plasma-workspace - en to eu translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
eu: %1/%2 hutsik

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
eu: Atzitzen...

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
eu: Kentzen...

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
eu: Oraindik ez deskonektatu! Fitxategiak transferitzen ari dira oraindik...

en: Remove All
eu: Kendu guztiak

en: Click to safely remove all devices
eu: Egin klik gailu guztiak era seguruan kentzeko.

en: No removable devices attached
eu: Ez dago konektatuta gailu eramangarririk

en: No disks available
eu: Ez dago disko erabilgarririk

en: Most Recent Device
eu: Konektatutako azken gailua

en: No Devices Available
eu: Ez dago gailu eskuragarririk

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
eu: Konfiguratu gailu aldagarriak...

en: Removable Devices
eu: Gailu aldagarriak

en: Non Removable Devices
eu: Gailu ez-aldagarriak

en: All Devices
eu: Gailu guztiak

en: Show popup when new device is plugged in
eu: Erakutsi laster-leihoa gailu berria konektatzen denean

en: Mount
eu: Muntatu

en: Open in File Manager
eu: Ireki fitxategi-kudeatzailean

en: Mount and Open
eu: Muntatu eta ireki

en: Eject
eu: Egotzi

en: Safely remove
eu: Kendu arriskurik gabe

en: Device Status
eu: Gailuaren egoera

en: A device can now be safely removed
eu: Orain, gailu bat modu seguruan ken daiteke

en: This device can now be safely removed.
eu: Orain, gailu hori modu seguruan ken daiteke.

en: You are not authorized to mount this device.
eu: Ez zaude gailu hori muntatzera baimenduta.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
eu: Ez zaude gailu hori kentzera baimenduta.

en: You are not authorized to eject this disc.
eu: Ez zaude disko hori egoztera baimenduta.

en: Could not mount this device as it is busy.
eu: Ezin izan da gailu hori muntatu lanpetuta dagoelako.

en: One or more files on this device are open within an application.
eu: Gailu horretako fitxategi bat gutxienez aplikazio batean irekita dago.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
eu[0]: Gailu horretako fitxategi bat gutxienez "%2" aplikazioan irekita daude.
eu[1]: Gailu horretako fitxategi bat gutxienez ondoko aplikazioetan irekita dago: %2

en: Could not mount this device.
eu: Ezin izan du gailu hori muntatu.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
eu: Ezin izan du gailu hori kendu.

en: Could not eject this disc.
eu: Ezin izan du disko hori egotzi.
