plasma_engine_weather - en to nn translation catalogue (809 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
nn: Klårvêr

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
nn: Periodar med klårvêr

[ctx: weather condition]
en: clear sky
nn: Klår himmel

[ctx: weather condition]
en: cloudy
nn: Skya

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
nn: Skya med hagl

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
nn: Skya med kraftig snøfall

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
nn: Skya med lett snøfall

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
nn: Skya med sludd

[ctx: weather condition]
en: drizzle
nn: Yr

[ctx: weather condition]
en: fog
nn: Tåke

[ctx: weather condition]
en: foggy
nn: Tåke

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
nn: Gråe skyer

[ctx: weather condition]
en: hail
nn: Hagl

[ctx: weather condition]
en: hail shower
nn: Haglbyer

[ctx: weather condition]
en: hail showers
nn: Haglbyer

[ctx: weather condition]
en: hazy
nn: Tørrdis

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
nn: Kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
nn: Kraftige regnbyer

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
nn: Kraftige regnbyer

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
nn: Kraftige byer

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
nn: Kraftige byer

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
nn: Kraftig snøfall

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
nn: Kraftige snøbyer

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
nn: Kraftige snøbyer

[ctx: weather condition]
en: light cloud
nn: Lettskya

[ctx: weather condition]
en: light rain
nn: Lett regn

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
nn: Lette regnbyer

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
nn: Lette regnbyer

[ctx: weather condition]
en: light shower
nn: Lette byer

[ctx: weather condition]
en: light showers
nn: Lette byer

[ctx: weather condition]
en: light snow
nn: Lett snøfall

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
nn: Lette snøbyer

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
nn: Lette snøbyer

[ctx: weather condition]
en: mist
nn: Tåkedis

[ctx: weather condition]
en: misty
nn: Tåkedis

[ctx: weather condition]
en: N/A
nn: –

[ctx: weather condition]
en: na
nn: –

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
nn: Delvis skya

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
nn: Sandfokk

[ctx: weather condition]
en: sleet
nn: Sludd

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
nn: Sluddbyer

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
nn: Sluddbyer

[ctx: weather condition]
en: sunny
nn: Sol

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
nn: Periodar med sol

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
nn: Tjukt skydekke

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
nn: Torevêr

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
nn: Torebyer

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
nn: Torebyer

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
nn: Tropisk storm

[ctx: weather condition]
en: white cloud
nn: Kvite skyer

[ctx: weather forecast]
en: clear
nn: Klårvêr

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
nn: Periodar med klårvêr

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
nn: Klår himmel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
nn: Skya

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
nn: Skya med hagl

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
nn: Skya med kraftig snøfall

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
nn: Skya med lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
nn: Skya med sludd

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
nn: Yr

[ctx: weather forecast]
en: fog
nn: Tåke

[ctx: weather forecast]
en: foggy
nn: Tåke

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
nn: Gråe skyer

[ctx: weather forecast]
en: hail
nn: Hagl

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
nn: Haglbyer

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
nn: Haglbyer

[ctx: weather forecast]
en: hazy
nn: Tørrdis

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
nn: Kraftig regn

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
nn: Kraftige regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
nn: Kraftige regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
nn: Kraftige byer

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
nn: Kraftige byer

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
nn: Kraftig snøfall

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
nn: Kraftige snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
nn: Kraftige snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
nn: Lettskya

[ctx: weather forecast]
en: light rain
nn: Lett regn

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
nn: Lette regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
nn: Lette regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: light shower
nn: Lette byer

[ctx: weather forecast]
en: light showers
nn: Lette byer

[ctx: weather forecast]
en: light snow
nn: Lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
nn: Lette snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
nn: Lette snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: mist
nn: Tåkedis

[ctx: weather forecast]
en: misty
nn: Tåkedis

[ctx: weather forecast]
en: na
nn: –

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
nn: Delvis skya

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
nn: Sandfokk

[ctx: weather forecast]
en: sleet
nn: Sludd

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
nn: Sluddbyer

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
nn: Sluddbyer

[ctx: weather forecast]
en: sunny
nn: Sol

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
nn: Periodar med sol

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
nn: Tjukt skydekke

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
nn: Torevêr

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
nn: Torebyer

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
nn: Torebyer

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
nn: Tropisk storm

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
nn: Kvite skyer

[ctx: visibility]
en: Excellent
nn: Framifrå

[ctx: visibility]
en: Very Good
nn: veldig god

[ctx: visibility]
en: Good
nn: god

[ctx: visibility]
en: Moderate
nn: middels

[ctx: visibility]
en: Poor
nn: dårleg

[ctx: visibility]
en: Very Poor
nn: svært dårleg

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
nn: Snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Clear
nn: Klårvêr

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
nn: Skya

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
nn: Minkande skyer

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
nn: Fjern nedbør

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
nn: Snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
nn: Yr

[ctx: weather condition]
en: Dust
nn: Støv

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
nn: Støvkvervlar

[ctx: weather condition]
en: Fog
nn: Tåke

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
nn: Tåkebank nær stasjonen

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
nn: Iståke

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
nn: Tåkeflak

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
nn: Yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
nn: Regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
nn: Skypumpe

[ctx: weather condition]
en: Hail
nn: Hagl

[ctx: weather condition]
en: Haze
nn: Tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
nn: Tett snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
nn: Tett snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
nn: Tett yr

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
nn: Kraftig hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
nn: Tett yr og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
nn: Kraftige regn- og snøbyer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
nn: Kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
nn: Kraftig regn og snøfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
nn: Kraftige regnbyer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
nn: Kraftig snøfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
nn: Kraftig sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
nn: Kraftige snøbyer

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
nn: Torevêr

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
nn: Kraftig torevêr med hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
nn: Kraftig torevêr med regn

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
nn: Iskrystallar

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
nn: Iskorn

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
nn: Aukande skydekke

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
nn: Lett yr

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
nn: Lett yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
nn: Lett regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
nn: Lett regn

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
nn: Lette regnbyer

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
nn: Lett snøfall

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
nn: Lett sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
nn: Lette snøbyer

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
nn: Lyn kan sjåast

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
nn: For det meste klårvêr

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
nn: For det meste sol

[ctx: weather condition]
en: Mist
nn: Tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
nn: Yr og regn

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
nn: Regn og snøbyer

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
nn: For det meste skya

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
nn: Ikkje meldt

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
nn: Delvis skya

[ctx: weather condition]
en: Rain
nn: Regn

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
nn: Regn og snøfall

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
nn: Regnbyer

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
nn: Yr siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
nn: Sand- eller støvfokk siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
nn: Tåke siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
nn: Nedbør som fryser siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
nn: Hagl siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
nn: Regn siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
nn: Regn og snøfall siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
nn: Regnbyer siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
nn: Snøfall siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
nn: Snøbyer siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
nn: Torevêr siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
nn: Torevêr med hagl siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
nn: Torevêr med kraftig hagl siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
nn: Torevêr med kraftig regn siste time

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
nn: Torevêr med regn siste time

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
nn: Støv- eller sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
nn: Tett støv- eller sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
nn: Låg tåke

[ctx: weather condition]
en: Smoke
nn: Røyk

[ctx: weather condition]
en: Snow
nn: Snø

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
nn: Snøkrystallar

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
nn: Kornsnø

[ctx: weather condition]
en: Squalls
nn: Vindbyer

[ctx: weather condition]
en: Sunny
nn: Sol

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
nn: Torevêr med hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
nn: Torevêr med regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
nn: Torevêr med lette regnbyer

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
nn: Torevêr med kraftige regnbyer

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
nn: Torevêr med støv- eller sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
nn: Torevêr utan nedbør

[ctx: weather condition]
en: Tornado
nn: Skypumpe

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
nn: Enkelte skyer

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
nn: Enkelte snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
nn: Enkelte snøbyer, og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
nn: Enkelte snø- eller regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
nn: Enkelte snø- eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
nn: Enkelte regn- eller snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
nn: Enkelte regn- eller sluddbyer

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
nn: Enkelte byer

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
nn: Enkelte byer eller yr

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
nn: Enkelte byer eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
nn: Enkelte byer eller torevêr

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
nn: Enkelte torebyer

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
nn: Lett torevêr

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
nn: Enkelte sluddbyer

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
nn: Enkelte sludd- eller regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
nn: Delvis skya

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
nn: Snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
nn: Utrygt for yr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
nn: Utrygt for yr og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
nn: Utrygt for yr og regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
nn: Utrygt for yr eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
nn: Utrygt for snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
nn: Utrygt for snøbyer, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
nn: Utrygt for snøbyer med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
nn: Utrygt for snøbyer eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
nn: Utrygt for snø- eller regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
nn: Utrygt for snø- eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
nn: Utrygt for yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
nn: Utrygt for regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
nn: Utrygt for regn som fryser og snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
nn: Utrygt for regn som fryser eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
nn: Utrygt for regn som fryser eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
nn: Utrygt for lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
nn: Utrygt for lett snøfall og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
nn: Utrygt for lett snøfall og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
nn: Utrygt for lett snøfall og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
nn: Utrygt for lett snøfall og regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
nn: Utrygt for lett snøfall og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
nn: Utrygt for lett snøfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
nn: Utrygt for lett snøfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
nn: Utrygt for lett sludd

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
nn: Utrygt for regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
nn: Utrygt for regn, til tider kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
nn: Utrygt for regn og snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
nn: Utrygt for regn eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
nn: Utrygt for regn eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
nn: Utrygt for regn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
nn: Utrygt for regn- eller snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
nn: Utrygt for regn- eller sluddbyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
nn: Utrygt for kraftig torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
nn: Utrygt for byer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
nn: Utrygt for byer, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
nn: Utrygt for byer, til tider kraftige eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
nn: Utrygt for byer, til tider kraftige eller torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
nn: Utrygt for byer eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
nn: Utrygt for byer eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
nn: Utrygt for byer eller torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
nn: Utrygt for snø

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
nn: Utrygt for snø og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
nn: Utrygt for snø og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
nn: Utrygt for snø og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
nn: Utrygt for snø og regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
nn: Utrygt for snø eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
nn: Utrygt for kraftige snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
nn: Utrygt for torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
nn: Utrygt for torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
nn: Utrygt for torevêr og kanskje hagl

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
nn: Utrygt for sluddbyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
nn: Utrygt for sluddbyer, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
nn: Utrygt for sludd- eller regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
nn: Utrygt for sludd

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
nn: Utrygt for sludd og regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
nn: Utrygt for sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Clear
nn: Klårvêr

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
nn: Opphald

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
nn: Skya

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
nn: Delvis skya

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
nn: For det meste skya

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
nn: I periodar skya

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
nn: Skya, med periodar med sol

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
nn: Yr

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
nn: Yr og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
nn: Yr og regn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
nn: Yr eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
nn: Yr eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
nn: Snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
nn: Snøbyer, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
nn: Snøbyer, til tider kraftige, eller regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
nn: Snøbyer med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
nn: Snøbyer eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
nn: Snø- eller regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
nn: Snø- eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Fog
nn: Tåke

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
nn: Kommande tåke

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
nn: Tåke som bryt opp

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
nn: Tåkeflak

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
nn: Yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
nn: Regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
nn: Regn som fryser og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
nn: Regn som fryser og regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
nn: Regn som fryser og snø

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
nn: Regn som fryser eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
nn: Regn som fryser eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
nn: Regn som fryser eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
nn: Iståke

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
nn: Kommande iståke

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
nn: Iståke som bryt opp

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
nn: Iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
nn: Iskorn og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
nn: Iskorn og snø

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
nn: Iskorn eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
nn: Iskorn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
nn: Aukande skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
nn: Aukande skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
nn: Lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
nn: Lett snøfall og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
nn: Lett snøfall, snøstorm og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
nn: Lett snøfall og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
nn: Lett snøfall og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
nn: Lett snøfall og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
nn: Lett snøfall med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
nn: Lett snøfall og regn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
nn: Lett snøfall eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
nn: Lett snøfall eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
nn: Lett snøfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
nn: Lett snøfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
nn: Lett sludd

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
nn: Lett sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
nn: Lokale, kraftige snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
nn: Nesten snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
nn: Overskya

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
nn: Periodar med yr

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
nn: Periodar med yr og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
nn: Periodar med yr og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
nn: Periodar med yr eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
nn: Periodar med yr eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
nn: Periodar med yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
nn: Periodar med yr som fryser eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
nn: Periodar med yr som fryser eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
nn: Periodar med regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
nn: Periodar med regn som fryser og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
nn: Periodar med regn som fryser og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
nn: Periodar med regn som fryser og snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
nn: Periodar med regn som fryser eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
nn: Periodar med regn som fryser eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
nn: Periodar med regn som fryser eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
nn: Periodar med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
nn: Periodar med iskorn og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
nn: Periodar med iskorn og snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
nn: Periodar med iskorn og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
nn: Periodar med iskorn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
nn: Periodar med lett snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
nn: Periodar med lett snøfall og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
nn: Periodar med lett snøfall, snøstorm og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
nn: Periodar med lett snøfall og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
nn: Periodar med lett snøfall og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
nn: Periodar med lett snøfall og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
nn: Periodar med lett snøfall og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
nn: Periodar med lett snøfall og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
nn: Periodar med lett snøfall eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
nn: Periodar med lett snøfall eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
nn: Periodar med lett snøfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
nn: Periodar med lett snøfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
nn: Periodar med lett sludd

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
nn: Periodar med lett sludd og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
nn: Periodar med lett sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
nn: Periodar med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
nn: Periodar med regn og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
nn: Periodar med regn og snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
nn: Periodar med regn eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
nn: Periodar med regn eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
nn: Periodar med regn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
nn: Periodar med regn eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
nn: Periodar med regn eller torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
nn: Periodar med snø

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
nn: Periodar med snø og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
nn: Periodar med snø, snøstorm og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
nn: Periodar med snø og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
nn: Periodar med snø og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
nn: Periodar med snø og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
nn: Periodar med snø og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
nn: Periodar med snø og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
nn: Periodar med snø eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
nn: Periodar med snø eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
nn: Periodar med snø eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
nn: Periodar med snø eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
nn: Periodar med sludd

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
nn: Periodar med sludd og regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
nn: Periodar med sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain
nn: Regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
nn: Regn, til dels kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
nn: Regn, til dels kraftig, og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
nn: Regn, til dels kraftig, og snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
nn: Regn, til dels kraftig, eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
nn: Regn, til dels kraftig, eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
nn: Regn, til dels kraftig, eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
nn: Regn, til dels kraftig, eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
nn: Regn, til dels kraftig, eller torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
nn: Regn og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
nn: Regn og snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
nn: Regn eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
nn: Regn eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
nn: Regn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
nn: Regn eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
nn: Regn eller torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
nn: Regn- eller snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
nn: Regn- eller sluddbyer

[ctx: weather forecast]
en: Showers
nn: Byer

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
nn: Byer, til dels kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
nn: Byer, til dels kraftige, eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
nn: Byer, til dels kraftige, eller torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
nn: Byer eller yr

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
nn: Byer eller torebyer

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
nn: Byer eller torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
nn: Røyk

[ctx: weather forecast]
en: Snow
nn: Snø

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
nn: Snø og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
nn: Snø, snøstorm og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
nn: Snø og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
nn: Snøfall, til tider kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
nn: Snøfall, til tider kraftig, og snøstorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
nn: Snøfall, til tider kraftig, og snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
nn: Snøfall, til tider kraftig, og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
nn: Snøfall, til tider kraftig, og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
nn: Snøfall, til tider kraftig, og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
nn: Snøfall, til tider kraftig, og regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
nn: Snøfall, til tider kraftig, og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
nn: Snøfall, til tider kraftig, eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
nn: Snøfall, til tider kraftig, eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
nn: Snø og yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
nn: Snø og regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
nn: Snø og iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
nn: Snø og regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
nn: Snø eller yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
nn: Snø eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
nn: Snø eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
nn: Snø eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
nn: Kraftige snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
nn: Sol

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
nn: For det meste sol

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
nn: Sol med skiftande skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
nn: Torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
nn: Torevêr og utrygt for hagl

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
nn: Sluddbyer

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
nn: Sluddbyer, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
nn: Sluddbyer, til tider kraftige, eller regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
nn: Sludd- eller regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
nn: Sludd

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
nn: Sludd, til tider kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
nn: Sludd, til tider kraftig, og regn

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
nn: Sludd og regn

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
nn: Sludd eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Windy
nn: Kuling

[ctx: Short for Today]
en: Today
nn: I dag

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
nn: I natt

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
nn: Data frå BBC Weather

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
nn: la.

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
nn: su.

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
nn: må.

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
nn: ty.

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
nn: on.

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
nn: to.

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
nn: fr.

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
nn: Kjelde: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
nn: –

en: day
nn: dag

[ctx: Short for tonight]
en: nite
nn: kveld

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
nn: kv.

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
nn: Spor

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
nn: Data frå Environment and Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
nn: Data frå NOAAs amerikanske vêrteneste

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
nn:  så

[ctx: weather condition]
en: few clouds
nn: Lu&kk

[ctx: weather condition]
en: overcast
nn: overskya

[ctx: weather condition]
en: haze
nn: tørrdis

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
nn: Tåke med is

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
nn: Lett yr

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
nn: Tett yr

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
nn: Yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
nn: Tett yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: rain
nn: Regn

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
nn: Moderat regn

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
nn: Lett regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
nn: Regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
nn: Lette regnbyer, og snø

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
nn: Kraftig regn, og snø

[ctx: weather condition]
en: snow
nn: Snø

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
nn: Moderat snø

[ctx: weather condition]
en: showers
nn: byer

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
nn: Lett snøfall, og regnbyer

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
nn: Kraftige snøbyer, og regnbyer

[ctx: weather condition]
en: snow showers
nn: Snøbyer

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
nn: Lett torevêr

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
nn: Kraftig torevêr

[ctx: weather condition]
en: n/a
nn: –

en: Day
nn: Dag

en: Night
nn: Natt

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
nn: Enkelte skyer

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
nn: Enkelte skyer – bris

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
nn: Enkelte skyer – kuling

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
nn: Enkelte skyer, og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
nn: Støvfokk

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
nn: Sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
nn: Snøfokk i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Breezy
nn: Bris

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
nn: Klårvêr – bris

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
nn: Klårvêr med tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
nn: Yr og tåke

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
nn: Yr og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
nn: Yr og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
nn: Yr og snøfall

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
nn: Sand- og støvkvervlar

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
nn: Sand- og støvkvervlar i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
nn: Støvstorm

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
nn: Støvstorm i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Fair
nn: Lettskya

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
nn: Lettskya – bris

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
nn: Lettskya – kuling

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
nn: Lettskya og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
nn: Tåke i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
nn: Tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
nn: Yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
nn: Yr som fryser i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
nn: Yr som fryser, og regn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
nn: Yr som fryser, og snø

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
nn: Tåke som fryser

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
nn: Tåke som fryser i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
nn: Regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
nn: Regn som fryser i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
nn: Regn som fryser, og regn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
nn: Regn som fryser, og snø

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
nn: Skypumpe i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
nn: Haglbyer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
nn: Tett yr, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
nn: Tett yr, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
nn: Tett yr, og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
nn: Tett yr, og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
nn: Tett sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
nn: Tett yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
nn: Tett yr som fryser, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
nn: Tett yr som fryser, og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
nn: Tett yr som fryser, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
nn: Tett regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
nn: Tett regn som fryser, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
nn: Tett regn som fryser, og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
nn: Kraftige iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
nn: Kraftige iskorn, og yr

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
nn: Kraftige iskorn, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
nn: Kraftig regn, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
nn: Kraftig regn, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
nn: Kraftig regn, og yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
nn: Kraftig regn, og regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
nn: Kraftig regn, og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
nn: Kraftig regn, og byer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
nn: Kraftig regn, byer og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
nn: Kraftig regn og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
nn: Tett sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
nn: Kraftige byer, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
nn: Kraftige byer, regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
nn: Kraftige byer, og snø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
nn: Kraftige byer, snø og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
nn: Kraftige byer, snø og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
nn: Kraftig sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
nn: Kraftig snøfall, og snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
nn: Kraftig snøfall, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
nn: Kraftig snøfall, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
nn: Kraftig snøfall, og yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
nn: Kraftig snøfall, og regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
nn: Tett kornsnø

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
nn: Kraftig snøfall, og lågt snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
nn: Kraftig snøfall, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
nn: Kraftige snøbyer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
nn: Kraftige snøbyer, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
nn: Kraftige snøbyer, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
nn: Kraftig torevêr, og regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
nn: Kraftig torevêr, regn og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
nn: Kraftig torevêr, regn og tåke – kuling

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
nn: Kraftig torevêr, regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
nn: Kraftig torevêr, regn og hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
nn: Kraftig torevêr, regn, hagl og tåke

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
nn: Kraftig torevêr, regn, hagl og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
nn: Kraftig torevêr med regn, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
nn: Kraftig torevêr med regn og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nn: Kraftig torevêr med regn og sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
nn: Kraftig torevêr, og snø

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
nn: Iskorn og yr

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
nn: Iskorn i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
nn: Iskorn og regn

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
nn: Lett yr, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
nn: Lett yr, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
nn: Lett yr, og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
nn: Lett yr, og snø

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
nn: Lett yr som fryser, med regn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
nn: Lett yr som fryser, med snø

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
nn: Lett iståke

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
nn: Lett regn som fryser, med regn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
nn: Lett regn som fryser, med snø

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
nn: Lett nedbør med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
nn: Lett nedbør med iskorn, og yr

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
nn: Lett nedbør med iskorn, og regn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
nn: Lett regn – bris

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
nn: Lett regn, med tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
nn: Lett regn, med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
nn: Lett regn, med yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
nn: Lett regn, med regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
nn: Lett regn, med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
nn: Lette regnbyer

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
nn: Lette regnbyer med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
nn: Lette regnbyer, og snø

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
nn: Lette byer, og regn

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
nn: Lett nedbør, med regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
nn: Lett nedbør, med snø

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
nn: Lett nedbør, med snø og tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
nn: Lett nedbør, med snø og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
nn: Lett sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
nn: Lett snøfall, med snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
nn: Lett snøfall, med snøfokk og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
nn: Lett snøfall, med yr

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
nn: Lett snøfall, med tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
nn: Lett snøfall, med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
nn: Lett snøfall, med yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
nn: Lett snøfall, med regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
nn: Lett kornsnø

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
nn: Lett snøfall, med lågt snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
nn: Lett snøfall, med regn

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
nn: Lette snøbyer

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
nn: Lette snøbyer, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
nn: Lette snøbyer, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
nn: Lett torevêr, og regn

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
nn: Lett torevêr, regn og tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
nn: Lett torevêr, regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
nn: Lett torevêr, regn og hagl

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
nn: Lett torevêr, regn, hagl og tåke

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
nn: Lett torevêr, regn, hagl og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
nn: Lett torevêr, regn, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
nn: Kraftig torevêr, regn og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nn: Kraftig torevêr, regn og sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
nn: Kraftig torevêr, og snø

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
nn: Lågt støvfokk

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
nn: Lågt sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
nn: Lågt snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
nn: For det meste klårvêr

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
nn: For det meste skya – bris

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
nn: For det meste skya – kuling

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
nn: For det meste skya og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Overcast
nn: Overskya

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
nn: Overskya – bris

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
nn: Overskya – kuling

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
nn: Overskya og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
nn: Delvis tåke

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
nn: Delvis tåke i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
nn: Delvis skya – bris

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
nn: Delvis skya – kuling

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
nn: Delvis skya, og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
nn: Spreidd tåke som fryser

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
nn: Tåkeflak

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
nn: Tåkeflak i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
nn: Regn og tåke

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
nn: Regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
nn: Regn og yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
nn: Regn og regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
nn: Regn og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
nn: Regnbyer

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
nn: Regnbyer og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
nn: Regnbyer i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
nn: Regnbyer i nærleiken, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
nn: Regn og snø

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
nn: Sandfokk

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
nn: Sandfokk i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
nn: Låg tåke i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
nn: Byer og hagl

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
nn: Byer og iskorn

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
nn: Byer i nærleiken, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
nn: Byer i nærleiken, og snø

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
nn: Byer og regn

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
nn: Byer, regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
nn: Byer, og regn i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
nn: Byer, regn i nærleiken, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
nn: Byer og snø

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
nn: Byer, snø og tåke

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
nn: Byer, snø og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
nn: Sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
nn: Snø og snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
nn: Snø og yr

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
nn: Snø og tåke

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
nn: Snø og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
nn: Snø og yr som fryser

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
nn: Snø og regn som fryser

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
nn: Snø og lågt snøfokk

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
nn: Snø og regn

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
nn: Snøbyer

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
nn: Snøbyer og tåke

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
nn: Snøbyer og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
nn: Snøbyer i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
nn: Snøbyer i nærleiken, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
nn: Snøbyer i nærleiken, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
nn: Torevêr og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
nn: Torevêr og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
nn: Torevêr, hagl og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
nn: Torevêr, og tørrdis i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
nn: Torevêr, tørrdis i nærleiken, og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
nn: Torevêr og kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
nn: Torevêr og kraftig regn med tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
nn: Torevêr og kraftig regn med tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
nn: Torevêr, kraftig regn og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
nn: Torevêr, kraftig regn, hagl og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
nn: Torevêr, kraftig regn, hagl og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
nn: Torevêr, kraftig regn, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
nn: Torevêr med kraftig regn og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
nn: Torevêr med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
nn: Torevêr i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
nn: Torevêr i nærleiken, og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
nn: Torevêr i nærleiken, og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
nn: Torevêr i nærleiken, og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
nn: Torevêr i nærleiken, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
nn: Torevêr i nærleiken, og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
nn: Torevêr med lett regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
nn: Torevêr med lett regn og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
nn: Torevêr med lett regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
nn: Torevêr med lett regn og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
nn: Torevêr med lett regn, hagl og tåke

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
nn: Torevêr med lett regn, hagl og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
nn: Torevêr med lett regn, hagl og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
nn: Torevêr med lett regn og tørrdis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
nn: Torevêr med regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
nn: Torevêr med regn og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
nn: Torevêr med regn, hagl og tåke eller tåkedis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nn: Torevêr med regn og sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
nn: Torebyer i nærleiken

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
nn: Torebyer i nærleiken, og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
nn: Torevêr med sprøhagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
nn: Torevêr med snø

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
nn: Skypumpe

[ctx: weather condition]
en: Windy
nn: Kuling

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
nn: Iskrystallar

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
nn: Vulkansk oske

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
nn: Skypumpe

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
nn: Underkjølt tåke

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
nn: Torevêr mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
nn: Utrygt for torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
nn: Torevêr sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
nn: Kraftig torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
nn: Snø/sludd mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
nn: Utrygt for snø og sludd

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
nn: Snø og sludd sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
nn: Snø og sludd

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
nn: Regn/sludd mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
nn: Utrygt for regn og sludd

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
nn: Regn og sludd sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
nn: Regn og sludd

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
nn: Regn eller regn som fryser mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
nn: Utrygt for regn eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
nn: Regn eller regn som fryser sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
nn: Regn eller regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
nn: Vinternedbør sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
nn: Vinternedbør

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
nn: Yr som fryser mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
nn: Utrygt for yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
nn: Yr som fryser sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
nn: Yr som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
nn: Regn som fryser mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
nn: Utrygt for regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
nn: Regn som fryser sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
nn: Regn som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
nn: Regn/snø mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
nn: Utrygt for regn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
nn: Regn eller snø sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
nn: Regn eller snø

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
nn: Snø mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
nn: Utrygt for snø

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
nn: Snø sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
nn: Kraftig snøfall

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
nn: Snøbyer mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
nn: Utrygt for snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
nn: Snøbyer sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
nn: Snøbyer mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
nn: Utrygt for snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
nn: Snøbyer sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
nn: Snøbyer

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
nn: Yr mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
nn: Utrygt for yr

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
nn: Yr sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
nn: Regn mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
nn: Utrygt for regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
nn: Regn sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
nn: Kraftig regn

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
nn: Regnbyer mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
nn: Utrygt for regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
nn: Regnbyer sannsynleg

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
nn: Regnbyer

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
nn: Sludd

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
nn: Tåke som fryser

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
nn: Iståke

[ctx: weather forecast]
en: Haze
nn: Tørrdis

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
nn: Sandfokk

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
nn: Støvfokk

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
nn: Snøfokk

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
nn: Tett tåke

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
nn: Vindkast

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
nn: Bris

[ctx: weather forecast]
en: Cold
nn: Kaldt

[ctx: weather forecast]
en: Hot
nn: Varmt

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
nn: For det meste skya

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
nn: Delvis skya

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
nn: For det meste sol

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
nn: Delvis sol

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
nn: Aukande skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
nn: Aukande skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
nn: Gradvis klårvêr

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
nn: Klårvêr seinare

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
nn: Minkande skydekke

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
nn: Vert sol

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
nn: For det meste klårvêr

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
nn: Byer og torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
nn: Byer og torevêr mogleg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
nn: Utrygt for byer og torevêr

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
nn: Byer og torevêr sannsynleg
