plasma_engine_weather - en to da translation catalogue (804 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
da: Klart

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
da: klart i perioder

[ctx: weather condition]
en: clear sky
da: klar himmel

[ctx: weather condition]
en: cloudy
da: skyet

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
da: skyet med hagl

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
da: skyet med kraftigt snefald

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
da: skyet med let snefald

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
da: skyet med slud

[ctx: weather condition]
en: drizzle
da: støvregn

[ctx: weather condition]
en: fog
da: tåge

[ctx: weather condition]
en: foggy
da: tåget

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
da: grå sky

[ctx: weather condition]
en: hail
da: hagl

[ctx: weather condition]
en: hail shower
da: haglbyge

[ctx: weather condition]
en: hail showers
da: haglbyger

[ctx: weather condition]
en: hazy
da: diset

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
da: kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
da: kraftig regnbyge

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
da: kraftige regnbyger

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
da: kraftig byge

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
da: kraftige byger

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
da: kraftigt snefald

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
da: Kraftig snebyge

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
da: Kraftige snebyger

[ctx: weather condition]
en: light cloud
da: let skyet

[ctx: weather condition]
en: light rain
da: let regn

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
da: let regnbyge

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
da: lette regnbyger

[ctx: weather condition]
en: light shower
da: let byge

[ctx: weather condition]
en: light showers
da: lette byger

[ctx: weather condition]
en: light snow
da: let snefald

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
da: let snebyge

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
da: lette snebyger

[ctx: weather condition]
en: mist
da: dis

[ctx: weather condition]
en: misty
da: diset

[ctx: weather condition]
en: N/A
da: Utilg.

[ctx: weather condition]
en: na
da: utilg.

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
da: delvist skyet

[ctx: weather condition]
en: sleet
da: slud

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
da: sludbyge

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
da: sludbyger

[ctx: weather condition]
en: sunny
da: solrigt

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
da: perioder med sol

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
da: tunge skyer

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
da: tordenvejr

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
da: tordenbyge

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
da: tordenbyger

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
da: tropisk uvejr

[ctx: weather condition]
en: white cloud
da: hvid sky

[ctx: weather forecast]
en: clear
da: klart

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
da: klart i perioder

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
da: klar himmel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
da: skyet

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
da: skyet med hagl

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
da: skyet med kraftigt snefald

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
da: skyet med let snefald

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
da: skyet med slud

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
da: støvregn

[ctx: weather forecast]
en: fog
da: tåge

[ctx: weather forecast]
en: foggy
da: tåget

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
da: grå sky

[ctx: weather forecast]
en: hail
da: hagl

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
da: haglbyge

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
da: haglbyger

[ctx: weather forecast]
en: hazy
da: diset

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
da: kraftig regn

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
da: kraftig regnbyge

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
da: kraftige regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
da: kraftig byge

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
da: kraftige byger

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
da: kraftigt snefald

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
da: kraftig snebyge

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
da: kraftige snebyger

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
da: let skyet

[ctx: weather forecast]
en: light rain
da: let regn

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
da: let regnbyge

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
da: lette regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: light shower
da: let byge

[ctx: weather forecast]
en: light showers
da: lette byger

[ctx: weather forecast]
en: light snow
da: let snefald

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
da: let snebyge

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
da: lette snebyger

[ctx: weather forecast]
en: mist
da: dis

[ctx: weather forecast]
en: misty
da: diset

[ctx: weather forecast]
en: na
da: utilg.

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
da: delvist skyet

[ctx: weather forecast]
en: sleet
da: slud

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
da: sludbyge

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
da: sludbyger

[ctx: weather forecast]
en: sunny
da: solrigt

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
da: perioder med sol

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
da: tunge skyer

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
da: tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
da: tordenbyge

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
da: tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
da: tropisk uvejr

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
da: hvid sky

[ctx: visibility]
en: Excellent
da: Fremragende

[ctx: visibility]
en: Very Good
da: Meget god

[ctx: visibility]
en: Good
da: God

[ctx: visibility]
en: Moderate
da: Moderat

[ctx: visibility]
en: Poor
da: Dårlig

[ctx: visibility]
en: Very Poor
da: Meget dårlig

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
da: Snestorm

[ctx: weather condition]
en: Clear
da: Klart

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
da: Skyet

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
da: Aftagende skydække

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
da: Fjern nedbør

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
da: Snefygning

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
da: Støvregn

[ctx: weather condition]
en: Dust
da: Støv

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
da: Støvhvirvler

[ctx: weather condition]
en: Fog
da: Tåge

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
da: Tågebanke nær station

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
da: Rimfrost

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
da: Tågeområder

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
da: Støvregn og isslag

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
da: Isslag

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
da: Hvirvelvind

[ctx: weather condition]
en: Hail
da: Haglvejr

[ctx: weather condition]
en: Haze
da: Dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
da: Kraftig snestorm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
da: Kraftig snefygning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
da: Kraftig støvregn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
da: Kraftig haglvejr

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
da: Kraftig blandet regn og støvregn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
da: Kraftig blandet regn- og snebyge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
da: Kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
da: Kraftig regn og sne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
da: Kraftig regnbyge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
da: Kraftigt snefald

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
da: Kraftige snekugler

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
da: Kraftig snebyge

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
da: Tordenvejr

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
da: Kraftigt tordenvejr med hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
da: Kraftigt tordenvejr med regn

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
da: Iskrystaller

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
da: Iskugler

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
da: Tiltagende skydække

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
da: Let støvregn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
da: Støvregn med let isslag

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
da: Let isslag

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
da: Let regn

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
da: Let regnbyge

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
da: Let sne

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
da: Lette snekugler

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
da: Let snebyge

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
da: Synlige lyn

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
da: Fortrinsvist klart

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
da: Fortrinsvist solrigt

[ctx: weather condition]
en: Mist
da: Dis

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
da: Blandet regn og støvregn

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
da: Blandet regn- og snebyge

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
da: Mest skyet

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
da: Ikke rapporteret

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
da: Delvist skyet

[ctx: weather condition]
en: Rain
da: Regn

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
da: Regn og sne

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
da: Regnbyge

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
da: Nylig støvregn

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
da: Nylig støv- eller sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
da: Nylig tåge

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
da: Nylig isdannende nedbør

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
da: Nyligt haglvejr

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
da: Nylig regn

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
da: Nylig regn og snefald

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
da: Nylig regnbyge

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
da: Nyligt snefald

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
da: Nylig snebyge

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
da: Nyligt tordenvejr

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
da: Nyligt tordenvejr med hagl

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
da: Nyligt tordenvej med kraftigt haglvejr

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
da: Nyligt tordenvejr med kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
da: Nyligt tordenvejr med regn

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
da: Sand- eller støvstorm

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
da: Stærk sand- eller støvstorm

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
da: Lavthængende tåge

[ctx: weather condition]
en: Smoke
da: Røg

[ctx: weather condition]
en: Snow
da: Sne

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
da: Snekrystaller

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
da: Snekorn

[ctx: weather condition]
en: Squalls
da: Kastevinde

[ctx: weather condition]
en: Sunny
da: Solrigt

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
da: Tordenvejr med hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
da: Tordenvejr med regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
da: Tordenvejr med lette regnbyger

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
da: Tordenvejr med kraftige regnbyger

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
da: Tordenvejr med sand- eller støvstorm

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
da: Tordenvejr uden nedbør

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
da: Få skyer

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
da: Nogle få vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
da: Få vindstød med nedbør blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
da: Nogle få vindstød med nedbør eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
da: Nogle få vindstød med nedbør eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
da: Nogle få regnbyger eller vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
da: Nogle få regnbyger eller vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
da: Få byger

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
da: Få byger eller støvregn

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
da: Få byger eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
da: Få byger eller tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
da: Få tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
da: Lidt tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
da: Nogle få vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
da: Nogle få vindstød med nedbør eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
da: Blanding a solrigt og skyet

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
da: Snestorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
da: Risiko for støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
da: Risiko for støvregn blandet med støvregn og isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
da: Risiko for støvregn blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
da: Risiko for støvregn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
da: Risiko for vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
da: Risiko for vindstød med nedbør, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
da: Risiko for vindstød med nedbør blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
da: Risiko for vindstød med nedbør eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
da: Risiko for vindstød med nedbør eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
da: Risiko for vindstød med nedbør eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
da: Risiko for støvregn og isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
da: Risiko for isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
da: Risiko for isslag blandet med sne

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
da: Risiko for isslag eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
da: Risiko for isslag eller sne

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
da: Risiko for let snefald

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
da: Risiko for let snefald og snestorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
da: Risiko for let sne blandet med støvregn og isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
da: Risiko for let snefald blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
da: Risiko for let sne blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
da: Risiko for let sne eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
da: Risiko for let sne eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
da: Risiko for let snefald eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
da: Risiko for let tøsne

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
da: Risiko for regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
da: Risiko for regn, til tider kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
da: Risiko for regn blandet med sne

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
da: Risiko for regn eller støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
da: Risiko for regn eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
da: Risiko for regn eller sne

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
da: Risiko for regnbyger eller vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
da: Risiko for regnbyger eller vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
da: Risiko for kraftigt tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
da: Risiko for byger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
da: Risiko for byger, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
da: Risiko for byger, til tider kraftige eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
da: Risiko for byger, til tider kraftige eller tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
da: Risiko for byger eller støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
da: Risiko for byger eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
da: Risiko for byger eller tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
da: Risiko for snefald

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
da: Risiko for snefald og snestorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
da: Risiko for snefald blandet med  støvregn og isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
da: Risiko for snefald blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
da: Risiko for snefald blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
da: Risiko for snefald eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
da: Risiko for kastevinde med sne

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
da: Risiko for tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
da: Risiko for tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
da: Risiko for tordenvejr og muligvis hagl

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
da: Risiko for vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
da: Risiko for vindstød med nedbør, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
da: Risiko for vindstød med nedbør eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
da: Risiko for tøsne

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
da: Risiko for tøsne blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
da: Risiko for tøsne eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Clear
da: Klart

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
da: Opklaring

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
da: Skyet

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
da: Delvist skyet

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
da: Fortrinsvist skyet

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
da: Skyede perioder

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
da: Skyet og perioder med sol

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
da: Støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
da: Støvregn blandet med støvregn og isslag

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
da: Støvregn blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
da: Støvregn eller støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
da: Støvregn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
da: Vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
da: Vindstød med nedbør, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
da: Vindstød med nedbør, til tider kraftige, eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
da: Vindstød med nedbør blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
da: Vindstød med nedbør eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
da: Vindstød med nedbør eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
da: Vindstød med nedbør eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Fog
da: Tåge

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
da: Tågedannelse

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
da: Tåge i opløsning

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
da: Tågeområder

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
da: Støvregn og isslag

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
da: Isslag

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
da: Isslag blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
da: Isslag blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
da: Isslag blandet med snefald

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
da: isslag eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
da: isslag eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
da: isslag eller snefald

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
da: Rimtåge

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
da: Rimtågedannelse

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
da: rimtåge i opløsning

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
da: Iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
da: Iskugler blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
da: Iskugler blandet med sne

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
da: Iskugle eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
da: Iskugle eller sne

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
da: Tiltagende skyet

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
da: Tiltagende skydække

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
da: Let snefald

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
da: Let snefald og snestorm

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
da: Let snefald og snestorm og snefygning

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
da: Let snefald og snefygning

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
da: Let snefald blandet med støvregn og isslag

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
da: Let snefald blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
da: Let snefald blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
da: Let snefald blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
da: Let snefald og støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
da: Let snefald eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
da: Let snefald eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
da: Let snefald eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
da: Let tøsne

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
da: Let tøsne eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
da: Lokale kastevinde med sne

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
da: Næsten snestorm

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
da: Overskyet

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
da: Perioder med støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
da: Perioder med støvregn blandet med støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
da: Perioder med støvregn blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
da: Perioder med støvregn eller støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
da: Perioder med støvregn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
da: Perioder med støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
da: Perioder med støvregn med isslag eller støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
da: Perioder med støvregn med isslag eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
da: Perioder med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
da: Perioder med isslag blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
da: Perioder med isslag blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
da: Perioder med isslag blandet med snefald

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
da: Perioder med isslag eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
da: Perioder med isslag eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
da: Perioder med isslag eller snefald

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
da: Perioder med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
da: Perioder med iskugler blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
da: Perioder med iskugler blandet med snefald

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
da: Perioder med iskugler eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
da: Perioder med iskugler eller snefald

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
da: Perioder med let snefald

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
da: Perioder med let snefald og snestorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
da: Perioder med let snefald og snestorm og fygende sne

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
da: Perioder med let snefald og snefygning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
da: Perioder med let snefald blandet med støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
da: Perioder med let snefald blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
da: Perioder med let snefald blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
da: Perioder med let snefald blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
da: Perioder med let snefald eller  støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
da: Perioder med let snefald eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
da: Perioder med let snefald eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
da: Perioder med let snefald eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
da: Perioder med let tøsne

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
da: Perioder med let tøsne blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
da: Perioder med let tøsne eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
da: Perioder med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
da: Perioder med regn blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
da: Perioder med regn blandet med snefald

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
da: Perioder med regn eller støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
da: Perioder med regn eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
da: Perioder med regn eller sne

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
da: Perioder med regn eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
da: Perioder med regn eller tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
da: Perioder med snefald

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
da: Perioder med snefald og snestorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
da: Perioder med snefald og snestorm og snefygning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
da: Perioder med snefald og snefygning

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
da: Perioder med snefald blandet med støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
da: Perioder med snefald blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
da: Perioder med snefald blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
da: Perioder med snefald blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
da: Perioder med snefald eller støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
da: Perioder med snefald eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
da: Perioder med snefald eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
da: Perioder med snefald eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
da: Perioder med tøsne

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
da: Perioder med tøsne blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
da: Perioder med tøsne eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain
da: Regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
da: Regn, til tider kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
da: Regn, til tider kraftig, blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
da: Regn, til tider kraftig, blandet med snefald

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
da: Regn, til tider kraftig, eller støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
da: Regn, til tider kraftig, eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
da: Regn, til tider kraftig, eller snefald

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
da: Regn, til tider kraftig, eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
da: Regn, til tider kraftig, eller tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
da: Regn blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
da: Regn blandet med snefald

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
da: Regn eller støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
da: Regn eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
da: Regn eller snefald

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
da: Regn eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
da: Regn eller tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
da: Regnbyger eller vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
da: Regnbyger eller vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: Showers
da: Byger

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
da: Byger, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
da: Byger, til tider kraftige eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
da: Byger, til tider kraftige eller tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
da: Byger eller støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
da: Byger eller tordenbyger

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
da: Byger eller tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
da: Røg

[ctx: weather forecast]
en: Snow
da: Snefald

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
da: Snefald eller snestorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
da: Snefald og snestorm og snefygning

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
da: Snefald og snefygning

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
da: Snefald, til tider kraftigt

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
da: Snefald, til tider kraftigt og snestorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
da: Snefald og snefygning og snefygning

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
da: Snefald, til tider kraftig, blandet med støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
da: Snefald, til tider kraftig, blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
da: Snefald, til tider kraftig, blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
da: Snefald, til tider kraftig, blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
da: Snefald, til tider kraftig, eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
da: Snefald, til tider kraftig, eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
da: Snefald, til tider kraftig, eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
da: Snefald blandet med støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
da: Snefald blandet med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
da: Snefald blandet med iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
da: Snefald blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
da: Snefald eller støvregn med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
da: Snefald eller isslag

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
da: Sne eller iskugler

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
da: Snefald eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
da: Kastevinde med snefald

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
da: Solrigt

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
da: Fortrinsvist solrigt

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
da: Solrigt med skyede perioder

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
da: Tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
da: Tordenvejr og risiko for hagl

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
da: Vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
da: Vindstød med nedbør, til tider kraftige

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
da: Vindstød med nedbør, til tider kraftige, eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
da: Vindstød med nedbør eller regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
da: Vådt snefald

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
da: Vådt snefald, til tider kraftigt

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
da: Vådt snefald, til tider kraftigt blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
da: Vådt snefald blandet med regn

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
da: Vådt snefald eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Windy
da: Blæsende

[ctx: Short for Today]
en: Today
da: I dag

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
da: I aften

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
da: Data fra BBC Weather

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
da: Lør.

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
da: Søn.

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
da: Man.

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
da: Tir.

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
da: Ons.

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
da: Tor.

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
da: Fre.

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
da: Kilde: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
da: Utilg.

en: day
da: dag

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
da: Spor

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
da: Data fra Environment and Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
da: Data fra NOAA National Weather Service

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
da:  så

[ctx: weather condition]
en: few clouds
da: få skyer

[ctx: weather condition]
en: overcast
da: overskyet

[ctx: weather condition]
en: haze
da: diset

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
da: tåge med isdannelse

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
da: let støvregn

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
da: kraftig støvregn

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
da: støvregn og isslag

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
da: støvregn med kraftigt isslag

[ctx: weather condition]
en: rain
da: regn

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
da: moderat regn

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
da: let isslag

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
da: Isslag

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
da: let regn, snefald

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
da: kraftig regn, snefald

[ctx: weather condition]
en: snow
da: snefald

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
da: moderat snefald

[ctx: weather condition]
en: showers
da: byger

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
da: let snefald, regn, byger

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
da: kraftigt snefald, regn, byger

[ctx: weather condition]
en: snow showers
da: snebyger

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
da: let tordenvejr

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
da: kraftigt tordenvejr

[ctx: weather condition]
en: n/a
da: utilg.

en: Day
da: Dag

en: Night
da: Nat

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
da: Få skyer

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
da: Få skyer og let vind

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
da: Få skyer og blæsende

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
da: Få skyer med dis

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
da: Støvstorm

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
da: Sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
da: Snefygning i området

[ctx: weather condition]
en: Breezy
da: Let vind

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
da: Klart med let vind

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
da: Klart med dis

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
da: Støvregn med tåge

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
da: Støvregn med tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
da: Støvregn med iskugler

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
da: Støvregn med snefald

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
da: Støv-/sandhvirvler

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
da: Støv-/sandhvirvler i området

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
da: Støvstorm

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
da: Støvstorm i ormådet

[ctx: weather condition]
en: Fair
da: Klart

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
da: Klart med let vind

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
da: Klart med blæst

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
da: Klart med dis

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
da: Tåge i området

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
da: Tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
da: Støvregn med isslag

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
da: Støvregn med isslag i området

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
da: Støvregn med isslag, regn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
da: Støvregn med isslag, snefald

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
da: Rimtåge

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
da: Rimtåge i området

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
da: Isslag

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
da: Isslag i området

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
da: Isslag, regn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
da: isslag, sne

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
da: Hvirvelvind i området

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
da: Haglbyger

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
da: Kraftig støvregn, tåge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
da: Kraftig støvregn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
da: Kraftig støvregn med iskugler

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
da: Kraftig støvregn, snefald

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
da: Kraftig støvstorm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
da: Kraftig støvregn med isslag

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
da: Kraftig rimfrost, regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
da: Kraftig rimfrost, snefald

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
da: Kraftig rimtåge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
da: Kraftigt isslag

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
da: Kraftigt isslag, regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
da: Kraftigt isslag, snefald

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
da: Kraftige iskugler

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
da: Kraftige iskugler, støvregn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
da: Kraftige iskugler, regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
da: Kraftig regn, tåge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
da: Kraftig regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
da: Kraftig regn, rimfrost

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
da: Kraftig regn, isslag

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
da: Kraftig regn, iskugler

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
da: Kraftige regnbyger

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
da: Kraftige regnbyger, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
da: Kraftig regn, sne

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
da: Kraftig sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
da: Kraftige byger, regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
da: Kraftig byger, regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
da: Kraftige byger, snefald

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
da: Kraftige byger, sne, tåge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
da: Kraftige byger, sne, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
da: Kraftige små hagl/snekugler

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
da: Kraftig snefygning, snefald

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
da: Kraftigt snefald, tåge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
da: Kraftig snefald, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
da: Kraftig snefald, rimfrost

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
da: Kraftig snefald, isslag

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
da: Kraftige snekorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
da: Kraftigt snefald, lav snefygning

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
da: Kraftigt snefald, regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
da: Kraftige snebyger

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
da: Kraftige snebyger, tåge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
da: Kraftige snebyger, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
da: Kraftigt tordenvejr, regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
da: Kraftigt tordenvejr, regn, tåge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
da: Kraftigt tordenvejr, regn, tåge og blæsende

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
da: Kraftigt tordenvejr, regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
da: Kraftigt tordenvejr, regn, hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
da: Kraftigt tordenvejr, regn, hagl, tåge

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
da: Kraftigt tordenvejr, regn, hagl, tåge/hagl

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
da: Kraftigt tordenvejr, regn, hagl, dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
da: Kraftigt tordenvejr, regn, dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
da: Kraftigt tordenvejr, regn, små hagl/snekugler

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
da: Kraftigt tordenvejr, sne

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
da: Iskugler, støvregn

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
da: Iskugler i området

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
da: Iskugler, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
da: Let støvregn, tåge

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
da: Let støvregn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
da: Let støvregn, iskugler

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
da: Let støvregn, snefald

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
da: Let rimfrost, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
da: Let rimfrost, snefald

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
da: Let rimtåge

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
da: Let isslag, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
da: Let isslag, snefald

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
da: Lette iskugler

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
da: Lette iskugler, støvregn

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
da: Lette iskugler, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
da: Let regn og let vind

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
da: Let regn, tåge

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
da: Let regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
da: Let regn, rimfrost

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
da: Let regn, isslag

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
da: Let regn, iskugler

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
da: Lette regn, byger

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
da: Let regn, byger, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
da: Let regn, snefald

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
da: Lette byger, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
da: Lette byger, regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
da: Lette byger, snefald

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
da: Lette byger, snefald, tåge

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
da: Lette byger, snefald, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
da: Lette små hagl/snekugler

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
da: Let snefald, snefygning

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
da: Let sne, snefygning, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
da: Let snefald, støvregn

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
da: Let snefald, tåge

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
da: Let snefald, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
da: Let snefald, rimfrost

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
da: Let snefald, isslag

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
da: Lette snekorn

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
da: Let snefald, lav snefygning

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
da: Let snefald, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
da: Lette snebyger

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
da: Lette snebyger, tåge

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
da: Lette snebyger, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
da: Let tordenvejr, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
da: Let tordenvejr, regn, tåge

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
da: Let tordenvejr, regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
da: Let tordenvejr, regn, hagl

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
da: Let tordenvejr, regn, hagl, tåge

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
da: Let tordenvejr, regn, hagl, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
da: Let tordenvejr, regn, hagl, dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
da: Let tordenvejr, regn, dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
da: Let tordenvejr, regn, små hagl/snekugler

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
da: Let tordenvejr, snefald

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
da: Lav støvfygning

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
da: Lav sandfygning

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
da: Lav snefygning

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
da: Mest klart

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
da: Mest skyet og let vind

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
da: Mest skyet og blæsende

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
da: Mest skyet med dis

[ctx: weather condition]
en: Overcast
da: Overskyet

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
da: Overskyet med let vind

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
da: Overskyet og blæsende

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
da: Overskyet og diset

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
da: Delvist tåget

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
da: Delvis tåge i området

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
da: Delvist skyet og let vind

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
da: Delvist skyet og blæsende

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
da: Delvist skyet med dis

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
da: Pletvis tåge med frost

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
da: Tågeområder

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
da: Tågeområder i området

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
da: Regn, tåge

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
da: Regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
da: Regn, rimfrost

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
da: Regn, isslag

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
da: Regn, iskugler

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
da: Regnbyger

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
da: Regnbyger, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
da: Regnbyger i området

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
da: Regnbyger i området, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
da: Regn, snefald

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
da: Sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
da: Sandstorm i ormådet

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
da: Lavthængende tåge i området

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
da: Byger, hagl

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
da: Byger, iskugler

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
da: Byger i området, tåge

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
da: Byger i området, snefald

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
da: Byger, regn

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
da: Byger, regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
da: Byger, regn i området

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
da: Byger, regn i området, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
da: Byger, snefald

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
da: Byger, snefald, tåge

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
da: Byger, snefald, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
da: Små hagl/snekugler

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
da: Snefald, snefygning

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
da: Snefald, støvregn

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
da: Snefald, tåge

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
da: Snefald, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
da: Snefald, rimfrost

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
da: Snefald, isslag

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
da: Snefald, lav snefygning

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
da: Snefald, regn

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
da: Snebyger

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
da: Snebyger, tåge

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
da: Snebyger, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
da: Snebyger i området

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
da: Snebyger i området, tåge

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
da: Snebyger i området, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
da: Tordenvejr, tåge

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
da: Tordenvejr, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
da: Tordenvejr, hagl, tåge

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
da: Tordenvejr, dis i området

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
da: Tordenvejr, dis i området, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
da: Tordenvejr, kraftig regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
da: Tordenvejr, kraftig regn, tåge

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
da: Tordenvejr, kraftig regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
da: Tordenvejr, kraftig regn, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
da: Tordenvejr, kraftig regn, hagl, tåge

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
da: Tordenvejr, kraftig regn, hagl, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
da: Tordenvejr, kraftig regn, hagl, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
da: Tordenvejr, kraftig regn, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
da: Tordenvejr, iskugler

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
da: Tordenvejr i området

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
da: Tordenvejr i området, tåge

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
da: Tordenvejr i området, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
da: Tordenvejr i området, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
da: Tordenvejr i området, hagl, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
da: Tordenvejr i området, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
da: Tordenvejr, let regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
da: Tordenvejr, let regn, tåge

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
da: Tordenvejr, let regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
da: Tordenvejr, let regn, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
da: Tordenvejr, let regn, hagl, tåge

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
da: Tordenvejr, let regn, hagl, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
da: Tordenvejr, let regn, hagl, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
da: Tordenvejr, let regn, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
da: Tordenvejr, regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
da: Tordenvejr, regn, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
da: Tordenvejr, regn, hagl, tåge/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
da: Tordenvejr, regn, små hagl/snekugler

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
da: Tordenvejr, byger i området

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
da: Tordenvejr, byger i området, hagl

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
da: Tordenvejr, små hagl/snekugler

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
da: Tordenvejr, snefald

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
da: Tornado/skypumpe med vand

[ctx: weather condition]
en: Windy
da: Blæsende

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
da: Iskrystaller

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
da: Vulkansk aske

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
da: Skypumpe med vand

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
da: Sprøjt med isslag

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
da: Lille risiko for tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
da: Risiko for tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
da: Tordenvejr sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
da: Voldsom torden

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
da: Lille risiko for sne/slud

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
da: Risiko for snefald/slud

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
da: Sne/slud sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
da: Snefald/slud

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
da: Lille risiko for regn/slud

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
da: Risiko for regn/slud

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
da: Regn/slud sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
da: Regn/slud

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
da: Lille risiko for regn/isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
da: Risiko for regn/isslag

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
da: Regn/isslag sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
da: Regn/isslag

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
da: Vinterlig blanding sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
da: Vinterlig blanding

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
da: Lille risiko for støvregn og isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
da: Risiko for rimfrost

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
da: Rimfrost sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
da: Rimfrost

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
da: Lille risiko for isslag

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
da: Risiko for isslag

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
da: isslag sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
da: Isslag

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
da: Lille risiko for regn/sne

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
da: Risiko for regn/sne

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
da: Regn/sne sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
da: Regn/sne

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
da: Lille risiko for sne

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
da: Risiko for sne

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
da: Sne sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
da: Kraftigt snefald

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
da: Lille risiko for vindstød

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
da: Risiko for vindstød med nedbør

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
da: Vindstød med nedbør sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
da: Lille risiko for snebyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
da: Risiko for snebyger

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
da: Snebyger sandsynlige

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
da: Snebyger

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
da: Lille risiko for støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
da: Risiko for støvregn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
da: Støvregn sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
da: Lille risiko for regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
da: Risiko for regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
da: Regn sandsynligt

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
da: Kraftig regn

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
da: Lille risiko for regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
da: Risiko for regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
da: Regnbyger sandsynlige

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
da: Regnbyger

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
da: Slud

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
da: Rimtåge

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
da: Rimtåge

[ctx: weather forecast]
en: Haze
da: Dis

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
da: Sandstorm

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
da: Støvstorm

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
da: Snefygning

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
da: Tæt tåge

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
da: Vindsus

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
da: Brise

[ctx: weather forecast]
en: Cold
da: Koldt

[ctx: weather forecast]
en: Hot
da: Varmt

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
da: Mest skyet

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
da: Delvist skyet

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
da: Mest solrigt

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
da: Delvist sol

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
da: Tiltagende skydække

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
da: Bliver skyet

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
da: Gradvis opklaring

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
da: Klarer op sent

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
da: Aftagende skydække

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
da: Bliver solrigt

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
da: Mest klart

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
da: Byger og tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
da: Lille risiko for byger og tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
da: Risiko for byger og tordenvejr

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
da: Byger og tordenvejr sandsynligt
