KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (809 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
hu: tiszta

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
hu: időszakosan tiszta

[ctx: weather condition]
en: clear sky
hu: tiszta ég

[ctx: weather condition]
en: cloudy
hu: felhős

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
hu: felhős, jégesővel

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
hu: felhős, erős havazással

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
hu: felhős, enyhe havazással

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
hu: felhős, ónos esővel

[ctx: weather condition]
en: drizzle
hu: szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: fog
hu: köd

[ctx: weather condition]
en: foggy
hu: ködös

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
hu: szürke felhő

[ctx: weather condition]
en: hail
hu: jégeső

[ctx: weather condition]
en: hail shower
hu: jeges zápor

[ctx: weather condition]
en: hail showers
hu: jeges záporok

[ctx: weather condition]
en: hazy
hu: párás

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
hu: erős esőzés

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
hu: erős zápor

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
hu: erős záporok

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
hu: erős zápor

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
hu: erős záporok

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
hu: erős havazás

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
hu: erős hózápor

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
hu: erős hózáporok

[ctx: weather condition]
en: light cloud
hu: enyhén felhős

[ctx: weather condition]
en: light rain
hu: enyhe eső

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
hu: enyhe zápor

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
hu: enyhe záporok

[ctx: weather condition]
en: light shower
hu: enyhe zápor

[ctx: weather condition]
en: light showers
hu: enyhe záporok

[ctx: weather condition]
en: light snow
hu: enyhe havazás

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
hu: enyhe hózápor

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
hu: enyhe hózáporok

[ctx: weather condition]
en: mist
hu: ködpára

[ctx: weather condition]
en: misty
hu: ködpárás

[ctx: weather condition]
en: N/A
hu: -

[ctx: weather condition]
en: na
hu: -

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
hu: részben felhős

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
hu: homokvihar

[ctx: weather condition]
en: sleet
hu: ónos eső

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
hu: ónos záporeső

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
hu: ónos záporesők

[ctx: weather condition]
en: sunny
hu: napos

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
hu: napos időszakok

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
hu: vastag felhőzet

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
hu: vihar

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
hu: viharos zápor

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
hu: viharos záporok

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
hu: trópusi vihar

[ctx: weather condition]
en: white cloud
hu: fehér felhő

[ctx: weather forecast]
en: clear
hu: tiszta

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
hu: tiszta időszakok

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
hu: tiszta ég

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
hu: felhős

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
hu: felhős, jégesővel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
hu: felhős, erős havazással

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
hu: felhős, enyhe havazással

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
hu: felhős, ónos esővel

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
hu: szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: fog
hu: köd

[ctx: weather forecast]
en: foggy
hu: ködös

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
hu: szürke felhő

[ctx: weather forecast]
en: hail
hu: jégeső

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
hu: záporos jégeső

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
hu: záporos jégesők

[ctx: weather forecast]
en: hazy
hu: párás

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
hu: erős esőzés

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
hu: erős zápor

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
hu: erős záporok

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
hu: erős zápor

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
hu: erős záporok

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
hu: erős havazás

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
hu: erős hózápor

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
hu: erős hózáporok

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
hu: enyhén felhős

[ctx: weather forecast]
en: light rain
hu: enyhe eső

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
hu: enyhe zápor

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
hu: enyhe záporok

[ctx: weather forecast]
en: light shower
hu: enyhe zápor

[ctx: weather forecast]
en: light showers
hu: enyhe záporok

[ctx: weather forecast]
en: light snow
hu: enyhe havazás

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
hu: enyhe hózápor

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
hu: enyhe hózáporok

[ctx: weather forecast]
en: mist
hu: ködpára

[ctx: weather forecast]
en: misty
hu: ködpárás

[ctx: weather forecast]
en: na
hu: -

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
hu: részben felhős

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
hu: homokvihar

[ctx: weather forecast]
en: sleet
hu: ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
hu: záporos ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
hu: záporos ónos esők

[ctx: weather forecast]
en: sunny
hu: napos

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
hu: napos időszakok

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
hu: vastag felhőzet

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
hu: vihar

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
hu: viharos zápor

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
hu: viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
hu: trópusi vihar

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
hu: fehér felhő

[ctx: visibility]
en: Excellent
hu: Kiváló

[ctx: visibility]
en: Very Good
hu: Kiváló

[ctx: visibility]
en: Good
hu: Jó

[ctx: visibility]
en: Moderate
hu: Közepes

[ctx: visibility]
en: Poor
hu: Rossz

[ctx: visibility]
en: Very Poor
hu: Nagyon rossz

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
hu: Hófújás

[ctx: weather condition]
en: Clear
hu: Tiszta

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
hu: Felhős

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
hu: Csökkenő felhőzet

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
hu: Távoli csapadék

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
hu: Hófúvások

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
hu: Szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: Dust
hu: Por

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
hu: Porörvények

[ctx: weather condition]
en: Fog
hu: Köd

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
hu: Ködhatár az állomásnál

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
hu: Jeges köd

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
hu: Ködfoltok

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
hu: Ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
hu: Ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
hu: Tölcsérfelhő

[ctx: weather condition]
en: Hail
hu: Jégeső

[ctx: weather condition]
en: Haze
hu: Ködpára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
hu: Erős hófúvás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
hu: Erős hóörvény

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
hu: Erősen szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
hu: Erős jégesés

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
hu: Erős esőzés és szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
hu: Erős esőzés és hóesés

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
hu: Erős esőzés

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
hu: Erős esőzésés és hóesés

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
hu: Erős zápor

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
hu: Erős havazás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
hu: Erős hóhullás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
hu: Erős hózápor

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
hu: Vihar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
hu: Erős vihar jégesővel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
hu: Erős vihar esővel

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
hu: Jégkristályok

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
hu: Jégeső

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
hu: Növekvő felhőzet

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
hu: Enyhén szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
hu: Enyhe ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
hu: Enyhe ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
hu: Enyhe eső

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
hu: Enyhe zápor

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
hu: Enyhe hóesés

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
hu: Enyhe hószállingózás

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
hu: Enyhe hózápor

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
hu: Villámlás

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
hu: Nagyrészt tiszta

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
hu: Nagyrészt napos

[ctx: weather condition]
en: Mist
hu: Köd

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
hu: Eső és szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
hu: Eső és hózápor

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
hu: Nagyrészt felhős

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
hu: Nem ismert

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
hu: Részben felhős

[ctx: weather condition]
en: Rain
hu: Eső

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
hu: Eső és hó

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
hu: Zápor

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
hu: Nemrég szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
hu: Nemrég por- vagy homokhivar

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
hu: Nemrég köd

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
hu: Nemrég ónos csapadék

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
hu: Nemrég jégeső

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
hu: Nemrég eső

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
hu: Nemrég eső és hó

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
hu: Nemrég zápor

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
hu: Nemrég hóesés

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
hu: Nemrég hózápor

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
hu: Nemrég vihar

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
hu: Nemrég vihar jégeséssel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
hu: Nemrég vihar erős jégesővel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
hu: Nemrég vihar erős esőzéssel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
hu: Nemrég vihar esőzéssel

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
hu: Por- vagy homokvihar

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
hu: Erős homok- vagy porvihar

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
hu: Vékony ködréteg

[ctx: weather condition]
en: Smoke
hu: Füst

[ctx: weather condition]
en: Snow
hu: Hó

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
hu: Hókristályok

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
hu: Hószemcsék

[ctx: weather condition]
en: Squalls
hu: Szélrohamok

[ctx: weather condition]
en: Sunny
hu: Napos

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
hu: Vihar jégesővel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
hu: Vihar esőzéssel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
hu: Vihar enyhe záporesőkkel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
hu: Vihar erős záporesőkkel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
hu: Vihar homok- vagy porviharral

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
hu: Vihar csapadék nélkül

[ctx: weather condition]
en: Tornado
hu: Tornádó

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
hu: Néhány felhő

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
hu: Néhány széllökés

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
hu: Néhány széllökés jégdarabokkal

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
hu: Széllökések vagy záporok

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
hu: Széllökések vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
hu: Záporok vagy széllökések

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
hu: Záporok vagy esős széllökések

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
hu: Záporok

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
hu: Záporok vagy szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
hu: Záporok vagy viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
hu: Záporok vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
hu: Viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
hu: Viharok

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
hu: Vizes széllökések

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
hu: Vizes széllökések vagy záporok

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
hu: Napsütés és felhősödés

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
hu: Hóvihar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
hu: Előfordulhat szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
hu: Előfordulhat szitáló ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
hu: Előfordulhat szitáló eső és eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
hu: Előfordulhat szitáló eső vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
hu: Előfordulhatnak széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
hu: Előfordulhatnak erős széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
hu: Előfordulhatnak széllökések jégdarabokkal

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
hu: Előfordulhatnak széllökések vagy jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
hu: Előfordulhatnak széllökések vagy záporok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
hu: Előfordulhatnak széllökések vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
hu: Előfordulhat ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
hu: Előfordulhat ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
hu: Előfordulhat ónos eső és hó

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
hu: Előfordulhat ónos eső vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
hu: Előfordulhat ónos eső vagy hó

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
hu: Előfordulhat enyhe havazás

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
hu: Előfordulhat enyhe havazás vagy hófúvás

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
hu: Előfordulhat enyhe havazás és ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
hu: Előfordulhat enyhe havazás jégdarabokkal

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
hu: Előfordulhat enyhe havazás esővel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
hu: Előfordulhat enyhe havazás ónos esővel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
hu: Előfordulhat enyhe havazás vagy jégdarabkák

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
hu: Előfordulhat enyhe havazás vagy esőzés

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
hu: Előfordulhat enyhe havaseső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
hu: Előfordulhat esőzés

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
hu: Előfordulhat néha felerősődő esőzés

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
hu: Előfordulhat eső és hó

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
hu: Előfordulhat eső és szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
hu: Előfordulhat eső vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
hu: Előfordulhat eső vagy hó

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
hu: Előfordulhatnak záporok vagy széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
hu: Előfordulhatnak záporok vagy nedves széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
hu: Előfordulhatnak erős viharok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
hu: Előfordulhatnak záporok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
hu: Előfordulhatnak időnként felerősödő záporok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
hu: Előfordulhatnak időnként felerősödő záporok vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
hu: Előfordulhatnak időnként felerősödő záporok vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
hu: Előfordulhat zápor vagy szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
hu: Előfordulhatnak záporok vagy viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
hu: Előfordulhatnak záporok vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
hu: Előfordulhat havazás

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
hu: Előfordulhat havazás és hóvihar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
hu: Előfordulhat havazás és ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
hu: Előfordulhat havazás és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
hu: Előfordulhat havazás és eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
hu: Előfordulhat havazás vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
hu: Előfordulhatnak hófúvások

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
hu: Előfordulhatnak viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
hu: Előfordulhatnak viharok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
hu: Előfordulhatnak viharok vagy jégeső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
hu: Előfordulhatnak nedves széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
hu: Előfordulhatnak időnként felerősödő nedves széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
hu: Előfordulhatnak nedves széllökések vagy záporok

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
hu: Előfordulhat havas eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
hu: Előfordulhat havas eső és eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
hu: Előfordulhat havas eső vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Clear
hu: Tiszta

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
hu: Tisztulás

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
hu: Felhős

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
hu: Részben felhős

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
hu: Többnyire felhős

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
hu: Felhős időszakok

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
hu: Felhős idő napos időszakokkal

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
hu: Szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
hu: Szitáló eső ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
hu: Szitáló eső esővel

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
hu: Szitáló eső vagy ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
hu: Szitáló eső vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
hu: Széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
hu: Időnként felerősödő széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
hu: Időnként felerősödő széllökések vagy záporok

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
hu: Széllökések jégdarabokkal

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
hu: Széllökések vagy jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
hu: Széllökések vagy záporok

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
hu: Széllökések vagy viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: Fog
hu: Köd

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
hu: Ködfejlődés

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
hu: Eltűnő köd

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
hu: Ködfoltok

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
hu: Ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
hu: Ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
hu: Ónos eső és jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
hu: Ónos eső és eső

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
hu: Ónos eső és hó

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
hu: Ónos eső vagy jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
hu: Ónos eső vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
hu: Ónos eső vagy hó

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
hu: Jeges köd

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
hu: Jeges köd fejlődik

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
hu: Jeges köd eltűnőben

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
hu: Jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
hu: Jégdarabok ónos esővel

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
hu: Jégdarabok havazással

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
hu: Jégdarabok vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
hu: Jégdarabok vagy hóesés

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
hu: Növekvő felhőzet

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
hu: Növekvő felhőzet

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
hu: Enyhe havazás

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
hu: Enyhe havazás és hóvihar

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
hu: Enyhe havazás, hóvihar és hófúvás

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
hu: Enyhe havazás és hófúvás

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
hu: Enyhe havazás és ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
hu: Enyhe havazás és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
hu: Enyhe havazás jégdarabokkal

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
hu: Enyhe havazás és eső

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
hu: Enyhe havazás vagy ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
hu: Enyhe havazás vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
hu: Enyhe havazás vagy jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
hu: Enyhe havazás vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
hu: Enyhe nedves hó

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
hu: Enyhe nedves hó vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
hu: Helyi havas széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
hu: Hóvihar k

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
hu: Borult ég

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
hu: Időnként szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
hu: Időnként szitáló és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
hu: Időnként szitáló eső és eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
hu: Időnként szitáló vagy ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
hu: Időnként szitáló eső vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
hu: Időnként ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
hu: Időnként ónos szitálás vagy szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
hu: Időnként ónos szitálás vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
hu: Időnként ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
hu: Időnként ónos jégeső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
hu: Időnként ónos eső és eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
hu: Időnként ónos eső és havazás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
hu: Időnként ónos eső vagy jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
hu: Időnként ónos eső vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
hu: Időnként ónos eső vagy havazás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
hu: Időnként jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
hu: Időnként jégdarabok és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
hu: Időnként jégdarabok és havazás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
hu: Időnként jégdarabok vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
hu: Időnként jégdarabok vagy havazás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
hu: Időnként enyhe havazás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
hu: Időnként enyhe havazás és hóvihar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
hu: Időnként enyhe havazás, hóvihar és hófúvás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
hu: Időnként enyhe havazás és hófúvás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
hu: Időnként enyhe havazás és ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
hu: Időnként enyhe havazás és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
hu: Időnként enyhe havazás és jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
hu: Időnként enyhe havazás és eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
hu: Időnként enyhe havazás vagy ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
hu: Időnként enyhe havazás vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
hu: Időnként enyhe hó vagy jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
hu: Időnként enyhe hó vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
hu: Időnként enyhe nedves hó

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
hu: Időnként enyhe nedves hó és eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
hu: Időnként enyhe nedves hó vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
hu: Időnként eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
hu: Időnként eső és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
hu: Időnként eső és hó

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
hu: Időnként eső vagy szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
hu: Időnként eső vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
hu: Időnként eső vagy hó

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
hu: Időnként eső vagy viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
hu: Időnként eső vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
hu: Időnként havazás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
hu: Időnként havazás és hóviharok

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
hu: Időnként havazás, hóviharok és hófúvások

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
hu: Időnként havazás és hófúvások

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
hu: Időnként havazás és ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
hu: Időnként havazás és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
hu: Időnként havazás jégdarabokkal

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
hu: Időnként havazás és eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
hu: Időnként havazás vagy ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
hu: Időnként havazás vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
hu: Időnként havazás vagy jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
hu: Időnként havazás vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
hu: Időnként nedves hó

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
hu: Időnként nedves hó és eső

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
hu: Időnként nedves hó vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain
hu: Eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
hu: Időnként erős eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
hu: Időnként erős eső és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
hu: Időnként erős eső és hó

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
hu: Időnként erős eső vagy szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
hu: Időnként erős eső vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
hu: Időnként erős eső vagy havazás

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
hu: Időnként erős eső vagy viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
hu: Időnként erős eső vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
hu: Eső és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
hu: Eső és hó

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
hu: Eső vagy szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
hu: Eső vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
hu: Eső vagy hó

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
hu: Eső vagy viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
hu: Eső vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
hu: Záporok vagy széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
hu: Záporok vagy nedves széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Showers
hu: Záporok

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
hu: Időnként felerősödő záporok

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
hu: Időnként felerősödő záporok vagy viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
hu: Időnként felerősödő záporok vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
hu: Záporok vagy szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
hu: Záporok vagy viharos záporok

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
hu: Záporok vagy viharok

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
hu: Füst

[ctx: weather forecast]
en: Snow
hu: Hó

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
hu: Hó és hóvihar

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
hu: Hó, hóvihar és hófúvások

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
hu: Hó és hófúvások

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
hu: Időnként felerősödő havazás

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
hu: Időnként felerősödő havazás és hóvihar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
hu: Időnként felerősödő havazás és hófúvások

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
hu: Időnként felerősödő havazás és ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
hu: Időnként felerősödő havazás ónos esővel

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
hu: Időnként felerősödő havazás jégdarabokkal

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
hu: Időnként felerősödő havazás és eső

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
hu: Időnként felerősödő havazás és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
hu: Időnként felerősödő havazás vagy jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
hu: Időnként felerősödő havazás vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
hu: Havazás és ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
hu: Havazás és ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
hu: Havazás és jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
hu: Havazás és eső

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
hu: Havazás vagy ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
hu: Havazás vagy ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
hu: Havazás vagy jégdarabok

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
hu: Havazás vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
hu: Havas szélrohamok

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
hu: Napsütés

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
hu: Nagyrészt napos

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
hu: Napsütés átmeneti felhősödéssel

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
hu: Viharok

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
hu: Viharok és esetleg jégeső

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
hu: Nedves széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
hu: Időnként felerősödő nedves széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
hu: Nedves széllökések vagy záporok

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
hu: Nedves széllökések vagy záporok

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
hu: Nedves havazás

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
hu: Időnként felerősödő nedves havazás

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
hu: Időnként felerősödő nedves havazás és eső

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
hu: Nedves havazás és eső

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
hu: Nedves havazás vagy eső

[ctx: weather forecast]
en: Windy
hu: Szélfúvások

[ctx: Short for Today]
en: Today
hu: Ma

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
hu: Ma éjszaka

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
hu: A BBC Weather adatai

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
hu: Szo

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
hu: V

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
hu: H

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
hu: K

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
hu: Sze

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
hu: Cs

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
hu: P

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
hu: Forrás: Deutscher Wetterdienst

en: day
hu: nap

[ctx: Short for tonight]
en: nite
hu: este

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
hu: este

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
hu: Nyomokban

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
hu: Az Environment and Climate Change Canada adatai

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
hu: A NOAA National Weather Service adatai

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
hu:  majd

[ctx: weather condition]
en: few clouds
hu: Néhány felhő

[ctx: weather condition]
en: overcast
hu: Borult ég

[ctx: weather condition]
en: haze
hu: párás

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
hu: Köd várható

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
hu: Enyhén szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
hu: Erősen szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
hu: Ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
hu: Erős ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: rain
hu: Eső

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
hu: Közepes eső

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
hu: Enyhe ónos eső

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
hu: Ónos eső

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
hu: Enyhe havaseső

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
hu: erős záporos eső

[ctx: weather condition]
en: snow
hu: Hó

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
hu: Közepes hó

[ctx: weather condition]
en: showers
hu: Záporok

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
hu: enyhe hózáporok

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
hu: erős hózáporok

[ctx: weather condition]
en: snow showers
hu: Hózáporok

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
hu: Enyhe vihar

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
hu: Erős vihar

en: Day
hu: Nap

en: Night
hu: Éjszaka

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
hu: Szórványos felhőzet

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
hu: Szórványos felhőzet és szellő

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
hu: Szórványos felhőzet és szél

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
hu: Szórványos felhőzet és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
hu: Szálló por

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
hu: Homokfúvások

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
hu: Hófúvás várható

[ctx: weather condition]
en: Breezy
hu: Szellős

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
hu: Tiszta, szellős

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
hu: Tiszta, párás

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
hu: Ködszitálás

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
hu: Szitáló köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
hu: Jeges szitálás

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
hu: Szitáló hó

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
hu: Por- és homokörvények

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
hu: Por- és homokörvények várhatók

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
hu: Homokvihar

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
hu: Homokvihar várható

[ctx: weather condition]
en: Fair
hu: Elég jó idő

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
hu: Elég jó idő, szellős

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
hu: Elég jó idő, szeles

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
hu: Elég jó idő, párás

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
hu: Köd várható

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
hu: Köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
hu: Ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
hu: Ónos szitálás várható

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
hu: Ónos szitálás, eső

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
hu: Ónos szitáló hó

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
hu: Ónos köd

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
hu: Ónos köd várható

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
hu: Ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
hu: Ónos eső várható

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
hu: Ónos eső, eső

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
hu: Ónos eső, hó

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
hu: Tölcsérfelhő várható

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
hu: Záporos jégesők

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
hu: Erős ködszitálás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
hu: Erős szitáló köd, ködpára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
hu: Heves jégszitálás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
hu: Erős hószitálás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
hu: Erős homokvihar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
hu: Erős ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
hu: Erős ónos szitálás, eső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
hu: Erős ónos hószitálás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
hu: Erős ködszitálás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
hu: Erős ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
hu: Erős ónos eső, eső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
hu: Erős ónos eső és hó

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
hu: Heves jégeső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
hu: Heves jégszitálás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
hu: Heves eső jéggel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
hu: Erős esőzés és köd

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
hu: Erős esőzés, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
hu: Erős esőzés, ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
hu: Erős esőzés, ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
hu: Heves eső jéggel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
hu: Erős záporos esőzések

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
hu: Erős záporos esőzés, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
hu: Erős esőzés, havazás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
hu: Erős homokvihar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
hu: Erős záporok, esőzés

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
hu: Erős záporok, eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
hu: Erős záporok, havazás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
hu: Erős záporok, havazás, köd

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
hu: Erős záporok, havazás, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
hu: Erős jégeső hóval

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
hu: Erős havazás, hófúvás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
hu: Erős havazás, köd

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
hu: Erős havazás, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
hu: Erős havazás, ónos szitálással

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
hu: Erős havazás, ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
hu: Erős havazás hószemcsékkel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
hu: Erős, alacsonyan sodródó havazás

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
hu: Erős havazás és eső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
hu: Erős havazás, záporok

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
hu: Erős havazás, záporok és köd

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
hu: Erős havazás, záporok, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
hu: Erős viharos eső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
hu: Erős viharok, eső és köd

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
hu: Erős vihar, eső, köd és szél

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
hu: Erős vihar, eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
hu: Erős vihar, eső, jégeső

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
hu: Erős vihar, eső, jégeső, köd

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
hu: Erős vihar, eső, jégeső, köd

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
hu: Erős vihar, eső, jégeső és pára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
hu: Erős vihar, eső, pára

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
hu: Erős vihar, eső, jégeső hószemcsékkel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
hu: Erős vihar és havazás

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
hu: Szitáló jégeső

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
hu: Jégeső várható

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
hu: Jégeső

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
hu: Enyhe ködszitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
hu: Enyhén szitáló köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
hu: Enyhe jégszitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
hu: Enyhe hószitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
hu: Enyhe, ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
hu: Enyhe, ónos szitáló hó

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
hu: Enyhe, ónos köd

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
hu: Enyhe ónos eső, eső

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
hu: Enyhe ónos eső és hó

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
hu: Enyhe jégszitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
hu: Enyhe jégszitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
hu: Enyhe jégeső

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
hu: Enyhe esőzés, szellők

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
hu: Enyhe eső és köd

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
hu: Enyhe eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
hu: Enyhe eső, ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
hu: Enyhe eső, ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
hu: Enyhe jégszitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
hu: Enyhe záporos esők

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
hu: Enyhe eső, záporok, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
hu: Enyhe eső és hó

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
hu: Enyhe záporok, eső

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
hu: Enyhe záporok, eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
hu: Enyhe záporok és havazás

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
hu: Enyhe záporok, havazás, köd

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
hu: Enyhe záporok, havazás, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
hu: Enyhe jégeső hószemcsékkel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
hu: Enyhe havazás hófúvással

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
hu: Enyhe havazás, hófúvás, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
hu: Enyhe havazás, szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
hu: Enyhe havazás és köd

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
hu: Enyhe havazás, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
hu: Enyhe havazás, ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
hu: Enyhe havazás, ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
hu: Enyhe havazás hószemcsékkel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
hu: Enyhe, alacsonyan sodródó havazás

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
hu: Enyhe havazás és eső

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
hu: Enyhe hózáporok

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
hu: Enyhe hózáporok, köd

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
hu: Enyhe hózáporok, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
hu: Kisebb vihar, eső

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
hu: Kisebb vihar, eső és köd

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
hu: Kisebb vihar, eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
hu: Kisebb vihar, eső és jégeső

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
hu: Kisebb vihar, eső, jégeső és köd

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
hu: Kisebb vihar, eső, jégeső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
hu: Kisebb vihar, eső, jégeső és pára

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
hu: Kisebb vihar, eső és pára

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
hu: Kisebb vihar, eső, jégeső hószemcsékkel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
hu: Kisebb vihar és havazás

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
hu: Alacsonyan sodródó por

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
hu: Alacsonyan sodródó homok

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
hu: Alacsonyan sodródó hó

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
hu: Nagyrészt tiszta

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
hu: Nagyrészt ködös, szellőkkel

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
hu: Nagyrészt felhős, szélfúvással

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
hu: Nagyrészt felhős, párás

[ctx: weather condition]
en: Overcast
hu: Borult ég

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
hu: Borult ég, szellőkkel

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
hu: Borult ég, szélfúvással

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
hu: Borult ég, pára

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
hu: Részben ködös

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
hu: Részleges köd várható

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
hu: Részben felhős, szellős

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
hu: Részben felhős, szélfúvással

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
hu: Részben felhős, párás

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
hu: Egyenetlen ködszitálás

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
hu: Ködfoltok

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
hu: Ködfoltok várhatók

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
hu: Eső és köd

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
hu: Eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
hu: Eső, ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
hu: Eső, ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
hu: Jégeső

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
hu: Záporos esők

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
hu: Záporos eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
hu: Záporos eső várható

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
hu: Záporeső várható, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
hu: Eső és hó

[ctx: weather condition]
en: Sand
hu: Homok

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
hu: Homokvihar

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
hu: Homokvihar várható

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
hu: Enyhe köd várható

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
hu: Záporok, jégeső

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
hu: Záporok jégdarabokkal

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
hu: Záporok várhatók, köd

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
hu: Záporok várhatók, havazás

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
hu: Záporok, eső

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
hu: Záporok, eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
hu: Záporok és eső várható

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
hu: Záporok és eső várható, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
hu: Záporok, eső

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
hu: Záporok, havazás és köd

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
hu: Záporok, havazás, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
hu: Enyhe jégeső jégdarabokkal

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
hu: Havazás hófúvással

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
hu: Havazás, szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
hu: Havazás, köd

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
hu: Havazás, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
hu: Havazás, ónos szitálás

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
hu: Havazás, ónos eső

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
hu: Havazás, alacsonyan sodródó hó

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
hu: Havazás és eső

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
hu: Hózáporok

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
hu: Hózáporok, köd

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
hu: Hózáporok, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
hu: Hózáporok várhatók

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
hu: Hózáporok várhatók, köd

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
hu: Hózáporok várhatók, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
hu: Vihar és köd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
hu: Vihar és jégeső

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
hu: Vihar, jégeső és köd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
hu: Vihar és pára várható

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
hu: Vihar és pára várható, jégeső

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
hu: Vihar és erős esőzés

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
hu: Vihar, erős esőzés és köd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
hu: Vihar, erős esőzés, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
hu: Vihar, erős esőzés, jégeső

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
hu: Vihar, erős esőzés, jégeső, köd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
hu: Vihar, erős esőzés, jégeső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
hu: Vihar, erős esőzés, jégeső, pára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
hu: Vihar, erős esőzés, pára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
hu: Vihar jégdarabokkal

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
hu: Vihar várható

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
hu: Vihar várható, köd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
hu: Vihar várható, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
hu: Vihar várható, jégeső

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
hu: Vihar várható, jégeső, pára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
hu: Vihar várható, pára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
hu: Vihar, enyhe eső

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
hu: Vihar, enyhe eső, köd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
hu: Vihar, enyhe eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
hu: Vihar, enyhe eső, eső, jégeső

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
hu: Vihar, enyhe eső, jégeső, köd

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
hu: Vihar, enyhe eső, jégeső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
hu: Vihar, enyhe eső, jégeső, pára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
hu: Vihar, enyhe ső, pára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
hu: Vihar, eső

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
hu: Vihar, eső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
hu: Vihar, eső, jégeső, köd és ködpára

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
hu: Vihar, eső, jégeső hószemcsékkel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
hu: Vihar és záporok várhatók

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
hu: Vihar és záporok várhatók, jégeső

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
hu: Vihar, jégeső hószemcsékkel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
hu: Vihar és havazás

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
hu: Tornádó, víztölcsér

[ctx: weather condition]
en: Windy
hu: Szélfúvás

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
hu: Jég kristályok

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
hu: Vulkáni hamu

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
hu: Tornádó, víztölcsér

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
hu: Ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Frost
hu: Köd

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
hu: Előfordulhatnak zivatarok

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
hu: Előfordulhatnak viharok

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
hu: Valószínűleg zivatar

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
hu: Néhány Tstms

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
hu: Csekély eséllyel előfordulhat havazás vagy havas eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
hu: Előfordulhat havazás

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
hu: Hó/Havazás valószínűleg

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
hu: Hó/Havazás

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
hu: Csekély eséllyel előfordulhat esőzés vagy havas eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
hu: Előfordulhat esőzés/havazás

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
hu: Eső/Havazás valószínűleg

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
hu: Eső/Havazás

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
hu: Csekély eséllyel előfordulhat eső, ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
hu: Előfordulhat eső, ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
hu: Valószínűleg eső/ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
hu: Eső/ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
hu: Valószínűleg ónos

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
hu: Ónos

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
hu: Csekély eséllyel előfordulhat eső/ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
hu: Előfordulhat eső/ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
hu: Valószínűleg ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
hu: Ónos szitálás

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
hu: Csekély eséllyel előfordulhat eső, ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
hu: Előfordulhat eső, ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
hu: Valószínűleg ónos eső, eső

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
hu: Ónos eső

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
hu: Csekély eséllyel előfordulhat esőzés vagy havazás

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
hu: Előfordulhat eső vagy hó

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
hu: Valószínűleg eső/hó

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
hu: Eső/hó

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
hu: Csekély eséllyel előfordulhat havazás

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
hu: Előfordulhat havazás

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
hu: Valószínűleg hó

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
hu: Erős havazás

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
hu: Csekély eséllyel előfordulhatnak széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
hu: Előfordulhatnak széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
hu: Valószínűleg széllökések

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
hu: Csekély eséllyel előfordulhatnak hózáporok

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
hu: Előfordulhatnak hózáporok

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
hu: Valószínűsíthető hózáporok

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
hu: Hózáporok

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
hu: Csekély eséllyel előfordulhat szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
hu: Előfordulhat szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
hu: Valószínűsíthető szitáló eső

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
hu: Csekély eséllyel előfordulhat esőzés

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
hu: Előfordulhat esőzés

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
hu: Eső valószínűleg

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
hu: Erős esőzés

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
hu: Csekély valószínűséggel előfordulhatnak záporok

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
hu: Előfordulhatnak záporok

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
hu: Valószínűsíthet záporos esők

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
hu: Záporos esők

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
hu: Havazás

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
hu: Ónos köd

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
hu: Jeges köd

[ctx: weather forecast]
en: Haze
hu: Ködpára

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
hu: Homokfúvások

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
hu: Porfúvások

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
hu: Hófújás

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
hu: Nemrég köd

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
hu: Szélfútta

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
hu: Szellős

[ctx: weather forecast]
en: Cold
hu: Hideg

[ctx: weather forecast]
en: Hot
hu: Meleg

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
hu: Nagyrészt felhős

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
hu: Részben felhős

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
hu: Nagyrészt napos

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
hu: Részben napos

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
hu: Növekvő felhőzet

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
hu: Csökkenő felhőzet

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
hu: Tisztulás

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
hu: Tisztulás

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
hu: Csökkenő felhőzet

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
hu: Napossá válik

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
hu: Nagyrészt tiszta

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
hu: Záporok és viharok

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
hu: Előfordulhatnak záporok és zivatarok

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
hu: Előfordulhatnak záporok és viharok

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
hu: Valószínűleg záporok és zivatarok
