plasma - en to eo translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
eo: elsaluti

en: Logs out, exiting the current desktop session
eo: Elsalutas, finigante la nunan labortablan seancon

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
eo: sistemfermo;malŝalti;potenco;senpotencigi

en: Turns off the computer
eo: Malŝaltas la komputilon

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
eo: restartigi

en: Reboots the computer
eo: Restartigas la komputilon

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
eo: ŝlosi;ŝlosi ekranon

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
eo: Ŝlosas la nunajn seancojn kaj lanĉas la ekrankurtenon

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
eo: konservi;konservi seancon

en: Saves the current session for session restoration
eo: Konservas la aktualan seancon por seanca restaŭro

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
eo: ŝanĝi uzanton

en: Starts a new session as a different user
eo: Komencas novan seancon kiel alia uzanto

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
eo: seancoj

en: Lists all sessions
eo: Listi ĉiujn seancojn

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
eo: ŝanĝi

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
eo: Ŝanĝas al la aktiva seanco por la uzanto :q:, aŭ listas ĉiujn aktivajn seancojn se :q: ne estas difinita

[ctx: log out command]
en: Log Out
eo: Elsaluti

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
eo: Malŝalti

[ctx: restart computer command]
en: Restart
eo: Restartigi

[ctx: lock screen command]
en: Lock
eo: Ŝlosi

en: Save Session
eo: Konservi Seancon

en: Switch User
eo: Ŝanĝi Uzanton

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
eo: <p>Vi estas enigonta novan labortablan seancon.</p><p>Ensaluta ekrano estos montrata kaj la aktuala seanco estos kaŝata.</p><p>Vi povas baskuli inter labortablaj seancoj uzante:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{numero de seanco}</li><li>Plasma-serĉo (tipo '%1')</li><li>Plasma-fenestraĵoj (kiel la aplikolanĉilo)</li></ul>

en: New Desktop Session
eo: Nova Laborspaca Seanco
