plasma-workspace - en to ast translation catalogue (20 entries)

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
ast: Accediendo…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
ast: Estrayendo…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
ast: ¡Nun lu estrayas entá! Hai ficheros en tresferencia…

en: Remove All
ast: Estrayer too

en: Click to safely remove all devices
ast: Calca pa estrayer con seguranza tolos preseos

en: No removable devices attached
ast: Nun s'espató nengun preséu estrayible

en: No disks available
ast: Nun hai nengún discu disponible

en: Most Recent Device
ast: El preséu más recién

en: No Devices Available
ast: Nun hai nengún preséu disponible

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
ast: Configurar los preseos estrayibles…

en: Removable Devices
ast: Preseos estrayibles

en: Non Removable Devices
ast: Preseos non estrayibles

en: All Devices
ast: Tolos preseos

en: Show popup when new device is plugged in
ast: Amosar el ventanu al espatar un preséu nuevu

en: Mount
ast: Montar

en: Open in File Manager
ast: Abrir nel xestor de ficheros

en: Mount and Open
ast: Montar y abrir

en: Eject
ast: Espulsar

en: Safely remove
ast: Estrayer con seguranza

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
ast: Nun se pudo estrayer esti preséu.
