plasma_engine_weather - en to el translation catalogue (805 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
el: καθαρός

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
el: καθαρά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: clear sky
el: καθαρός ουρανός

[ctx: weather condition]
en: cloudy
el: συννεφιασμένος

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
el: συννεφιασμένος με χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
el: συννεφιασμένος με ισχυρές χιονοπτώσεις

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
el: συννεφιασμένος με ασθενείς χιονοπτώσεις

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
el: συννεφιά με χιονόκοκκους

[ctx: weather condition]
en: drizzle
el: ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: fog
el: ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: foggy
el: ομιχλώδης

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
el: γκρι σύννεφα

[ctx: weather condition]
en: hail
el: χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: hail shower
el: πρόσκαιρη χαλαζόπτωση

[ctx: weather condition]
en: hail showers
el: χαλαζοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: hazy
el: ομιχλώδης

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
el: ισχυρή βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
el: ισχυρές βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
el: ισχυρές βροχές

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
el: ισχυρή βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
el: ισχυρές μπόρες

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
el: ισχυρή χιονόπτωση

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
el: πρόσκαιρη ισχυρή χιονόπτωση

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
el: ισχυρές χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: light cloud
el: ελαφρά συννεφιά

[ctx: weather condition]
en: light rain
el: ασθενής βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
el: ασθενής βροχόπτωση κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
el: ελαφρές βροχοπτώσεις

[ctx: weather condition]
en: light shower
el: ασθενής μπόρα

[ctx: weather condition]
en: light showers
el: ασθενείς μπόρες

[ctx: weather condition]
en: light snow
el: ασθενής χιονόπτωση

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
el: πρόσκαιρη ασθενής χιονόπτωση

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
el: ασθενείς χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: mist
el: υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: misty
el: καταχνιά

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
el: μερικώς συννεφιασμένος

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
el: αμμοθύελλα

[ctx: weather condition]
en: sleet
el: χιονόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
el: πρόσκαιροι χιονόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
el: χιονόκοκκοι κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: sunny
el: λιακάδα

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
el: λιακάδες κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
el: βαριά συννεφιά

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
el: καταιγίδα

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
el: Μπόρα με αστραπές

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
el: βροχές με καταιγίδες

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
el: τροπική θύελλα

[ctx: weather condition]
en: white cloud
el: άσπρα σύννεφα

[ctx: weather forecast]
en: clear
el: καθαρός

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
el: καθαρά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
el: καθαρός ουρανός

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
el: συννεφιασμένος

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
el: συννεφιασμένος με χαλάζι

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
el: συννεφιασμένος με ισχυρές χιονοπτώσεις

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
el: συννεφιασμένος με ασθενείς χιονοπτώσεις

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
el: συννεφιά με χιονόκοκκους

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
el: ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: fog
el: ομίχλη

[ctx: weather forecast]
en: foggy
el: ομιχλώδης

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
el: γκρι σύννεφα

[ctx: weather forecast]
en: hail
el: χαλάζι

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
el: πρόσκαιρη χαλαζόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
el: χαλαζοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: hazy
el: ομιχλώδης

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
el: ισχυρή βροχόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
el: ισχυρές βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
el: έντονες βροχοπτώσεις

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
el: ισχυρή βροχόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
el: ισχυρές μπόρες

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
el: ισχυρή χιονόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
el: πρόσκαιρη ισχυρή χιονόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
el: ισχυρές χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
el: ελαφρά συννεφιά

[ctx: weather forecast]
en: light rain
el: ασθενής βροχόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
el: ασθενής βροχόπτωση κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
el: ελαφρές βροχοπτώσεις

[ctx: weather forecast]
en: light shower
el: ασθενής μπόρα

[ctx: weather forecast]
en: light showers
el: ασθενείς μπόρες

[ctx: weather forecast]
en: light snow
el: ασθενής χιονόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
el: πρόσκαιρη ασθενής χιονόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
el: ασθενείς χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: mist
el: υγρή αχλή

[ctx: weather forecast]
en: misty
el: καταχνιά

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
el: μερικώς συννεφιασμένος

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
el: αμμοθύελλα

[ctx: weather forecast]
en: sleet
el: χιονόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
el: πρόσκαιροι χιονόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
el: χιονόκοκκοι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: sunny
el: λιακάδα

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
el: λιακάδες κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
el: βαριά συννεφιά

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
el: καταιγίδα

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
el: Μπόρα με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
el: βροχές με καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
el: τροπική θύελλα

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
el: άσπρα σύννεφα

[ctx: visibility]
en: Excellent
el: Εξαιρετική

[ctx: visibility]
en: Very Good
el: Πολύ καλή

[ctx: visibility]
en: Good
el: Καλή

[ctx: visibility]
en: Moderate
el: Μέτρια

[ctx: visibility]
en: Poor
el: Κακή

[ctx: visibility]
en: Very Poor
el: Πολύ κακή

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
el: Ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Clear
el: Καθαρός

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
el: Συννεφιασμένος

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
el: Σύννεφα που λιγοστεύουν

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
el: Απομακρυσμένη κατακρήμνιση

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
el: Παρασυρόμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
el: Ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Dust
el: Σκόνη

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
el: Ανεμοστρόβιλοι

[ctx: weather condition]
en: Fog
el: Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
el: Συγκέντρωση ομίχλης κοντά στο σταθμό

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
el: Ομίχλη με υπολείμματα πάγου

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
el: Περιοχές ομίχλης

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
el: Παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
el: Παγωμένη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
el: Σύννεφο-χοάνη

[ctx: weather condition]
en: Hail
el: Χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Haze
el: Ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
el: Ισχυρό ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
el: Ισχυρό παρασυρόμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
el: Ισχυρό ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
el: Ισχυρή χαλαζόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
el: Ισχυρή βροχόπτωση με ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
el: Ισχυρή βροχόπτωση με χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
el: Ισχυρή βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
el: Ισχυρή βροχόπτωση και χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
el: Ισχυρή μπόρα

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
el: Ισχυρή χιονόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
el: Ισχυροί χιονόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
el: Πρόσκαιρη ισχυρή χιονόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
el: Καταιγίδα

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
el: Ισχυρή καταιγίδα με χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
el: Ισχυρή καταιγίδα με βροχή

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
el: Παγοκρύσταλοι

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
el: Παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
el: Σύννεφα που αυξάνονται

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
el: Ασθενές ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
el: Ασθενές παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
el: Ασθενής παγωμένη βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
el: Ασθενής βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
el: Ασθενής μπόρα

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
el: Ασθενής χιονόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
el: Ασθενείς χιονόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
el: Πρόσκαιρη ασθενής χιονόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
el: Ορατές αστραπές

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
el: Κυρίως καθαρός

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
el: Κυρίως λιακάδα

[ctx: weather condition]
en: Mist
el: Υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
el: Βροχή με ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
el: Βροχή με χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
el: Κυρίως συννεφιασμένος

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
el: Δεν έγινε αναφορά

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
el: Μερικώς συννεφιασμένος

[ctx: weather condition]
en: Rain
el: Βροχή

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
el: Βροχή και χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
el: Μπόρα

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
el: Πρόσφατο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
el: Πρόσφατη αμμοθύελλα

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
el: Πρόσφατη ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
el: Πρόσφατη παγωμένη κατακρήμνιση

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
el: Πρόσφατο χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
el: Πρόσφατη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
el: Πρόσφατη βροχή και χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
el: Πρόσφατη πρόσκαιρη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
el: Πρόσφατο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
el: Πρόσφατο πρόσκαιρο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
el: Πρόσφατη καταιγίδα

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
el: Πρόσφατη καταιγίδα με χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
el: Πρόσφατη καταιγίδα με ισχυρή χαλαζόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
el: Πρόσφατη καταιγίδα με ισχυρή βροχή

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
el: Πρόσφατη καταιγίδα με βροχή

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
el: Αμμοθύελλα

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
el: Σφοδρή αμμοθύελλα

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
el: Αραιή ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Smoke
el: Καπνός

[ctx: weather condition]
en: Snow
el: Χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
el: Χιονοκρύσταλοι

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
el: Ρυζόχιονο

[ctx: weather condition]
en: Squalls
el: Μπουρίνια

[ctx: weather condition]
en: Sunny
el: Λιακάδα

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
el: Καταιγίδα με χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
el: Καταιγίδα με βροχή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
el: Καταιγίδα με ελαφρές βροχοπτώσεις

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
el: Καταιγίδα με ισχυρές βροχοπτώσεις

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
el: Καταιγίδα με αμμοθύελλα

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
el: Θύελλα χωρίς κατακρήμνιση

[ctx: weather condition]
en: Tornado
el: Σίφωνας

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
el: Λίγα σύννεφα

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
el: Λίγες νιφάδες

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
el: Μερικές νιφάδες με παγόκοκκους

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
el: Λίγες νιφάδες ή βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
el: Λίγες νιφάδες ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
el: Λίγες βροχοπτώσεις κατά διαστήματα ή νιφάδες

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
el: Λίγες βροχοπτώσεις κατά διαστήματα ή υγρές νιφάδες

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
el: Λίγες μπόρες

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
el: Λίγες μπόρες ή ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
el: Λίγες μπόρες ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
el: Μερικές μπόρες ή καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
el: Λίγες μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
el: Μερικές καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
el: Λίγες υγρές νιφάδες

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
el: Λίγες υγρές νιφάδες ή βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
el: Ανάμειξη ήλιου με σύννεφα

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
el: Χιονοθύελλα

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
el: Πιθανότητα ψιλόβροχου

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
el: Πιθανότητα ψιλόβροχου με παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
el: Πιθανότητα ψιλόβροχου με βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
el: Πιθανότητα ψιλόβροχου ή βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
el: Πιθανότητα νιφάδων

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
el: Πιθανότητα για πτώση νιφάδων κατά διαστήματα ισχυρή

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
el: Πιθανότητα νιφάδων ή παγόκοκκων

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
el: Πιθανότητα

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
el: Πιθανότητα νιφάδων ή βροχοπτώσεων κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
el: Πιθανότητα για νιφάδες ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
el: Πιθανότητα παγωμένου ψιλόβροχου

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
el: Πιθανότητα παγωμένης βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
el: Πιθανότητα παγωμένης βροχής με χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
el: Πιθανότητα παγωμένης βροχής ή βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
el: Πιθανότητα παγωμένης βροχής ή χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
el: Πιθανότητα ασθενούς χιονόπτωσης

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
el: Πιθανότητα ασθενούς χιονόπτωσης και ανυψούμενου χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
el: Πιθανότητα ασθενούς χιονόπτωσης με παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
el: Πιθανότητα ασθενούς χιονόπτωσης με παγόκοκκους

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
el: Πιθανότητα ασθενούς χιονόνερου

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
el: Πιθανότητα ασθενούς χιονόπτωσης ή παγωμένη βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
el: Πιθανότητα ασθενούς χιονόπτωσης ή παγόκοκκων

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
el: Πιθανότητα ασθενούς χιονόπτωσης ή βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
el: Πιθανότητα ασθενούς υγρής χιονόπτωσης

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
el: Πιθανότητα βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
el: Πιθανότητα βροχοπτώσεων κατά διαστήματα ισχυρών

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
el: Πιθανότητα χιονόνερου

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
el: Πιθανότητα βροχής ή ψιλόβροχου

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
el: Πιθανότητα βροχής ή παγωμένης βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
el: Πιθανότητα βροχής ή χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
el: Πιθανότητα βροχοπτώσεων κατά διαστήματα ή νιφάδων

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
el: Πιθανότητα βροχοπτώσεων κατά διαστήματα ή υγρών νιφάδων

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
el: Πιθανότητα για σφοδρές καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
el: Πιθανότητα μπόρας

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
el: Πιθανότητα για μπόρες κατά διαστήματα ισχυρές

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
el: Πιθανότητα για μπόρες, κατά διαστήματα ισχυρές, ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
el: Πιθανότητα για μπόρες κατά διαστήματα ισχυρές ή καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
el: Πιθανότητα μπόρας ή ψιλόβροχου

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
el: Πιθανότητα για μπόρες ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
el: Πιθανότητα για μπόρες ή καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
el: Πιθανότητα χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
el: Πιθανότητα χιονιού ή χιονοθύελλας

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
el: Πιθανότητα χιονιού με παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
el: Πιθανότητα χιονιού με παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
el: Πιθανότητα χιονόνερου

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
el: Πιθανότητα χιονιού ή βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
el: Πιθανότητα για μπουρίνια με χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
el: Πιθανότητα για μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
el: Πιθανότητα για καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
el: Πιθανότητα για καταιγίδες και ενδεχομένως χαλάζι

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
el: Πιθανότητα υγρών νιφάδων

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
el: Πιθανότητα για πτώση υγρών νιφάδων κατά διαστήματα ισχυρή

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
el: Πιθανότητα υγρών νιφάδων ή βροχοπτώσεων κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
el: Πιθανότητα υγρού χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
el: Πιθανότητα υγρού χιονιού με βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
el: Πιθανότητα υγρού χιονιού ή βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Clear
el: Καθαρός

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
el: Καθαρίζει

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
el: Συννεφιασμένος

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
el: Μερικώς συννεφιασμένος

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
el: Κυρίως συννεφιασμένος

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
el: Συννεφιασμένος κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
el: Συννεφιασμένος με λιακάδες κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
el: Ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
el: Ψιλόβροχο με παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
el: Ψιλόβροχο με βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
el: Ψιλόβροχο ή παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
el: Ψιλόβροχο ή βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
el: Νιφάδες

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
el: Πτώση νιφάδων, κατά διαστήματα ισχυρή

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
el: Πτώση νιφάδων, κατά διαστήματα ισχυρή, ή βροχοπτώσεων κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
el: Νιφάδες με παγόκοκκους

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
el: Νιφάδες ή παγόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
el: Νιφάδες ή βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
el: Νιφάδες ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: Fog
el: Ομίχλη

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
el: Ανάπτυξη ομίχλης

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
el: Ομίχλη υπό διάλυση

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
el: Περιοχές ομίχλης

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
el: Παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
el: Παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
el: Παγωμένη βροχή με παγόκοκκους

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
el: Παγωμένη βροχή με βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
el: Παγωμένη βροχή με χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
el: Παγωμένη βροχή ή παγόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
el: Παγωμένη βροχή ή βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
el: Παγωμένη βροχή ή χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
el: Παγωμένη ομίχλη

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
el: Ανάπτυξη παγωμένης ομίχλης

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
el: Παγωμένη ομίχλη υπό διάλυση

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
el: Σφαιρίδια πάγου

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
el: Σφαιρίδια πάγου αναμεμειγμένα με παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
el: Σφαιρίδια πάγου αναμεμειγμένα με χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
el: Σφαιρίδια πάγου ή παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
el: Σφαιρίδια πάγου ή χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
el: Αυξανόμενη συννεφιά

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
el: Αυξανόμενα σύννεφα

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
el: Ασθενής χιονόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
el: Ασθενής χιονόπτωση και χιονοθύελλα

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
el: Ασθενής χιονόπτωση και χιονοθύελλα και ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
el: Ασθενής χιονόπτωση και ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
el: Ασθενής χιονόπτωση με παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
el: Ασθενής χιονόπτωση με παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
el: Ασθενής χιονόπτωση με παγόκοκκους

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
el: Ασθενές χιονόνερο

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
el: Ασθενής χιονόπτωση ή παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
el: Ασθενής χιονόπτωση ή παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
el: Ασθενής χιονόπτωση ή παγόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
el: Ασθενής χιονόπτωση ή βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
el: Ασθενής υγρή χιονόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
el: Ασθενής υγρή χιονόπτωση ή βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
el: Τοπικά μπουρίνια με χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
el: Κοντά σε χιονοθύελλα

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
el: Νεφελώδης

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
el: Ψιλόβροχο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
el: Ψιλόβροχο με παγωμένο ψιλόβροχο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
el: Ψιλόβροχο με βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
el: Ψιλόβροχο ή παγωμένο ψιλόβροχο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
el: Ψιλόβροχο ή βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
el: Παγωμένο ψιλόβροχο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
el: Παγωμένο ψιλόβροχο ή ψιλόβροχο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
el: Παγωμένο ψιλόβροχο ή βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
el: Παγωμένη βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
el: Παγωμένη βροχή με παγόκοκκους κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
el: Παγωμένη βροχή με βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
el: Παγωμένη βροχή με χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
el: Παγωμένη βροχή ή παγόκοκκοι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
el: Παγωμένη βροχή ή βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
el: Παγωμένη βροχή ή χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
el: Περίοδοι σφαιριδίων πάγου

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
el: Περιόδους με σφαιρίδια πάγου αναμεμειγμένα με παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
el: Περιόδους με σφαιρίδια πάγου αναμεμειγμένα με χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
el: Περίοδοι με σφαιρίδια πάγου ή παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
el: Περίοδοι με σφαιρίδια πάγου ή χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις και χιονοθύελλες κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις και χιονοθύελλες και ανυψούμενο χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
el: Ασθενής χιονόπτωση και ανυψούμενο χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις με παγωμένο ψιλόβροχο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις με παγωμένη βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις με παγόκοκκους κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
el: Ασθενές χιονόνερο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
el: Ασθενής χιονόπτωση ή παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
el: Ασθενής χιονόπτωση ή παγωμένη βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
el: Ασθενής χιονόπτωση ή παγόκοκκοι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις ή βροχές κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
el: Ασθενείς υγρές χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
el: Ασθενείς υγρές χιονοπτώσεις με χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
el: Ασθενείς υγρές χιονοπτώσεις ή βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
el: Βροχή με παγωμένη βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
el: Χιονόνερο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
el: Βροχή ή ψιλόβροχο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
el: Βροχή ή παγωμένη βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
el: Βροχές ή χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
el: Βροχοπτώσεις ή μπόρες με αστραπές κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
el: Βροχοπτώσεις ή καταιγίδες κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
el: Χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
el: Χιόνι και χιονοθύελλες κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
el: Χιόνι και χιονοθύελλες και ανυψούμενο χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
el: Χιόνι και ανυψούμενο χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
el: Χιόνι με παγωμένο ψιλόβροχο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
el: Χιόνι με παγωμένη βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
el: Χιόνι με παγόκοκκους κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
el: Χιονόνερο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
el: Χιόνι ή παγωμένο ψιλόβροχο κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
el: Χιόνι ή παγωμένη βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
el: Χιονόπτωση ή παγόκοκκοι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
el: Χιόνι ή βροχές κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
el: Υγρό χιόνι κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
el: Υγρό χιόνι με βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
el: Υγρό χιόνι ή βροχή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Rain
el: Βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
el: Βροχόπτωση, ισχυρή κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
el: Βροχοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, με παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
el: Βροχοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, με χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα ισχυρές ή ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
el: Βροχοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, ή παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
el: Βροχόπτωση, ισχυρή κατά διαστήματα, ή χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
el: Βροχοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα ισχυρές ή καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
el: Βροχή με παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
el: Χιονόνερο

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
el: Βροχή ή ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
el: Βροχή ή παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
el: Βροχή ή χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
el: Βροχή ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
el: Βροχές ή καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα ή νιφάδες

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα ή υγρές νιφάδες

[ctx: weather forecast]
en: Showers
el: Μπόρες

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
el: Μπόρες κατά διαστήματα ισχυρές

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
el: Μπόρες, κατά διαστήματα ισχυρές, ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
el: Μπόρες κατά διαστήματα ισχυρές ή καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
el: Μπόρες ή ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
el: Μπόρες ή μπόρες με αστραπές

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
el: Μπόρες ή καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
el: Καπνός

[ctx: weather forecast]
en: Snow
el: Χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
el: Χιόνι και χιονοθύελλα

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
el: Χιόνι και χιονοθύελλα και ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
el: Χιόνι και ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, και χιονοθύελλα

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, και ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, με παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, με παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, με παγόκοκκους

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, με βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, ή παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, ή παγόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
el: Χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, ή βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
el: Χιόνι με παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
el: Χιόνι με παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
el: Χιόνι με παγόκοκκους

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
el: Χιονόνερο

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
el: Χιόνι ή παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
el: Χιόνι ή παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
el: Χιόνι ή παγόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
el: Χιόνι ή βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
el: Μπουρίνια με χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
el: Λιακάδα

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
el: Κυρίως ηλιόλουστη

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
el: Λιακάδα με σύννεφα κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
el: Καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
el: Καταιγίδες και ενδεχομένως χαλάζι

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
el: Υγρές νιφάδες

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
el: Πτώση υγρών νιφάδων κατά διαστήματα ισχυρή

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
el: Πτώση υγρών νιφάδων, κατά διαστήματα ισχυρή, ή βροχοπτώσεων κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
el: Υγρές νιφάδες ή βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
el: Υγρό χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
el: Υγρές χιονοπτώσεις κατά διαστήματα ισχυρές

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
el: Υγρές χιονοπτώσεις, κατά διαστήματα ισχυρές, με βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
el: Υγρό χιόνι με βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
el: Υγρό χιόνι ή βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Windy
el: Ανεμώδης

[ctx: Short for Today]
en: Today
el: Σήμερα

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
el: Απόψε

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
el: Δεδομένα από BBC Weather

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
el: Σαβ

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
el: Κυρ

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
el: Δευ

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
el: Τρι

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
el: Τετ

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
el: Πεμ

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
el: Παρ

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
el: Πηγή: γερμανική μετεωρολογική υπηρεσία

en: day
el: ημέρα

[ctx: Short for tonight]
en: nite
el: νύχτα

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
el: Ίχνη

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
el: Δεδομένα από την καναδική μετεωρολογική υπηρεσία

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
el: Δεδομένα από την υπηρεσία καιρού NOAA

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
el:  τότε

[ctx: weather condition]
en: few clouds
el: λίγα σύννεφα

[ctx: weather condition]
en: overcast
el: νεφελώδης

[ctx: weather condition]
en: haze
el: ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
el: ομίχλη με πάγο

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
el: ασθενές ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
el: ισχυρό ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
el: παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
el: ισχυρό παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: rain
el: βροχή

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
el: μέτρια βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
el: ασθενής παγωμένη βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
el: παγωμένη βροχή

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
el: ασθενές χιονόνερο

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
el: ισχυρό χιονόνερο

[ctx: weather condition]
en: snow
el: χιόνι

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
el: μέτρια χιονόπτωση

[ctx: weather condition]
en: showers
el: μπόρες

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
el: ασθενές χιονόνερο κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
el: ισχυρό χιονόνερο κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: snow showers
el: Χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
el: ασθενής καταιγίδα

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
el: ισχυρή καταιγίδα

en: Day
el: Ημέρα

en: Night
el: Νύχτα

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
el: Λίγα σύννεφα

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
el: Λίγα σύννεφα και δροσιά

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
el: Λίγα σύννεφα και άνεμοι

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
el: Λίγα σύννεφα με ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
el: Ανυψούμενη σκόνη

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
el: Ανυψούμενη άμμος

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
el: Ανυψούμενο χιόνι σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Breezy
el: Δροσερός

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
el: Καθαρός και δροσερός

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
el: Καθαρός με ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
el: Ψιλόβροχο Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
el: Ψιλόβροχο ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
el: Ψιλόβροχο Παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
el: Ψιλόβροχο Χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
el: Στρόβιλοι σκόνης/άμμου

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
el: Αμμοστρόβιλοι σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
el: Αμμοθύελλα

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
el: Αμμοθύελλα σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Fair
el: Αίθριος

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
el: Αίθριος και δροσερός

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
el: Αίθριος και ανεμώδης

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
el: Αίθριος με ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
el: Ομίχλη σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
el: Ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
el: Παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
el: Παγωμένο ψιλόβροχο σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
el: Παγωμένο ψιλόβροχο βροχή

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
el: Παγωμένο ψιλόβροχο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
el: Παγωμένη ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
el: Παγωμένη ομίχλη σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
el: Παγωμένη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
el: Παγωμένη βροχή σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
el: Παγωμένη βροχή βροχή

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
el: Παγωμένη βροχή χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
el: Σύννεφο-Χοάνη σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
el: Χαλαζοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
el: Ισχυρό ψιλόβροχο ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
el: Ισχυρό ψιλόβροχο ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
el: Ισχυρό ψιλόβροχο παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
el: Ισχυρό ψιλόβροχο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
el: Ισχυρή αμμοθύελλα

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
el: Ισχυρό παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
el: Ισχυρό παγωμένο ψιλόβροχο βροχή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
el: Ισχυρό παγωμένο ψιλόβροχο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
el: Ισχυρή παγωμένη ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
el: Ισχυρή παγωμένη βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
el: Ισχυρή παγωμένη βροχόπτωση βροχή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
el: Ισχυρή παγωμένη βροχόπτωση χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
el: Ισχυρή πτώση παγόκοκκων

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
el: Ισχυρή πτώση παγόκοκκων ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
el: Ισχυρή πτώση παγόκοκκων βροχή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
el: Ισχυρή βροχόπτωση ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
el: Ισχυρή βροχόπτωση ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
el: Ισχυρή βροχόπτωση παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
el: Ισχυρή βροχόπτωση παγωμένη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
el: Ισχυρή βροχόπτωση παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
el: Ισχυρές βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
el: Ισχυρή βροχόπτωση κατά διαστήματα ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
el: Ισχυρή βροχόπτωση χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
el: Ισχυρή αμμοθύελλα

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
el: Ισχυρές μπόρες βροχή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
el: Ισχυρή μπόρα βροχή ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
el: Ισχυρές μπόρες χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
el: Ισχυρές μπόρες χιόνι ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
el: Ισχυρή μπόρα χιόνι ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
el: Ισχυρές χαλαζοπτώσεις/παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
el: Ισχυρή χιονόπτωση ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
el: Ισχυρή χιονόπτωση ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
el: Ισχυρή χιονόπτωση ομίχλη/Υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
el: Ισχυρή χιονόπτωση παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
el: Ισχυρή χιονόπτωση παγωμένη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
el: Ισχυρή πτώση ρυζόχιονου

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
el: Ισχυρή χιονόπτωση χαμηλά παρασυρόμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
el: Ισχυρή χιονόπτωση βροχή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
el: ισχυρές χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
el: Ισχυρές χιονοπτώσεις κατά διαστήματα ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
el: Ισχυρή χιονόπτωση μπόρες ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
el: Ισχυρή καταιγίδα βροχή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
el: Ισχυρή καταιγίδα βροχή ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
el: Ισχυρή καταιγίδα βροχή ομίχλη και άνεμοι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
el: Ισχυρή καταιγίδα βροχή ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
el: Ισχυρή καταιγίδα Βροχή Χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
el: Ισχυρή καταιγίδα βροχή χαλάζι ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
el: Ισχυρή καταιγίδα βροχή χαλάζι ομίχλη/χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
el: Ισχυρή καταιγίδα βροχή χαλάζι ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
el: Ισχυρή καταιγίδα βροχή ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
el: Ισχυρή καταιγίδα βροχή χαλάζι/παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
el: Ισχυρή καταιγίδα χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
el: Παγόκοκκοι Ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
el: Παγόκοκκοι σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
el: Παγόκοκκοι Βροχή

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
el: Ασθενές ψιλόβροχο ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
el: Ασθενές ψιλόβροχο ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
el: Ασθενές ψιλόβροχο παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
el: Ασθενές ψιλόβροχο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
el: Ασθενές παγωμένο ψιλόβροχο βροχή

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
el: Ασθενές παγωμένο ψιλόβροχο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
el: Ασθενής παγωμένη ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
el: Ασθενής παγωμένη βροχόπτωση βροχή

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
el: Ασθενής παγωμένη βροχόπτωση χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
el: Ασθενής πτώση παγόκοκκων

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
el: Ασθενής πτώση παγόκοκκων ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
el: Ασθενής πτώση παγόκοκκων βροχή

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
el: Ασθενής βροχόπτωση και δροσιά

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
el: Ασθενής βροχόπτωση ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
el: Ασθενής βροχόπτωση ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
el: Ασθενής βροχόπτωση παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
el: Ασθενής βροχόπτωση παγωμένη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
el: Ασθενής βροχόπτωση παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
el: Ασθενείς βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
el: Ασθενείς βροχοπτώσεις κατά διαστήματα ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
el: Ασθενής βροχόπτωση χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
el: Ασθενείς μπόρες βροχή

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
el: Ασθενείς μπόρες βροχή ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
el: Ασθενείς μπόρες χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
el: Ασθενείς μπόρες χιόνι ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
el: Ασθενείς μπόρες χιόνι ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
el: Ασθενείς χαλαζοπτώσεις/Παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
el: Ασθενής χιονόπτωση ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
el: Ασθενής χιονόπτωση ανυψούμενο χιόνι ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
el: Ασθενής χιονόπτωση ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
el: Ασθενής χιονόπτωση ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
el: Ασθενής χιονόπτωση ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
el: Ασθενής χιονόπτωση παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
el: Ασθενής χιονόπτωση παγωμένη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
el: Ασθενής πτώση ρυζόχιονου

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
el: Ασθενής χιονόπτωση χαμηλά παρασυρόμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
el: Ασθενής χιονόπτωση βροχή

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις κατά διαστήματα ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
el: Ασθενείς χιονοπτώσεις κατά διαστήματα ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
el: Ασθενής καταιγίδα βροχή

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
el: Ασθενής καταιγίδα βροχή ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
el: Ασθενής καταιγίδα βροχή ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
el: Ασθενής καταιγίδα βροχή χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
el: Ασθενής καταιγίδα Βροχή Χαλάζι Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
el: Ασθενής καταιγίδα βροχή χαλάζι ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
el: Ασθενής καταιγίδα βροχή χαλάζι ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
el: Ασθενής καταιγίδα βροχή ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
el: Ασθενής καταιγίδα βροχή χαλάζι/παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
el: Ασθενής καταιγίδα χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
el: Χαμηλά παρασυρόμενη σκόνη

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
el: Χαμηλά παρασυρόμενη άμμος

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
el: Χαμηλά παρασυρόμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
el: Κυρίως καθαρός

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
el: Κυρίως συννεφιασμένος και δροσερός

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
el: Κυρίως συννεφιασμένος και ανεμώδης

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
el: Κυρίως συννεφιασμένος με ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Overcast
el: Νεφελώδης

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
el: Νεφελώδης και δροσερός

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
el: Νεφελώδης και ανεμώδης

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
el: Νεφελώδης με ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
el: Μερική ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
el: Μερική ομίχλη σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
el: Μερικώς συννεφιασμένος και δροσερός

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
el: Μερικώς συννεφιασμένος και ανεμώδης

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
el: Μερικώς συννεφιασμένος με ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
el: Ισχυρή παγωμένη ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
el: Περιοχές με ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
el: Περιοχές με ομίχλη σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
el: Βροχή Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
el: Βροχή ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
el: Βροχή παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
el: Βροχή παγωμένη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
el: Βροχή Παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα σε κοντινή απόσταση ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
el: Βροχή Χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Sand
el: Άμμος

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
el: Αμμοθύελλα

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
el: Αμμοθύελλα σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
el: Αραιή ομίχλη σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
el: Μπόρες Χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
el: Μπόρες Παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
el: Μπόρες σε κοντινή απόσταση ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
el: Μπόρες σε κοντινή απόσταση χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
el: Μπόρες Βροχή

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
el: Μπόρες βροχή ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
el: Μπόρες βροχή σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
el: Μπόρες βροχή σε κοντινή απόσταση ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
el: Μπόρες Χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
el: Μπόρες Χιόνι Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
el: Μπόρες βροχή ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
el: Χαλάζι/Παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
el: Χιόνι ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
el: Χιόνι Ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
el: Χιόνι Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
el: Χιόνι ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
el: Χιόνι παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
el: Χιόνι παγωμένη βροχή

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
el: Χιόνι χαμηλά παρασυρόμενο χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
el: Χιόνι Βροχή

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
el: Χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
el: Χιονοπτώσεις κατά διαστήματα ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
el: Χιόνι μπόρες ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
el: Χιονοπτώσεις κατά διαστήματα σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
el: Χιονοπτώσεις κατά διαστήματα σε κοντινή απόσταση ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
el: Χιονοπτώσεις κατά διαστήματα σε κοντινή απόσταση ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
el: Καταιγίδα Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
el: Καταιγίδα Χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
el: Καταιγίδα Χαλάζι Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
el: Καταιγίδα ξηρή αχλή σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
el: Καταιγίδα ξηρή αχλή σε κοντινή απόσταση χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
el: Καταιγίδα ισχυρή βροχόπτωση

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
el: Καταιγίδα ισχυρή βροχόπτωση ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
el: Καταιγίδα ισχυρή βροχόπτωση ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
el: Καταιγίδα ισχυρή βροχόπτωση χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
el: Καταιγίδα ισχυρή βροχόπτωση χαλάζι ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
el: Καταιγίδα ισχυρή βροχόπτωση χαλάζι ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
el: Καταιγίδα ισχυρή βροχόπτωση χαλάζι ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
el: Καταιγίδα ισχυρή βροχόπτωση ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
el: Καταιγίδα Παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
el: Καταιγίδα σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
el: Καταιγίδα σε κοντινή απόσταση Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
el: Καταιγίδα σε κοντινή απόσταση Ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
el: Καταιγίδα σε κοντινή απόσταση Χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
el: Καταιγίδα σε κοντινή απόσταση Χαλάζι Ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
el: Καταιγίδα σε κοντινή απόσταση Ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
el: Καταιγίδα Ασθενής βροχή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
el: Καταιγίδα Ασθενής βροχή Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
el: Καταιγίδα Ασθενής βροχόπτωση Ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
el: Καταιγίδα Ασθενής βροχή Χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
el: Καταιγίδα Ασθενής βροχή Χαλάζι Ομίχλη

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
el: Καταιγίδα Ασθενής βροχόπτωση Χαλάζι Ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
el: Καταιγίδα Ασθενής βροχή Χαλάζι Ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
el: Καταιγίδα Ασθενής βροχή Ξηρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
el: Καταιγίδα Βροχή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
el: Καταιγίδα Βροχή Ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
el: Καταιγίδα Βροχή Χαλάζι Ομίχλη/υγρή αχλή

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
el: Καταιγίδα Βροχή Χαλάζι/παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
el: Καταιγίδα Μπόρες σε κοντινή απόσταση

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
el: Καταιγίδα Μπόρες σε κοντινή απόσταση Χαλάζι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
el: Καταιγίδα Χαλάζι/παγόκοκκοι

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
el: Καταιγίδα Χιόνι

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
el: Σίφωνας/υδροσίφωνας

[ctx: weather condition]
en: Windy
el: Ανεμώδης

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
el: Παγοκρύσταλοι

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
el: Ηφαιστιακές στάχτες

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
el: Υδροσίφωνας

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
el: Παγωμένη ψεκάδα

[ctx: weather forecast]
en: Frost
el: Παγετός

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
el: Μικρή πιθανότητα για καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
el: Πιθανότητα για καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
el: Αναμένονται καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
el: Σφοδρές καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
el: Μικρή πιθανότητα χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
el: Πιθανότητα χιονιού/χιονόκοκκων

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
el: Αναμένεται χιόνι/χιονόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
el: Χιόνι/χιονόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
el: Μικρή πιθανότητα χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
el: Πιθανότητα βροχής/χιονόκοκκων

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
el: Αναμένεται βροχή/χιονόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
el: Βροχή/χιονόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
el: Μικρή πιθανότητα βροχής/παγωμένης βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
el: Πιθανότητα βροχής/παγωμένης βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
el: Αναμένεται βροχή/παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
el: Βροχή/παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
el: Χειμωνιάτικο μίγμα πιθανόν

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
el: Χειμερινό μείγμα

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
el: Μικρή πιθανότητα παγωμένου ψιλόβροχου

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
el: Πιθανότητα παγωμένου ψιλόβροχου

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
el: Αναμένεται παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
el: Παγωμένο ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
el: Μικρή πιθανότητα παγωμένης βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
el: Πιθανότητα παγωμένης βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
el: Αναμένεται παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
el: Παγωμένη βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
el: Μικρή πιθανότητα βροχής/χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
el: Πιθανότητα βροχής/χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
el: Αναμένεται βροχή/χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
el: Βροχή/χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
el: Μικρή πιθανότητα χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
el: Πιθανότητα χιονιού

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
el: Αναμένεται χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
el: Ισχυρή χιονόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
el: Ελαφριά πιθανότητα νιφάδων

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
el: Πιθανότητα νιφάδων

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
el: Αναμένονται νιφάδες

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
el: Μικρή πιθανότητα χιονοπτώσεων

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
el: Πιθανότητα χιονοπτώσεων κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
el: Αναμένονται χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
el: Χιονοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
el: Μικρή πιθανότητα ψιχάλας

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
el: Πιθανότητα ψιλόβροχου

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
el: Αναμένεται ψιλόβροχο

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
el: Μικρή πιθανότητα βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
el: Πιθανότητα βροχής

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
el: Αναμένεται βροχή

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
el: Ισχυρή βροχόπτωση

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
el: Μικρή πιθανότητα βροχόπτωσης

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
el: Πιθανότητα βροχοπτώσεων κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
el: Αναμένονται βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
el: Βροχοπτώσεις κατά διαστήματα

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
el: Χιονόκοκκοι

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
el: Παγωμένη ομίχλη

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
el: Παγωμένη ομίχλη

[ctx: weather forecast]
en: Haze
el: Ξηρή αχλή

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
el: Ανυψούμενη άμμος

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
el: Ανυψούμενη σκόνη

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
el: Ανυψούμενο χιόνι

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
el: Έντονη ομίχλη

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
el: Σφοδρός

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
el: Δροσερός

[ctx: weather forecast]
en: Cold
el: Κρύο

[ctx: weather forecast]
en: Hot
el: Ζέστη

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
el: Κυρίως συννεφιασμένος

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
el: Μερικώς συννεφιασμένος

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
el: Κυρίως λιακάδα

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
el: Μερικώς ηλιοφάνεια

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
el: Αυξανόμενα σύννεφα

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
el: Γίνεται συννεφιασμένος

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
el: Βαθμιαία εκκαθάριση

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
el: Τελευταία στάδια εκκαθάρισης

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
el: Μειούμενα σύννεφα

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
el: Γίνεται ηλιόλουστος

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
el: Κυρίως καθαρός

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
el: Βροχές και καταιγίδες

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
el: Μικρή πιθανότητα βροχών και καταιγίδων

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
el: Πιθανότητα βροχών και καταιγίδων

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
el: Πιθανές μπόρες και καταιγίδες
