plasma_engine_weather - en to is translation catalogue (809 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
is: bjart

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
is: bjart með köflum

[ctx: weather condition]
en: clear sky
is: heiðskírt

[ctx: weather condition]
en: cloudy
is: skýjað

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
is: skýjað og hagl

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
is: skýjað og mikil snjókoma

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
is: skýjað og lítils háttar snjókoma

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
is: skýjað og slydda

[ctx: weather condition]
en: drizzle
is: súld

[ctx: weather condition]
en: fog
is: þoka

[ctx: weather condition]
en: foggy
is: þokuveður

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
is: þungskýjað

[ctx: weather condition]
en: hail
is: hagl

[ctx: weather condition]
en: hail shower
is: haglél

[ctx: weather condition]
en: hail showers
is: haglél

[ctx: weather condition]
en: hazy
is: móða

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
is: úrhelli

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
is: úrhelli með köflum

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
is: úrhelli með köflum

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
is: mikil skúr

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
is: miklar skúrir

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
is: mikil snjókoma

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
is: mikið snjóél

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
is: mikil snjóél

[ctx: weather condition]
en: light cloud
is: léttskýjað

[ctx: weather condition]
en: light rain
is: lítils háttar rigning

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
is: lítils háttar skúr

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
is: lítils háttar skúrir

[ctx: weather condition]
en: light shower
is: lítils háttar skúr

[ctx: weather condition]
en: light showers
is: lítils háttar skúrir

[ctx: weather condition]
en: light snow
is: lítils háttar snjókoma

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
is: lítils háttar snjóél

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
is: lítils háttar snjóél

[ctx: weather condition]
en: mist
is: þokumóða

[ctx: weather condition]
en: misty
is: þokumóða

[ctx: weather condition]
en: N/A
is: e/t

[ctx: weather condition]
en: na
is: e/t

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
is: hálfskýjað

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
is: sandfok

[ctx: weather condition]
en: sleet
is: slydda

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
is: slydduél

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
is: slydduél

[ctx: weather condition]
en: sunny
is: sólskin

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
is: sólskin með köflum

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
is: þungskýjað

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
is: þrumuveður

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
is: þrumuskúrir

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
is: þrumuskúrir

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
is: hitabeltisstormur

[ctx: weather condition]
en: white cloud
is: skýjahula

[ctx: weather forecast]
en: clear
is: bjart

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
is: bjart með köflum

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
is: heiðskírt

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
is: skýjað

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
is: skýjað og hagl

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
is: skýjað og mikil snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
is: skýjað og lítils háttar snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
is: skýjað og slydda

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
is: súld

[ctx: weather forecast]
en: fog
is: þoka

[ctx: weather forecast]
en: foggy
is: þokuveður

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
is: þungskýjað

[ctx: weather forecast]
en: hail
is: hagl

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
is: haglél

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
is: haglél

[ctx: weather forecast]
en: hazy
is: mistur

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
is: úrhelli

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
is: úrhellisrigning

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
is: úrhellisrigning

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
is: mikil skúr

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
is: miklar skúrir

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
is: mikil snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
is: mikið snjóél

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
is: mikil snjóél

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
is: léttskýjað

[ctx: weather forecast]
en: light rain
is: lítils háttar rigning

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
is: lítils háttar skúr

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
is: lítils háttar skúrir

[ctx: weather forecast]
en: light shower
is: lítils háttar skúr

[ctx: weather forecast]
en: light showers
is: lítils háttar skúrir

[ctx: weather forecast]
en: light snow
is: lítils háttar snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
is: lítils háttar snjóél

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
is: lítils háttar snjóél

[ctx: weather forecast]
en: mist
is: þokumóða

[ctx: weather forecast]
en: misty
is: þokumóða

[ctx: weather forecast]
en: na
is: e/t

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
is: hálfskýjað

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
is: sandfok

[ctx: weather forecast]
en: sleet
is: slydda

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
is: slydduél

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
is: slydduél

[ctx: weather forecast]
en: sunny
is: sólskin

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
is: sólskin með köflum

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
is: skýjaþykkni

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
is: þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
is: þrumuskúr

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
is: þrumuskúrir

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
is: hitabeltisstormur

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
is: hvít ský

[ctx: visibility]
en: Excellent
is: Afbragðsgott

[ctx: visibility]
en: Very Good
is: Mjög gott

[ctx: visibility]
en: Good
is: Gott

[ctx: visibility]
en: Moderate
is: Miðlungs

[ctx: visibility]
en: Poor
is: Lélegt

[ctx: visibility]
en: Very Poor
is: Mjög lélegt

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
is: Skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Clear
is: Léttskýjað

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
is: Skýjað

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
is: Léttir til

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
is: Úrkoma í grennd

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
is: Lágur skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
is: Súld

[ctx: weather condition]
en: Dust
is: Ryk

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
is: Rykstrókar

[ctx: weather condition]
en: Fog
is: Þoka

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
is: Þokubakkar í grennd

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
is: Ísþoka

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
is: Þokuflákar

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
is: Frostsúld

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
is: Frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
is: Skýstrokkur

[ctx: weather condition]
en: Hail
is: Haglél

[ctx: weather condition]
en: Haze
is: Mistur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
is: Snjókóf

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
is: Mikill lágur skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
is: Mikil súld

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
is: Mikil haglél

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
is: Mikil blönduð rigning og súld

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
is: Mikil blönduð rigning og snjóél

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
is: Úrhelli

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
is: Úrhelli og snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
is: Miklar regnskúrir

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
is: Mikil snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
is: Mikill kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
is: Mikil snjóél

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
is: Þrumuveður

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
is: Mikið þrumuveður og hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
is: Mikið þrumuveður og rigning

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
is: Ískristallar

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
is: Ískorn

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
is: Aukin skýjahula

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
is: Lítils háttar súld

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
is: Lítils háttar frostsúld

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
is: Lítils háttar frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
is: Lítils háttar rigning

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
is: Lítils háttar skúrir

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
is: Lítils háttar snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
is: Lítils háttar kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
is: Lítils háttar snjóél

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
is: Sýnilegar eldingar

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
is: Léttskýjað að mestu

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
is: Sólskin að mestu

[ctx: weather condition]
en: Mist
is: Þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
is: Blönduð rigning og súld

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
is: Blönduð rigning og él

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
is: Skýjað að mestu

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
is: Ekki skráð

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
is: Hálfskýjað

[ctx: weather condition]
en: Rain
is: Rigning

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
is: Rigning og snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
is: Regnskúrir

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
is: Súld á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
is: Moldrok eða sandfok á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
is: Þoka á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
is: Frostregn á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
is: Hagl á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
is: Rigning á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
is: Rigning og snjókoma á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
is: Regnskúr á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
is: Snjókoma á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
is: Snjóél á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
is: Þrumuveður á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
is: Þrumuveður með hagli á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
is: Þrumuveður með miklu hagli á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
is: Þrumuveður með úrhelli á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
is: Þrumuveður með rigningu á síðustu klst.

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
is: Sandfok eða moldrok

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
is: Mikið sandfok eða moldrok

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
is: Lágþoka

[ctx: weather condition]
en: Smoke
is: Reykur

[ctx: weather condition]
en: Snow
is: Snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
is: Snjókristallar

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
is: Kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Squalls
is: Rokur

[ctx: weather condition]
en: Sunny
is: Sólskin

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
is: Þrumuveður og hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
is: Þrumuveður og rigning

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
is: Þrumuveður og lítils háttar skúrir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
is: Þrumuveður og úrhellisskúrir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
is: Þrumuveður og sandfok eða moldrok

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
is: Þrumuveður án úrkomu

[ctx: weather condition]
en: Tornado
is: Hvirfilbylur

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
is: Léttskýjað

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
is: Lítils háttar snjómugga

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
is: Lítils háttar snjómugga blandað ískornum

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
is: Lítils háttar snjómugga eða skúrir

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
is: Lítils háttar snjómugga eða þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
is: Lítils háttar regnskúrir eða snjómugga

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
is: Lítils háttar skúrir eða slyddumugga

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
is: Lítils háttar skúrir

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
is: Lítils háttar skúrir eða súld

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
is: Lítils háttar skúrir eða þrumuskúrir

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
is: Lítils háttar skúrir eða þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
is: Lítils háttar þrumuskúrir

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
is: Lítils háttar þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
is: Lítils háttar slyddumugga

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
is: Lítils háttar slyddumugga eða skúrir

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
is: Skýjað með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
is: Hríðarbylur

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
is: Horfur á súld

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
is: Horfur á súld með frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
is: Horfur á súld með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
is: Horfur á súld eða rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
is: Horfur á snjómuggu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
is: Horfur á snjómuggu, jafnvel mikilli

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
is: Horfur á snjómuggu með ískornum í bland

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
is: Horfur á snjómuggu eða ískornum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
is: Horfur á snjómuggu eða skúrum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
is: Horfur á snjómuggu eða þrumuskúrum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
is: Horfur á frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
is: Horfur á frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
is: Horfur á frostrigningu með snjókomu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
is: Horfur á frostrigningu eða rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
is: Horfur á frostrigningu eða snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
is: Horfur á lítils háttar snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
is: Horfur á lítils háttar snjókomu og skafrenningi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
is: Horfur á lítils háttar snjókomu með frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
is: Horfur á lítils háttar snjókomu með ískornum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
is: Horfur á lítils háttar snjókomu með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
is: Horfur á lítils háttar snjókomu eða frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
is: Horfur á lítils háttar snjókomu eða ískornum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
is: Horfur á lítils háttar snjókomu eða rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
is: Horfur á lítils háttar slyddu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
is: Horfur á rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
is: Horfur á rigningu, jafnvel úrhelli

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
is: Horfur á rigningu með snjókomu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
is: Horfur á rigningu eða súld

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
is: Horfur á rigningu eða frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
is: Horfur á rigningu eða snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
is: Horfur á regnskúrum eða snjómuggu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
is: Horfur á regnskúrum eða slyddumuggu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
is: Horfur á miklu þrumuveðri

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
is: Horfur á regnskúrum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
is: Horfur á skúrum, jafnvel úrhelli

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
is: Horfur á skúrum, jafnvel úrhelli eða þrumuskúrum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
is: Horfur á skúrum, jafnvel úrhelli eða þrumuveðri

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
is: Horfur á skúrum eða súld

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
is: Horfur á skúrum eða þrumuskúrum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
is: Horfur á skúrum eða þrumuveðri

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
is: Horfur á snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
is: Horfur á snjókomu og hríðarbyl

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
is: Horfur á snjókomu með frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
is: Horfur á snjókomu með frostrigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
is: Horfur á snjókomu með rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
is: Horfur á snjókomu eða rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
is: Horfur á snjórokum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
is: Horfur á þrumuskúrum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
is: Horfur á þrumuveðri

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
is: Horfur á þrumuveðri og hugsanlega hagléli

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
is: Horfur á slyddumuggu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
is: Horfur á slyddumuggu, jafnvel mikilli

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
is: Horfur á slyddumuggu eða regnskúrum

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
is: Horfur á slyddusnjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
is: Horfur á slyddusnjókomu með rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
is: Horfur á slyddusnjókomu eða rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Clear
is: Léttskýjað

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
is: Léttir til

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
is: Skýjað

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
is: Hálfskýjað

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
is: Skýjað að mestu

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
is: Skýjað af og til

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
is: Skýjað en bjart með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
is: Súld

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
is: Súld með frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
is: Súld með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
is: Súld eða frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
is: Súld eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
is: Snjómugga

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
is: Snjómugga, jafnvel snjókóf

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
is: Snjómugga, jafnvel snjókóf eða regnskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
is: Snjómugga blönduð ískornum

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
is: Snjómugga eða ískorn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
is: Snjómugga eða skúrir

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
is: Snjómugga eða þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: Fog
is: Þoka

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
is: Þoka að myndast

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
is: Þoka að dreifast

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
is: Þokuflákar

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
is: Frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
is: Frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
is: Frostrigning með ískornum í bland

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
is: Frostrigning með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
is: Frostrigning með snjókomu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
is: Frostrigning eða ískorn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
is: Frostrigning eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
is: Frostrigning eða snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
is: Ísingarþoka

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
is: Ísingarþoka að myndast

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
is: Ísingarþoka að dreifast

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
is: Ískorn

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
is: Ískorn blönduð frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
is: Ískorn blönduð snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
is: Ískorn eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
is: Ískorn eða snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
is: Aukin skýjahula

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
is: Aukin skýjahula

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
is: Lítils háttar snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
is: Lítils háttar snjókoma og hríðarbylur

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
is: Lítils háttar snjókoma og hríðarbylur og skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
is: Lítils háttar snjókoma eða skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
is: Lítils háttar snjókoma með frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
is: Lítils háttar snjókoma með frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
is: Lítils háttar snjókoma með ískornum í bland

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
is: Lítils háttar snjókoma með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
is: Lítils háttar snjókoma eða frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
is: Lítils háttar snjókoma eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
is: Lítils háttar snjókoma eða ískorn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
is: Lítils háttar snjókoma eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
is: Lítils háttar slyddusnjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
is: Lítils háttar slyddusnjókoma eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
is: Staðbundnar snjórokur

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
is: Næstum hríðarbylur

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
is: Alskýjað

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
is: Súld með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
is: Súld með köflum með frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
is: Súld með köflum með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
is: Súld eða frostsúld með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
is: Súld eða rigning með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
is: Frostsúld með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
is: Frostsúld eða súld með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
is: Frostsúld eða rigning með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
is: Frostrigning með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
is: Frostrigning með köflum með ískornum í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
is: Frostrigning með köflum með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
is: Frostrigning með köflum með snjókomu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
is: Frostrigning eða ískorn með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
is: Frostrigning eða rigning með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
is: Frostrigning eða snjókoma með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
is: Ískorn með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
is: Ískorn með köflum með frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
is: Ískorn með köflum með snjókomu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
is: Ískorn með köflum eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
is: Ískorn með köflum eða snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
is: Lítils háttar snjókoma með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
is: Lítils háttar snjókoma með köflum og hríðarbylur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
is: Lítils háttar snjókoma með köflum og hríðarbylur og skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
is: Lítils háttar snjókoma með köflum og skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
is: Lítils háttar snjókoma með köflum með frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
is: Lítils háttar snjókoma með köflum með frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
is: Lítils háttar snjókoma með köflum með ískornum í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
is: Lítils háttar snjókoma með köflum með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
is: Lítils háttar snjókoma með köflum eða frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
is: Lítils háttar snjókoma með köflum eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
is: Lítils háttar snjókoma með köflum eða ískorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
is: Lítils háttar snjókoma með köflum eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
is: Lítils háttar slyddusnjókoma með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
is: Lítils háttar slyddusnjókoma með köflum með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
is: Lítils háttar slyddusnjókoma með köflum eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
is: Rigning með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
is: Rigning með köflum með frostrigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
is: Rigning með köflum með snjókomu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
is: Rigning með köflum eða súld

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
is: Rigning með köflum eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
is: Rigning með köflum eða snjór

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
is: Rigning með köflum eða þrumuskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
is: Rigning með köflum eða þrumuskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
is: Snjókoma með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
is: Snjókoma með köflum og hríðarbylur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
is: Snjókoma með köflum og hríðarbylur og skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
is: Snjókoma með köflum og skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
is: Snjókoma með köflum og frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
is: Snjókoma með köflum með frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
is: Snjókoma með köflum með ískornum í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
is: Snjókoma með köflum með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
is: Snjókoma með köflum eða frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
is: Snjókoma með köflum eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
is: Snjókoma með köflum eða ískorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
is: Snjókoma með köflum eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
is: Slyddusnjókoma með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
is: Slyddusnjókoma með köflum með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
is: Slyddusnjókoma með köflum eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Rain
is: Rigning

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
is: Rigning, jafnvel úrhelli

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
is: Rigning, jafnvel úrhelli, með frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
is: Rigning, jafnvel úrhelli, með snjókomu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
is: Rigning, jafnvel úrhelli, eða súld

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
is: Rigning, jafnvel úrhelli, eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
is: Rigning, jafnvel úrhelli, eða snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
is: Rigning, jafnvel úrhelli, eða þrumuskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
is: Rigning, jafnvel úrhelli, eða þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
is: Rigning með frostrigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
is: Rigning með snjókomu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
is: Rigning eða súld

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
is: Rigning eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
is: Rigning eða snjór

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
is: Rigning eða þrumuskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
is: Rigning eða þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
is: Skúrir eða snjómugga

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
is: Skúrir eða lítils háttar slyddumugga

[ctx: weather forecast]
en: Showers
is: Skúrir

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
is: Skúrir, jafnvel úrhelli

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
is: Skúrir, jafnvel úrhelli eða þrumuskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
is: Skúrir, jafnvel úrhelli eða þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
is: Skúrir eða súld

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
is: Skúrir eða þrumuskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
is: Skúrir eða þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
is: Reykur

[ctx: weather forecast]
en: Snow
is: Snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
is: Snjókoma og hríðarbylur

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
is: Snjókoma og hríðarbylur og skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
is: Snjókoma og skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi og hríðarbylur

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi og skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi og frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi, og frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi, og ískorn í bland

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi, og rigning í bland

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi, eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi, eða ískorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
is: Snjókoma, jafnvel fannkyngi, eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
is: Snjókoma og frostsúld í bland

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
is: Snjókoma og frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
is: Snjókoma og ískorn í bland

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
is: Snjókoma og rigning í bland

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
is: Snjókoma eða frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
is: Snjókoma eða frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
is: Snjókoma eða ískorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
is: Snjókoma eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
is: Snjórokur

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
is: Sólskin

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
is: Sólskin að mestu

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
is: Sólskin og skýjað með köflum

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
is: Þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
is: Þrumuveður og horfur á hagli

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
is: Slyddumugga

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
is: Slyddumugga, jafnvel mikil

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
is: Slyddumugga, jafnvel mikil, eða regnskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
is: Slyddumugga eða regnskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
is: Slyddusnjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
is: Slyddusnjókoma, jafnvel mikil

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
is: Slyddusnjókoma, jafnvel mikil, með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
is: Slyddusnjókoma með rigningu í bland

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
is: Slyddusnjókoma eða rigning

[ctx: weather forecast]
en: Windy
is: Strekkingur

[ctx: Short for Today]
en: Today
is: Í dag

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
is: Í kvöld

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
is: Gögn frá BBC Weather

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
is: Lau

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
is: Mán

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
is: Þri

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
is: Mið

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
is: Fim

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
is: Fös

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
is: Heimild: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
is: Ekki tiltækt

en: day
is: dagur

[ctx: Short for tonight]
en: nite
is: nótt

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
is: nótt

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
is: Vottur

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
is: Gögn frá Environment and Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
is: Gögn frá NOAA National Weather Service

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
is:  og svo

[ctx: weather condition]
en: few clouds
is: léttskýjað

[ctx: weather condition]
en: overcast
is: hálfskýjað

[ctx: weather condition]
en: haze
is: mistur

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
is: þoka með ísingu

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
is: lítils háttar súld

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
is: mikil súld

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
is: frostsúld

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
is: mikil frostsúld

[ctx: weather condition]
en: rain
is: rigning

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
is: miðlungs rigning

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
is: lítils háttar frostrigning

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
is: frostrigning

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
is: lítils háttar rigning, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
is: Úrhelli, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: snow
is: snjókoma

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
is: snjókoma í meðallagi

[ctx: weather condition]
en: showers
is: skúrir

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
is: lítils háttar snjókoma, skúrir

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
is: mikil snjóél og rigning

[ctx: weather condition]
en: snow showers
is: snjóél

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
is: lítils háttar þrumuveður

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
is: mikið þrumuveður

[ctx: weather condition]
en: n/a
is: e/t

en: Day
is: Dagur

en: Night
is: Nótt

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
is: Fáein ský

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
is: Fáein ský og gola

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
is: Fáein ský og strekkingur

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
is: Fáein ský og mistur

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
is: Moldrok

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
is: Sandfok

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
is: Skafrenningur í grennd

[ctx: weather condition]
en: Breezy
is: Gola

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
is: Heiðskírt og gola

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
is: Heiðskírt og mistur

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
is: Súld, þoka

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
is: Súld, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
is: Súld, ískorn

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
is: Súld, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
is: Moldar-/sandhvirflar

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
is: Moldar-/sandhvirflar í grennd

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
is: Moldrok

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
is: Moldrok í grennd

[ctx: weather condition]
en: Fair
is: Bjartviðri

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
is: Bjart og gola

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
is: Bjart og strekkingur

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
is: Bjart og mistur

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
is: Þoka í grennd

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
is: Þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
is: Frostsúld

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
is: Frostsúld í grennd

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
is: Frostsúld, rigning

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
is: Frostsúld, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
is: Frostþoka

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
is: Frostþoka í grennd

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
is: Frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
is: Frostrigning í grennd

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
is: Frostrigning, rigning

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
is: Frostrigning, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
is: Strokkský í grennd

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
is: Haglél

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
is: Mikil súld, þoka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
is: Mikil súld, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
is: Mikil súld, ískorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
is: Mikil súld, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
is: Mikið moldrok

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
is: Mikil frostsúld

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
is: Mikil frostsúld, rigning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
is: Mikil frostsúld, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
is: Mikil frostþoka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
is: Mikil frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
is: Mikil frostrigning, rigning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
is: Mikil frostrigning, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
is: Mikil ískorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
is: Mikil ískorn, súld

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
is: Mikil ískorn, rigning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
is: Úrhellisrigning, þoka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
is: Úrhellisrigning, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
is: Úrhellisrigning, frostsúld

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
is: Úrhelli, frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
is: Úrhelli, ískorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
is: Úrhelli, skúrir

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
is: Úrhelli, skúrir, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
is: Úrhelli, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
is: Mikið sandfok

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
is: Úrhellisskúrir, rigning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
is: Úrhellisskúrir, rigning, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
is: Úrhellisskúrir, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
is: Miklar skúrir, snjókoma, þoka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
is: Miklar skúrir, snjókoma, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
is: Mikið smágert hagl/kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
is: Mikil snjókoma, skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
is: Mikil snjókoma, þoka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
is: Mikil snjókoma, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
is: Mikil snjókoma, frostsúld

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
is: Mikil snjókoma, frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
is: Mikill kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
is: Mikil snjókoma, lágur skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
is: Mikil snjókoma, rigning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
is: Mikil snjókoma, skúrir

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
is: Mikil snjókoma, skúrir, þoka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
is: Mikil snjókoma, skúrir, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
is: Mikið þrumuveður, rigning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
is: Mikið þrumuveður, rigning, þoka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
is: Mikið þrumuveður, rigning, þoka og strekkingur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
is: Mikið þrumuveður, rigning, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
is: Mikið þrumuveður, rigning, hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
is: Mikið þrumuveður, rigning, hagl, þoka

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
is: Mikið þrumuveður, rigning, hagl, þoka/hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
is: Mikið þrumuveður, rigning, hagl, mistur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
is: Mikið þrumuveður, rigning, mistur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
is: Mikið þrumuveður, rigning, smágert hagl/kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
is: Mikið þrumuveður, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
is: Ískorn, súld

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
is: Ískorn í grennd

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
is: Ískorn, rigning

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
is: Lítils háttar súld, þoka

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
is: Lítils háttar súld, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
is: Lítils háttar súld, ískorn

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
is: Lítils háttar súld, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
is: Lítils háttar frostsúld, rigning

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
is: Lítils háttar frostsúld, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
is: Lítils háttar frostþoka

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
is: Lítils háttar frostrigning, rigning

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
is: Lítils háttar frostrigning, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
is: Lítils háttar ískorn

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
is: Lítils háttar ískorn, súld

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
is: Lítils háttar ískorn, rigning

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
is: Lítils háttar rigning og gola

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
is: Lítils háttar rigning, þoka

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
is: Lítils háttar rigning, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
is: Lítils háttar rigning, súld

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
is: Lítils háttar rigning, frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
is: Lítils háttar rigning, ískorn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
is: Lítils háttar regnskúrir

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
is: Lítils háttar regnskúrir, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
is: Lítils háttar rigning, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
is: Lítils háttar skúrir, rigning

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
is: Lítils háttar skúrir, rigning, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
is: Lítils háttar skúrir, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
is: Lítils háttar skúrir, snjókoma, þoka

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
is: Lítils háttar skúrir, snjókoma, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
is: Lítils háttar smágert hagl/kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
is: Lítils háttar snjókoma, skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
is: Lítils háttar snókoma, skafrenningur, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
is: Lítils háttar snjókoma, súld

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
is: Lítils háttar snjókoma, þoka

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
is: Lítils háttar snjókoma, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
is: Lítils háttar snjókoma, frostsúld

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
is: Lítils háttar snjókoma, frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
is: Lítils háttar kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
is: Lítils háttar snjókoma, lágur skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
is: Lítils háttar snjókoma, rigning

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
is: Lítils háttar snjóél

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
is: Lítils háttar snjóél, þoka

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
is: Lítils háttar snjóél, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
is: Lítils háttar þrumuveður, rigning

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
is: Lítils háttar þrumuveður, rigning, þoka

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
is: Lítils háttar þrumuveður, rigning, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
is: Lítils háttar þrumuveður, rigning, hagl

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
is: Lítils háttar þrumuveður, rigning, hagl, þoka

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
is: Lítils háttar þrumuveður, rigning, hagl, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
is: Lítils háttar þrumuveður, rigning, hagl, mistur

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
is: Lítils háttar þrumuveður, rigning, mistur

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
is: Lítils háttar þrumuveður, rigning, smágert hagl/kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
is: Lítils háttar þrumuveður, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
is: Moldrenningur

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
is: Sandrenningur

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
is: Lágur skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
is: Bjart að mestu

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
is: Skýjað að mestu og gola

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
is: Skýjað að mestu og strekkingur

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
is: Skýjað að mestu og mistur

[ctx: weather condition]
en: Overcast
is: Alskýjað

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
is: Alskýjað og gola

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
is: Alskýjað og strekkingur

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
is: Alskýjað og mistur

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
is: Þokudreif

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
is: Þokudreif í grennd

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
is: Hálfskýjað og gola

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
is: Hálfskýjað og strekkingur

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
is: Hálfskýjað og mistur

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
is: Frostþoka á köflum

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
is: Þokudreifar

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
is: Þokudreifar í grennd

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
is: Regnþoka

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
is: Regnþoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
is: Rigning eða frostsúld

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
is: Rigning eða frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
is: Rigning eða ískorn

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
is: Regnskúrir

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
is: Regnskúrir og þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
is: Regnskúrir í grennd

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
is: Regnskúrir í grennd, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
is: Rigning, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Sand
is: Sandur

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
is: Sandfok

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
is: Sandfok í grennd

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
is: Lágþoka í grennd

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
is: Skúrir, haglél

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
is: Skúrir, ískorn

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
is: Skúrir í grennd, þoka

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
is: Skúrir í grennd, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
is: Skúrir, rigning

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
is: Skúrir, rigning, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
is: Skúrir, rigning í grennd

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
is: Skúrir, rigning í grennd, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
is: Skúrir, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
is: Skúrir, snjókoma, þoka

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
is: Skúrir, snjókoma, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
is: Smágert hagl/kornsnjór

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
is: Snjókoma, skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
is: Snjókoma, súld

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
is: Snjókoma, þoka

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
is: Snjókoma, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
is: Snjókoma, snjósúld

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
is: Snjókoma, frostrigning

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
is: Snjókoma, lágur skafrenningur

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
is: Snjókoma, rigning

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
is: Snjóél

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
is: Snjóél, þoka

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
is: Snjóél, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
is: Snjóél í grennd

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
is: Snjóél í grennd, þoka

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
is: Snjóél í grennd, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
is: Þrumuveður, þoka

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
is: Þrumuveður, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
is: Þrumuveður, hagl, þoka

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
is: Þrumuveður, mistur í grennd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
is: Þrumuveður, mistur í grennd, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
is: Þrumuveður, úrhelli

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
is: Þrumuveður, úrhelli, þoka

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
is: Þrumuveður, úrhelli, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
is: Þrumuveður, úrhelli, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
is: Þrumuveður, úrhelli, hagl, þoka

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
is: Þrumuveður, úrhelli, hagl, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
is: Þrumuveður, úrhelli, hagl, mistur

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
is: Þrumuveður, úrhelli, mistur

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
is: Þrumuveður, ískorn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
is: Þrumuveður í grennd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
is: Þrumuveður í grennd, þoka

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
is: Þrumuveður í grennd, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
is: Þrumuveður í grennd, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
is: Þrumuveður í grennd, hagl, mistur

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
is: Þrumuveður í grennd, mistur

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
is: Þrumuveður, lítils háttar rigning

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
is: Þrumuveður, lítils háttar rigning, þoka

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
is: Þrumuveður, lítils háttar rigning, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
is: Þrumuveður, lítils háttar rigning, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
is: Þrumuveður, lítils háttar rigning, hagl, þoka

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
is: Þrumuveður, lítils háttar rigning, hagl, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
is: Þrumuveður, lítils háttar rigning, hagl, mistur

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
is: Þrumuveður, lítils háttar rigning, mistur

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
is: Þrumuveður, rigning

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
is: Þrumuveður, rigning, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
is: Þrumuveður, rigning, hagl, þoka/þokumóða

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
is: Þrumuveður, rigning, smátt hagl/ískorn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
is: Þrumuveður, skúrir í grennd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
is: Þrumuveður, skúrir í grennd, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
is: Þrumuveður, smátt hagl/ískorn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
is: Þrumuveður, snjókoma

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
is: Hvirfilbylur/vatnsstrókur

[ctx: weather condition]
en: Windy
is: Strekkingur

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
is: Ískristallar

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
is: Gosaska

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
is: Vatnstrókur

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
is: Frostúði

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
is: Örlitlar horfur á þrumuveðri

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
is: Horfur á þrumuveðri

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
is: Líkur á þrumuveðri

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
is: Mikið þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
is: Örlitlar horfur á snjókomu/slyddu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
is: Horfur á snjókomu/slyddu

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
is: Líkur á snjókomu/slyddu

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
is: Snjókoma/Slydda

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
is: Örlitlar horfur á rigningu/slyddu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
is: Horfur á rigningu/slyddu

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
is: Líkur á rigningu/slyddu

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
is: Rigning/Slydda

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
is: Örlitlar horfur á rigningu/frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
is: Horfur á rigningu/frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
is: Líkur á rigningu/frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
is: Rigning/frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
is: Líkur á vetrarveðri

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
is: Vetrarveður

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
is: Örlitlar horfur á rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
is: Horfur á frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
is: Líkur á frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
is: Frostsúld

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
is: Örlitlar horfur á rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
is: Horfur á frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
is: Líkur á frostrigningu

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
is: Frostrigning

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
is: Örlitlar horfur á rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
is: Horfur á rigningu/snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
is: Líkur á rigningu/snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
is: Rigning/snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
is: Örlitlar horfur á snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
is: Horfur á snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
is: Líkur á snjókomu

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
is: Mikil snjókoma

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
is: Örlitlar horfur á snjómuggu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
is: Horfur á snjómuggu

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
is: Líkur á snjómuggu

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
is: Örlitlar horfur á snjóéljum

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
is: Horfur á snjóéljum

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
is: Líkur á snjóéljum

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
is: Snjóél

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
is: Örlitlar horfur á súld

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
is: Horfur á súld

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
is: Líkur á súld

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
is: Örlitlar horfur á rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
is: Horfur á rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
is: Líkur á rigningu

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
is: Úrfelli

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
is: Örlitlar horfur á skúrum

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
is: Horfur á skúraveðri

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
is: Líkur á skúraveðri

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
is: Regnskúrir

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
is: Slydda

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
is: Frostþoka

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
is: Ísingarþoka

[ctx: weather forecast]
en: Haze
is: Mistur

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
is: Sandfok

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
is: Moldrok

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
is: Skafrenningur

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
is: Þétt þoka

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
is: Stormasamt

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
is: Gola

[ctx: weather forecast]
en: Cold
is: Kalt

[ctx: weather forecast]
en: Hot
is: Heitt

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
is: Skýjað að mestu

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
is: Hálfskýjað

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
is: Sólskin að mestu

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
is: Sólskin á köflum

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
is: Aukin skýjahula

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
is: Þykknar upp

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
is: Léttir til smám saman

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
is: Léttir til síðdegis

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
is: Minnkandi ský

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
is: Gengur í sólskin

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
is: Bjart að mestu

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
is: Skúrir og þrumuveður

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
is: Örlitlar horfur á skúrum og þrumuveðri

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
is: Horfur á skúrum og þrumuveðri

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
is: Líkur á skúrum og þrumuveðri
