plasma-workspace - en to ka translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
ka: თავისუფალია %1 %2-დან

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
ka: წვდომა…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
ka: წაშლა…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
ka: არ გამოაერთოთ! ფაილები ჯერ კიდევ იწერება…

en: Remove All
ka: ყველას გამოერთება

en: Click to safely remove all devices
ka: მოწყობილობების უსაფრთხოდ გამოსაძრობად აქ დააწკაპუნეთ

en: No removable devices attached
ka: მოხსნადი მოწყობილობები შეერთებული არაა

en: No disks available
ka: დისკები მიუწვდომელია

en: Most Recent Device
ka: ახლახანს გამოყენებული მოწყობილობა

en: No Devices Available
ka: მოწყობილობები მიუწვდომელია

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
ka: მოხსნადი მოწყობილობების მორგება…

en: Removable Devices
ka: მოხსნადი მოწყობილობები

en: Non Removable Devices
ka: მოწყობილობები, რომლებსაც ვერ გამოაერთებთ

en: All Devices
ka: ყველა მოწყობილობა

en: Show popup when new device is plugged in
ka: ახალი მოწყობილობის შეერთებისას მხტუნავი ფანჯრის ჩვენება

en: Mount
ka: მიმაგრება

en: Open in File Manager
ka: ფაილთა მმართველში გახსნა

en: Mount and Open
ka: მიმაგრება და გახსნა

en: Eject
ka: გამოღება

en: Safely remove
ka: უსაფრთხოდ მოცილება

en: Device Status
ka: მოწყობილობის სტატუსი

en: A device can now be safely removed
ka: ახლა შესაძლებელია მოწყობილობის უსაფრთხოდ გამოერთება

en: This device can now be safely removed.
ka: ახლა შესაძლებელია მოწყობილობის უსაფრთხოდ გამოერთება.

en: You are not authorized to mount this device.
ka: ამ მოწყობილობის მისამაგრებლად საჭირო ავტორიზაცია არ გაგაჩნიათ.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
ka: ამ მოწყობილობის მოხსნის ავტორიზაცია არ გაგაჩნიათ.

en: You are not authorized to eject this disc.
ka: დისკის გამოსაღებლად ავტორიზაცია არ გაგაჩნიათ.

en: Could not mount this device as it is busy.
ka: მოწყობილობის მიმაგრების შეცდომა. ის დაკავებულია.

en: One or more files on this device are open within an application.
ka: აპლიკაციას ამ მოწყობილობაზე მდებარე ერთი ან მეტი ფაილი აქვს გახსნილი.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
ka[0]: აპლიკაციას ამ მოწყობილობაზე მდებარე ერთი ან მეტი ფაილი აქვს გახსნილი: "%2".
ka[1]: აპლიკაციას ამ მოწყობილობაზე მდებარე ერთი ან მეტი ფაილი აქვს გახსნილი: "%2".

en: Could not mount this device.
ka: მოწყობილობის მიმაგრების შეცდომა.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
ka: მოწყობილობის მოხსნის შეცდომა.

en: Could not eject this disc.
ka: დისკის გამოღების შეცდომა.
