plasma_applet_devicenotifier - en to eo translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
eo: %1 libera de %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
eo: Aliranta…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
eo: Foriganta…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
eo: Ankoraŭ ne malŝtopu! Dosieroj ankoraŭ estas en transiĝo…

en: Remove All
eo: Demeti Ĉiujn

en: Click to safely remove all devices
eo: Klaku por demeti tiun ĉi aparaton.

en: No removable devices attached
eo: Ne estas demeteblaj aparatoj alligataj

en: No disks available
eo: Neniuj diskoj je dispono

en: Most Recent Device
eo: Lasta Alligata Aparato

en: No Devices Available
eo: Neniuj Aparatoj je Dispono

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
eo: Agordi Demeteblajn Aparatojn…

en: Removable Devices
eo: Demeteblaj Aparatoj

en: Non Removable Devices
eo: Nedemeteblaj Aparatoj

en: All Devices
eo: Ĉiuj aparatoj

en: Show popup when new device is plugged in
eo: Montri ŝprucfenestron kiam nova aparato estas enŝtopata.

en: Mount
eo: Munti

en: Open in File Manager
eo: Malfermi en Dosiermastrumilo

en: Mount and Open
eo: Munti kaj Malfermi

en: Eject
eo: Elĵeti

en: Safely remove
eo: Sekure demeti

en: Device Status
eo: Aparata Statuso

en: A device can now be safely removed
eo: Aparato povas nun esti sekure forigita

en: This device can now be safely removed.
eo: La aparato povas nun esti sekure forigita.

en: You are not authorized to mount this device.
eo: Vi ne estas rajtigita kroĉi ĉi tiun aparaton.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
eo: Vi ne estas rajtigita demeti ĉi tiun aparaton.

en: You are not authorized to eject this disc.
eo: Vi ne estas rajtigita elĵeti ĉi tiun diskon.

en: Could not mount this device as it is busy.
eo: Ne eblis kroĉi ĉi tiun aparaton ĉar ĝi estas okupita.

en: One or more files on this device are open within an application.
eo: Unu aŭ pluraj dosieroj sur ĉi tiu aparato estas malfermitaj en aplikaĵo.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
eo[0]: Unu aŭ pluraj dosieroj sur ĉi tiu aparato estas malfermitaj en aplikaĵo "%2".
eo[1]: Unu aŭ pluraj dosieroj sur ĉi tiu aparato estas malfermitaj en sekvaj aplikaĵoj: %2.

en: Could not mount this device.
eo: Ne eblis kroĉi ci aparaton.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
eo: Ne eblis forigi tiun ĉi aparaton.

en: Could not eject this disc.
eo: Ne eblis elĵeti ĉi tiun diskon.
