plasma_applet_tasks - en to it translation catalogue (128 entries)

en: Appearance
it: Aspetto

en: Behavior
it: Comportamento

[ctx: @action:button]
en: Unmute
it: Rimuovi silenzio

[ctx: @action:button]
en: Mute
it: Silenzia

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
it: Rimuovi silenzio per %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
it: Silenzia %1

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
it: Generale:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
it: Mostra anteprime piccole delle finestre quando passi il puntatore sulle attività

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
it: Nascondi le altre finestre quando passi il puntatore sopra le anteprime

[ctx: @option:check section General]
en: Mark applications that play audio
it: Marca le applicazioni che riproducono audio

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
it: Riempi lo spazio libero sul pannello

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
it: Larghezza massima delle attività:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
it: Stretta

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
it: Media

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
it: Larga

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
it: Utilizza la visualizzazione a più colonne:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
it: Utilizza la visualizzazione su più righe:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
it: Mai

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
it: Quando il pannello ha poco spazio ed è sufficientemente spesso

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
it: Sempre quando il pannello è sufficientemente spesso

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
it: Num. massimo colonne:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
it: Num. massimo righe:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
it: Spaziatura tra le icone:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
it: Piccola

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
it: Grande

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
it: Imposta automaticamente su Grande in modalità tattile

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
it: Gruppo:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
it: Non raggruppare

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
it: In base al nome del programma

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
it: Il clic su un'attività raggruppata:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
it: Scorri tra le attività

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
it: Mostra anteprime piccole delle finestre

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
it: Mostra anteprime grandi delle finestre

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
it: Mostra l'elenco testuale

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
it: Il compositore non supporta la visualizzazione di finestre affiancate, quindi sarà visualizzato un elenco testuale.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
it: Combina in un singolo pulsante

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
it: Raggruppa solo quando la barra delle applicazioni è piena

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
it: Ordinamento:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
it: Non ordinare

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
it: Manuale

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
it: Alfabetico

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
it: Per desktop

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
it: Per attività

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
it: Mantieni i lanciatori separati

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
it: Nascondi i lanciatori dopo l'avvio delle applicazioni

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
it: Il clic su un'attività attiva:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
it: Minimizza l'attività

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
it: Il clic del tasto centrale su qualsiasi attività:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
it: Non fa niente

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
it: Chiude la finestra o il gruppo

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
it: Apre una nuova finestra

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
it: Minimizza/Ripristina la finestra o il gruppo

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
it: Commuta il raggruppamento

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
it: Porta l'attività al desktop virtuale attuale

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Mouse wheel:
it: Rotella del mouse:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
it: Scorri tra le attività

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
it: Salta le attività minimizzate

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
it: Mostra solo le applicazioni

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current screen
it: Dallo schermo attuale

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current desktop
it: Dal desktop attuale

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current activity
it: Dall'attività attuale

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
it: Che sono minimizzate

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
it: Quando il pannello è nascosto:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
it: Mostra quando una finestra richiede attenzione

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
it: Le nuove attività appaiono:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
it: Nella parte bassa

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
it: A destra

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
it: A sinistra

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
it: Nella parte alta

en: Places
it: Risorse

en: Recent Files
it: File recenti

en: Actions
it: Azioni

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
it: Traccia precedente

[ctx: Pause playback]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: Start playback]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: Play next track]
en: Next Track
it: Traccia successiva

[ctx: Stop playback]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
it: Esci

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
it: Ripristina

en: Mute
it: Silenzia

en: Open New Window
it: Apri una nuova finestra

en: Move to &Desktop
it: Sposta al &desktop

en: Move &To Current Desktop
it: Sposta al desktop a&ttuale

en: &All Desktops
it: Tutti &i desktop

en: &New Desktop
it: &Nuovo desktop

en: Show in &Activities
it: Mostra in &Attività

en: Add To Current Activity
it: Aggiungi all'attività attuale

en: All Activities
it: Tutte le attività

en: Move to %1
it: Sposta a %1

en: &Pin to Task Manager
it: Blocca sulla barra delle a&pplicazioni

en: On All Activities
it: In tutte le attività

en: On The Current Activity
it: Nell'attività attuale

en: Unpin from Task Manager
it: Rimuovi dalla barra delle applicazioni

en: More
it: Altro

en: &Move
it: S&posta

en: Re&size
it: Ridimen&siona

en: Ma&ximize
it: Ma&ssimizza

en: Mi&nimize
it: Mi&nimizza

en: Keep &Above Others
it: M&antieni sopra le altre

en: Keep &Below Others
it: Mantieni so&tto le altre

en: &Fullscreen
it: Scher&mo intero

en: &Shade
it: Om&breggia

en: Allow this program to be grouped
it: Consenti il raggruppamento per questo programma

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
it: &Chiudi tutto

en: &Close
it: &Chiudi

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
it: Avvia %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
it[0]: C'è %1 nuovo messaggio.
it[1]: Ci sono %1 nuovi messaggi.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
it: Mostra suggerimenti attività per %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
it: Mostra finestre affiancate per %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
it: Apri l'elenco testuale di finestre per %1

en: Activate %1
it: Attiva %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
it: Rimuovi silenzio per %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
it: Silenzia %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
it: Regola il volume per %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
it: Su %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
it: Bloccata su tutti i desktop

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
it: Disponibile su tutte le attività

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
it: Disponibile anche su %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
it: Disponibile su %1

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
it[0]: %1 altra risorsa
it[1]: %1 altre risorse

en: Recent Downloads
it: Scaricamenti recenti

en: Recent Connections
it: Connessioni recenti

en: Recent Places
it: Risorse recenti

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
it: Dimentica gli scaricamenti recenti

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
it: Dimentica le connessioni recenti

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
it: Dimentica le risorse recenti

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
it: Dimentica i file recenti
