plasma-desktop - en to hi translation catalogue (32 entries)

en: General
hi: सामान्य

en: Remove from Favorites
hi: पसंदीदा सूची से हटाएँ

en: Add to Favorites
hi: पसंदीदा सूची में जोड़ें

en: On All Activities
hi: सभी गतिविधियों पर

en: On the Current Activity
hi: वर्तामान गतिविधि पर

en: Show in Favorites
hi: पसंदीदा में प्रदर्शित करें

en: Icon:
hi: प्रतीकः

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
hi: चुनें…

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
hi: प्रतीक हटाएँ

en: Show applications as:
hi: अनुप्रयोगों को एसे प्रदर्शित करें:

en: Name only
hi: केवल नाम:

en: Description only
hi: केवल वर्णन

en: Name (Description)
hi: नाम (वर्णन)

en: Description (Name)
hi: वर्णन (नाम)

en: Behavior:
hi: बर्ताव:

en: Sort applications alphabetically
hi: अनुप्रयोगों को वर्णानुक्रम में क्रमबद्ध करें

en: Flatten sub-menus to a single level
hi: उप-मेनू को एक स्तर पर समतल करें

en: Show icons on the root level of the menu
hi: मेनू के मूल स्तर पर प्रतीक दिखाएं

en: Show categories:
hi: श्रेणीयाँ दिखाएँ

en: Recent applications
hi: हाल के अनुप्रयोग

en: Often used applications
hi: अक्सर उपयोग किए जाने वाले अनुप्रयोग

en: Recent files
hi: हाल हीं के फाइलें

en: Often used files
hi: अक्सर उपयोग की गइ फ़ाइलें

en: Sort items in categories by:
hi: वस्तुओं को श्रेणियों में क्रमबद्ध करें:

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Often used]]
en: Recently used
hi: हाल में प्रयुक्त

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Ofetn used]]
en: Often used
hi: अक्सर उपयोग किए गए

en: Search:
hi: खोजें :

en: Expand search to bookmarks, files and emails
hi: खोज को पुस्तचिह्न, फ़ाइलों और ईमेल तक विस्तृत करें

en: Align search results to bottom
hi: खोज परिणामों को नीचे से संरेखित करें

en: Searching for '%1'
hi: '%1' के लिए खोज रहे हैं

en: Favorites
hi: पसंदीदा

en: Edit Applications…
hi: अनुप्रयोगों का सम्पादन करें…
