plasma_applet_devicenotifier - en to nn translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
nn: %1 ledig av %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
nn: Tek i bruk …

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
nn: Fjernar …

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
nn: Kopla ikkje frå enno! Filoverføring pågår framleis …

en: Remove All
nn: Fjern alle

en: Click to safely remove all devices
nn: Trykk for å fjerna alle einingane trygt

en: No removable devices attached
nn: Inga flyttbar eining er kopla til

en: No disks available
nn: Ingen disk er tilgjengeleg

en: Most Recent Device
nn: Sist tilkopla eining

en: No Devices Available
nn: Ingen einingar er tilgjengelege

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
nn: Set opp flyttbare einingar …

en: Removable Devices
nn: Flyttbare einingar

en: Non Removable Devices
nn: Ikkje-flyttbare einingar

en: All Devices
nn: Alle einingar

en: Show popup when new device is plugged in
nn: Vis sprettopp ved tilkopling av einingar

en: Mount
nn: Monter

en: Open in File Manager
nn: Opna i filhandsamar

en: Mount and Open
nn: Monter og opna

en: Eject
nn: Løys ut

en: Safely remove
nn: Fjern trygt

en: Device Status
nn: Einingsstatus

en: A device can now be safely removed
nn: Ei eining kan no trygt fjernast

en: This device can now be safely removed.
nn: Eininga kan no trygt fjernast.

en: You are not authorized to mount this device.
nn: Du har ikkje løyve til å montera denne eininga.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
nn: Du har ikkje løyve til fjerna denne eininga.

en: You are not authorized to eject this disc.
nn: Du har ikkje løyve til løysa ut denne disken.

en: Could not mount this device as it is busy.
nn: Klarte ikkje montera eininga, då ho er oppteken.

en: One or more files on this device are open within an application.
nn: Éi eller fleire filer på eininga er i bruk av eit program.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
nn[0]: Éi eller fleire filer på eininga er i bruk av programmet «%2».
nn[1]: Éi eller fleire filer på eininga er i bruk av desse programma: %2

en: Could not mount this device.
nn: Klarte ikkje montera eininga.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
nn: Klarte ikkje fjerna eininga.

en: Could not eject this disc.
nn: Klarte ikkje løysa ut plata.
