plasma-desktop - en to eu translation catalogue (130 entries)

en: Appearance
eu: Itxura

en: Behavior
eu: Portaera

[ctx: @action:button]
en: Unmute
eu: Ozendu

[ctx: @action:button]
en: Mute
eu: Isilarazi

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
eu: Ozendu %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
eu: Isilarazi %1

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
eu: Orokorra:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
eu: Erakutsi leihoen aurreikuspegi txikiak atazen gainetik igarotzean

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
eu: Ezkutatu beste leihoak aurreikuspegien gainetik igarotzean

[ctx: @option:check section General]
en: Mark applications that play audio
eu: Markatu audioa jotzen duten aplikazioak

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
eu: Bete paneleko espazio hutsa

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
eu: Atazen zabalera gehienez:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
eu: Estua

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
eu: Ertaina

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
eu: Zabala

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
eu: Erabili zutabe anitzeko ikuspegia:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
eu: Erabili errenkada anitzeko ikuspegia:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
eu: Inoiz ez

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
eu: Panelak leku gutxi duenean eta behar bezain lodia denean

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
eu: Beti, panela behar bezain lodia denean

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
eu: Gehienezko zutabeak:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
eu: Gehienezko errenkadak:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
eu: Ikonoen arteko tartea:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
eu: Txikia

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
eu: Arrunta

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
eu: Handia

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
eu: Automatikoki handia ezarri ukimen moduan

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
eu: Taldekatu:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
eu: Ez taldekatu

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
eu: Programa-izenaren arabera

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
eu: Taldekatutako atazei klik egitea:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
eu: Atazen arteko ibilbidea egiten du

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
eu: Aurreikuspegi leiho txikiak erakusten ditu

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
eu: Aurreikuspegi leiho handiak erakusten ditu

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
eu: Testu-zerrenda erakusten du

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
eu: Konposatzaileak ez du onartzen leihoak aurrez-aurre aurkeztea, beraz, testu-zerrenda bat azalduko da horren ordez.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
eu: Batu botoi bakarrean

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
eu: Taldekatu soilik ataza-kudeatzailea betea dagoenean

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
eu: Sailkatzea:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
eu: Ez sailkatu

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
eu: Eskuz

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
eu: Alfabetikoki

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
eu: Mahaigainaren arabera

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
eu: Jardueraren arabera

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
eu: Mantendu abiarazleak bereizita

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
eu: Ezkutatu abiarazleak aplikazioa abiarazi ondoren

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
eu: Ataza aktiboari klik egitea:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
eu: Ataza ikonotzen du

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
eu: Edozein atazari erdiko-klik egitea:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
eu: Ez du ezer egiten

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
eu: Leihoa edo taldea ixten du

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
eu: Leiho berri bat irekitzen du

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
eu: Leihoa edo taldea ikonotzen/lehengoratzen du

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
eu: Taldekatzea txandakatzen du

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
eu: Uneko alegiazko mahaigainera ekartzen du

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Mouse wheel:
eu: Saguaren gurpila:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
eu: Atazen arteko ibilbidea egiten du

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
eu: Saltatu ikonotutako atazak

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
eu: Atazak bakarrik erakutsi:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current screen
eu: Uneko pantailakoak

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current desktop
eu: Uneko mahaigainekoak

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current activity
eu: Uneko jarduerakoak

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
eu: Ikonotuta daudenak

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
eu: Panela ezkutuan dagoenean:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
eu: Erakutsi leiho batek arreta nahi duenean

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
eu: Ataza berriak agertzen dira:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
eu: Beheko aldean

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
eu: Eskuinean

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
eu: Ezkerrean

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
eu: Goiko aldean

en: Places
eu: Lekuak

en: Recent Files
eu: Azken aldiko fitxategiak

en: Actions
eu: Ekintzak

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
eu: Aurreko pista

[ctx: Pause playback]
en: Pause
eu: Eten

[ctx: Start playback]
en: Play
eu: Jo

[ctx: Play next track]
en: Next Track
eu: Hurrengo pista

[ctx: Stop playback]
en: Stop
eu: Gelditu

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
eu: Leheneratu

en: Mute
eu: Isilarazi

en: Open New Window
eu: Ireki leiho berria

en: Move to &Desktop
eu: Eraman &mahaigainera

en: Move &To Current Desktop
eu: Eraman &uneko mahaigainera

en: &All Desktops
eu: Mahaigain &guztietan

en: &New Desktop
eu: Mahaigain &berria

en: Show in &Activities
eu: Erakutsi &Jardueretan

en: Add To Current Activity
eu: Gehitu uneko jarduerara

en: All Activities
eu: Jarduera guztietan

en: Move to %1
eu: Eraman %1(e)ra

en: &Pin to Task Manager
eu: &Iltzatu Ataza Kudeatzailera

en: On All Activities
eu: Jarduera guztietan

en: On The Current Activity
eu: Uneko jardueran

en: Unpin from Task Manager
eu: Iltzagetu ataza kudeatzailetik

en: More
eu: Gehiago

en: &Move
eu: &Mugitu

en: Re&size
eu: &Handiera aldatu

en: Ma&ximize
eu: Ma&ximizatu

en: Mi&nimize
eu: I&konotu

en: Keep &Above Others
eu: M&antendu besteen gainean

en: Keep &Below Others
eu: Mantendu &besteen azpian

en: &Fullscreen
eu: &Pantaila-betea

en: &Shade
eu: Bil&du

en: Allow this program to be grouped
eu: Baimendu programa hau taldekatu dadin

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
eu: &Itxi guztia

en: &Close
eu: &Itxi

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
eu: Abiarazi %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
eu[0]: Mezu berri %1 dago.
eu[1]: %1 mezu berri daude.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
eu: Erakutsi %1(r)en Ataza-argibideak

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
eu: Leihoak aurrez-aurre erakusten ditu %1(e)rako

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
eu: Ireki leihoen testuzko zerrenda bat %1(e)rako

en: Activate %1
eu: Aktibatu %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
eu: Ozendu %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
eu: Isilarazi %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
eu: Doitu honen bolumena: %1

[ctx: volume percentage]
en: %1%
eu: %%1

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
eu: % 100

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
eu: %1(e)(a)n

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
eu: Mahaigain guztietan iltzatuta

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
eu: Erabilgarri jarduera guztietan

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
eu: %1(e)(a)n ere erabilgarri

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
eu: %1(e)(a)n erabilgarri

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
eu[0]: Leku %1 gehiago
eu[1]: %1 leku gehiago

en: Recent Downloads
eu: Azken aldiko zama-jaitsierak

en: Recent Connections
eu: Azken aldiko konexioak

en: Recent Places
eu: Azken aldiko lekuak

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
eu: Ahaztu azken aldiko zama-jaitsierak

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
eu: Ahaztu azken aldiko konexioak

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
eu: Ahaztu azken aldiko lekuak

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
eu: Ahaztu azken aldiko fitxategiak
