desktop_kdebase - en to hsb translation catalogue (19 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
hsb: %1 swobodne z %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
hsb: Wočinjam...

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
hsb: Wotwjazuju...

en: Remove All
hsb: Wšě zwotpójšować

en: Click to safely remove all devices
hsb: Klikńće, zo byšće wšitke graty kedźbliwje wotwjazali

en: No removable devices attached
hsb: Žane wotwjazujomne graty přizamknjene

en: No disks available
hsb: Žane tačele přistupne

en: Most Recent Device
hsb: Posledni přizamknjeny grat

en: No Devices Available
hsb: Žane graty přistupne

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
hsb: Wotwjazujomne graty připrawić...

en: Removable Devices
hsb: Wotwjazujomne graty (USB)

en: Non Removable Devices
hsb: Njewotwjazujomne graty

en: All Devices
hsb: Wšitke graty

en: Show popup when new device is plugged in
hsb: Pokaž wuskakotawku (popup), hdyž so nowy grat přityknje

en: Mount
hsb: Zapójsnyć

en: Open in File Manager
hsb: Z datajowym rjadowakom wočinić

en: Mount and Open
hsb: Zapójsnyć a wočinić

en: Eject
hsb: Wućisnyć

en: Safely remove
hsb: Kedźbliwje wotpójsnyć
