krunner_sessions - en to cs translation catalogue (22 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
cs: odhlášení;odhlásit

en: Logs out, exiting the current desktop session
cs: Odhlásí se a ukončí aktuální sezení pracovní plochy

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
cs: vypnutí;vypnout;napájení;vypnout napájení

en: Turns off the computer
cs: Vypnout počítač

en: Reboots the computer
cs: Restartovat počítač

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
cs: zamčení;zamknout obrazovku

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
cs: Uzamkne aktuální sezení a spustí spořič obrazovky

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
cs: uložení;uložit sezení

en: Saves the current session for session restoration
cs: Uloží toto sezení pro obnovení sezení

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
cs: přepnout uživatele;nové sezení

en: Starts a new session as a different user
cs: Spustí nové sezení jako jiný uživatel

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
cs: sezení

en: Lists all sessions
cs: Vypíše všechna sezení

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
cs: přepnout

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
cs: Přepne aktivní sezení pro uživatele :q:, nebo vypíše seznam aktivních sezení, pokud nezadáte :q:

[ctx: log out command]
en: Log Out
cs: Odhlásit se

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
cs: Vypnout

[ctx: restart computer command]
en: Restart
cs: Restartovat

[ctx: lock screen command]
en: Lock
cs: Uzamknout

en: Save Session
cs: Uložit sezení

en: Switch User
cs: Přepnout uživatele

en: New Desktop Session
cs: Nové sezení plochy
