KDE 5 - en to ar translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
ar: اخرج;تسجيل خروج; خروج

en: Logs out, exiting the current desktop session
ar: يخرج، مُنهِيًا جلسة سطح المكتب الحالية

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
ar: أطفئ;إيقاف التشغيل;إغلاق;إيقاف

en: Turns off the computer
ar: يطفئ الحاسوب

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
ar: أعد التشغيل;أعد الاقلاع

en: Reboots the computer
ar: يعيد تشغيل الحاسوب

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
ar: اقفل;اقفل الشاشة;اقفال

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
ar: يقفل الجلسات الحالية ويبدأ حافظ الشاشة

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
ar: احفظ جلسة;احفظ

en: Saves the current session for session restoration
ar: يحفظ الجلسة الحالية حتى يمكن استعادتها

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
ar: بدل المستخدم;جلسة جديدة;غير المستخدم

en: Starts a new session as a different user
ar: يبدأ جلسة جديدة كمستخدِم مختلف

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
ar: جلسات

en: Lists all sessions
ar: يسرد كلّ الجلسات

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
ar: بدل

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
ar: يبدّل إلى الجلسة النشطة للمستخدِم :q:، أو يسرد الجلسات النشطة إن لم يُوفَّر :q:

[ctx: log out command]
en: Log Out
ar: اخرج

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
ar: أطفئ

[ctx: restart computer command]
en: Restart
ar: أعد التّشغيل

[ctx: lock screen command]
en: Lock
ar: اقفل

en: Save Session
ar: احفظ الجلسة

en: Switch User
ar: بدل المستخدم

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
ar: <p>أنت على وشك أن تدخل جلسة سطح مكتب جديدة.</p><p>ستعرض شاشة الولوج وستختفي الجلسة الحالية.</p><p>يمكنك التبديل بين جلسات الحاسوب باستخدام:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{رقم الجلسة}</li><li>بحث بلازما (اكتب '%1')</li><li>بريمج سطح مكتب بلازما (مثل مطلق التطبيقات)</li></ul>

en: New Desktop Session
ar: جلسة سطح مكتب جديدة
