plasma-desktop - en to tok translation catalogue (69 entries)

en: Currently being used
tok: ni li kepeken

en: Copy to Clipboard
tok: o pana tawa poki jo

en: View Error Details…
tok: o lukin e sona pakala…

en: Open %1
tok: o open %1

en: About
tok: sona

en: Send an email to %1
tok: o pana e lipu Email tawa %1

[ctx: @info:tooltip %1 url]
en: Open website %1
tok: o open e lipu linluwi %1

en: Copyright
tok: jan lawa

en: License:
tok: lipu lawa:

[ctx: @info:whatsthis]
en: View license text
tok: o lukin e lipu lawa

en: Authors
tok: jan pali

en: Credits
tok: jan ante

en: Translators
tok: jan pi ante toki

en: Report a Bug…
tok: o toki e pakala…

en: Keyboard Shortcuts
tok: nasin nena

en: Apply Settings
tok: o &ni e ale

en: The settings of the current module have changed. Do you want to apply the changes or discard them?
tok: sina ante e lawa pi ilo ni. sina wile weka anu awen e ante sina?

en: OK
tok: o ni o weka

en: Apply
tok: o &ni

en: Cancel
tok: o &ni ala

en: Open configuration page
tok: o lukin e lipu lawa ilo

en: Left-Button
tok: nena lawa pi ilo luka

en: Right-Button
tok: nena #2 pi ilo luka

en: Middle-Button
tok: nena sike pi ilo luka

en: Back-Button
tok: nena majuna pi ilo luka

en: Forward-Button
tok: nena sin pi ilo luka

en: Shift
tok: nena suli

en: Ctrl
tok: nena lawa

en: Alt
tok: nena ante

en: Meta
tok: nena open

[ctx: Concatenation sign for shortcuts, e.g. Ctrl+Shift]
en: +
tok:  en

[ctx: @title]
en: About
tok: sona

en: Panel Settings
tok: wile tawa palisa ilo

en: Add Spacer
tok: o lon e kon

en: Position
tok: poka sinpin

en: Top
tok: sewi

en: Bottom
tok: anpa

en: Set Position…
tok: o ante e poka…

en: Alignment
tok: poka poka

en: Center
tok: insa

en: Height
tok: suli sewi

en: Width
tok: suli poka

en: Fill height
tok: o suli sewi

en: Fill width
tok: o suli poka

en: Fit content
tok: o suli pi poki taso

en: Custom
tok: ijo ante

en: Visibility
tok: nasin lukin

en: Always visible
tok: lukin lon ale

en: Auto hide
tok: weka lon ale

en: Dodge windows
tok: weka lon anpa lupa

en: Windows Go Below
tok: lupa li lon monsi

en: Opacity
tok: ijo

en: Adaptive
tok: ijo pi ken ante

en: Opaque
tok: ijo pi suno ala

en: Translucent
tok: ijo suno

en: Floating
tok: o kon

en: Style
tok: nasin kon

[ctx: @action:button Revert an unsupported configuration back to the defaults]
en: Fix it
tok: o pona e pakala

en: Panel Width:
tok: suli poka palisa:

en: Panel Height:
tok: suli sewi palisa:

en: Focus shortcut:
tok: nasin nena

en: Press this keyboard shortcut to move focus to the Panel
tok: o luka e nena ni tawa kepeken palisa

[ctx: @action:button Delete the panel]
en: Delete Panel
tok: o weka e palisa

en: Remove this panel; this action is undo-able
tok: o weka e ni (sina ken sin e ona)

en: Panel and Desktop Management
tok: lipu lawa pi palisa ilo en monsi pali

en: Close
tok: o weka

en: Global Themes
tok: nasin lukin

en: Display Configuration
tok: lawa pi sinpin sitelen

en: Exit Edit Mode
tok: o weka tan tomo ante
