plasma-workspace - en to ie translation catalogue (5 entries)

en: Finds local directories and files, network locations and Internet sites with paths matching :q:.
ie: Trova local fólders e files, localisationes in li rete e sites Internet, li rute de queles coresponde a :q:.

en: Open %1
ie: Aperter %1

en: Launch with %1
ie: Lansar per %1

en: Go to %1
ie: Ear a %1

en: Send email to %1
ie: Scrir un e-missage a %1
