plasma-workspace - en to ca@valencia translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
ca@valencia: %1 lliure de %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
ca@valencia: Accedint…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
ca@valencia: Extraent…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
ca@valencia: No el desconnecteu! Encara s'estan transferint els fitxers…

en: Remove All
ca@valencia: Extrau-los tots

en: Click to safely remove all devices
ca@valencia: Cliqueu per a extraure amb seguretat tots els dispositius

en: No removable devices attached
ca@valencia: No hi ha cap dispositiu extraïble connectat

en: No disks available
ca@valencia: No hi ha cap disc disponible

en: Most Recent Device
ca@valencia: Dispositiu més recent

en: No Devices Available
ca@valencia: No hi ha disponible cap dispositiu

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
ca@valencia: Configura els dispositius extraïbles…

en: Removable Devices
ca@valencia: Dispositius extraïbles

en: Non Removable Devices
ca@valencia: Dispositius no extraïbles

en: All Devices
ca@valencia: Tots els dispositius

en: Show popup when new device is plugged in
ca@valencia: Mostra un missatge emergent quan es connecte un dispositiu nou

en: Mount
ca@valencia: Munta

en: Open in File Manager
ca@valencia: Obri en el gestor de fitxers

en: Mount and Open
ca@valencia: Munta i obri

en: Eject
ca@valencia: Expulsa

en: Safely remove
ca@valencia: Extrau amb seguretat

en: Device Status
ca@valencia: Estat del dispositiu

en: A device can now be safely removed
ca@valencia: Ara es pot extraure amb seguretat un dispositiu

en: This device can now be safely removed.
ca@valencia: Ara es pot extraure amb seguretat este dispositiu.

en: You are not authorized to mount this device.
ca@valencia: No esteu autoritzat a muntar este dispositiu.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
ca@valencia: No esteu autoritzat a extraure este dispositiu.

en: You are not authorized to eject this disc.
ca@valencia: No esteu autoritzat a expulsar este disc.

en: Could not mount this device as it is busy.
ca@valencia: No s'ha pogut muntar este dispositiu atés que està ocupat.

en: One or more files on this device are open within an application.
ca@valencia: Un o més fitxers d'este dispositiu estan oberts en una aplicació.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
ca@valencia[0]: Un o més fitxers d'este dispositiu estan oberts en l'aplicació «%2».
ca@valencia[1]: Un o més fitxers d'este dispositiu estan oberts en les aplicacions següents: %2.

en: Could not mount this device.
ca@valencia: No s'ha pogut muntar este dispositiu.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
ca@valencia: No s'ha pogut extraure este dispositiu.

en: Could not eject this disc.
ca@valencia: No s'ha pogut expulsar este disc.
