plasma-workspace - en to ka translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
ka: გამოსვლა

en: Logs out, exiting the current desktop session
ka: გასვლა, სამუშაო მაგიდის მიმდინარე სესიის დასრულება

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
ka: shutdown;shut down;power;power off;გამორთვა

en: Turns off the computer
ka: კომპიუტერის გამორთვა

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
ka: რესტარტი

en: Reboots the computer
ka: კომპიუტერის რესტარტი

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
ka: ეკრანის ჩაკეტვა

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
ka: მიმდინარე სესიების ჩაკეტვა

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
ka: სესიის შენახვა

en: Saves the current session for session restoration
ka: მიმდინარე სესიის აღდგენისთვის შენახვა

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
ka: მომხმარებლის გადართვა

en: Starts a new session as a different user
ka: სხვა მომხმარებლით ახალი სესიის გაშვება

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
ka: სესიები

en: Lists all sessions
ka: სესიების სია

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
ka: გადართვა

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
ka: მომხმარებელ :q:ის აქტიურ სესიაზე გადართვა ან, თუ :q: მითითებული არაა, აქტიური სესიების სია

[ctx: log out command]
en: Log Out
ka: გასვლა

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
ka: გამორთვა

[ctx: restart computer command]
en: Restart
ka: გადატვირთვა

[ctx: lock screen command]
en: Lock
ka: დაბლოკვა

en: Save Session
ka: სესიის შენახვა

en: Switch User
ka: მომხმარებლის გადართვა

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
ka: <p>ცოტაც და სამუშაო მაგიდის ახალ სესიას დაინახავთ.</p><p>შესვლის ეკრანი გამოჩნდება და მიმდინარე სესია დაიმალება.</p><p>შეგიძლიათ გადაერთოთ სამუშაო მაგიდის სესიებს შორის:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F(სესიის ნომრით)<li><li>Plasma-ის ძებნა (აკრიფეთ '%1')</li><li>Plasma-ის ვიჯეტები (მაგალითად, აპლიკაციის გამშვები)</li></ul>

en: New Desktop Session
ka: სამუშაო მაგიდის ახალი სესია
