plasma_engine_weather - en to ar translation catalogue (813 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
ar: صافي

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
ar: فترات صافية

[ctx: weather condition]
en: clear sky
ar: سماء صافية

[ctx: weather condition]
en: cloudy
ar: غائم

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
ar: غائما مع البرد

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
ar: غائما مع هطول ثلوج كثيفة

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
ar: غائما مع ثلوج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
ar: غائم مع مطر متجمد

[ctx: weather condition]
en: drizzle
ar: رذاذ

[ctx: weather condition]
en: fog
ar: ضباب

[ctx: weather condition]
en: foggy
ar: ضبابي

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
ar: سحابة رمادية

[ctx: weather condition]
en: hail
ar: برد

[ctx: weather condition]
en: hail shower
ar: زخة برد

[ctx: weather condition]
en: hail showers
ar: زخات برد

[ctx: weather condition]
en: hazy
ar: عجاجي

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
ar: مطر غزير

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
ar: زخة مطر غزير

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
ar: زخات مطر غزير

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
ar: زخة غزيرة

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
ar: زخات غزيرة

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
ar: ثلج غزير

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
ar: زخة ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
ar: زخات ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: light cloud
ar: سحابة بيضاء

[ctx: weather condition]
en: light rain
ar: مطر خفيف

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
ar: زخة مطر خفيفة

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
ar: زخة مطر خفيفة

[ctx: weather condition]
en: light shower
ar: زخة خفيفة

[ctx: weather condition]
en: light showers
ar: زخات خفيفة

[ctx: weather condition]
en: light snow
ar: ثلج خفيف

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
ar: زخة ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
ar: زخات ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: mist
ar: ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: misty
ar: ذو ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: N/A
ar: غ/م

[ctx: weather condition]
en: na
ar: غ.م

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
ar: غائم جزئيا

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
ar: عاصفة رملية

[ctx: weather condition]
en: sleet
ar: مطر متجمد

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
ar: زخة مطر متجمد

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
ar: زخات مطر متجمد

[ctx: weather condition]
en: sunny
ar: مشمس

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
ar: فترات مشمسة

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
ar: سحابة كثيفة

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
ar: عاصفة رعدية

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
ar: زخة رعدية

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
ar: زخات رعدية

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
ar: عاصفة استوائية

[ctx: weather condition]
en: white cloud
ar: سحابة بيضاء

[ctx: weather forecast]
en: clear
ar: صافي

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
ar: فترات صافية

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
ar: سماء صافية

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
ar: غائم

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
ar: غائما مع البرد

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
ar: غائما مع هطول ثلوج كثيفة

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
ar: غائما مع ثلوج خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
ar: غائم مع مطر متجمد

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
ar: رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: fog
ar: ضباب

[ctx: weather forecast]
en: foggy
ar: ضبابي

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
ar: سحابة رمادية

[ctx: weather forecast]
en: hail
ar: برد

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
ar: زخة برد

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
ar: زخات برد

[ctx: weather forecast]
en: hazy
ar: عجاجي

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
ar: مطر غزير

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
ar: زخة مطر غزير

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
ar: زخات مطر غزير

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
ar: زخة غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
ar: زخات غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
ar: ثلج غزير

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
ar: زخة ثلج غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
ar: زخات ثلج غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
ar: سحابة خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: light rain
ar: مطر خفيف

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
ar: زخة مطر خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
ar: زخات مطر خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: light shower
ar: زخة خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: light showers
ar: زخات خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: light snow
ar: ثلج خفيف

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
ar: زخة ثلج خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
ar: زخات ثلج خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: mist
ar: ضباب خفيف

[ctx: weather forecast]
en: misty
ar: ضباب خفيف

[ctx: weather forecast]
en: na
ar: غ.م

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
ar: غائم جزئيا

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
ar: عاصفة رملية

[ctx: weather forecast]
en: sleet
ar: مطر متجمد

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
ar: زخة مطر متجمد

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
ar: زخات مطر متجمد

[ctx: weather forecast]
en: sunny
ar: مشمس

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
ar: فترات مشمسة

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
ar: سحابة كثيفة

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
ar: عاصفة رعدية

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
ar: زخة رعدية

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
ar: زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
ar: عاصفة استوائية

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
ar: سحابة بيضاء

[ctx: visibility]
en: Excellent
ar: ممتازة

[ctx: visibility]
en: Very Good
ar: جيدة جداً

[ctx: visibility]
en: Good
ar: جيدة

[ctx: visibility]
en: Moderate
ar: معتدلة

[ctx: visibility]
en: Poor
ar: سيئة

[ctx: visibility]
en: Very Poor
ar: سيئة جدا

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
ar: تهب ثلج

[ctx: weather condition]
en: Clear
ar: صافي

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
ar: غائم

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
ar: غيوم متناقصة

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
ar: تساقط متباعد

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
ar: ثلج جارف

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
ar: رذاذ

[ctx: weather condition]
en: Dust
ar: غبار

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
ar: زوبعة رملية

[ctx: weather condition]
en: Fog
ar: ضباب

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
ar: تجمع ضباب بالقرب من المحطة

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
ar: ضباب يسقط ثلج

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
ar: بقع ضباب

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
ar: رذاذ مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
ar: مطر مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
ar: سحابة قمعية

[ctx: weather condition]
en: Hail
ar: برد

[ctx: weather condition]
en: Haze
ar: عجاج

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
ar: عاصفة ثلجية شديدة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
ar: ثلج جارف غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
ar: رذاذ كثيف

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
ar: برد غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
ar: مطر غزير مختلط بالرذاذ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
ar: زخة مطر وثلج مختلط غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
ar: مطر غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
ar: مطر وثلج غزيران

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
ar: زخة مطر غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
ar: ثلج غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
ar: كرات ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
ar: زخة ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
ar: عاصفة رعدية

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
ar: عاصفة رعدية شديدة مصحوبة ببرد

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
ar: عاصفة رعدية غزيرة المطر

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
ar: بلورات الجليد

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
ar: حبيبات الثلج

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
ar: غيمة متزايدة

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
ar: رذاذ خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
ar: رذاذ خفيف مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
ar: مطر خفيف مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
ar: مطر خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
ar: زخة مطر خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
ar: ثلج خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
ar: كريات ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
ar: زخة ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
ar: برق مرئي

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
ar: صافية بشكل عام

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
ar: مشمس بشكل عام

[ctx: weather condition]
en: Mist
ar: ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
ar: مطر مختلط مع رذاذ

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
ar: زخة مطر و ثلج مختلطة

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
ar: غائم في الغالب

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
ar: لم يبلغ عنها

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
ar: غائم جزئيا

[ctx: weather condition]
en: Rain
ar: مطر

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
ar: مطر و ثلج

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
ar: زخة مطر

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
ar: الرذاذ الأخير

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
ar: الغبار أو العاصفة رملية الأخيرة

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
ar: الضباب الأخير

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
ar: أخر تساقط مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
ar: البرد الأخير

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
ar: المطر الأخير

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
ar: الأمطار والثلوج الأخيرة

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
ar: زخة المطر الأخيرة

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
ar: الثلج الأخير

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
ar: زخة الثلج الأخيرة

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
ar: العاصفة الرعدية الأخيرة

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
ar: أخر عاصفة رعدية مصحوبة ببرد

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
ar: أخر عاصفة رعدية مصحوبة ببرد غزير

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
ar: أخر عاصفة رعدية مصحوبة بمطر غزير

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
ar: أخر عاصفة رعدية مع مطر

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
ar: عاصفة ترابية أو رملية

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
ar: عاصفة ترابية أو رملية شديدة

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
ar: ضباب ضحل

[ctx: weather condition]
en: Smoke
ar: دخان

[ctx: weather condition]
en: Snow
ar: ثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
ar: بلورات الثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
ar: حبيبات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Squalls
ar: عواصف مفاجئة

[ctx: weather condition]
en: Sunny
ar: مشمس

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
ar: عاصفة رعدية مصحوبة ببرد

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
ar: عاصفة رعدية مع المطر

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
ar: عاصفة رعدية مصحوبة بزخات مطر خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
ar: عاصفة رعدية مصحوبة بزخات مطر ثقيلة

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
ar: عاصفة رعدية مع الرمل أو غبار

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
ar: عاصفة رعدية دون الأمطار

[ctx: weather condition]
en: Tornado
ar: إعصار

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
ar: غيوم قليلة

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
ar: موجات قليلة

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
ar: موجات مختلطة مع كريات ثلج

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
ar: موجات قليلة أو زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
ar: موجات قليلة أو زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
ar: زخات مطر قليلة أو موجات

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
ar: زخات مطر قليلة أو موجات رطبة

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
ar: زخات قليلة

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
ar: زخات مطر قليلة أو رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
ar: بعض زخات المطر أو زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
ar: بعض زخات المطر أو العواصف الرعدية

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
ar: بعض الزخات الرعدية

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
ar: بعض العواصف الرعدية

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
ar: بعض الموجات الرطب

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
ar: بعض الموجات الرطب أو زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
ar: مزيج من الشمس وسحاب

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
ar: عاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
ar: فرصة للرذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
ar: فرصة للرذاذ مختلطة مع رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
ar: فرصة للرذاذ مختلط مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
ar: فرصة للرذاذ أو المطر

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
ar: فرصة من الموجات

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
ar: فرصة من الموجات في بعض الأحيان غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
ar: فرصة من الموجات مختلطة مع كريات الثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
ar: فرصة من الموجات أو كريات الثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
ar: فرصة من الموجات أو زخات المطر

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
ar: فرصة من الموجات أو عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
ar: فرصة لرذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
ar: فرصة  لمطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
ar: فرصة لمطر مجِمد مع ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
ar: فرصة مطر أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
ar: فرصة لمطر مجِمد أو الثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
ar: فرصة تساقط ثلوج خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
ar: فرصة تساقط ثلوج خفيفة وهبوب عاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
ar: فرصة تساقط ثلوج خفيفة مختلطة مع رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
ar: فرصة تساقط ثلوج خفيفة مختلطة مع كريات ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
ar: فرصة تساقط ثلوج خفيفة مختلطة مع المطر

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
ar: فرصة تساقط ثلوج خفيفة أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
ar: فرصة تساقط ثلوج خفيفة أو كريات الثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
ar: فرصة من الثلج أو المطر الخفيف

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
ar: فرصة تساقط ثلج خفيف رطب

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
ar: فرصة لهطول الأمطار

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
ar: فرصة هطول أمطار غزيرة في بعض الأحيان

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
ar: فرصة من المطر مختلط بثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
ar: فرصة هطول أمطار أو رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
ar: فرصة من المطر أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
ar: فرصة من المطر أو الثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
ar: فرصة لزخات الأمطار أو الموجات

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
ar: فرصة لهطول الأمطار أو موجات رطبة

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
ar: فرصة لعواصف رعدية شديدة

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
ar: فرصة لزخات أمطار

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
ar: فرصة لسقوط زخات غزيرة في بعض الأحيان

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
ar: فرصة لسقوط زخات غزيرة في بعض الأحيان أو عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
ar: فرصة لسقوط زخات غزيرة في بعض الأحيان أو عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
ar: فرصة لزخات أو رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
ar: فرصة زخات أو زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
ar: فرصة لسقوط  زخات أو عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
ar: فرصة تساقط ثلوج

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
ar: فرصة من الثلوج و عاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
ar: فرصة تساقط ثلوج مختلطة مع رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
ar: فرصة تساقط ثلوج مختلطة مع مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
ar: فرصة تساقط ثلوج مختلطة مع المطر

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
ar: فرصة من الثلج أو المطر

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
ar: فرصة من الرياح الثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
ar: فرصة لزخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
ar: فرصة لعواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
ar: فرصة لعواصف رعدية واحتمال برد

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
ar: فرصة من الموجات الرطبة

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
ar: فرصة من الموجات الرطبة وفي بعض الأحيان غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
ar: فرصة من الموجات الرطبة أو زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
ar: فرصة تساقط ثلج رطب

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
ar: فرصة تساقط ثلج رطب مختلط مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
ar: فرصة من ثلج رطب أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Clear
ar: صافي

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
ar: يصفو

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
ar: غائم

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
ar: غائم جزئيا

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
ar: غائم غالبًا

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
ar: فترات غائمة

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
ar: غائم مع فترات مشمسة

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
ar: رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
ar: رذاذ مختلطة مع رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
ar: رذاذ مختلط مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
ar: رذاذ أو  رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
ar: رذاذ أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
ar: موجات

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
ar: موجات وفي بعض الأحيان غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
ar: موجات وفي بعض الأحيان غزيرة أو زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
ar: موجات مختلطة مع حبيبات الثلج

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
ar: موجات أو كريات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
ar: موجات أو زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
ar: موجات أو زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Fog
ar: ضباب

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
ar: ضباب يتكون

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
ar: ضباب يتشتت

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
ar: بقع ضباب

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
ar: رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
ar: مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
ar: مطر مجِمد ممزوج بكريات الثلج

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
ar: مطر مجِمد ممزوج بالمطر

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
ar: مطر مجِمد ممزوج بالثلوج

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
ar: مطر مجِمد أو كريات ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
ar: مطر مجِمد أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
ar: مطر مجِمد أو ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
ar: ضباب ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
ar: ضباب جليد يتكون

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
ar: ضباب جليد يتشتت

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
ar: حبيبات الجليد

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
ar: حبيبات الجليد مختلطة مع مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
ar: حبيبات الجليد مختلطة مع الثلج

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
ar: كريات جليد  أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
ar: كريات جليد أو ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
ar: تغييم متزايد

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
ar: زيادة السحب

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
ar: ثلوج خفيفة

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
ar: ثلوج خفيفة وعاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
ar: ثلوج خفيفة وتهب عاصفة ثلجية والثلج

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
ar: ثلوج خفيفة وهبوب عاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
ar: ثلوج خفيفة مختلطة مع رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
ar: ثلوج خفيفة مختلطة مع مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
ar: ثلوج خفيفة مختلطة مع كريات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
ar: ثلوج خفيفة مختلطة مع المطر

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
ar: ثلوج خفيفة أو رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
ar: ثلوج خفيفة أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
ar: ثلوج خفيفة أو كريات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
ar: ثلوج خفيفة أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
ar: ثلوج خفيفة رطبة

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
ar: ثلوج خفيفة رطبة أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
ar: عواصف ثلجية مفاجئة محلية

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
ar: بالقرب من عاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
ar: عتم

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
ar: فترات رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
ar: فترات متفاوتة مع رذاذ مع رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
ar: فترات رذاذ مختلطة بمطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
ar: فترات رذاذ أو رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
ar: فترات رذاذ أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
ar: فترات رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
ar: فترات رذاذ مجِمد أو رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
ar: فترات رذاذ مجِمد أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
ar: فترات مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
ar: فترات من مطر مجِمد مختلط مع حبيبات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
ar: فترات من مطر مجِمد مختلط مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
ar: فترات من مطر مجِمد مختلط مع ثلوج

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
ar: فترات من مطر مجِمد أو  كريات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
ar: فترات من مطر مجِمد أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
ar: فترات من مطر مجِمد أو ثلوج

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
ar: فترات حبيات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
ar: فترات حبيبات جليد مختلطة مع مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
ar: فترات حبيبات جليد مختلطة مع ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
ar: فترات حبيبات جليد أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
ar: فترات حبيبات جليد أو ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
ar: فترات من الثلج الخفيف

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
ar: فترات من الثلج الخفيفة وعاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
ar: فترات من الثلج الخفيفة وعاصفة ثلجية وهبوب عاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
ar: فترات من الثلج الخفيفة وهبوب عاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
ar: فترات من الثلج الخفيف مختلط مع رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
ar: فترات من الثلج الخفيف مختلط مع مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
ar: فترات من الثلج الخفيف مختلط مع حبيبات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
ar: فترات من الثلج الخفيف مختلط مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
ar: فترات من الثلج الخفيفة أو رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
ar: فترات من الثلج الخفيفة أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
ar: فترات من الثلج الخفيفة أو كريات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
ar: فترات من الثلج الخفيفة أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
ar: فترات من الثلج الرطب الخفيف

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
ar: فترات من الثلج الرطب الخفيف مختلطة مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
ar: فترات من الثلج الرطب الخفيف أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
ar: فترات من الأمطار

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
ar: فترات من الأمطار الممزوجة بمطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
ar: فترات من الأمطار الممزوجة بثلوج

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
ar: فترات من الأمطار أو رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
ar: فترات من الأمطار أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
ar: فترات من الأمطار أو الثلوج

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
ar: فترات من الأمطار أو زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
ar: فترات من الأمطار أو العواصف الرعدية

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
ar: فترات من الثلج

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
ar: فترات من الثلوج والعاصفة الثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
ar: فترات ثلوج و عاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
ar: فترات من الثلوج وعاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
ar: فترات من الثلج مختلطة مع رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
ar: فترات من الثلج مختلطة مع مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
ar: فترات من الثلج مختلطة مع حبيبات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
ar: فترات من الثلج مختلطة مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
ar: فترات من الثلج أو رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
ar: فترات من الثلج أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
ar: فترات من الثلج أو كريات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
ar: فترات من الثلج أو المطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
ar: فترات من الثلج الرطب

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
ar: فترات من الثلج الرطب المختلط مع المطر

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
ar: فترات من الثلج أو المطر الرطب

[ctx: weather forecast]
en: Rain
ar: مطر

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
ar: أمطار وبعض الأحيان غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
ar: أمطار وفي بعض الأحيان غزيرة مختلطة مع مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
ar: أمطار وفي بعض الأحيان غزيرة مختلطة مع الثلوج

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
ar: أمطار وفي بعض الأحيان غزيرة أو رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
ar: أمطار وفي بعض الأحيان غزيرة أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
ar: أمطار وفي بعض الأحيان غزيرة أو ثلوج

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
ar: أمطار وفي بعض الأحيان غزيرة أو زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
ar: أمطار وفي بعض الأحيان غزيرة أو عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
ar: مطر مختلط بمطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
ar: مطر مختلط بثلج

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
ar: مطر أو رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
ar: مطر أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
ar: مطر أو ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
ar: مطر أو زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
ar: مطر أو عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
ar: زخات المطر أو موجات

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
ar: زخات مطر أو موجات رطبة

[ctx: weather forecast]
en: Showers
ar: زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
ar: زخات وفي بعض الأحيان غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
ar: زخات وفي بعض الأحيان غزيرة أو زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
ar: زخات وفي بعض الأحيان غزيرة أو عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
ar: زخات أو رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
ar: زخات أو زخات رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
ar: زخات أو عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
ar: دخان

[ctx: weather forecast]
en: Snow
ar: ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
ar: ثلوج وعاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
ar: ثلوج وعاصفة الثلجية و ثلوج تهب

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
ar: ثلوج و ثلوج تهب

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
ar: ثلوج وفي بعض الأحيان غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
ar: ثلوج وفي بعض الأحيان غزيرة و عاصفة ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
ar: ثلوج وفي بعض الأحيان غزيرة و ثلج يهب

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
ar: ثلوج وفي بعض الأحيان غزيرة مخلوطة برذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
ar: ثلوج وفي بعض الأحيان غزيرة مخلوطة بمطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
ar: ثلوج وفي بعض الأحيان غزيرة مخلوطة بحبيبات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
ar: ثلوج وفي بعض الأحيان غزيرة مخلوطة بمطر

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
ar: ثلوج وفي بعض الأحيان غزيرة أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
ar: ثلوج وفي بعض الأحيان غزيرة أو حبيبات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
ar: ثلوج في بعض الأحيان غزيرة أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
ar: ثلج مختلطة مع رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
ar: ثلج مختلطة مع مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
ar: ثلج مختلطة مع كريات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
ar: ثلج مختلطة مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
ar: ثلج أو رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
ar: ثلج أو مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
ar: ثلج أو كريات جليد

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
ar: ثلج أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
ar: رياح ثلجية

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
ar: مشمس

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
ar: مشمس بشكل عام

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
ar: مشمس مع فترات غائمة

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
ar: عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
ar: عواصف الرعدية ومع إمكانية برد

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
ar: موجات رطبة

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
ar: موجات رطبة وفي بعض الأحيان غزيرة

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
ar: موجات رطبة وفي أوقات غزيرة أو زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
ar: موجات رطبة أو زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
ar: ثلج رطب

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
ar: ثلج رطب وفي بعض الأحيان غزير

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
ar: ثلج رطوب في بعض الأحيان غزير مختلط مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
ar: ثلج رطب مختلطة مع مطر

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
ar: ثلج رطب أو مطر

[ctx: weather forecast]
en: Windy
ar: عاصف

[ctx: Short for Today]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
ar: الليلة

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
ar: الطقس بي بي سي

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
ar: س

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
ar: أح

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
ar: اث

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
ar: ث

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
ar: أر

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
ar: خ

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
ar: ج

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
ar: المصدر: الأرصاد الجوية الألمانية

en: N/A
ar: غ/م

en: day
ar: يوم

[ctx: Short for tonight]
en: nite
ar: ليلة

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
ar: ليلة

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
ar: أثر

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
ar: بيانات من وزارة البيئة الكندية

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
ar: بيانات من خدمة الطقس الوطنية التابعة لـ NOAA

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
ar:  ثم

[ctx: weather condition]
en: few clouds
ar: قليلة الغيوم

[ctx: weather condition]
en: overcast
ar: متلبد بالغيوم

[ctx: weather condition]
en: haze
ar: عجاج

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
ar: ضباب مع الجليد

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
ar: رذاذ خفيف

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
ar: رذاذ غزير

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
ar: رذاذ مجِمد

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
ar: رذاذ كثيف مجِمد

[ctx: weather condition]
en: rain
ar: مطر

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
ar: مطر معتدل

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
ar: مطر مجِمد خفيف

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
ar: مطر مجِمد

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
ar: مطر خفيف الثلج

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
ar: مطر غزير الثلج

[ctx: weather condition]
en: snow
ar: ثلج

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
ar: ثلج معتدل

[ctx: weather condition]
en: showers
ar: زخات

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
ar: زخات مطر ثلجي خفيف

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
ar: زخات مطر ثلجي غزيرة

[ctx: weather condition]
en: snow showers
ar: زخات ثلج

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
ar: عاصفة رعدية خفيفة

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
ar: عاصفة رعدية غزيرة

[ctx: weather condition]
en: n/a
ar: غ/م

[ctx: Geographical location: city, state, ISO-country-code]
en: %1, %2, %3
ar: %1 ،  %2 ، %3

[ctx: Geographical location: quarter (city), state, ISO-country-code]
en: %1 (%2), %3, %4
ar: %1 (%2) ، %3 ، %4

en: Day
ar: اليوم

en: Night
ar: الليلة

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
ar: قليلة الغيوم

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
ar: قليلة الغيوم وعاصف

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
ar: قليلة الغيوم والرياح

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
ar: قليلة الغيوم مع الضباب.

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
ar: تهب غبار

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
ar: هبوب رمال

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
ar: هبوب عاصفة ثلجية في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Breezy
ar: ذو نسمات

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
ar: واضحة وعاصف

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
ar: واضح مع عجاج

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
ar: رذاذ الضباب

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
ar: رذاذ ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
ar: كريات جليد الرذاذ

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
ar: رذاذ الثلج

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
ar: زوبعة غبار/رمل

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
ar: زوبعة غبار/رمل في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
ar: عاصفة ترابية

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
ar: عاصفة ترابية في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Fair
ar: معتدل

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
ar: معتدل و ذو نسمات

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
ar: معتدل وعاصف

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
ar: معتدل مع عجاج

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
ar: ضباب في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
ar: ضباب/ ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
ar: رذاذ مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
ar: رذاذ مجِمد في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
ar: مطر رذاذ مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
ar: ثلج رذاذ مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
ar: ضباب مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
ar: ضباب مجِمد في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
ar: مطر مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
ar: مطر مجِمد في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
ar: مطر مطر مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
ar: ثلج مطر مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
ar: قمع غيمة في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
ar: زخات برد

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
ar: ضباب غزير الرذاذ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف غزير الرذاذ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
ar: كريات جليد غزيرة الرذاذ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
ar: ثلج غزير الرذاذ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
ar: عاصفة غبار كثيفة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
ar: رذاذ مجِمد غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
ar: مطر رذاذ مجِمد غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
ar: ثلج رذاذ مجِمد غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
ar: ضباب مجِمد كثيف

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
ar: أمطار مجمدة غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
ar: مطر مطر مجِمد غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
ar: ثلج مطر مجمد غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
ar: كريات جليد غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
ar: رذاذ كريات جليد غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
ar: مطر كريات جليد غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
ar: ضباب غزير المطر

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف غزير المطر

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
ar: رذاذ مجِمد غزير المطر

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
ar: مطر مجِمد غزير المطر

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
ar: كريات جليد غزيرة المطر

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
ar: زخات مطر غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ذو زخات مطر غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
ar: ثلج ذو مطر غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
ar: عاصفة ترابية شديدة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
ar: زخات مطر غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ذو زخات مطر غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
ar: ثلج ذو زخات غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
ar: ضباب ذو زخات ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ذو زخات ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
ar: كريات ثلج/برد غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
ar: هبوب ثلج غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
ar: ضباب ذو ثلج غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ذو ثلج غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
ar: رذاذ مجمد ذو ثلج غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
ar: مطر مجمد ذو ثلج غزير

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
ar: حبات ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
ar: ثلج غزير جارف قليلا

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
ar: مطر غزير الثلج

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
ar: زخات ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
ar: ضباب ذو زخات ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ذو زخات ثلج غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
ar: أمطار رعدية غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
ar: أمطار رعدية غزيرة الضباب

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
ar: عواصف رعدية غزيرة المطر والضباب عاصفة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ذو عواصف رعدية ماطرة غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
ar: برد و أمطار رعدية غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
ar: عواصف رعدية غزيرة المطر و ضباب برد

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
ar: برد/ضباب برد أمطار رعدية غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
ar: عواصف رعدية غزيرة المطر عجاج برد

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
ar: عجاج أمطار رعدية غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
ar: عواصف رعدية غزيرة المطر برد صغير/كريات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
ar: عاصفة رعدية شديدة الثلج

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
ar: رذاذ حبيبات الجليد

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
ar: كريات جليد في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
ar: مطر حبيبات الجليد

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
ar: ضباب رذاذ خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف رذاذ خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
ar: كريات جليد رذاذ خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
ar: ثلج رذاذ خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
ar: مطر رذاذ مجِمد خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
ar: ثلوج خفيفة رذاذ مجِمد خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
ar: ضباب مجِمد خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
ar: مطر مطر مجِمد خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
ar: ثلج مطر مجِمد خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
ar: كريات جليد خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
ar: رذاذ كريات جليد خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
ar: مطر كريات جليد خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
ar: مطر خفيف ذو نسمات

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
ar: ضباب مطر خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف مطر خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
ar: رذاذ مجِمد مطر خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
ar: مطر مجِمد مطر خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
ar: كريات جليد مطر خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
ar: زخات مطر خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف زخات مطر خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
ar: ثلج مطر خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
ar: زخات مطر خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف زخات مطر خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
ar: ثلج زخات خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
ar: ضباب زخات ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف زخات ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
ar: حبيبات ثلج/ برد خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
ar: ثلوج خفيفة هبوب عاصفة ثلجية

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ثلوج خفيفة تهب ثلج

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
ar: رذاذ ثلوج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
ar: ثلوج خفيفة الضباب

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ثلج خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
ar: رذاذ مجِمد ثلج خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
ar: مطر مجِمد ثلج خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
ar: حبوب ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
ar: ثلوج خفيفة قليلة الإنجراف

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
ar: ثلوج خفيفة المطر

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
ar: زخات ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
ar: ضباب زخات ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف زخات ثلج خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
ar: أمطار رعدية خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
ar: ضباب مطر عاصفة رعدية خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف مطر عاصفة رعدية خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
ar: برد مطر خفيف عاصفة رعدية

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
ar: ضباب برد مطر خفيف عاصفة رعدية

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف برد مطر عاصفة رعدية خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
ar: عجاج برد مطر عاصفة رعدية خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
ar: عجاج مطر عاصفة رعدية خفيف

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
ar: كريات ثلج/برد مطر  عاصفة رعدية خفيفة

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
ar: ثلج عاصفة رعدية خفيف

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
ar: غبار جارف قليلا

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
ar: هبوب رمل جارف قليلا

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
ar: هبوب ثلج جارف قليلا

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
ar: في الغالب صافية

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
ar: في الغالب غائم و ذو نسمات

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
ar: في الغالب غائم و رياح

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
ar: في الغالب غائم مع عجاج

[ctx: weather condition]
en: Overcast
ar: عتم

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
ar: ملبد بالغيوم ذو نسمات

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
ar: ملبد بالغيوم وعاصف

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
ar: ملبد بالغيوم مع عجاج

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
ar: ضباب جزئي

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
ar: ضباب جزئي في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
ar: غائم جزئيا و ذو نسمات

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
ar: غائم جزئيا و رياح

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
ar: غائم جزئيا مع عجاج

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
ar: ضباب متجمد غير مكتمل

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
ar: بقع من الضباب

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
ar: بقع من الضباب في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
ar: ضباب ماطر

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ماطر

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
ar: رذاذ مجِمد ماطر

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
ar: مطر أمطار مجِمدة

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
ar: مطر كريات الجليد

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
ar: زخات مطر

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف زخات مطر

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
ar: زخات أمطار في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف زخات أمطار في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
ar: ثلج ماطر

[ctx: weather condition]
en: Sand
ar: رمل

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
ar: عاصفة رملية

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
ar: عاصفة رملية في محيط

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
ar: ضباب ضحل في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
ar: زخات برد

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
ar: زخات كريات جليد

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
ar: زخات في الجوار ضباب

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
ar: زخات في جوار الثلج

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
ar: زخات المطر

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف زخات مطر

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
ar: زخات أمطار في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
ar: زخات أمطار في الجوار ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
ar: زخات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
ar: ضباب زخات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف زخات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
ar: برد صغير/كريات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
ar: ثلوج هبوب عاصفة ثلجية

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
ar: رذاذ الثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
ar: ضباب ثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف ثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
ar: ثلج رذاذ مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
ar: ثلوج مطر مجِمد

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
ar: ثلوج ثلج جارف قليلا

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
ar: مطر ثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
ar: زخات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
ar: ضباب زخات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
ar: ضباب/ضباب خفيف زخات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
ar: زخات ثلج في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
ar: زخات ثلج في الجوار ضباب

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
ar: زخات ثلج في الجوار ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
ar: عاصفة رعدية ضباب

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
ar: عاصفة رعدية برد

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
ar: عاصفة رعدية ضباب برد

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
ar: عواصف رعدية عجاج في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
ar: عجاج عواصف رعدية في الجوار برد

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
ar: عاصفة رعدية هطول أمطار غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
ar: عاصفة رعدية ضباب أمطار غزيرة

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
ar: عاصفة رعدية أمطار غزيرة ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
ar: عاصفة رعدية أمطار غزيرة برد

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
ar: عاصفة رعدية برد أمطار غزيرة ضباب

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
ar: عاصفة رعدية برد أمطار غزيرة ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
ar: عاصفة رعدية برد أمطار غزيرة عجاج

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
ar: العواصف الرعدية الضباب الأمطار الغزيرة

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
ar: كريات الجليد عواصف رعدية

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
ar: عاصفة رعدية في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
ar: عاصفة رعدية في محيط الضباب

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
ar: عاصفة رعدية في محيط ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
ar: عاصفة رعدية في محيط برد

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
ar: عاصفة رعدية في الجوار برد عجاج

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
ar: عاصفة رعدية في محيط عجاج

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
ar: عاصفة رعدية مطر خفيف

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
ar: عاصفة رعدية مطر خفيف ضباب

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
ar: عاصفة رعدية مطر خفيف ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
ar: عاصفة رعدية مطر خفيف برد

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
ar: عاصفة رعدية مطر خفيف برد ضباب

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
ar: عاصفة رعدية مطر خفيف برد ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
ar: عاصفة رعدية مطر خفيف برد عجاج

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
ar: عاصفة رعدية مطر خفيف عجاج

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
ar: أمطار رعدية

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
ar: مطر عواصف رعدية ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
ar: عواصف رعدية مطر برد ضباب/ضباب خفيف

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
ar: عاصفة رعدية  مطر حبيبات ثلج/برد صغير

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
ar: زخات عواصف رعدية في الجوار

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
ar: زخات عواصف رعدية في الجوار برد

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
ar: عاصفة رعدية برد صغير/كريات ثلج

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
ar: ثلج عاصفة رعدية

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
ar: إعصار / إعصار مائي

[ctx: weather condition]
en: Windy
ar: عاصف

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
ar: بلورات الجليد

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
ar: رماد بركاني

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
ar: إعصار مائي

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
ar: رش مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Frost
ar: صقيع

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
ar: فرصة طفيفة لعواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
ar: فرصة عواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
ar: عواصف رعدية محتملة

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
ar: عاصفة رعدية شديدة

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
ar: فرصة طفيفة لثلج / مطر ثلجي

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
ar: فرصة ثلج /مطر ثلجي

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
ar: ثلج / مطر ثلجي المحتملة

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
ar: ثلج / مطر ثلجي

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
ar: فرصة طفيفة لمطر / مطر ثلجي

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
ar: فرصة هطول أمطار /مطر ثلجي

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
ar: مطر / مطر الثلجي محتمل

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
ar: مطر / مطر ثلجي

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
ar: فرصة طفيفة لأمطار / أمطار متجمدة

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
ar: فرصة هطول مطر /مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
ar: مطر /مطر مجِمد محتمل

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
ar: مطر/مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
ar: خلط شتوي مرجح

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
ar: خلط شتوي

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
ar: فرصة طفيفة لرذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
ar: فرصة رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
ar: رذاذ مجِمد محتمل

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
ar: رذاذ مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
ar: فرصة قليلة أمطار مجِمدة

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
ar: فرصة أمطار مجِمدة

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
ar: مطر مجِمد محتمل

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
ar: مطر مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
ar: فرصة طفيفة لمطر / ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
ar: فرصة مطر/ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
ar: مطر/ثلج محتمل

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
ar: مطر/ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
ar: فرصة طفيفة لثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
ar: فرصة ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
ar: ثلج محتمل

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
ar: ثلج غزير

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
ar: فرصة طفيفة لموجات

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
ar: فرصة موجات

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
ar: موجات محتملة

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
ar: فرصة طفيفة لزخات ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
ar: فرصة زخات ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
ar: زخات ثلج محتملة

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
ar: زخات ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
ar: فرصة طفيفة لرذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
ar: فرصة رذاذ

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
ar: رذاذ محتمل

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
ar: فرصة طفيفة لهطول أمطار

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
ar: فرصة هطول أمطار

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
ar: مطر محتمل

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
ar: مطر غزير

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
ar: فرصة طفيفة لزخات ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
ar: فرصة زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
ar: زخات المطر محتملة

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
ar: زخات مطر

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
ar: مطر متجمد

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
ar: ضباب مجِمد

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
ar: ضباب الجليد

[ctx: weather forecast]
en: Haze
ar: عجاج

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
ar: هبوب رمال

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
ar: تهب غبار

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
ar: تهب ثلج

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
ar: ضباب كثيف

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
ar: عاصف

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
ar: ذو نسمات

[ctx: weather forecast]
en: Cold
ar: بارد

[ctx: weather forecast]
en: Hot
ar: حار

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
ar: غائم في الغالب

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
ar: غائم جزئيا

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
ar: مشمس في الغالب

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
ar: مشمس جزئيا

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
ar: زيادة السحب

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
ar: يصبح غائم

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
ar: صفى تدريجي

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
ar: تصفو متأخرا

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
ar: انخفاض الغيوم

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
ar: تصبح مشمس

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
ar: في الغالب صافية

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
ar: زخات وعواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
ar: فرصة طفيفة لزخات وعواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
ar: فرصة لسقوط  زخات وعواصف رعدية

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
ar: زخات وعواصف رعدية محتملة
