krunner_sessions - en to pa translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ;ਲੌਗਆਉਟ;ਲਾਗਆਉਟ

en: Logs out, exiting the current desktop session
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ, ਮੌਜੂਦਾ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ;ਸ਼ੱਟ ਡਾਊਨ;ਬਾਹਰ;ਪਾਵਰ ਆਫ;ਪਾਵਰ;ਊਰਜਾ;

en: Turns off the computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
pa: ਮੁੜ-ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ;ਰੀਸਟਾਰਟ;ਰੀਬੂਟ;ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

en: Reboots the computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਮੁੜ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
pa: ਲਾਕ;ਤਾਲਾਬੰਦ;ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ;ਜ਼ਿੰਦਰਾ

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰਕੇ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
pa: ਸੰਭਾਲੋ;ਸਾਂਭੋ;ਸੇਵ;ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੰਭਾਲੋ

en: Saves the current session for session restoration
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਹਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਦਾ ਹੈ

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਬਦਲੋ;ਯੂਜ਼ਰ ਬਦਲੋ;ਨਵਾਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ

en: Starts a new session as a different user
pa: ਵੱਖਰੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲਈ ਨਵਾਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ

en: Lists all sessions
pa: ਸਭ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਲਿਸਟ ਕਰੋ

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
pa: ਸਵਿੱਚ;ਬਦਲੋ;ਤਬਦੀਲ

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
pa: ਵਰਤੋਂ :q: ਲਈ ਸਰਗਰਮ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਬਦਲਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਜੇ :q: ਨਾ ਦਿੱਤਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਾਰੇ ਸਰਗਰਮ ਸ਼ੈਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

[ctx: log out command]
en: Log Out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: restart computer command]
en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

[ctx: lock screen command]
en: Lock
pa: ਲਾਕ

en: Save Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੰਭਾਲੋ

en: Switch User
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਬਦਲੋ

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
pa: <p>ਤੁਸੀਂ ਨਵੇਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ।</p><p>ਲਾਗਇਨ ਸਕਰੀਨ ਦਿਖਾਈ ਜਾਵੇਗੀ ਅਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਲੁਕਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।</p><p>ਤੁਸੀਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦਾ ਨੰਬਰ}</li><li>ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਖੋਜ (ਲਿਖੋ '%1')</li><li>ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਵਿਜੈਟ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੰਬਰ)</li></ul>

en: New Desktop Session
pa: ਨਵਾਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈਸ਼ਨ
