plasma-workspace - en to ast translation catalogue (41 entries)

en: Open with %1
ast: Abrir con «%1»

en: Open with…
ast: Ábrir con…

en: Open Containing Folder
ast: Abrir la carpeta contenedora

en: &Copy
ast: &Copiar

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ast: Copiar la llocalización

en: Properties
ast: Propiedaes

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
ast: Copiar la direición del enllaz

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ast: Copiar

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
ast: Seleicionar too

en: Show Fewer
ast: Amosar menos

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
ast: Amosar %1 más

en: Notification service not available
ast: El serviciu d'avisos nun ta disponible

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
ast: %2 de %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
ast[0]: %2 de %1 ficheru
ast[1]: %2 de %1 ficheros

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
ast[0]: %2 de %1 carpeta
ast[1]: %2 de %1 carpetes

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
ast[0]: %2 de %1 elementu
ast[1]: %2 de %1 elementos

en: %1 file | %1 files
ast[0]: %1 ficheru
ast[1]: %1 ficheros

en: %1 folder | %1 folders
ast[0]: %1 carpeta
ast[1]: %1 carpetes

en: %1 item | %1 items
ast[0]: %1 elementu
ast[1]: %1 elementos

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
ast: Detalles

[ctx: Pause running job]
en: Pause
ast: Posar

en: More Options…
ast: Más opciones…

en: Open
ast: Abrir

en: %1 running job | %1 running jobs
ast[0]: %1 trabayu n'execución
ast[1]: %1 trabayos n'execución

en: %1 running job (%2%) | %1 running jobs (%2%)
ast[0]: %1 trabayu n'execución (%2%)
ast[1]: %1 trabayos n'execución (%2%)

en: %1 unread notification | %1 unread notifications
ast[0]: %1 avisu ensin lleer
ast[1]: %1 avisos ensin lleer

en: Clear All Notifications
ast: Borrar tolos avisos

[ctx: Notification was added less than a minute ago, keep short]
en: Just now
ast: Puramente agora

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1 min ago | %1 min ago
ast[0]: Hai %1 m
ast[1]: Hai %1 m

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining | %1 s remaining
ast[0]: Falta %1 s
ast[1]: Falten %1 s

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1 min remaining | %1 min remaining
ast[0]: Falta %1 m
ast[1]: Falten %1 m

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1 h remaining | %1 h remaining
ast[0]: Falta %1 h
ast[1]: Falten %1 h

en: Configure
ast: Configurar

[ctx: Opposite of minimize]
en: Restore
ast: Restaurar

en: Minimize
ast: Minimizar

en: Close
ast: Zarrar

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
ast: %1 (en posa)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
ast: %1 (falló)

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
ast: %1 (finó)

[ctx: Reply to message]
en: Reply
ast: Responder

[ctx: @action:button]
en: Send
ast: Unviar
