plasma_applet_devicenotifier - en to gl translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
gl: %1 libres de %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
gl: Accedendo…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
gl: Retirando…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
gl: Non desconecte aínda! Aínda se están transferindo ficheiros…

en: Remove All
gl: Retiralos todos

en: Click to safely remove all devices
gl: Prema para retirar con seguridade todos os dispositivos

en: No removable devices attached
gl: Non hai dispositivos extraíbeis conectados

en: No disks available
gl: Non hai discos dispoñíbeis

en: Most Recent Device
gl: O dispositivo máis recente

en: No Devices Available
gl: Non hai ningún dispositivo dispoñíbel

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
gl: Configurar os dispositivos extraíbeis…

en: Removable Devices
gl: Dispositivos extraíbeis

en: Non Removable Devices
gl: Dispositivos non extraíbeis

en: All Devices
gl: Todos os dispositivos

en: Show popup when new device is plugged in
gl: Amosar un diálogo emerxente ao conectar dispositivos novos.

en: Mount
gl: Montar

en: Open in File Manager
gl: Abrir no xestor de ficheiros

en: Mount and Open
gl: Montar e abrir

en: Eject
gl: Expulsar

en: Safely remove
gl: Retirar con seguridade

en: Device Status
gl: Estado do dispositivo

en: A device can now be safely removed
gl: Un dispositivo pode retirarse con seguranza.

en: This device can now be safely removed.
gl: O dispositivo pode retirarse con seguranza.

en: You are not authorized to mount this device.
gl: Non ten autorización para montar o dispositivo.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
gl: Non ten autorización para retirar o dispositivo.

en: You are not authorized to eject this disc.
gl: Non ten autorización para expulsar o disco.

en: Could not mount this device as it is busy.
gl: Non se puido montar o dispositivo porque está en uso.

en: One or more files on this device are open within an application.
gl: Hai aberto polo menos un ficheiro deste dispositivo nalgunha aplicación.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
gl[0]: Hai aberto polo menos un ficheiro deste dispositivo na aplicación «%2».
gl[1]: Hai aberto polo menos un ficheiro deste dispositivo nas seguintes aplicacións: %2.

en: Could not mount this device.
gl: Non se puido montar o dispositivo.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
gl: Non se puido retirar o dispositivo.

en: Could not eject this disc.
gl: Non se puido expulsar o disco.
