plasma-workspace - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Appearance
id: Penampilan

en: Calendar
id: Kalender

en: Time Zones
id: Zona Waktu

en: Events
id: Peristiwa

[ctx: @action:button Add event]
en: Add…
id: Tambah...

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new event
id: Tambahkan peristiwa baru

en: No events for today
id: Tidak ada peristiwa untuk hari ini

en: No events for this day
id: Tidak ada peristiwa untuk hari ini

en: Switch…
id: Beralih...

en: Switch to another time zone
id: Alihkan ke zona waktu lainnya

en: Information:
id: Informasi:

en: Show date
id: Tampilkan tanggal

en: Adaptive location
id: Lokasi adaptif

en: Always beside time
id: Selalu di samping waktu

en: Always below time
id: Selalu di bawah waktu

en: Show seconds:
id: Tampilkan detik:

[ctx: @option:check]
en: Never
id: Tidak pernah

[ctx: @option:check]
en: Only in the tooltip
id: Hanya di tooltip

en: Always
id: Selalu

en: Show time zone:
id: Tampilkan zona waktu:

en: Only when different from local time zone
id: Hanya ketika berbeda dari zona waktu setempat

en: Display time zone as:
id: Displaikan zona waktu sebagai:

en: Code
id: Kode

en: City
id: Kota

en: Offset from UTC time
id: Ofset dari waktu UTC

[ctx: @label:listbox]
en: Time display:
id: Tampilan waktu:

[ctx: @item:inlistbox time display option]
en: 12-Hour
id: 12-Jam

[ctx: @item:inlistbox time display option]
en: Use region defaults
id: Gunakan region baku

[ctx: @item:inlistbox time display option]
en: 24-Hour
id: 24-Jam

[ctx: @action:button opens kcm]
en: Change Regional Settings…
id: Ubah Pengaturan Regional...

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
id: Format tanggal:

[ctx: @item:inlistbox date display option, includes e.g. day of week and month as word]
en: Long date
id: Panjang

[ctx: @item:inlistbox date display option, e.g. all numeric]
en: Short date
id: Pendek

[ctx: @item:inlistbox date display option, yyyy-mm-dd]
en: ISO date
id: ISO

[ctx: @item:inlistbox custom date format]
en: Custom
id: Kustom

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-6/qml-qtqml-qt.html#formatDateTime-method">Time Format Documentation</a>
id: <a href="https://doc.qt.io/qt-6/qml-qtqml-qt.html#formatDateTime-method">Dokumentasi Format Waktu</a>

[ctx: @label:group]
en: Text display:
id: Tampilan teks:

[ctx: @option:radio]
en: Automatic
id: Otomatis

[ctx: @label]
en: Text will follow the system font and expand to fill the available space.
id: Teks akan mengikuti font sistem dan diperluas untuk mengisi ruang yang tersedia.

[ctx: @action:button]
en: Choose Style…
id: Pilih Gaya...

[ctx: @title:window]
en: Choose a Font
id: Pilih Font

en: General:
id: Umum:

en: Show week numbers
id: Tampilkan nomor pekan

[ctx: @label:listbox]
en: First day of week:
id: Hari pertama pekan:

[ctx: @item:inlistbox first day of week option]
en: Use region defaults
id: Gunakan region baku

en: Available Plugins:
id: Plugin Yang Tersedia:

en: Tip: if you travel frequently, add your home time zone to this list. It will only appear when you change the systemwide time zone to something else.
id: Kiat: jika Anda sering bepergian,tambahkanlah zona waktu rumah Anda ke daftar ini. Ini akan muncul hanya ketika Anda mengubah zona waktu systemwide untuk suatu hal.

en: Add Time Zones…
id: Tambahkan Zona Waktu...

en: Clock is currently using this time zone
id: Jam saat ini menggunakan zona waktu ini

[ctx: @label This list item shows a time zone city name that is identical to the local time zone's city, and will be hidden in the time zone display in the plasmoid's popup]
en: Hidden while this is the local time zone's city
id: Sembunyikan ketika ini adalah kota zona waktu setempat

en: Switch Systemwide Time Zone…
id: Alihkan Zona Waktu Systemwide...

en: Remove this time zone
id: Singkirkan zona waktu ini

en: Systemwide Time Zone
id: Zona Waktu Systemwide

en: Additional Time Zones
id: Zona Waktu Tambahan

en: Add more time zones to display all of them in the applet's pop-up, or use one of them for the clock itself
id: Tambahkan lebih banyak zona waktu untuk menampilkan semuanya di sembulan applet, atau gunakan salahsatunya untuk jam itu sendiri

en: Switch displayed time zone by scrolling over clock applet
id: Alihkan zona waktu yang ditampilkan berdasarkan pengguliran melalui applet jam

en: Using this feature does not change the systemwide time zone. When you travel, switch the systemwide time zone instead.
id: Menggunakan fitur ini tidak mengubah zona waktu systemwide. Ketika Anda bepergian, alihkan zona waktu systemwide sebagai gantinya.

en: Add More Time Zones
id: Tambahkan Zona Waktu Selebihnya

en: At least one time zone needs to be enabled. Your local time zone was enabled automatically.
id: Setidaknya satu zona waktu perlu difungsikan. Zona waktu lokal Anda telah difungsikan secara otomatis.

en: Copy to Clipboard
id: Salin ke Papan-klip

en: Adjust Date and Time…
id: Setel Tanggal dan Waktu...

en: Set Time Format…
id: Atur Format Waktu...

[ctx: @info:tooltip %1 is a localized long date]
en: Today is %1
id: Hari ini adalah %1

en: Other Calendars
id: Kalender Lain

[ctx: unix timestamp (seconds since 1.1.1970)]
en: %1 (UNIX Time)
id: %1 (Waktu UNIX)

[ctx: for astronomers (days and decimals since ~7000 years ago)]
en: %1 (Julian Date)
id: %1 (Tanggal Julian)

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
id: Setempat

en: System's local time zone
id: Zona waktu sistem setempat
