plasma-workspace - en to ast translation catalogue (18 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
ast: zarrar la sesión;zarru de la sesión

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
ast: apagar;apagáu;enerxía

en: Turns off the computer
ast: Apaga l'ordenador

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
ast: reaniciar;reaniciu

en: Reboots the computer
ast: Reanicia l'ordenador

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
ast: bloquiar;bloquéu;bloquéu de la pantalla;bloquéu de pantalla

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
ast: Bloquia les sesiones actuales y anicia'l curiapantalles

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
ast: guardar la sesión;guardáu de la sesión;guardáu de sesiones;guardáu de les sesiones

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
ast: cambiar d'usuariu;cambéu d'usuariu;sesión nueva

en: Starts a new session as a different user
ast: Anicia una sesión nueva con otru usuariu

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
ast: sesiones

en: Lists all sessions
ast: Llista toles sesiones

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
ast: cambiar;cambéu

[ctx: log out command]
en: Log Out
ast: Zarrar la sesión

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
ast: Apagar

[ctx: restart computer command]
en: Restart
ast: Reaniciar

[ctx: lock screen command]
en: Lock
ast: Bloquiar

en: Save Session
ast: Guardar la sesión
