krunner_sessions - en to fr translation catalogue (23 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
fr: se déconnecter ; déconnexion

en: Logs out, exiting the current desktop session
fr: Se déconnecte, ferme la session actuelle du bureau

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
fr: éteindre ; extinction ; coupure d'énergie ; énergie

en: Turns off the computer
fr: Éteint l'ordinateur

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
fr: redémarrer ; re-démarrage

en: Reboots the computer
fr: Redémarre l'ordinateur

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
fr: Verrouiller l'écran ; verrouillage

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
fr: Verrouille les sessions courantes et lance l'écran de veille

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
fr: Enregistrer une session ; enregistrer

en: Saves the current session for session restoration
fr: Enregistre la session courante pour sa restauration ultérieure

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
fr: changer d'utilisateur ; nouvelle session

en: Starts a new session as a different user
fr: Démarre une nouvelle session comme utilisateur différent

en: Lists all sessions
fr: Affiche la liste des sessions

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
fr: basculer

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
fr: Bascule vers la session active de l'utilisateur « :q: » ou liste l'ensemble des sessions actives si « :q: » n'est pas disponible

[ctx: log out command]
en: Log Out
fr: Se déconnecter

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
fr: Éteindre

[ctx: restart computer command]
en: Restart
fr: Redémarrer

[ctx: lock screen command]
en: Lock
fr: Verrouiller

en: Save Session
fr: Enregistrer une session

en: Switch User
fr: Changer d'utilisateur

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
fr: <p>Vous êtes sur le point de démarrer une nouvelle session de bureau. </p><p>Un écran de connexion s'affichera et la session courante sera masquée. </p><p>Vous pouvez basculer entre les sessions de bureau en utilisant :</p><ul><li>Le raccourci « CTRL » + « ALT »+ « F » {numéro de session}</li><li>Recherche de Plasma (Saisir « %1 )</li><li>Composants graphique de Plasma (tel que le lanceur d'application)</li></ul>

en: New Desktop Session
fr: Nouvelle session de bureau
