plasma_applet_tasks - en to gl translation catalogue (128 entries)

en: Appearance
gl: Aparencia

en: Behavior
gl: Comportamento

[ctx: @action:button]
en: Unmute
gl: Activar o son

[ctx: @action:button]
en: Mute
gl: Silenciar

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
gl: Activar o son de %1.

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
gl: Silenciar %1.

[ctx: Over 9999 new messages, overlay, keep short]
en: 9,999+
gl: 9.999+

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
gl: Xeral:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
gl: Amosar vistas previas de xanelas pequenas ao cubrir tarefas

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
gl: Agochar outras xanelas ao cubrir vistas previas

[ctx: @option:check section General]
en: Mark applications that play audio
gl: Marcar as aplicacións que reproducen son

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
gl: Encher o espazo libre no panel.

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
gl: Anchura máxima das filas:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
gl: Estreita

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
gl: Mediana

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
gl: Ancha

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
gl: Usar unha vista de varias columnas:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
gl: Usar unha vista de varias filas:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
gl: Nunca

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
gl: Cando o panel teña pouco espazo e sexa groso dabondo

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
gl: Sempre que o panel sexa groso dabondo

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
gl: Columnas máximas:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
gl: Filas máximas:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
gl: Espazo entre iconas:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
gl: Pequeno

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
gl: Grande

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
gl: Faise grande automaticamente no modo táctil.

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
gl: Grupo:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
gl: Non agrupar

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
gl: Polo nome do programa

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
gl: Premer tarefas agrupadas:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
gl: Circula polas tarefas

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
gl: Amosa vistas previas de xanelas pequenas.

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
gl: Amosa vistas previas de xanelas grandes

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
gl: Amosa unha lista de texto

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
gl: O compositor non permite amosar xanelas unha a cada lado, así que se amosará unha lista de texto no seu lugar.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
gl: Combinar nun botón

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
gl: Só agrupar cando o xestor de tarefas estea cheo

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
gl: Ordenar:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
gl: Non ordenar

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
gl: Manualmente

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
gl: Alfabeticamente

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
gl: Por escritorio

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
gl: Por actividade

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
gl: Manter os iniciadores separados

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
gl: Agochar os iniciadores tras iniciar a aplicación.

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
gl: Premer a tarefa activa:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
gl: Minimiza a tarefa

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
gl: Clic central en calquera tarefa:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
gl: Non fai nada

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
gl: Pecha a xanela ou o grupo

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
gl: Abre unha nova xanela

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
gl: Minimiza ou restaura a xanela ou o grupo

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
gl: Conmuta o agrupamento

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
gl: Tráea ao escritorio virtual actual

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Mouse wheel:
gl: Roda do rato:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
gl: Circula polas tarefas

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
gl: Saltar as tarefas minimizadas

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
gl: Só amosar as tarefas:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current screen
gl: Da pantalla actual.

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current desktop
gl: Do escritorio actual.

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current activity
gl: Da actividade actual.

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
gl: Minimizadas.

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
gl: Cando se agocha o panel:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
gl: Amosar cando unha xanela queira atención.

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
gl: As novas tarefas aparecen:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
gl: Abaixo

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
gl: Á dereita

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
gl: Á esquerda

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
gl: Arriba

en: Places
gl: Lugares

en: Recent Files
gl: Ficheiros recentes

en: Actions
gl: Accións

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
gl: Pista anterior

[ctx: Pause playback]
en: Pause
gl: Pór en pausa

[ctx: Start playback]
en: Play
gl: Reproducir

[ctx: Play next track]
en: Next Track
gl: Pista seguinte

[ctx: Stop playback]
en: Stop
gl: Deter

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
gl: Saír

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
gl: Restaurar

en: Mute
gl: Silenciar

en: Open New Window
gl: Abrir unha nova xanela

en: Move to &Desktop
gl: Mover ao &escritorio

en: Move &To Current Desktop
gl: Mover ao escritorio &actual

en: &All Desktops
gl: &Todos os escritorios

en: &New Desktop
gl: &Novo escritorio

en: Show in &Activities
gl: Amosar nas &actividades

en: Add To Current Activity
gl: Engadir á actividade actual

en: All Activities
gl: Todas as actividades

en: Move to %1
gl: Mover a %1

en: &Pin to Task Manager
gl: &Fixar no xestor de tarefas

en: On All Activities
gl: En todas as actividades

en: On The Current Activity
gl: Na actividade actual

en: Unpin from Task Manager
gl: Desprender do xestor de tarefas

en: More
gl: Máis

en: &Move
gl: &Mover

en: Re&size
gl: Cambiar de &tamaño

en: Ma&ximize
gl: Ma&ximizar

en: Mi&nimize
gl: Mi&nimizar

en: Keep &Above Others
gl: Manter enrib&a das outras

en: Keep &Below Others
gl: Manter &baixo as outras

en: &Fullscreen
gl: Pantalla &completa

en: &Shade
gl: &Sombra

en: Allow this program to be grouped
gl: Permitir agrupar este programa

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
gl: Pe&chalo todo

en: &Close
gl: &Pechar

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
gl: Iniciar %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
gl[0]: Hai %1 nova mensaxe.
gl[1]: Hai %1 novas mensaxes.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
gl: Amosar a indicación emerxente de tarefa de %1.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
gl: Amosar as xanela unha a carón da outra para %1.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
gl: Abrir unha lista de texto das xanelas para %1.

en: Activate %1
gl: Activar %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
gl: Activar o son de %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
gl: Silenciar %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
gl: Axustar o volume de %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
gl: En %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
gl: Fixada en todos os escritorios.

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
gl: Dispoñíbel en todas as actividades

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
gl: Tamén dispoñíbel en %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
gl: Dispoñíbel en %1

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
gl[0]: %1 lugar máis
gl[1]: %1 lugares máis

en: Recent Downloads
gl: Descargas recentes

en: Recent Connections
gl: Conexións recentes

en: Recent Places
gl: Lugares recentes

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
gl: Esquecer as descargas recentes

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
gl: Esquecer as conexións recentes

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
gl: Esquecer os lugares recentes

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
gl: Esquecer os ficheiros recentes
