KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
hu: kijelentkezés;kilépés

en: Logs out, exiting the current desktop session
hu: Kijelentkezik az aktív munkamenetből

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
hu: leállít;leállítás;kikapcs;kikapcsolás

en: Turns off the computer
hu: Kikapcsolja a számítógépet

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
hu: újraindít;újraindítás

en: Reboots the computer
hu: Újraindítja a számítógépet

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
hu: lezár;képernyőzár

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
hu: Zárolja az aktuális munkamenetet és elindítja a képernyővédőt

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
hu: mentés;munkamenet mentése

en: Saves the current session for session restoration
hu: Menti az aktuális munkamenetet a visszaállításhoz

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
hu: felhasználóváltás;új munkamenet

en: Starts a new session as a different user
hu: Elindít egy új munkamenetet más felhasználónévvel

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
hu: munkamenetek

en: Lists all sessions
hu: Az összes munkamenet listázása

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
hu: váltás

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
hu: Átvált a(z) :q: felhasználó aktív munkamenetére, vagy kilistázza az összes aktív munkamenetet, ha a kifejezés üres

[ctx: log out command]
en: Log Out
hu: Kijelentkezés

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
hu: Leállítás

[ctx: restart computer command]
en: Restart
hu: Újraindítás

[ctx: lock screen command]
en: Lock
hu: Zárolás

en: Save Session
hu: Munkamenet mentése

en: Switch User
hu: Felhasználóváltás

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
hu: <p>Új asztali munkamenet indítására készül.</p><p>A jelenlegi munkamenet rejtve lesz, és egy bejelentkező képernyő jelenik meg.</p><p>A munkamenetek között az alábbi módokon válthat:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{munkamenetszám}</li><li>Plasma keresés (írja be: „%1”)</li><li>Plasma elemek (például az alkalmazásindító)</li></ul>

en: New Desktop Session
hu: Új asztali munkamenet
