plasma-workspace - en to az translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
az: %1/%2 boş

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
az: Giriş...

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
az: Çıxarılır...

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
az: Elektrik şəbəkəsindən ayırmayın! Hələ də fayllar köçürülür...

en: Remove All
az: Hamısını çıxartmaq

en: Click to safely remove all devices
az: Bütün cihazları təhlükəsiz çıxartmaq üçün klikləyin

en: No removable devices attached
az: Çıxarıla bilən cihaz əlavə edilməyib

en: No disks available
az: Disklər mövcud deyil

en: Most Recent Device
az: Ən son cihaz

en: No Devices Available
az: Movcud cihaz yoxdur

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
az: ÇIxarılabilən cihazları tənzimləmək...

en: Removable Devices
az: Çıxarılabilən cihazlar

en: Non Removable Devices
az: Çıxarıla bilməyən cihazlar

en: All Devices
az: Bütün cihazlar

en: Show popup when new device is plugged in
az: Yeni cihaz qoşulduqda açılan menyuda göstərmək

en: Mount
az: Qoşmaq

en: Open in File Manager
az: Fayl Meneceri açmaq

en: Mount and Open
az: Qoşmaq və Açmaq

en: Eject
az: Çıxartmaq

en: Safely remove
az: Təhlükəsiz çıxartmaq

en: Device Status
az: Cihazın vəziyyəti

en: A device can now be safely removed
az: Cihazı indi təhlükəsiz ayırmaq olar

en: This device can now be safely removed.
az: Bu cihazı indi təhlükəsiz ayırmaq olar.

en: You are not authorized to mount this device.
az: Bu cihazı qoşmaq icazəniz yoxdur.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
az: Bu cihazı ayırmaq icazəniz yoxdur.

en: You are not authorized to eject this disc.
az: Bu diski çıxartmaq icazəniz yoxdur.

en: Could not mount this device as it is busy.
az: Bu cihazə qoşmaq olmaz, o məşğuldur.

en: One or more files on this device are open within an application.
az: Bu cihazdakı bir və daha çox fayl bir tətbiq tərəfindən açılıb.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
az[0]: Bu cihazdakı bir və daha çox fayl bir tətbiq tərəfindən açılıb.
az[1]: Bu cihazdakı bir və daha çox fayl "%2" tətbiq tərəfindən açılıb.

en: Could not mount this device.
az: Bu cihazı qoşmaq mümkün olmadı.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
az: Bu cihazı ayırmaq mümkün olmadı.

en: Could not eject this disc.
az: Bu diski çıxartmaq mümkün olmadı.
