plasma-desktop - en to ast translation catalogue (45 entries)

en: Appearance
ast: Aspeutu

en: Behavior
ast: Comportamientu

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
ast: Grande

en: Places
ast: Llugares

en: Recent Files
ast: Ficheros de recién

en: Actions
ast: Aiciones

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
ast: Pista anterior

[ctx: Pause playback]
en: Pause
ast: Posar

[ctx: Start playback]
en: Play
ast: Reproducir

[ctx: Play next track]
en: Next Track
ast: Pista siguiente

[ctx: Stop playback]
en: Stop
ast: Parar

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
ast: Colar

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
ast: Restaurar

en: Mute
ast: Desactivar el soníu

en: Open New Window
ast: Abrir una ventana nueva

en: Move to &Desktop
ast: Mover al &escritoriu

en: Move &To Current Desktop
ast: Mover &al escritoriu actual

en: &All Desktops
ast: &Tolos escritorios

en: &New Desktop
ast: Escritoriu &nuevu

en: Show in &Activities
ast: Amosar n'&Actividaes

en: Add To Current Activity
ast: Amestar a l'actividá actual

en: All Activities
ast: Toles actividaes

en: Move to %1
ast: Mover a «%1»

en: &Pin to Task Manager
ast: &Fixar nel xestor de xeres

en: On All Activities
ast: En toles actividaes

en: On The Current Activity
ast: Na actividá actual

en: Unpin from Task Manager
ast: Soltar del xestor de xeres

en: More
ast: Más

en: &Move
ast: &Mover

en: Re&size
ast: Re&dimensionar

en: Ma&ximize
ast: Ma&ximizar

en: Mi&nimize
ast: Mi&nimizar

en: Allow this program to be grouped
ast: Permitir qu'esti programa s'agrupe

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
ast: &Zarrar too

en: &Close
ast: &Zarrar

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
ast: Llanzar «%1»

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
ast[0]: Hai %1 mensaxe nuevu.
ast[1]: Hai %1 mensaxe nuevos.

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
ast[0]: %1 llugar más
ast[1]: %1 llugares más

en: Recent Downloads
ast: Descargues de recién

en: Recent Connections
ast: Conexones de recién

en: Recent Places
ast: Llugares de recién

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
ast: Escaecer les descargues de recién

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
ast: Escaecer les conexones de recién

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
ast: Escaecer los llugares de recién

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
ast: Escaecer los ficheros de recién
