeń

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
pl: Ustawienia urządzeń wymiennych...

en: Removable Devices
pl: Urządzenia wymienne

en: Non Removable Devices
pl: Urządzenia niewymienne

en: All Devices
pl: Wszystkie urządzenia

en: Show popup when new device is plugged in
pl: Wysuń okno, po podłączeniu nowego urządzenia

en: Mount
pl: Podepnij

en: Open in File Manager
pl: Otwórz w przeglądarce plików

en: Mount and Open
pl: Podepnij i otwórz

en: Eject
pl: Wysuń

en: Safely remove
pl: Wysuń bezpiecznie

en: Device Status
pl: Stan urządzenia

en: A device can now be safely removed
pl: Możesz teraz bezpiecznie wysunąć to urządzenie

en: This device can now be safely removed.
pl: Możesz teraz bezpiecznie wysunąć to urządzenie.

en: You are not authorized to mount this device.
pl: Nie masz uprawnień do podpięcia tego urządzenia.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
pl: Nie masz uprawnień do wysunięcia tego urządzenia.

en: You are not authorized to eject this disc.
pl: Nie masz uprawnień do wysunięcia tego dysku.

en: Could not mount this device as it is busy.
pl: Nie można podpiąć tego urządzenia, bo jest zajęte.

en: One or more files on this device are open within an application.
pl: Jeden lub więcej plików na tym urządzeniu jest otwartych w jakiejś aplikacji.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
pl[0]: Jeden lub więcej plików na tym urządzeniu jest otwartych w aplikacji "%2".
pl[1]: Jeden lub więcej plików na tym urządzeniu jest otwartych w następujących aplikacjach: "%2".
pl[2]: Jeden lub więcej plików na tym urządzeniu jest otwartych w następujących aplikacjach: "%2".

en: Could not mount this device.
pl: Nie można podpiąć tego urządzenia.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
pl: Nie można wysunąć tego urządzenia.

en: Could not eject this disc.
pl: Nie można wysunąć dysku.
