plasma_engine_weather - en to nl translation catalogue (806 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
nl: onbewolkt

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
nl: opklaringen

[ctx: weather condition]
en: clear sky
nl: heldere hemel

[ctx: weather condition]
en: cloudy
nl: bewolkt

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
nl: bewolkt met hagel

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
nl: bewolkt met zware sneeuw

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
nl: bewolkt met licht sneeuw

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
nl: bewolkt met natte sneeuw

[ctx: weather condition]
en: drizzle
nl: motregen

[ctx: weather condition]
en: fog
nl: mist

[ctx: weather condition]
en: foggy
nl: mistig

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
nl: grijze bewolking

[ctx: weather condition]
en: hail
nl: hagel

[ctx: weather condition]
en: hail shower
nl: hagelbui

[ctx: weather condition]
en: hail showers
nl: hagelbuien

[ctx: weather condition]
en: hazy
nl: heiig

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
nl: zware regen

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
nl: zware regenbui

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
nl: zware regenbuien

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
nl: zware bui

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
nl: zware buien

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
nl: zware sneeuw

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
nl: zware sneeuwbui

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
nl: zware sneeuwbuien

[ctx: weather condition]
en: light cloud
nl: licht bewolkt

[ctx: weather condition]
en: light rain
nl: lichte regen

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
nl: lichte regenbui

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
nl: lichte regenbuien

[ctx: weather condition]
en: light shower
nl: lichte bui

[ctx: weather condition]
en: light showers
nl: lichte buien

[ctx: weather condition]
en: light snow
nl: lichte sneeuw

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
nl: lichte sneeuwbui

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
nl: lichte sneeuwbuien

[ctx: weather condition]
en: mist
nl: nevel

[ctx: weather condition]
en: misty
nl: nevelig

[ctx: weather condition]
en: N/A
nl: N.v.t.

[ctx: weather condition]
en: na
nl: nb

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
nl: gedeeltelijk bewolkt

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
nl: zandstorm

[ctx: weather condition]
en: sleet
nl: natte sneeuw

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
nl: natte sneeuwbui

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
nl: natte sneeuwbuien

[ctx: weather condition]
en: sunny
nl: zonnig

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
nl: af en toe zonnig

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
nl: zwaar bewolkt

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
nl: onweer

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
nl: bui met onweer

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
nl: buien met onweer

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
nl: tropische storm

[ctx: weather condition]
en: white cloud
nl: witte wolken

[ctx: weather forecast]
en: clear
nl: onbewolkt

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
nl: opklaringen

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
nl: heldere hemel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
nl: bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
nl: bewolkt met hagel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
nl: bewolkt met zware sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
nl: bewolkt met licht sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
nl: bewolk met natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
nl: motregen

[ctx: weather forecast]
en: fog
nl: mist

[ctx: weather forecast]
en: foggy
nl: mistig

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
nl: grijze bewolking

[ctx: weather forecast]
en: hail
nl: hagel

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
nl: hagelbui

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
nl: hagelbuien

[ctx: weather forecast]
en: hazy
nl: heiig

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
nl: zware regen

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
nl: zware regenbui

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
nl: zware regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
nl: zware bui

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
nl: zware buien

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
nl: zware sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
nl: zware sneeuwbui

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
nl: zware sneeuwbuien

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
nl: licht bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: light rain
nl: lichte regen

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
nl: lichte regenbui

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
nl: lichte regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: light shower
nl: lichte bui

[ctx: weather forecast]
en: light showers
nl: lichte buien

[ctx: weather forecast]
en: light snow
nl: lichte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
nl: lichte sneeuwbui

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
nl: lichte sneeuwbuien

[ctx: weather forecast]
en: mist
nl: nevel

[ctx: weather forecast]
en: misty
nl: nevelig

[ctx: weather forecast]
en: na
nl: nb

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
nl: gedeeltelijk bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
nl: zandstorm

[ctx: weather forecast]
en: sleet
nl: natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
nl: natte sneeuwbui

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
nl: natte sneeuwbuien

[ctx: weather forecast]
en: sunny
nl: zonnig

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
nl: af en toe zonnig

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
nl: zwaar bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
nl: onweer

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
nl: bui met onweer

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
nl: buien met onweer

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
nl: tropische storm

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
nl: witte wolken

[ctx: visibility]
en: Excellent
nl: Uitstekend

[ctx: visibility]
en: Very Good
nl: Zeer goed

[ctx: visibility]
en: Good
nl: Goed

[ctx: visibility]
en: Moderate
nl: Redelijk

[ctx: visibility]
en: Poor
nl: Slecht

[ctx: visibility]
en: Very Poor
nl: Erg slecht

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
nl: Jachtsneeuw

[ctx: weather condition]
en: Clear
nl: Onbewolkt

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
nl: Bewolkt

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
nl: Afnemend bewolkt

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
nl: Neerslag op afstand

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
nl: Sneeuwstorm

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
nl: Motregen

[ctx: weather condition]
en: Dust
nl: Stof

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
nl: Stofhozen

[ctx: weather condition]
en: Fog
nl: Mist

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
nl: Mistbank bij weerstation

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
nl: Mist met rijpafzetting

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
nl: Mistflarden

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
nl: Motijzel

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
nl: IJzel

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
nl: Wervelwindwolk

[ctx: weather condition]
en: Hail
nl: Hagel

[ctx: weather condition]
en: Haze
nl: Heiig

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
nl: Zware jachtsneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
nl: Zware jachtsneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
nl: Zware motregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
nl: Zware hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
nl: Zware regen en motregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
nl: Zware regen- en sneeuwbui

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
nl: Zware regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
nl: Zware regen en sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
nl: Zware regenbui

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
nl: Zware sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
nl: Zware korrelsneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
nl: Zware sneeuwbui

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
nl: Onweer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
nl: Zwaar onweer met hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
nl: Zware onweer met regen

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
nl: IJsnaalden

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
nl: Hagel

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
nl: Toenemend bewolkt

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
nl: Lichte motregen

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
nl: Lichte motijzel

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
nl: Lichte ijzel

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
nl: Licht regen

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
nl: Lichte regenbui

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
nl: Lichte sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
nl: Lichte korrelsneeuw

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
nl: Licht sneeuwbui

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
nl: Zichtbare bliksem

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
nl: Meest helder

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
nl: Meest zonnig

[ctx: weather condition]
en: Mist
nl: Nevel

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
nl: Gemengde regen en motregen

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
nl: Natte sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
nl: Meest bewolk

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
nl: Geen rapportage

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
nl: Gedeeltelijk bewolkt

[ctx: weather condition]
en: Rain
nl: Regen

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
nl: Regen en sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
nl: Regenbui

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
nl: Recent motregen

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
nl: Recent stof- en zandstorm

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
nl: Recent mist

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
nl: Recent opvriezende neerslag

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
nl: Recent hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
nl: Recent regen

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
nl: Recent regen en sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
nl: Recent regenbui

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
nl: Recent sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
nl: Recent sneeuwbui

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
nl: Recent onweer

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
nl: Recent onweer met hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
nl: Recent onweer met zware hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
nl: Recent onweer met zware regen

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
nl: Recent onweer met regen

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
nl: Zand- en stofstorm

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
nl: Zware zand- of stofstorm

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
nl: Oppervlakkige mist

[ctx: weather condition]
en: Smoke
nl: Rook

[ctx: weather condition]
en: Snow
nl: Sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
nl: Sneeuwkristallen

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
nl: Sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Squalls
nl: Stormvlagen

[ctx: weather condition]
en: Sunny
nl: Zonnig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
nl: Onweer met hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
nl: Onweer met regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
nl: Onweer met lichte regenbuien

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
nl: Onweer met zware regenbuien

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
nl: Onweer met zand- of stofstorm

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
nl: Onweer zonder neerlag

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
nl: Een paar wolken

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
nl: Een paar windstoten

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
nl: Een paar windstoten gemengd met hagel

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
nl: Een paar windstoten met regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
nl: Een paar windstoten met onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
nl: Een paar regenbuien of windstoten

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
nl: Een paar regenbuien of natte windstoten

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
nl: Een paar buien

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
nl: Een paar buien of motregen

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
nl: Een paar buien of onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
nl: Een paar buien of onweer

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
nl: Een paar onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
nl: Een paar onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
nl: Een paar natte windstoten

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
nl: Een paar natte windstoten en regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
nl: Zonnig en bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
nl: Sneeuwstorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
nl: Kans op motregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
nl: Kans op motregen en ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
nl: Kans op motregen met regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
nl: Kans op regen of motregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
nl: Kans op windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
nl: Kans op soms hevige windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
nl: Kans op windstoten met hagel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
nl: Kans op windstoten of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
nl: Kans op windstoten of regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
nl: Kans op windstoten of onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
nl: Kans op motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
nl: Kans op ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
nl: Kans op ijzel met sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
nl: Kans op ijzel of regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
nl: Kans op ijzel of sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
nl: Kans op lichte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
nl: Kans op lichte sneeuw en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
nl: Kans op lichte sneeuw met motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
nl: Kans op lichte sneeuw met hagel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
nl: Kans op lichte sneeuw met regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
nl: Kans op lichte sneeuw of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
nl: Kans op lichte sneeuw of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
nl: Kans op lichte sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
nl: Kans op lichte natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
nl: Kans op regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
nl: Kans op regen soms zwaar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
nl: Kans op regen met sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
nl: Kans op regen of motregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
nl: Kans op regen of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
nl: Kans op regen of sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
nl: Kans op regenbuien of windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
nl: Kans op regenbuien of natte windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
nl: Kans op zwaar onweer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
nl: Kans op buien

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
nl: Kans op buien soms zwaar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
nl: Kans op buien soms zwaar of onweer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
nl: Kans op buien soms zwaar of onweer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
nl: Kans op buien of motregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
nl: Kans op buien of onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
nl: Kans op buien of onweer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
nl: Kans op sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
nl: Kans op sneeuw en sneeuwstorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
nl: Kans op sneeuw met motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
nl: Kans op sneeuw met ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
nl: Kans op sneeuw met regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
nl: Kans op sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
nl: Kans op sneeuwstormvlagen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
nl: Kans op onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
nl: kans op onweer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
nl: Kans op onweer en mogelijk hagel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
nl: Kans op natte windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
nl: Kans op natte windstoten soms zwaar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
nl: Kans op natte windstoten of regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
nl: Kans op natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
nl: Kans op natte sneeuw met regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
nl: Kans op natte sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Clear
nl: Onbewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
nl: Opklarend

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
nl: Bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
nl: Gedeeltelijk bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
nl: Vrijwel geheel bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
nl: Van tijd tot tijd bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
nl: Bewolkt met van tijd tot tijd zonnig

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
nl: Motregen

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
nl: Motregen met motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
nl: Motregen met regen

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
nl: Motregen of motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
nl: Motregen of regen

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
nl: Windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
nl: Windstoten soms zwaar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
nl: Windstoten soms zwaar of regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
nl: Een paar windstoten gemengd met hagel

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
nl: Windstoten of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
nl: Windstoten of regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
nl: Windstoten of onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: Fog
nl: Mist

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
nl: Opkomende mist

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
nl: Optrekkende mist

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
nl: Mistflarden

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
nl: Motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
nl: IJzel

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
nl: IJzel met hagel

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
nl: IJzel met regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
nl: IJzel met sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
nl: IJzel of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
nl: IJzel of regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
nl: IJzel of sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
nl: IJsmist

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
nl: Opkomende ijsmist

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
nl: Optrekkende ijsmist

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
nl: Hagel

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
nl: Hagel gemengd met ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
nl: Hagel gemengd met sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
nl: Hagel of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
nl: Hagel of sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
nl: Toenemende bewolking

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
nl: Toenemend bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
nl: Lichte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
nl: Lichte sneeuw en sneeuwstorm

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
nl: Lichte sneeuw en sneeuwstorm en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
nl: Lichte sneeuw en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
nl: Lichte sneeuw met motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
nl: Lichte sneeuw met ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
nl: Lichte sneeuw met hagel

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
nl: Lichte sneeuw met regen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
nl: Lichte sneeuw of motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
nl: Lichte sneeuw of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
nl: Lichte sneeuw of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
nl: Lichte sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
nl: Lichte natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
nl: Lichte natte sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
nl: Lokale sneeuwstormvlagen

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
nl: Bijna sneeuwstorm

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
nl: Geheel bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
nl: Perioden met motregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
nl: Perioden met motregen en motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
nl: Perioden met motregen en regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
nl: Perioden met motregen of motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
nl: Perioden met motregen of regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
nl: Perioden met motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
nl: Perioden met motijzel of motregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
nl: Perioden met motijzel of regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
nl: Perioden met ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
nl: Perioden met ijzel en hagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
nl: Perioden met ijzel en regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
nl: Perioden met ijzel en sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
nl: Perioden met ijzel of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
nl: Perioden met ijzel of regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
nl: Perioden met ijzel of sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
nl: Perioden met hagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
nl: Perioden met hagel gemengd met ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
nl: Perioden met hagel gemengd met sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
nl: Perioden met hagel en ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
nl: Perioden met hagel of sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
nl: Perioden met lichte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
nl: Perioden met lichte sneeuw en sneeuwstorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
nl: Perioden met lichte sneeuw, sneeuwstorm en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
nl: Perioden met lichte sneeuw en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
nl: Perioden met lichte sneeuw en motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
nl: Perioden met lichte sneeuw en ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
nl: Perioden met lichte sneeuw en hagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
nl: Perioden met lichte sneeuw en regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
nl: Perioden met lichte sneeuw of motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
nl: Perioden met lichte sneeuw of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
nl: Perioden met lichte sneeuw of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
nl: Perioden met lichte sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
nl: Perioden met lichte natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
nl: Perioden met lichte natte sneeuw en regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
nl: Perioden met lichte natte sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
nl: Perioden met regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
nl: Perioden met regen en ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
nl: Perioden met regen en sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
nl: Perioden met regen of motregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
nl: Perioden met regen of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
nl: Perioden met regen of sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
nl: Perioden met regen of onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
nl: Perioden met regen of onweer

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
nl: Perioden met sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
nl: Perioden met sneeuw en sneeuwstorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
nl: Perioden met sneeuw, sneeuwstorm en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
nl: Perioden met sneeuw en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
nl: Perioden met sneeuw en motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
nl: Perioden met sneeuw en ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
nl: Perioden met sneeuw en hagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
nl: Perioden met sneeuw en regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
nl: Perioden met sneeuw of motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
nl: Perioden met sneeuw of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
nl: Perioden met sneeuw of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
nl: Perioden met sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
nl: Perioden met natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
nl: Perioden met natte sneeuw en regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
nl: Perioden met natte sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain
nl: Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
nl: Regen soms zwaar

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
nl: Regen soms zwaar met ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
nl: Regen soms zwaar met sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
nl: Regen soms zwaar of motregen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
nl: Regen soms zwaar of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
nl: Regen soms zwaar of sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
nl: Regen soms zwaar of onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
nl: Regen soms zwaar of onweer

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
nl: Regen met ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
nl: Regen met sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
nl: Regen of motregen

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
nl: Regen of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
nl: Regen of sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
nl: Regen of onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
nl: Regen of onweer

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
nl: Regenbuien of windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
nl: Regenbuien of natte windvlagen

[ctx: weather forecast]
en: Showers
nl: Buien

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
nl: Buien soms zwaar

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
nl: Buien soms zwaar of onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
nl: Buien soms zwaar of onweer

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
nl: Buien of motregen

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
nl: Buien of onweersbuien

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
nl: Buien of onweer

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
nl: Rook

[ctx: weather forecast]
en: Snow
nl: Sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
nl: Sneeuw en sneeuwstorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
nl: Sneeuw, sneeuwstorm en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
nl: Sneeuw en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
nl: Sneeuw soms zwaar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
nl: Sneeuw soms zwaar en sneeuwstorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
nl: Sneeuw soms zwaar en jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
nl: Sneeuw soms zwaar met motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
nl: Sneeuw soms zwaar met ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
nl: Sneeuw soms zwaar met hagel

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
nl: Sneeuw soms zwaar met regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
nl: Sneeuw soms zwaar of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
nl: Sneeuw soms zwaar of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
nl: Sneeuw soms zwaar of regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
nl: Sneeuw met motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
nl: Sneeuw met ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
nl: Sneeuw met hagel

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
nl: Sneeuw met regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
nl: Sneeuw of motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
nl: Sneeuw of ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
nl: Sneeuw of hagel

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
nl: Sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
nl: Sneeuwstormvlagen

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
nl: Zonnig

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
nl: Meest zonnig

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
nl: Zonnig met bewolkte perioden

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
nl: Onweer

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
nl: Onweer en mogelijk hagel

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
nl: Natte windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
nl: Natte windstoten soms zwaar

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
nl: Natte windvlagen soms zwaar of regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
nl: Natte windvlagen of regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
nl: Natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
nl: Natte sneeuw soms zwaar

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
nl: Natte sneeuw soms zwaar met regen

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
nl: Natte sneeuw met regen

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
nl: Natte sneeuw of regen

[ctx: weather forecast]
en: Windy
nl: Winderig

[ctx: Short for Today]
en: Today
nl: Vandaag

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
nl: Vannacht

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
nl: Gegevens uit BBC Weather

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
nl: za

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
nl: zo

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
nl: ma

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
nl: di

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
nl: wo

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
nl: do

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
nl: vr

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
nl: Bron: Deutscher Wetterdienst

en: day
nl: dag

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
nl: Gegevens van Environment en Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
nl: Gegevens uit NOAA National Weather Service

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
nl:  daarna

[ctx: weather condition]
en: few clouds
nl: enkele wolken

[ctx: weather condition]
en: overcast
nl: geheel bewolkt

[ctx: weather condition]
en: haze
nl: heiig

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
nl: mist met rijp

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
nl: lichte motregen

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
nl: zware motregen

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
nl: motijzel

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
nl: zware motijzel

[ctx: weather condition]
en: rain
nl: regen

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
nl: regen

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
nl: lichte ijzel

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
nl: ijzel

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
nl: lichte natte sneeuw

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
nl: zware natte sneeuw

[ctx: weather condition]
en: snow
nl: sneeuw

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
nl: sneeuw

[ctx: weather condition]
en: showers
nl: buien

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
nl: lichte natte sneeuwbuien

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
nl: zware natte sneeuwbuien

[ctx: weather condition]
en: snow showers
nl: sneeuwbuien

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
nl: licht onweer

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
nl: zwaar onweer

[ctx: weather condition]
en: n/a
nl: n/b

en: Day
nl: Dag

en: Night
nl: Nacht

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
nl: Een paar wolken

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
nl: Een paar wolken en windvlagen

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
nl: Een paar wolken en winderig

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
nl: Een paar wolken en heiig

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
nl: Opwaaiend stof

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
nl: Opwaaiend zand

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
nl: Jachtsneeuw in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Breezy
nl: Vlagerig

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
nl: Onbewolkt met windvlagen

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
nl: Onbewolkt en heiig

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
nl: Motregen met mist

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
nl: Motregen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
nl: Motregen met hagel

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
nl: Motsneeuw

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
nl: Stof/zandhoosjes

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
nl: Stof- en zandhoosjes in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
nl: Stofstorm

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
nl: Stofstorm in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Fair
nl: Goed

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
nl: Goed met windvlagen

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
nl: Goed en windig

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
nl: Goed en heiig

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
nl: Mist in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
nl: Mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
nl: Motijzel

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
nl: Motijzel in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
nl: Motijzel regen

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
nl: Motijzel sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
nl: Onderkoelde mist

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
nl: Onderkoeld mist in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
nl: IJzel

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
nl: IJzel in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
nl: IJzel regen

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
nl: IJzel sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
nl: Wervelwindwolk in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
nl: Hagelbuien

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
nl: Zware motregen mist

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
nl: Zware motregen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
nl: Zware motregen hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
nl: Zware motregen sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
nl: Zware stofstorm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
nl: Zware motijzel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
nl: Zware motijzel regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
nl: Zware Motijzel sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
nl: Zware onderkoelde mist

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
nl: Zware ijzel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
nl: Zware ijzel regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
nl: Zware ijzel sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
nl: Zware hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
nl: Zware hagel motregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
nl: Zware hagel regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
nl: Zware regen mist

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
nl: Zware regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
nl: Zware regen motijzel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
nl: Zware regen ijzel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
nl: Zware regen hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
nl: Zware regenbuien

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
nl: Zware regenbuien mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
nl: Zware regen sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
nl: Zware zandstorm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
nl: Zware buien regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
nl: Zware regenbuien mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
nl: Zware buien sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
nl: Zware buien sneeuw mist

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
nl: Zware buien sneeuw mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
nl: Zware kleine hagel/sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
nl: Zware sneeuw opwaaiende sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
nl: Zware sneeuw mist

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
nl: Zware sneeuw mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
nl: Zware sneeuw motijzel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
nl: Zware sneeuw ijzel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
nl: Zware sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
nl: Zware sneeuw lage opwaaiende sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
nl: Zware sneeuw regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
nl: Zware sneeuwbuien

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
nl: Zware sneeuwbuien mist

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
nl: Zware buien sneeuw mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
nl: Zwaar onweer regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
nl: Zwaar onweer regen mist

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
nl: Zwaar onweer regen mist en winderig

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
nl: Zwaar onweer regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
nl: Zwaar onweer regen hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
nl: Zwaar onweer regen hagel mist

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
nl: Zwaar onweer regen hagel mist

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
nl: Zwaar onweer regen hagel heiig

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
nl: Zwaar onweer regen heiig

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nl: Zwaar onweer regen kleine hagel/sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
nl: Zwaar onweer sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
nl: Hagel motregen

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
nl: Hagel in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
nl: Hagel regen

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
nl: Lichte motregen mist

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
nl: Lichte motregen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
nl: Lichte motregen hagel

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
nl: Lichte motregen sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
nl: Lichte motijzel regen

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
nl: Licht motijzel sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
nl: Lichte onderkoelde mist

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
nl: Lichte ijzel regen

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
nl: Lichte ijzel sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
nl: Lichte hagel

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
nl: Lichte hagel motregen

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
nl: Lichte hagel regen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
nl: Lichte regen en windvlagen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
nl: Lichte regen mist

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
nl: Lichte regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
nl: Lichte regen motijzel

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
nl: Lichte regen ijzel

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
nl: Lichte regen hagel

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
nl: Lichte regenbuien

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
nl: Lichte regenbuien mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
nl: Lichte regen sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
nl: Lichte buien regen

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
nl: Lichte buien regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
nl: Lichte buien sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
nl: Lichte buien sneeuw mist

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
nl: Lichte buien sneeuw mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
nl: Lichte kleine hagel/sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
nl: Lichte sneeuw opwaaiende sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
nl: Lichte sneeuw opwaaiende sneeuw mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
nl: Lichte sneeuw motregen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
nl: Lichte sneeuw mist

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
nl: Lichte sneeuw mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
nl: Lichte sneeuw motijzel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
nl: Lichte sneeuw ijzel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
nl: Lichte sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
nl: Lichte sneeuw laag opwaaiende sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
nl: Lichte sneeuw regen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
nl: Lichte sneeuwbuien

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
nl: Lichte sneeuwbuien mist

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
nl: Lichte sneeuwbuien mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
nl: Licht onweer regen

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
nl: Licht onweer regen mist

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
nl: Licht onweer regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
nl: Licht onweer regen hagel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
nl: Licht onweer regen hagel mist

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
nl: Licht onweer regen hagel mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
nl: Licht onweer regen hagel heiig

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
nl: Licht onweer regen heiig

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nl: Licht onweer regen kleine hagel/sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
nl: Licht onweer sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
nl: Laag opwaaiend stof

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
nl: Laag opwaaiend zand

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
nl: Laag opwaaiende sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
nl: Meest helder

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
nl: Meest bewolkt en windvlagen

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
nl: Meest bewolkt en winderig

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
nl: Meest bewolkt en heiig

[ctx: weather condition]
en: Overcast
nl: Geheel bewolkt

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
nl: Geheel bewolkt met windvlagen

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
nl: Geheel bewolkt en winderig

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
nl: Geheel bewolkt en heiig

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
nl: Hier en daar mist

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
nl: Hier en daar mist in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
nl: Half bewolkt en windvlagen

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
nl: Half bewolkt en winderig

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
nl: Half bewolkt en heiig

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
nl: Plaatselijke onderkoelde mist

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
nl: Mistbanken

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
nl: Mistbanken in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
nl: Regen mist

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
nl: Regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
nl: Regen motijzel

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
nl: Regen ijzel

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
nl: Regen hagel

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
nl: Regenbuien

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
nl: Regenbuien mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
nl: Regenbuien in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
nl: Regenbuien in de buurt mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
nl: Regen sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Sand
nl: Zanderig

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
nl: Zandstorm

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
nl: Zandstorm in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
nl: Laaghangende mist in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
nl: Buien hagel

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
nl: Buien hagel

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
nl: Buien in de buurt mist

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
nl: Buien in de buurt sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
nl: Buien regen

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
nl: Buien regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
nl: Buien regen in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
nl: Buien regen in de buurt mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
nl: Buien sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
nl: Buien sneeuw mist

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
nl: Buien sneeuw mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
nl: Kleine hagel/sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
nl: Sneeuw opwaaiende sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
nl: Sneeuw motregen

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
nl: Sneeuw mist

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
nl: Sneeuw mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
nl: Sneeuw motregen

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
nl: Sneeuw ijzel

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
nl: Sneeuw laag opwaaiende sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
nl: Sneeuw regen

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
nl: Sneeuwbuien

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
nl: Sneeuwbuien mist

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
nl: Sneeuwbuien mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
nl: Sneeuwbuien in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
nl: Sneeuwbuien in de buurt mist

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
nl: Sneeuwbuien in de buurt mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
nl: Onweer mist

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
nl: Onweer hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
nl: Onweer hagel mist

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
nl: Onweer heiig in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
nl: Onweer heiig in de buurt hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
nl: Onweer zware regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
nl: Onweer zware regen mist

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
nl: Onweer zware regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
nl: Onweer zware regen hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
nl: Onweer zware regen hagel mist

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
nl: Onweer zware regen hagel mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
nl: Onweer zware regen hagel heiig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
nl: Onweer zware regen heiig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
nl: Onweer hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
nl: Onweer in de buurt

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
nl: Onweer in de buurt mist

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
nl: Onweer in de buurt mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
nl: Onweer in de buurt hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
nl: Onweer in de buurt hagel heiig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
nl: Onweer in de buurt heiig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
nl: Onweer lichte regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
nl: Onweer lichte regen mist

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
nl: Onweer lichte regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
nl: Onweer lichte regen hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
nl: Onweer lichte regen hagel mist

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
nl: Onweer lichte regen hagel mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
nl: Onweer lichte regen hagel heiig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
nl: Onweer lichte regen heiig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
nl: Onweer regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
nl: Onweer regen mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
nl: Onweer regen hagel mist/nevel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nl: Onweer regen kleine hagel/sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
nl: Onweersbuien in de nabijheid

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
nl: Onweersbuien en hagel in de nabijheid

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
nl: Onweer kleine hagel/sneeuwkorrels

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
nl: Onweer sneeuw

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
nl: Tornado/waterhoos

[ctx: weather condition]
en: Windy
nl: winderig

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
nl: IJsnaalden

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
nl: Vulkanische as

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
nl: Waterhoos

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
nl: IJzel door buiswater

[ctx: weather forecast]
en: Frost
nl: Vorst

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
nl: Kleine kans op onweer

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
nl: Kans op onweer

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
nl: Onweer waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
nl: Zwaar onweer

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
nl: Kleine kans op sneeuw/natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
nl: Kans op sneeuw/natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
nl: Sneeuw/natte sneeuw waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
nl: Sneeuw/nattesneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
nl: Kleine kans op regen/natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
nl: Kans op regen/natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
nl: Regen/natte sneeuw waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
nl: Regen/natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
nl: Kleine kans op regen/ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
nl: Kans op regen/ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
nl: Regen/ijzel waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
nl: Regen/ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
nl: Winterachtig mengsel waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
nl: Winterachtig mengsel

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
nl: Kleine kans op motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
nl: Kans op motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
nl: Motijzel waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
nl: Motijzel

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
nl: Kleine kans op ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
nl: Kans op ijzel

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
nl: IJzel waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
nl: IJzel

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
nl: Kleine kans op regen/sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
nl: Kans op regen/sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
nl: Regen/sneeuw waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
nl: Regen/sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
nl: Kleine kans op sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
nl: Kans op sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
nl: Sneeuw waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
nl: Zware sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
nl: Kleine kans op windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
nl: Kans op windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
nl: Windstoten waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
nl: Kleine kans op sneeuwbuien

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
nl: Kans op sneeuwbuien

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
nl: Sneeuwbuien waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
nl: Sneeuwbuien

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
nl: Kleine kans op motregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
nl: Kans op motregen

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
nl: Motregen waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
nl: Kleine kans op regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
nl: Kans op regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
nl: Regen waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
nl: Zware regen

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
nl: Kleine kans op regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
nl: Kans op regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
nl: Regenbuien waarschijnlijk

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
nl: Regenbuien

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
nl: Natte sneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
nl: Onderkoelde mist

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
nl: IJsmist

[ctx: weather forecast]
en: Haze
nl: Heiig

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
nl: Opwaaiend zand

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
nl: Opwaaiend stof

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
nl: Jachtsneeuw

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
nl: Dichte mist

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
nl: Zware windstoten

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
nl: Vlagerig

[ctx: weather forecast]
en: Cold
nl: Koud

[ctx: weather forecast]
en: Hot
nl: Heet

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
nl: Meest bewolk

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
nl: Gedeeltelijk bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
nl: Meest zonnig

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
nl: Gedeeltelijk zonnig

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
nl: Toenemend bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
nl: Wordt bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
nl: Geleidelijke opklaringen

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
nl: Later opklaringen

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
nl: Afnemend bewolkt

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
nl: Wordt zonnig

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
nl: Meest helder

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
nl: Buien en onweer

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
nl: Kleine kans op buien en onweer

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
nl: Kans op buien en onweer

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
nl: Buien en onweer waarschijnlijk
