plasma_applet_pager - en to it translation catalogue (29 entries)

en: General
it: Generale

en: General:
it: Generale:

en: Show window outlines
it: Mostra i contorni della finestra

en: Show application icons on window outlines
it: Mostra icone delle applicazioni nei contorni della finestra

en: Show only current screen
it: Mostra solo lo schermo attuale

en: Navigation wraps around
it: La navigazione si riavvolge

en: Layout:
it: Disposizione:

[ctx: The pager layout]
en: Default
it: Predefinita

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Text display:
it: Visualizzazione del testo:

en: No text
it: Nessun testo

en: Activity number
it: Numero dell'attività

en: Desktop number
it: Numero del desktop

en: Activity name
it: Nome dell'attività

en: Desktop name
it: Nome del desktop

en: Selecting current Activity:
it: Selezione attività corrente:

en: Selecting current virtual desktop:
it: Selezione desktop virtuale corrente:

en: Does nothing
it: Non fa nulla

en: Shows the desktop
it: Mostra il desktop

en: …and %1 other window | …and %1 other windows
it[0]: ...e %1 altra finestra
it[1]: ...e %1 altre finestre

en: %1 Window: | %1 Windows:
it[0]: %1 finestra:
it[1]: %1 finestre:

en: %1 Minimized Window: | %1 Minimized Windows:
it[0]: %1 Minimized Window:
it[1]: %1 finestre minimizzate:

[ctx: @info:tooltip %1 is the name of a virtual desktop or an activity]
en: Switch to %1
it: Passa a %1

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Show Activity Manager
it: Mostra il gestore delle attività

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Add Virtual Desktop
it: Aggiungi desktop virtuale

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Remove Virtual Desktop
it: Rimuovi desktop virtuale

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: &Configure Activities…
it: &Configura le attività…

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Configure Virtual Desktops…
it: Configura desktop virtuali...
