plasma_applet_devicenotifier - en to is translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
is: %1 laust af %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
is: Fæ aðgang…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
is: Fjarlægi...

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
is: Ekki taka strax úr sambandi! Það er enn verið að flytja skrár...

en: Remove All
is: Fjarlægja allt

en: Click to safely remove all devices
is: Smelltu til að fjarlæga öll tæki á öruggan máta

en: No removable devices attached
is: Engin útskiptanleg tæki tengd

en: No disks available
is: Engir diskar tiltækir

en: Most Recent Device
is: Nýlegasta tæki

en: No Devices Available
is: Engin tæki tiltæk

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
is: Grunnstilla útskiptanleg tæki…

en: Removable Devices
is: Útskiptanleg tæki

en: Non Removable Devices
is: Óútskiptanleg tæki

en: All Devices
is: Öll tæki

en: Show popup when new device is plugged in
is: Birta sprettiglugga þegar ný tæki eru tengd

en: Mount
is: Tengja í skráakerfið

en: Open in File Manager
is: Opna í skráastjóra

en: Mount and Open
is: Tengja og opna

en: Eject
is: Henda út

en: Safely remove
is: Fjarlæga á öruggan máta

en: Device Status
is: Staða tækis

en: A device can now be safely removed
is: Nú er óhætt að fjarlægja tæki

en: This device can now be safely removed.
is: Nú er óhætt að fjarlægja þetta tæki.

en: You are not authorized to mount this device.
is: Þú hefur ekki heimild til að tengjast þessu tæki.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
is: Þú hefur ekki heimild til að fjarlægja þetta tæki.

en: You are not authorized to eject this disc.
is: Þú hefur ekki heimild til að ýta þessum diski úr.

en: Could not mount this device as it is busy.
is: Gat ekki tengt þetta tæki því það er upptekið.

en: One or more files on this device are open within an application.
is: Ein eða fleiri skrár á þessu tæki eru opnar í forriti.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
is[0]: Ein eða fleiri skrár á þessu tæki eru opnar í forritinu "%2".
is[1]: Ein eða fleiri skrár á þessu tæki eru opnar í eftirtöldum forritum: %2.

en: Could not mount this device.
is: Gat ekki tengt þetta tæki.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
is: Gat ekki fjarlægt þetta tæki.

en: Could not eject this disc.
is: Gat ekki ýtt þessum diski úr.
