plasma_applet_devicenotifier - en to id translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
id: %1 bebas dari %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
id: Mengakses...

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
id: Melepas...

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
id: Jangan cabut dulu! File-file masih sedang ditransfer...

en: Remove All
id: Lepas Semua

en: Click to safely remove all devices
id: Klik untuk secara aman melepas semua peranti

en: No removable devices attached
id: Tidak ada peranti bisa-dilepas yang tercantol

en: No disks available
id: Tidak ada disk yang tersedia

en: Most Recent Device
id: Sebagian Besar Peranti Belakangan Ini

en: No Devices Available
id: Tidak ada Peranti Tersedia

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
id: Konfigurasi Peranti Bisa-dilepas...

en: Removable Devices
id: Peranti Bisa-dilepas

en: Non Removable Devices
id: Peranti Non Bisa-dilepas

en: All Devices
id: Semua Peranti

en: Show popup when new device is plugged in
id: Tampilkan sembulan ketika peranti baru sudah tercolok

en: Mount
id: Kaitkan

en: Open in File Manager
id: Buka di File Manager

en: Mount and Open
id: Kaitkan dan Buka

en: Eject
id: Keluarkan

en: Safely remove
id: Lepas dengan aman

en: Device Status
id: Status Peranti

en: A device can now be safely removed
id: Sekarang peranti bisa dilepas dengan aman

en: This device can now be safely removed.
id: Peranti ini sekarang bisa dilepas dengan aman.

en: You are not authorized to mount this device.
id: Anda tidak diotorisasi untuk mengaitkan peranti ini.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
id: Anda tidak diotorisasi untuk melepaskan peranti ini.

en: You are not authorized to eject this disc.
id: Anda tidak diotorisasi untuk mengeluarkan cakram ini.

en: Could not mount this device as it is busy.
id: Tidak bisa mengaitkan peranti ini karena ia sedang sibuk.

en: One or more files on this device are open within an application.
id: Satu atau lebih file pada peranti ini sedang dibuka oleh suatu aplikasi.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
id[0]: Satu atau lebih file pada peranti ini sedang dibuka oleh aplikasi "%2".
id[1]: Satu atau lebih file pada peranti ini sedang dibuka oleh aplikasi berikut ini: %2.

en: Could not mount this device.
id: Tidak dapat mengaitkan peranti ini.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
id: Tidak dapat melepas peranti ini.

en: Could not eject this disc.
id: Tidak dapat mengeluarkan cakram ini.
