plasma_applet_devicenotifier - en to es translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
es: %1 libre de %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
es: Accediendo...

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
es: Extrayendo...

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
es: No lo desconecte. Todavía se están transfiriendo archivos...

en: Remove All
es: Extraer todos

en: Click to safely remove all devices
es: Clic para extraer de forma segura todos los dispositivos

en: No removable devices attached
es: No se han conectado dispositivos extraíbles

en: No disks available
es: No hay discos disponibles

en: Most Recent Device
es: Dispositivo más reciente

en: No Devices Available
es: No hay ningún dispositivo disponible

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
es: Configurar dispositivos extraíbles...

en: Removable Devices
es: Dispositivos extraíbles

en: Non Removable Devices
es: Dispositivos no extraíbles

en: All Devices
es: Todos los dispositivos

en: Show popup when new device is plugged in
es: Mostrar una ventana emergente al conectar un nuevo dispositivo

en: Mount
es: Montar

en: Open in File Manager
es: Abrir en el gestor de archivos

en: Mount and Open
es: Montar y abrir

en: Eject
es: Expulsar

en: Safely remove
es: Extraer con seguridad

en: Device Status
es: Estado del dispositivo

en: A device can now be safely removed
es: Se puede extraer con seguridad un dispositivo

en: This device can now be safely removed.
es: Este dispositivo se puede extraer con seguridad.

en: You are not authorized to mount this device.
es: No está autorizado para montar este dispositivo.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
es: No está autorizado para extraer este dispositivo.

en: You are not authorized to eject this disc.
es: No está autorizado para expulsar este disco.

en: Could not mount this device as it is busy.
es: No se ha podido montar este dispositivo porque está ocupado.

en: One or more files on this device are open within an application.
es: Uno o más archivos de este dispositivo están abiertos en alguna aplicación.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
es[0]: Uno o más archivos de este dispositivo están abiertos en la aplicación «%2».
es[1]: Uno o más archivos de este dispositivo están abiertos en las siguientes aplicaciones: %2.

en: Could not mount this device.
es: No se ha podido montar este dispositivo.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
es: No se ha podido extraer este dispositivo.

en: Could not eject this disc.
es: No se ha podido expulsar este disco.
