libconversion - en to pl translation catalogue (2000 entries)

en: Acceleration
pl: Przyspieszenie

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
pl: metry na sekundę kwadrat

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
pl: metr na sekundę kwadrat;metry na sekundę kwadrat;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
pl: %1 metrów na sekundę kwadrat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
pl[0]: %1 metr na sekundę kwadrat
pl[1]: %1 metry na sekundę kwadrat
pl[2]: %1 metrów na sekundę kwadrat

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
pl: stopy na sekundę kwadrat

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
pl: stopa na sekundę kwadrat;stopy na sekundę kwadrat;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
pl: %1 stóp na sekundę kwadrat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
pl[0]: %1 stopa na sekundę kwadrat
pl[1]: %1 stopy na sekundę kwadrat
pl[2]: %1 stóp na sekundę kwadrat

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
pl: przyciąganie ziemskie

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
pl: przyciąganie ziemskie;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
pl: %1 razy przyciąganie ziemskie

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
pl[0]: przyciąganie ziemskie
pl[1]: %1 razy przyciąganie ziemskie
pl[2]: %1 razy przyciąganie ziemskie

en: Angle
pl: Kąt

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
pl: stopni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
pl: st;stopień;stopnie;stopni;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
pl: %1 stopni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
pl[0]: %1 stopień
pl[1]: %1 stopnie
pl[2]: %1 stopni

[ctx: unit description in lists]
en: radians
pl: radiany

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
pl: rad;radian;radiany

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
pl: %1 radianów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
pl[0]: %1 radian
pl[1]: %1 radiany
pl[2]: %1 radianów

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
pl: grady

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
pl: grad;grady

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
pl: %1 gradów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
pl[0]: %1 grad
pl[1]: %1 grady
pl[2]: %1 gradów

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
pl: minuty kątowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
pl: minuta kątowa;MOA;min °

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
pl: %1 minut kątowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
pl[0]: %1 minuta kątowa
pl[1]: %1 minuty kątowe
pl[2]: %1 minut kątowych

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
pl: sekundy kątowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
pl: sekunda kątowa;sekundy kątowe;s;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
pl: %1 sekund kątowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
pl[0]: %1 sekunda kątowa
pl[1]: %1 sekundy kątowe
pl[2]: %1 sekund kątowych

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
pl: Powierzchnia

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
pl: jottametry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
pl: jottametr kwadratowy;jottametry kwadratowe;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
pl: %1 jottametrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
pl[0]: %1 jottametr kwadratowy
pl[1]: %1 jottametry kwadratowe
pl[2]: %1 jottametrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
pl: zettametry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
pl: zettametr kwadratowy;zettametry kwadratowe;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
pl: %1 zettametrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
pl[0]: %1 zettametr kwadratowy
pl[1]: %1 zettametry kwadratowe
pl[2]: %1 zettametrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
pl: eksametry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
pl: eksametr kwadratowy;eksametry kwadratowe;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
pl: %1 eksametrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
pl[0]: %1 eksametr kwadratowy
pl[1]: %1 eksametry kwadratowe
pl[2]: %1 eksametrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
pl: petametry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
pl: petametr kwadratowy;petametry kwadratowe;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
pl: %1 petametrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
pl[0]: %1 petametr kwadratowy
pl[1]: %1 petametry kwadratowe
pl[2]: %1 petametrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
pl: terametry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
pl: terametr kwadratowy;terametry kwadratowe;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
pl: %1 terametrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
pl[0]: %1 terametr kwadratowy
pl[1]: %1 terametry kwadratowe
pl[2]: %1 terametrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
pl: gigametry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
pl: gigametr kwadratowy;gigametry kwadratowe;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
pl: %1 gigametrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
pl[0]: %1 gigametr kwadratowy
pl[1]: %1 gigametry kwadratowe
pl[2]: %1 gigametrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
pl: megametry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
pl: megametr kwadratowy;megametry kwadratowe;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
pl: %1 megametrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
pl[0]: %1 megametr kwadratowy
pl[1]: %1 megametry kwadratowe
pl[2]: %1 megametrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
pl: kilometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
pl: kilometr kwadratowy;kilometry kwadratowe;km kw;km²;km/-2;km^2;km2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
pl: %1 kilometrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
pl[0]: %1 kilometr kwadratowy
pl[1]: %1 kilometry kwadratowe
pl[2]: %1 kilometrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
pl: hektometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
pl: hektometr kwadratowy;hektometry kwadratowe;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hektar;hektary

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
pl: %1 hektometrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
pl[0]: %1 hektometr kwadratowy
pl[1]: %1 hektometry kwadratowe
pl[2]: %1 hektometrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
pl: dekametry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
pl: dekametr kwadratowy;dekametry kwadratowe;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
pl: %1 dekametrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
pl[0]: %1 dekametr kwadratowy
pl[1]: %1 dekametry kwadratowe
pl[2]: %1 dekametrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
pl: metry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
pl: metr kwadratowy;metry kwadratowe;m kw;m²;m/-2;m^2;m2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
pl: %1 metrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
pl[0]: %1 metr kwadratowy
pl[1]: %1 metry kwadratowe
pl[2]: %1 metrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
pl: decymetry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
pl: decymetr kwadratowy;decymetry kwadratowe;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
pl: %1 decymetrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
pl[0]: %1 decymetr kwadratowy
pl[1]: %1 decymetry kwadratowe
pl[2]: %1 decymetrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
pl: centymetry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
pl: centymetr kwadratowy;centymetry kwadratowe;cm kw;cm²;cm/-2;cm^2;cm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
pl: %1 centymetrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
pl[0]: %1 centymetr kwadratowy
pl[1]: %1 centymetry kwadratowe
pl[2]: %1 centymetrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
pl: milimetry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
pl: milimetr kwadratowy;milimetry kwadratowe;mm kw;mm²;mm/-2;mm^2;mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
pl: %1 milimetrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
pl[0]: %1 milimetr kwadratowy
pl[1]: %1 milimetry kwadratowe
pl[2]: %1 milimetrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
pl: mikrometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
pl: mikrometr kwadratowy;mikrometry kwadratowe;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
pl: %1 mikrometrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
pl[0]: %1 mikrometr kwadratowy
pl[1]: %1 mikrometry kwadratowe
pl[2]: %1 mikrometrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
pl: nanometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
pl: nanometr kwadratowy;nanometry kwadratowe;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
pl: %1 nanometrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
pl[0]: %1 nanometr kwadratowy
pl[1]: %1 nanometry kwadratowe
pl[2]: %1 nanometrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
pl: pikometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
pl: pikometr kwadratowy;pikometry kwadratowe;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
pl: %1 pikometrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
pl[0]: %1 pikometr kwadratowy
pl[1]: %1 pikometry kwadratowe
pl[2]: %1 pikometrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
pl: femtometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
pl: femtometr kwadratowy;femtometry kwadratowe;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
pl: %1 femtometrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
pl[0]: %1 femtometr kwadratowy
pl[1]: %1 femtometry kwadratowe
pl[2]: %1 femtometrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
pl: attometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
pl: attometr kwadratowy;attometry kwadratowe;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
pl: %1 attometrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
pl[0]: %1 attometr kwadratowy
pl[1]: %1 attometry kwadratowe
pl[2]: %1 attometrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
pl: zeptometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
pl: zeptometr kwadratowy;zeptometry kwadratowe;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
pl: %1 zeptometrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
pl[0]: %1 zeptometr kwadratowy
pl[1]: %1 zeptometry kwadratowe
pl[2]: %1 zeptometrów kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
pl: joktometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
pl: joktometr kwadratowy;joktometry kwadratowe;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
pl: %1 joktometrów kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
pl[0]: %1 joktometr kwadratowy
pl[1]: %1 joktometry kwadratowe
pl[2]: %1 joktometrów kwadratowych

[ctx: area unit symbol]
en: acre
pl: akr

[ctx: unit description in lists]
en: acres
pl: akry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: acre;acres
pl: akr;akry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 acres
pl: %1 akrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 acre | %1 acres
pl[0]: %1 akr
pl[1]: %1 akry
pl[2]: %1 akrów

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
pl: stopy kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
pl: stopa kwadratowa;stopy kwadratowe;ft²;st kwadratowa;stopa kw;st kw;stopy kw;stopy²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
pl: %1 stóp kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
pl[0]: %1 stopa kwadratowa
pl[1]: %1 stopy kwadratowe
pl[2]: %1 stóp kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
pl: cale kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
pl: cal kwadratowy;cale kwadratowe;in²;cal kwadratowy;cal kwadratowy;cale kw;cal kw;cal kw;cal²;

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
pl: %1 cali kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
pl[0]: %1 cal kwadratowy
pl[1]: %1 cale kwadratowe
pl[2]: %1 cali kwadratowych

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
pl: mile kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
pl: mila kwadratowa;mile kwadratowe;mi²;mi kwadratowa;mile kw;mila kw;mi kw;mila²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
pl: %1 mil kwadratowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
pl[0]: %1 mila kwadratowa
pl[1]: %1 mile kwadratowe
pl[2]: %1 mil kwadratowych

en: Binary Data
pl: Dane dwójkowe

en: Binary Data Size
pl: Rozmiar danych dwójkowych

[ctx: unit description in lists]
en: yobibytes
pl: yobibajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YiB;yobibyte;yobibytes
pl: YiB;yobibajt;yobibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibytes
pl: %1 yobibajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yobibyte | %1 yobibytes
pl[0]: %1 yobibajt
pl[1]: %1 yobibajty
pl[2]: %1 yobibajtów

[ctx: unit description in lists]
en: yobibits
pl: yobibity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yib;yobibit;yobibits
pl: Yib;yobibit;yobibity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibits
pl: %1 yobibity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yobibit | %1 yobibits
pl[0]: %1 yobibit
pl[1]: %1 yobibity
pl[2]: %1 yobibitów

[ctx: unit description in lists]
en: yottabytes
pl: jottabajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YB;yottabyte;yottabytes
pl: YB;yottabajt;yottabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabytes
pl: %1 yottabajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottabyte | %1 yottabytes
pl[0]: %1 yottabajt
pl[1]: %1 yottabajty
pl[2]: %1 yottabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: yottabits
pl: jottabity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yb;yottabit;yottabits
pl: Yb;yottabit;yottabity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabits
pl: %1 yottabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottabit | %1 yottabits
pl[0]: %1 yottabit
pl[1]: %1 yottabity
pl[2]: %1 yottabitów

[ctx: unit description in lists]
en: zebibytes
pl: zebibajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZiB;zebibyte;zebibytes
pl: ZiB;zebibajt;zebibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibytes
pl: %1 zebibajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zebibyte | %1 zebibytes
pl[0]: %1 zebibajt
pl[1]: %1 zebibajty
pl[2]: %1 zebibajtów

[ctx: unit description in lists]
en: zebibits
pl: zebibity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zib;zebibit;zebibits
pl: Zib;zebibit;zebibity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibits
pl: %1 zebibity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zebibit | %1 zebibits
pl[0]: %1 zebibit
pl[1]: %1 zebibity
pl[2]: %1 zebibitów

[ctx: unit description in lists]
en: zettabytes
pl: zettabajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZB;zettabyte;zettabytes
pl: ZB;zettabajt;zettabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabytes
pl: %1 zettabajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettabyte | %1 zettabytes
pl[0]: %1 zettabajt
pl[1]: %1 zettabajty
pl[2]: %1 zettabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: zettabits
pl: zettabity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zb;zettabit;zettabits
pl: Zb;zettabit;zettabity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabits
pl: %1 zettabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettabit | %1 zettabits
pl[0]: %1 zettabit
pl[1]: %1 zettabity
pl[2]: %1 zettabitów

[ctx: unit description in lists]
en: exbibytes
pl: exbibajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EiB;exbibyte;exbibytes
pl: EiB;ekbibajt;exbibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibytes
pl: %1 eksabajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exbibyte | %1 exbibytes
pl[0]: %1 eksabajt
pl[1]: %1 eksabajty
pl[2]: %1 eksabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: exbibits
pl: exbibity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eib;exbibit;exbibits
pl: Eib;eksbibit;eksbibity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibits
pl: %1 eksabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exbibit | %1 exbibits
pl[0]: %1 eksabit
pl[1]: %1 eksabity
pl[2]: %1 eksabitów

[ctx: unit description in lists]
en: exabytes
pl: exabajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EB;exabyte;exabytes
pl: EB;eksabajt;eksabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabytes
pl: %1 eksabajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exabyte | %1 exabytes
pl[0]: %1 eksabajt
pl[1]: %1 eksabajty
pl[2]: %1 eksabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: exabits
pl: exabity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eb;exabit;exabits
pl: Eb;eksabit;eksabity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabits
pl: %1 eksabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exabit | %1 exabits
pl[0]: %1 eksabit
pl[1]: %1 eksabity
pl[2]: %1 eksabitów

[ctx: unit description in lists]
en: pebibytes
pl: pebibajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PiB;pebibyte;pebibytes
pl: PiB;pebibajt;pebibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibytes
pl: %1 pebibajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pebibyte | %1 pebibytes
pl[0]: %1 pebibajt
pl[1]: %1 pebibajty
pl[2]: %1 pebibajtów

[ctx: unit description in lists]
en: pebibits
pl: pebibity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pib;pebibit;pebibits
pl: Pib;pebibit;pebibity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibits
pl: %1 pebibity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pebibit | %1 pebibits
pl[0]: %1 pebibit
pl[1]: %1 pebibity
pl[2]: %1 pebibitów

[ctx: unit description in lists]
en: petabytes
pl: petabajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PB;petabyte;petabytes
pl: PB;petabajt;petabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabytes
pl: %1 petabajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petabyte | %1 petabytes
pl[0]: %1 petabajt
pl[1]: %1 petabajty
pl[2]: %1 petabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: petabits
pl: petabity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pb;petabit;petabits
pl: Pb;petabit;petabity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabits
pl: %1 petabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petabit | %1 petabits
pl[0]: %1 petabit
pl[1]: %1 petabity
pl[2]: %1 petabitów

[ctx: unit description in lists]
en: tebibytes
pl: tebibajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TiB;tebibyte;tebibytes
pl: TiB;tebibajt;tebibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibytes
pl: %1 tebibajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tebibyte | %1 tebibytes
pl[0]: %1 tebibajt
pl[1]: %1 tebibajty
pl[2]: %1 tebibajtów

[ctx: unit description in lists]
en: tebibits
pl: tebibity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tib;tebibit;tebibits
pl: Tib;tebibit;tebibity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibits
pl: %1 tebibity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tebibit | %1 tebibits
pl[0]: %1 tebibit
pl[1]: %1 tebibity
pl[2]: %1 tebibitów

[ctx: unit description in lists]
en: terabytes
pl: terabajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TB;terabyte;terabytes
pl: TB;terabajt;terabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabytes
pl: %1 terabajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terabyte | %1 terabytes
pl[0]: %1 terabajt
pl[1]: %1 terabajty
pl[2]: %1 terabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: terabits
pl: terabity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tb;terabit;terabits
pl: Tb;terabit;terabity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabits
pl: %1 terabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terabit | %1 terabits
pl[0]: %1 terabit
pl[1]: %1 terabity
pl[2]: %1 terabitów

[ctx: unit description in lists]
en: gibibytes
pl: gibibajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GiB;gibibyte;gibibytes
pl: GiB;gibibajt;gibibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibytes
pl: %1 gigabajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gibibyte | %1 gibibytes
pl[0]: %1 gigabajt
pl[1]: %1 gigabajty
pl[2]: %1 gigabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: gibibits
pl: gibibity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gib;gibibit;gibibits
pl: Gib;gibibit;gibibity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibits
pl: %1 gigabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gibibit | %1 gibibits
pl[0]: %1 gigabit
pl[1]: %1 gigabity
pl[2]: %1 gigabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: gigabytes
pl: gigabajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GB;gigabyte;gigabytes
pl: GB;gigabajt;gigabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabytes
pl: %1 gigabajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigabyte | %1 gigabytes
pl[0]: %1 gigabajt
pl[1]: %1 gigabajty
pl[2]: %1 gigabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: gigabits
pl: gigabity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gb;gigabit;gigabits
pl: Gb;gigabit;gigabity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabits
pl: %1 gigabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigabit | %1 gigabits
pl[0]: %1 gigabit
pl[1]: %1 gigabity
pl[2]: %1 gigabitów

[ctx: unit description in lists]
en: mebibytes
pl: mebibajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MiB;mebibyte;mebibytes
pl: MiB;mebibajt;mebibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibytes
pl: %1 mebibajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mebibyte | %1 mebibytes
pl[0]: %1 mebibajt
pl[1]: %1 mebibajty
pl[2]: %1 mebibajtów

[ctx: unit description in lists]
en: mebibits
pl: mebibity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mib;mebibit;mebibits
pl: Mib;mebibit;mebibity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibits
pl: %1 mebibity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mebibit | %1 mebibits
pl[0]: %1 mebibit
pl[1]: %1 mebibity
pl[2]: %1 mebibitów

[ctx: unit description in lists]
en: megabytes
pl: megabajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MB;megabyte;megabytes
pl: MB;megabajt;megabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabytes
pl: %1 megabajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megabyte | %1 megabytes
pl[0]: %1 megabajt
pl[1]: %1 megabajty
pl[2]: %1 megabajtów

[ctx: unit description in lists]
en: megabits
pl: megabity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mb;megabit;megabits
pl: Mb;megabit;megabity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabits
pl: %1 megabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megabit | %1 megabits
pl[0]: %1 megabit
pl[1]: %1 megabity
pl[2]: %1 megabitów

[ctx: unit description in lists]
en: kibibytes
pl: kibibajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: KiB;kiB;kibibyte;kibibytes
pl: KiB;kiB;kibibajt;kibibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibytes
pl: %1 kibibajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kibibyte | %1 kibibytes
pl[0]: %1 kibibajt
pl[1]: %1 kibibajty
pl[2]: %1 kibibajtów

[ctx: unit description in lists]
en: kibibits
pl: kibibity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Kib;kib;kibibit;kibibits
pl: Kib;kib;kibibit;kibibity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibits
pl: %1 kibibity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kibibit | %1 kibibits
pl[0]: %1 kibibit
pl[1]: %1 kibibity
pl[2]: %1 kibibitów

[ctx: unit description in lists]
en: kilobytes
pl: kilobajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kB;KB;kilobyte;kilobytes
pl: kB;KB;kilobajt;kilobajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobytes
pl: %1 kilobajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobyte | %1 kilobytes
pl[0]: %1 kilobajt
pl[1]: %1 kilobajty
pl[2]: %1 kilobajtów

[ctx: unit description in lists]
en: kilobits
pl: kilobity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kb;Kb;kilobit;kilobits
pl: kb;Kb;kilobit;kilobity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobits
pl: %1 kilobity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobit | %1 kilobits
pl[0]: %1 kilobit
pl[1]: %1 kilobity
pl[2]: %1 kilobitów

[ctx: unit description in lists]
en: bytes
pl: bajtów

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: B;byte;bytes
pl: B;bajt;bajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bytes
pl: %1 bajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 byte | %1 bytes
pl[0]: %1 bajt
pl[1]: %1 bajty
pl[2]: %1 bajtów

[ctx: unit description in lists]
en: bits
pl: bity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: b;bit;bits
pl: b;bit;bity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bits
pl: %1 bity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bit | %1 bits
pl[0]: %1 bit
pl[1]: %1 baty
pl[2]: %1 batów

en: Currency
pl: Waluta

en: From ECB
pl: Z ECB

[ctx: EUR Euro - unit synonyms for matching user input]
en: euro;euros
pl: euro;euro

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
pl: %1 euro

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
pl: Szyling austriacki

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
pl: szyling;szylingi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
pl: %1 szylingów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
pl[0]: %1 szyling
pl[1]: %1 szylingi
pl[2]: %1 szylingów

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
pl: Frank belgijski

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
pl: frank,franki

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
pl: %1 franków belgijskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
pl[0]: %1 frank belgijski
pl[1]: %1 franki belgijskie
pl[2]: %1 franków belgijskich

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
pl: Gulden holenderski

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
pl: gilden;gildeny

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
pl: %1 gildenów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
pl[0]: %1 gilden
pl[1]: %1 gildeny
pl[2]: %1 gildenów

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
pl: Marka fińska

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
pl: marka;marki;markkaa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
pl: %1 marek

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
pl[0]: %1 marka
pl[1]: %1 marki
pl[2]: %1 marek

[ctx: currency name]
en: French Franc
pl: Frank francuski

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
pl: frank;franki

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
pl: %1 franków francuskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
pl[0]: %1 frank francuski
pl[1]: %1 franki francuskie
pl[2]: %1 franków francuskich

[ctx: currency name]
en: German Mark
pl: Marka niemiecka

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
pl: marka;marki

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
pl: %1 marek

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
pl[0]: %1 marka
pl[1]: %1 marki
pl[2]: %1 marek

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
pl: Funt irlandzki

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
pl: funt irlandzki;funty irlandzkie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
pl: %1 funtów irlandzkich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
pl[0]: %1 funt irlandzki
pl[1]: %1 funty irlandzkie
pl[2]: %1 funtów irlandzkich

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
pl: Lir włoski

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
pl: lir;liry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
pl: %1 lirów włoskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
pl[0]: %1 lir włoski
pl[1]: %1 liry włoskie
pl[2]: %1 lirów włoskich

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
pl: Frank luksemburski

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
pl: frank;franki

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
pl: %1 franków luksemburskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
pl[0]: %1 frank luksemburski
pl[1]: %1 franki luksemburskie
pl[2]: %1 franków luksemburskich

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
pl: Escudo portugalskie

[ctx: PTE Portuguese Escudo - unit synonyms for matching user input]
en: escudo;escudos
pl: eskudo;eskudo

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 escudos
pl: %1 eskudo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 escudo | %1 escudos
pl[0]: %1 eskudo
pl[1]: %1 eskudo
pl[2]: %1 eskudo

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
pl: Hiszpańska peseta

[ctx: ESP Spanish Peseta - unit synonyms for matching user input]
en: peseta;pesetas
pl: peseta;pesety

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pesetas
pl: %1 peset

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 peseta | %1 pesetas
pl[0]: %1 peseta
pl[1]: %1 pesety
pl[2]: %1 peset

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
pl: Drachma grecka

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
pl: drachma;drachmy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
pl: %1 drachm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
pl[0]: %1 drachma
pl[1]: %1 drachmy
pl[2]: %1 drachm

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
pl: Tolar słoweński

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
pl: tolar;tolary;tolarjev

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
pl: %1 talarów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
pl[0]: %1 talar
pl[1]: %1 talary
pl[2]: %1 talarów

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
pl: Funt cypryjski

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
pl: funt cypryjski;funty cypryjskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
pl: %1 funtów cypryjskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
pl[0]: %1 funt cypryjski
pl[1]: %1 funty cypryjskie
pl[2]: %1 funtów cypryjskich

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
pl: Lira maltańska

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
pl: liry maltańskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
pl: %1 lirów maltańskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
pl[0]: %1 lir maltański
pl[1]: %1 liry maltańskie
pl[2]: %1 lirów maltańskich

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
pl: Korona słowacka

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
pl: korona;korony;koruny;korun

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
pl: %1 koron słowackich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
pl[0]: %1 korona słowacka
pl[1]: %1 korony słowackie
pl[2]: %1 koron słowackich

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
pl: Dolar amerykański (USA)

[ctx: USD United States Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
pl: dolar;dolary

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
pl: %1 dolarów amerykańskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
pl[0]: %1 dolar amerykański
pl[1]: %1 dolary amerykańskie
pl[2]: %1 dolarów amerykańskich

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
pl: Japoński jen

[ctx: JPY Japanese Yen - unit synonyms for matching user input]
en: yen
pl: jeny

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yen
pl: %1 jen

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
pl[0]: %1 jen
pl[1]: %1 jeny
pl[2]: %1 jenów

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
pl: Bułgarski lew

[ctx: BGN Bulgarian Lev - unit synonyms for matching user input]
en: lev;leva
pl: lew;lwy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leva
pl: %1 lwów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lev | %1 leva
pl[0]: %1 lew
pl[1]: %1 lwy
pl[2]: %1 lwów

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
pl: Korona czeska

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
pl: korona;korony

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
pl: %1 koron czeskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
pl[0]: %1 korona czeska
pl[1]: %1 korony czeskie
pl[2]: %1 koron czeskich

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
pl: Korona duńska

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
pl: korona duńska;korony duńskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
pl: %1 koron duńskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
pl[0]: %1 korona duńska
pl[1]: %1 korony duńskie
pl[2]: %1 koron duńskich

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
pl: Korona estońska

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
pl: korona;korony;krooni

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
pl: %1 koron

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
pl[0]: %1 korona
pl[1]: %1 korony
pl[2]: %1 koron

[ctx: currency name]
en: British Pound
pl: Funt brytyjski

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
pl: funt;funty;funt szterling;funty szterlingi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
pl: %1 funtów szterlingów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
pl[0]: %1 funt szterling
pl[1]: %1 funty szterlingi
pl[2]: %1 funtów szterlingów

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
pl: Forint węgierski

[ctx: HUF hungarian Forint - unit synonyms for matching user input]
en: forint
pl: forinty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 forint
pl: %1 forintów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 forint | %1 forint
pl[0]: %1 forint
pl[1]: %1 forinty
pl[2]: %1 forintów

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
pl: Nowy szekel izraelski

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 shekels
pl: %1 szekli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 shekel | %1 shekels
pl[0]: %1 szekel
pl[1]: %1 szekle
pl[2]: %1 szekli

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
pl: Lit litewski

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
pl: lit;lity;litu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 litas
pl: %1 litów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 litas | %1 litai
pl[0]: %1 lit
pl[1]: %1 lity
pl[2]: %1 litów

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
pl: Łat łotewski

[ctx: LVL Latvian Lats - unit synonyms for matching user input]
en: lats;lati
pl: łata;łaty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lati
pl: %1 łat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lats | %1 lati
pl[0]: %1 łata
pl[1]: %1 łaty
pl[2]: %1 łat

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
pl: Złoty polski

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
pl: złoty;złote

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
pl: %1 złotych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zloty | %1 zlotys
pl[0]: %1 złoty
pl[1]: %1 złote
pl[2]: %1 złotych

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
pl: Lej rumuński

[ctx: RON Romanian Leu - unit synonyms for matching user input]
en: leu;lei
pl: lej;leje

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lei
pl: %1 lejów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leu | %1 lei
pl[0]: %1 lej
pl[1]: %1 leje
pl[2]: %1 lejów

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
pl: Korona szwedzka

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
pl: korona;korony

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
pl: %1 koron

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
pl[0]: %1 korona
pl[1]: %1 korony
pl[2]: %1 koron

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
pl: Frank szwajcarski

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
pl: frank;franki

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
pl: %1 franków szwajcarskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
pl[0]: %1 frank szwajcarski
pl[1]: %1 franki szwajcarskie
pl[2]: %1 franków szwajcarskich

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
pl: Korona norweska

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
pl: korona norweska;korony norweskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
pl: %1 koron norweskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
pl[0]: %1 korona norweska
pl[1]: %1 korony norweskie
pl[2]: %1 koron norweskich

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
pl: Kuna chorwacka

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
pl: kuna;kuny

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
pl: %1 kun

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kuna | %1 kune
pl[0]: %1 kuna
pl[1]: %1 kuny
pl[2]: %1 kun

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
pl: Rubel rosyjski

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
pl: rubel;ruble

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
pl: %1 rubli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
pl[0]: %1 rubel
pl[1]: %1 ruble
pl[2]: %1 rubli

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
pl: Lira turecka

[ctx: TRY Turkish Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira
pl: liry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
pl: %1 lirów tureckich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
pl[0]: %1 lir turecki
pl[1]: %1 liry tureckie
pl[2]: %1 lirów tureckich

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
pl: Dolar australijski

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
pl: dolar australijski;dolary australijskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
pl: %1 dolarów australijskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
pl[0]: %1 dolar australijski
pl[1]: %1 dolary australijskie
pl[2]: %1 dolarów australijskich

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
pl: Real brazylijski

[ctx: BRL Brazilian Real - unit synonyms for matching user input]
en: real;reais
pl: real;reale

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
pl: %1 reali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 real | %1 reais
pl[0]: %1 real
pl[1]: %1 reale
pl[2]: %1 reali

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
pl: Dolar kanadyjski

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
pl: dolar kanadyjski;dolary kanadyjskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
pl: %1 dolarów kanadyjskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
pl[0]: %1 dolar kanadyjski
pl[1]: %1 dolary kanadyjskie
pl[2]: %1 dolarów kanadyjskich

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
pl: Juan chiński

[ctx: Chinese Yuan - unit synonyms for matching user input]
en: yuan
pl: juany

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yuan
pl: %1 juanów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
pl[0]: %1 juan
pl[1]: %1 juany
pl[2]: %1 juanów

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
pl: Dolar hongkoński

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
pl: dolar hongkongijski;dolary hongkongijskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
pl: %1 dolarów hongkongijskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
pl[0]: %1 dolar hongkongijski
pl[1]: %1 dolary hongkongijskie
pl[2]: %1 dolarów hongkongijskich

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
pl: Rupia indonezyjska

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
pl: rupia;rupie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
pl: %1 rupii

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
pl[0]: %1 rupia
pl[1]: %1 rupie
pl[2]: %1 rupii

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
pl: Rupia indyjska

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
pl: rupia;rupie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
pl: %1 rupii

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
pl[0]: %1 rupia
pl[1]: %1 rupie
pl[2]: %1 rupii

[ctx: currency name]
en: Korean Won
pl: Won koreański

[ctx: KRW Korean Won - unit synonyms for matching user input]
en: won
pl: wony

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 won
pl: %1 wonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 won | %1 won
pl[0]: %1 won
pl[1]: %1 wony
pl[2]: %1 wonów

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
pl: Peso meksykańskie

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
pl: peso meksykańskie;peso meksykańskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
pl: %1 peso meksykańskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
pl[0]: %1 peso meksykańskie
pl[1]: %1 peso meksykańskie
pl[2]: %1 peso meksykańskich

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
pl: Ringgit malezyjski

[ctx: MYR Malaysian Ringgit - unit synonyms for matching user input]
en: ringgit;ringgits
pl: ringgit;ringgity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ringgit
pl: %1 ringgitów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ringgit | %1 ringgit
pl[0]: %1 ringgit
pl[1]: %1 ringgity
pl[2]: %1 ringgitów

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
pl: Dolar nowozelandzki

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
pl: dolar nowozelandzki;dolary nowozelandzkie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
pl: %1 dolarów nowozelandzkich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
pl[0]: %1 dolar nowozelandzki
pl[1]: %1 dolary nowozelandzkie
pl[2]: %1 dolarów nowozelandzkich

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
pl: Peso filipińskie

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
pl: peso filipińskie;peso filipińskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
pl: %1 peso filipińskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
pl[0]: %1 peso filipińskie
pl[1]: %1 peso filipińskie
pl[2]: %1 peso filipińskich

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
pl: Dolar singapurski

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
pl: dolar singapurski;dolary singapurskie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
pl: %1 dolarów singapurskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
pl[0]: %1 dolar singapurski
pl[1]: %1 dolary singapurskie
pl[2]: %1 dolarów singapurskich

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
pl: Bat Tajlandii

[ctx: THB Thai Baht - unit synonyms for matching user input]
en: baht
pl: baty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 baht
pl: %1 batów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 baht | %1 baht
pl[0]: %1 bat
pl[1]: %1 baty
pl[2]: %1 batów

[ctx: currency name]
en: South African Rand
pl: Rand południowoafrykański

[ctx: South African Rand - unit synonyms for matching user input]
en: rand
pl: randy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rand
pl: %1 randów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rand | %1 rand
pl[0]: %1 rand
pl[1]: %1 randy
pl[2]: %1 randów

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
pl: Korona islandzka

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
pl: Korona islandzka;Korona islandzka

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronar
pl: %1 korony islandzkie

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronar
pl[0]: %1 korona islandzka
pl[1]: %1 korony islandzkie
pl[2]: %1 koron islandzkich

en: Density
pl: Gęstość

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
pl: kilogramy na metry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
pl: kilogram na metr sześcienny;kilogramy na metry sześcienne;kg/m³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
pl: %1 kilogramów na metr sześcienny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
pl[0]: %1 kilogram na metr sześcienny
pl[1]: %1 kilogramy na metr sześcienny
pl[2]: %1 kilogramów na metr sześcienny

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
pl: kilogramy na litr

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
pl: kilogram na litr;kilogramy na litr;kg/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
pl: %1 kilogramów na litr

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
pl[0]: %1 kilogram na litr
pl[1]: %1 kilogramy na litr
pl[2]: %1 kilogramów na litr

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
pl: gramy na litr

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
pl: gram na litr;gramy na litr;g/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
pl: %1 gramów na litr

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
pl[0]: %1 gram na litr
pl[1]: %1 gramy na litr
pl[2]: %1 gramów na litr

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
pl: gramy na mililitr

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
pl: gram na mililitr;gramy na mililitr;g/ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
pl: %1 gramów na mililitr

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
pl[0]: %1 gram na mililitr
pl[1]: %1 gramy per mililitr
pl[2]: %1 gramów per mililitr

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
pl: uncje na cal sześcienny

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
pl: uncja na cal sześcienny;uncje na cal sześcienny;oz/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
pl: %1 uncji na cal sześcienny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
pl[0]: %1 uncja na cal sześcienny
pl[1]: %1 uncje na cal sześcienny
pl[2]: %1 uncji na cal sześcienny

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
pl: uncje na stopę sześcienną

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
pl: uncja na stopę sześcienną;uncje na stopę sześcienną;oz/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
pl: %1 uncji na stopę sześcienną

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
pl[0]: %1 uncja na stopę sześcienną
pl[1]: %1 uncje na stopę sześcienną
pl[2]: %1 uncji na stopę sześcienną

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
pl: funty na cal sześcienny

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
pl: funt na cal sześcienny;funty na cal sześcienny;lb/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
pl: %1 funtów na cal sześcienny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
pl[0]: %1 funt na cal sześcienny
pl[1]: %1 funty na cal sześcienny
pl[2]: %1 funtów na cal sześcienny

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
pl: funty na stopę sześcienną

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
pl: funt na stopę sześcienną;funty na stopę sześcienną;lb/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
pl: %1 funtów na stopę sześcienną

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
pl[0]: %1 funt na stopę sześcienną
pl[1]: %1 funty na stopę sześcienną
pl[2]: %1 funtów na stopę sześcienną

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
pl: funty na jard sześcienny

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
pl: funt na jard sześcienny;funty na jard sześcienny;lb/yd³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
pl: %1 funtów na jard sześcienny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
pl[0]: %1 funt na jard sześcienny
pl[1]: %1 funty na jard sześcienny
pl[2]: %1 funtów na jard sześcienny

en: ElectricalCurrent
pl: Prąd elektryczny

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
pl: jottaampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
pl: jottaamper;jottaampery;YA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
pl: %1 jottaamperów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaampere | %1 yottaamperes
pl[0]: %1 jottaamper
pl[1]: %1 jottaampery
pl[2]: %1 jottaamperów

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
pl: zettaampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
pl: zettaamper;zettaampery;ZA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
pl: %1 zettaampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaampere | %1 zettaamperes
pl[0]: %1 zettaamper
pl[1]: %1 zettaampery
pl[2]: %1 zettaamperów

[ctx: unit description in lists]
en: exaamperes
pl: eksaampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaampere;exaamperes;EA
pl: eksaamper;eksaampery;EA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaamperes
pl: %1 eksaampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaampere | %1 exaamperes
pl[0]: %1 eksaamper
pl[1]: %1 eksaampery
pl[2]: %1 eksaamperów

[ctx: unit description in lists]
en: petaamperes
pl: petaampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaampere;petaamperes;PA
pl: petaamper;petaampery;PA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaamperes
pl: %1 petaampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaampere | %1 petaamperes
pl[0]: %1 petaamper
pl[1]: %1 petaampery
pl[2]: %1 petaamperów

[ctx: unit description in lists]
en: teraamperes
pl: teraampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraampere;teraamperes;TA
pl: teraamper;teraampery;TA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraamperes
pl: %1 teraampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraampere | %1 teraamperes
pl[0]: %1 teraamper
pl[1]: %1 teraampery
pl[2]: %1 teraamperów

[ctx: unit description in lists]
en: gigaamperes
pl: gigaampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaampere;gigaamperes;GA
pl: gigaamper;gigaampery;GA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaamperes
pl: %1 gigaampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaampere | %1 gigaamperes
pl[0]: %1 gigaamper
pl[1]: %1 gigaampery
pl[2]: %1 gigaamperów

[ctx: unit description in lists]
en: megaamperes
pl: megaampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaampere;megaamperes;MA
pl: megaamper;megaampery;MA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaamperes
pl: %1 megaampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaampere | %1 megaamperes
pl[0]: %1 megaamper
pl[1]: %1 megaampery
pl[2]: %1 megaamperów

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
pl: kiloampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
pl: kiloamper;kiloampert;kA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
pl: %1 kiloampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloampere | %1 kiloamperes
pl[0]: %1 kiloamper
pl[1]: %1 kiloampery
pl[2]: %1 kiloamperów

[ctx: unit description in lists]
en: hectoamperes
pl: hektoampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoampere;hectoamperes;hA
pl: hektoamper;hektoampery;hA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoamperes
pl: %1 hektoampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoampere | %1 hectoamperes
pl[0]: %1 hektoamper
pl[1]: %1 hektoampery
pl[2]: %1 hektoamperów

[ctx: unit description in lists]
en: decaamperes
pl: dekaampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaampere;decaamperes;daA
pl: dekaamper;dekaampery;daA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaamperes
pl: %1 dekaampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaampere | %1 decaamperes
pl[0]: %1 dekaamper
pl[1]: %1 dekaampery
pl[2]: %1 dekaamperów

[ctx: unit description in lists]
en: amperes
pl: ampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: amp;amps;ampere;amperes;A
pl: amper;ampery;A

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 amperes
pl: %1 ampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ampere | %1 amperes
pl[0]: %1 amper
pl[1]: %1 ampery
pl[2]: %1 amperów

[ctx: unit description in lists]
en: deciamperes
pl: decyampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciampere;deciamperes;dA
pl: decyamper;decyampery;dA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciamperes
pl: %1 decyampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciampere | %1 deciamperes
pl[0]: %1 decyamper
pl[1]: %1 decyampery
pl[2]: %1 decyamperów

[ctx: unit description in lists]
en: centiamperes
pl: centyampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiampere;centiamperes;cA
pl: centyamper;centyampery;cA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiamperes
pl: %1 centyampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiampere | %1 centiamperes
pl[0]: %1 centyamper
pl[1]: %1 centyampery
pl[2]: %1 centyamperów

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
pl: miliampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
pl: miliamper;miliampery;mA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
pl: %1 miliampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliampere | %1 milliamperes
pl[0]: %1 miliamper
pl[1]: %1 miliampery
pl[2]: %1 miliamperów

[ctx: unit description in lists]
en: microamperes
pl: mikroampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
pl: mikroamper;mikroampery;µA;uA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microamperes
pl: %1 mikroampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microampere | %1 microamperes
pl[0]: %1 mikroamper
pl[1]: %1 mikroampery
pl[2]: %1 mikroamperów

[ctx: unit description in lists]
en: nanoamperes
pl: nanoampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
pl: nanoamper;nanoampery;nA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoamperes
pl: %1 nanoampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoampere | %1 nanoamperes
pl[0]: %1 nanoamper
pl[1]: %1 nanoampery
pl[2]: %1 nanoamperów

[ctx: unit description in lists]
en: picoamperes
pl: pikoampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
pl: pikoamper;pikoampery;pA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoamperes
pl: %1 pikoampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoampere | %1 picoamperes
pl[0]: %1 pikoamper
pl[1]: %1 pikoampery
pl[2]: %1 pikoamperów

[ctx: unit description in lists]
en: femtoamperes
pl: femtoampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoampere;femtoamperes;fA
pl: femtoamper;femtoampery;fA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoamperes
pl: %1 femtoampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoampere | %1 femtoamperes
pl[0]: %1 femtoamper
pl[1]: %1 femtoampery
pl[2]: %1 femtoamperów

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
pl: attoampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
pl: attoamper;attoampery;aA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
pl: %1 attoampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoampere | %1 attoamperes
pl[0]: %1 attoamper
pl[1]: %1 attoampery
pl[2]: %1 attoamperów

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoamperes
pl: zeptoampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoampere;zeptoamperes;zA
pl: zeptoamper;zeptoampery;zA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoamperes
pl: %1 zeptoampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoampere | %1 zeptoamperes
pl[0]: %1 zeptoamper
pl[1]: %1 zeptoampery
pl[2]: %1 zeptoamperów

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoamperes
pl: joktoampery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoampere;yoctoamperes;yA
pl: joktoamper;joktoampery;yA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoamperes
pl: %1 joktoampery

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoampere | %1 yoctoamperes
pl[0]: %1 joktoamper
pl[1]: %1 joktoampery
pl[2]: %1 joktoamperów

en: Resistance
pl: Opór

[ctx: unit description in lists]
en: yottaohms
pl: jottaohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaohm;yottaohms;YΩ
pl: jottaohm;jottaohmy;YΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaohms
pl: %1 jottaohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaohm | %1 yottaohms
pl[0]: %1 jottaohm
pl[1]: %1 jottaohmy
pl[2]: %1 jottaohmów

[ctx: unit description in lists]
en: zettaohms
pl: zettaohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaohm;zettaohms;ZΩ
pl: zettaohm;zettaohmy;ZΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaohms
pl: %1 zettaohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaohm | %1 zettaohms
pl[0]: %1 zettaohm
pl[1]: %1 zettaohmy
pl[2]: %1 zettaohmów

[ctx: unit description in lists]
en: exaohms
pl: eksohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaohm;exaohms;EΩ
pl: eksohm;eksohmy;EΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaohms
pl: %1 eksohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaohm | %1 exaohms
pl[0]: %1 eksohm
pl[1]: %1 eksohmy
pl[2]: %1 eksohmów

[ctx: unit description in lists]
en: petaohms
pl: petaohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaohm;petaohms;PΩ
pl: petaohm;petaohmy;PΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaohms
pl: %1 petaohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaohm | %1 petaohms
pl[0]: %1 petaohm
pl[1]: %1 petaohmy
pl[2]: %1 petaohmów

[ctx: unit description in lists]
en: teraohms
pl: teraohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraohm;teraohms;TΩ
pl: teraohm;teraohmy;TΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraohms
pl: %1 teraohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraohm | %1 teraohms
pl[0]: %1 teraohm
pl[1]: %1 teraohmy
pl[2]: %1 teraohmów

[ctx: unit description in lists]
en: gigaohms
pl: gigaohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaohm;gigaohms;GΩ
pl: gigaohm;gigaohmy;GΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaohms
pl: %1 gigaohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaohm | %1 gigaohms
pl[0]: %1 gigaohm
pl[1]: %1 gigaohmy
pl[2]: %1 gigaohmów

[ctx: unit description in lists]
en: megaohms
pl: megaohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaohm;megaohms;MΩ
pl: megaohm;megaohmy;MΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaohms
pl: %1 megaohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaohm | %1 megaohms
pl[0]: %1 megaohm
pl[1]: %1 megaohmy
pl[2]: %1 megaohmów

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
pl: kiloohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
pl: kiloohmy;kiloohmy;kΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
pl: %1 kiloohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloohm | %1 kiloohms
pl[0]: %1 kiloohm
pl[1]: %1 kiloohmy
pl[2]: %1 kiloohmów

[ctx: unit description in lists]
en: hectoohms
pl: hektoohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoohm;hectoohms;hΩ
pl: hektoohm;hektoohmy;hΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoohms
pl: %1 hektoohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoohm | %1 hectoohms
pl[0]: %1 hektoohm
pl[1]: %1 hektoohmy
pl[2]: %1 hektoohmów

[ctx: unit description in lists]
en: decaohms
pl: dekaohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaohm;decaohms;daΩ
pl: dekaohm;dekaohmy;daΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaohms
pl: %1 dekaohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaohm | %1 decaohms
pl[0]: %1 dekaohm
pl[1]: %1 dekaohmy
pl[2]: %1 dekaohmów

[ctx: unit description in lists]
en: ohms
pl: ohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ohm;ohms;Ω
pl: ohm;ohmy;Ω

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ohms
pl: %1 ohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ohm | %1 ohms
pl[0]: %1 ohm
pl[1]: %1 ohmy
pl[2]: %1 ohmów

[ctx: unit description in lists]
en: deciohms
pl: decyohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciohm;deciohms;dΩ
pl: decyohm;decyohmy;dΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciohms
pl: %1 decyohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciohm | %1 deciohms
pl[0]: %1 decyohm
pl[1]: %1 decyohmy
pl[2]: %1 decyohmów

[ctx: unit description in lists]
en: centiohms
pl: centyohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiohm;centiohms;cΩ
pl: centyohm;centyohmy;cΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiohms
pl: %1 centyohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiohm | %1 centiohms
pl[0]: %1 centyohm
pl[1]: %1 centyohmy
pl[2]: %1 centyohmów

[ctx: unit description in lists]
en: milliohms
pl: milliohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
pl: milliohm;milliohmy;mΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliohms
pl: %1 milliohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliohm | %1 milliohms
pl[0]: %1 milliohm
pl[1]: %1 milliohmy
pl[2]: %1 milliohmów

[ctx: unit description in lists]
en: microohms
pl: mikroohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microohm;microohms;µΩ;uΩ
pl: mikroohm;mikroohmy;µΩ;uΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microohms
pl: %1 mikroohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microohm | %1 microohms
pl[0]: %1 mikroohm
pl[1]: %1 mikroohmy
pl[2]: %1 mikroohmów

[ctx: unit description in lists]
en: nanoohms
pl: nanoohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoohm;nanoohms;nΩ
pl: nanoohm;nanoohmy;nΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoohms
pl: %1 nanoohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoohm | %1 nanoohms
pl[0]: %1 nanoohm
pl[1]: %1 nanoohmy
pl[2]: %1 nanoohmów

[ctx: unit description in lists]
en: picoohms
pl: pikoohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoohm;picoohms;pΩ
pl: pikoohm;pikoohmy;pΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoohms
pl: %1 pikoohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoohm | %1 picoohms
pl[0]: %1 pikoohm
pl[1]: %1 pikoohmy
pl[2]: %1 pikoohmów

[ctx: unit description in lists]
en: femtoohms
pl: femtoohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoohm;femtoohms;fΩ
pl: femtoohm;femtoohmy;fΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoohms
pl: %1 femtoohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoohm | %1 femtoohms
pl[0]: %1 femtoohm
pl[1]: %1 femtoohmy
pl[2]: %1 femtoohmów

[ctx: unit description in lists]
en: attoohms
pl: attoohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoohm;attoohms;aΩ
pl: attoohm;attoohmy;aΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoohms
pl: %1 attoohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoohm | %1 attoohms
pl[0]: %1 attoohm
pl[1]: %1 attoohmy
pl[2]: %1 attoohmów

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoohms
pl: zeptoohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoohm;zeptoohms;zΩ
pl: zeptoohm;zeptoohmy;zΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoohms
pl: %1 zeptoohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoohm | %1 zeptoohms
pl[0]: %1 zeptoohm
pl[1]: %1 zeptoohmy
pl[2]: %1 zeptoohmów

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoohms
pl: joktoohmy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoohm;yoctoohms;yΩ
pl: joktoohm;joktoohmy;yΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoohms
pl: %1 joktoohmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoohm | %1 yoctoohms
pl[0]: %1 joktoohm
pl[1]: %1 joktoohmy
pl[2]: %1 joktoohmów

en: Energy
pl: Energia

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
pl: jottadżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
pl: jottadżul;jottadżule;YJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
pl: %1 jottadżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottajoule | %1 yottajoules
pl[0]: %1 jottadżul
pl[1]: %1 jottadżule
pl[2]: %1 jottadżuli

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
pl: zettadżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
pl: zettadżul;zettadżule;ZJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
pl: %1 zettadżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettajoule | %1 zettajoules
pl[0]: %1 zettadżul
pl[1]: %1 zettadżule
pl[2]: %1 zettadżuli

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
pl: eksadżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
pl: eksadżul;eksadżule;EJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
pl: %1 eksadżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exajoule | %1 exajoules
pl[0]: %1 eksadżul
pl[1]: %1 eksadżule
pl[2]: %1 eksadżuli

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
pl: petadżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
pl: petadżul;petadżule;PJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
pl: %1 petadżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petajoule | %1 petajoules
pl[0]: %1 petadżul
pl[1]: %1 petadżule
pl[2]: %1 petadżuli

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
pl: teradżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terajoule;terajoules;TJ
pl: teradżul;teradżule;TJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
pl: %1 teradżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terajoule | %1 terajoules
pl[0]: %1 teradżul
pl[1]: %1 teradżule
pl[2]: %1 teradżuli

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
pl: gigadżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
pl: gigadżul;gigadżule;GJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
pl: %1 gigadżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigajoule | %1 gigajoules
pl[0]: %1 gigadżul
pl[1]: %1 gigadżule
pl[2]: %1 gigadżuli

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
pl: megadżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
pl: megadżul;megadżule;MJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
pl: %1 megadżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megajoule | %1 megajoules
pl[0]: %1 megadżul
pl[1]: %1 megadżule
pl[2]: %1 megadżuli

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
pl: kilodżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
pl: kilodżul;kilodżule;kJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
pl: %1 kilodżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule | %1 kilojoules
pl[0]: %1 kilodżul
pl[1]: %1 kilodżule
pl[2]: %1 kilodżuli

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
pl: hektodżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
pl: hektodżul;hektodżule;hJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
pl: %1 hektodżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
pl[0]: %1 hektodżul
pl[1]: %1 hektodżule
pl[2]: %1 hektodżuli

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
pl: dekadżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
pl: dekadżul;dekadżule;daJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
pl: %1 dekadżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
pl[0]: %1 dekadżul
pl[1]: %1 dekadżule
pl[2]: %1 dekadżuli

[ctx: unit description in lists]
en: joules
pl: dżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
pl: dżul;dżule;J

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
pl: %1 dżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule | %1 joules
pl[0]: %1 dżul
pl[1]: %1 dżule
pl[2]: %1 dżuli

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
pl: decydżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
pl: decydżul;decydżule;dJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
pl: %1 decydżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decijoule | %1 decijoules
pl[0]: %1 decydżul
pl[1]: %1 decydżule
pl[2]: %1 decydżuli

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
pl: centydżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
pl: centydżul;centydżule;cJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
pl: %1 centydżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centijoule | %1 centijoules
pl[0]: %1 centydżul
pl[1]: %1 centydżule
pl[2]: %1 centydżuli

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
pl: milidżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
pl: milidżul;milidżule;mJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
pl: %1 milidżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millijoule | %1 millijoules
pl[0]: %1 milidżul
pl[1]: %1 milidżule
pl[2]: %1 milidżuli

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
pl: mikrodżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
pl: mikrodżul;mikrodżule;µJ;uJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
pl: %1 mikrodżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
pl[0]: %1 mikrodżul
pl[1]: %1 mikrodżule
pl[2]: %1 mikrodżuli

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
pl: nanodżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
pl: nanodżul;nanodżule;nJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
pl: %1 nanodżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanojoule | %1 nanojoules
pl[0]: %1 nanodżul
pl[1]: %1 nanodżule
pl[2]: %1 nanodżuli

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
pl: pikodżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
pl: pikodżul;pikodżule;pJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
pl: %1 pikodżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
pl[0]: %1 pikodżul
pl[1]: %1 pikodżule
pl[2]: %1 pikodżuli

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
pl: femtodżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
pl: femtodżul;femtodżule;fJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
pl: %1 femtodżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtojoule | %1 femtojoules
pl[0]: %1 femtodżul
pl[1]: %1 femtodżule
pl[2]: %1 femtodżuli

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
pl: attodżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
pl: attodżul;attodżule;aJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
pl: %1 attodżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attojoule | %1 attojoules
pl[0]: %1 attodżul
pl[1]: %1 attodżule
pl[2]: %1 attodżuli

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
pl: zeptodżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
pl: zeptodżul;zeptodżule;zJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
pl: %1 zeptodżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptojoule | %1 zeptojoules
pl[0]: %1 zeptodżul
pl[1]: %1 zeptodżule
pl[2]: %1 zeptodżuli

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
pl: joktodżule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
pl: joktodżul;joktodżule;yJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
pl: %1 joktodżuli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctojoule | %1 yoctojoules
pl[0]: %1 joktodżul
pl[1]: %1 joktodżule
pl[2]: %1 joktodżuli

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
pl: zalecane dzienne spożycie

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
pl: zalecane dzienne spożycie;zalecane dzienne spożycie;GDA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
pl: %1 zalecanego dziennego spożycia

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
pl[0]: %1 zalecanego dziennego spożycia
pl[1]: %1 zalecanego dziennego spożycia
pl[2]: %1 zalecanego dziennego spożycia

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
pl: elektronowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
pl: elektronowolt;elektronowolty;eV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
pl: %1 elektronowoltów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
pl[0]: %1 elektronowolt
pl[1]: %1 elektronowolty
pl[2]: %1 elektronowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
pl: dżul na mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
pl: dżul na mol;dżulnamol;dżulmol;jmol;j/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
pl: %1 dżuli na mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
pl[0]: %1 dżul na mol
pl[1]: %1 dżule na mol
pl[2]: %1 dżuli na mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
pl: kilodżul na mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
pl: kilodżul na mol;kilodżulnamol;kilodżul na mol;kilodżulmol;kjmol;kj/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
pl: %1 kilodżuli na mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
pl[0]: %1 kilodżul na mol
pl[1]: %1 kilodżule na mol
pl[2]: %1 kilodżuli na mol

[ctx: unit description in lists]
en: rydbergs
pl: rydbergi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rydberg;rydbergs;Ry
pl: rydberg;rydbergi;Ry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rydbergs
pl: %1 rydbergów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rydberg | %1 rydbergs
pl[0]: %1 rydberg
pl[1]: %1 rydbergi
pl[2]: %1 rydbergów

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
pl: kilokalorie

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
pl: kilokaloria;kilokalorie;kcal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
pl: %1 kilokalorii

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
pl[0]: %1 kilokaloria
pl[1]: %1 kilokalorie
pl[2]: %1 kilokalorii

[ctx: unit description in lists]
en: British Thermal Unit
pl: Brytyjska Jednostka Cieplna

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
pl: długość fali w nanometrach

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
pl: nm;długość fali

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
pl: %1 nanometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
pl[0]: %1 nanometr
pl[1]: %1 nanometry
pl[2]: %1 nanometrów

en: Force
pl: Siła

[ctx: unit description in lists]
en: yottanewtons
pl: jottaniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottanewton;yottanewtons;YN
pl: jottaniuton;jottaniutony;YN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottanewtons
pl: %1 jottaniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottanewton | %1 yottanewtons
pl[0]: %1 jottaniuton
pl[1]: %1 jottaniutony
pl[2]: %1 jottaniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: zettanewtons
pl: zettaniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettanewton;zettanewtons;ZN
pl: zettaniuton;zettaniutony;ZN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettanewtons
pl: %1 zettaniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettanewton | %1 zettanewtons
pl[0]: %1 zettaniuton
pl[1]: %1 zettaniutony
pl[2]: %1 zettaniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: exanewtons
pl: eksaniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exanewton;exanewtons;EN
pl: eksaniuton;eksaniutony;EN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exanewtons
pl: %1 eksaniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exanewton | %1 exanewtons
pl[0]: %1 eksaniuton
pl[1]: %1 eksaniutony
pl[2]: %1 eksaniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: petanewtons
pl: petaniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petanewton;petanewtons;PN
pl: petaniuton;petaniutony;PN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petanewtons
pl: %1 petaniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petanewton | %1 petanewtons
pl[0]: %1 petaniuton
pl[1]: %1 petaniutony
pl[2]: %1 petaniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: teranewtons
pl: teraniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teranewton;teranewtons;TN
pl: teraniuton;teraniutony;TN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teranewtons
pl: %1 teraniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teranewton | %1 teranewtons
pl[0]: %1 teraniuton
pl[1]: %1 teraniutony
pl[2]: %1 teraniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: giganewtons
pl: giganiutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
pl: giganiuton;giganiutony;GN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 giganewtons
pl: %1 giganiutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 giganewton | %1 giganewtons
pl[0]: %1 giganiuton
pl[1]: %1 giganiutony
pl[2]: %1 giganiutonów

[ctx: unit description in lists]
en: meganewtons
pl: maganiutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meganewton;meganewtons;MN
pl: meganiuton;meganiutony;MN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meganewtons
pl: %1 meganiutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meganewton | %1 meganewtons
pl[0]: %1 meganiuton
pl[1]: %1 meganiutony
pl[2]: %1 meganiutonów

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
pl: kiloniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
pl: kiloniuton;kiloniutony;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
pl: %1 kiloniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilonewton | %1 kilonewtons
pl[0]: %1 kiloniuton
pl[1]: %1 kiloniutony
pl[2]: %1 kiloniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: hectonewtons
pl: hektoniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectonewton;hectonewtons;hN
pl: hektoniuton;hektoniutony;hN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectonewtons
pl: %1 hektoniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectonewton | %1 hectonewtons
pl[0]: %1 hektoniuton
pl[1]: %1 hektoniutony
pl[2]: %1 hektoniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: decanewtons
pl: dekaniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decanewton;decanewtons;daN
pl: dekaniuton;dekaniutony;daN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decanewtons
pl: %1 dekaniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decanewton | %1 decanewtons
pl[0]: %1 dekaniuton
pl[1]: %1 dekaniutony
pl[2]: %1 dekaniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: newtons
pl: niutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: newton;newtons;N
pl: niuton;niutony;N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 newtons
pl: %1 niutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 newton | %1 newtons
pl[0]: %1 niuton
pl[1]: %1 niutony
pl[2]: %1 niutonów

[ctx: unit description in lists]
en: decinewtons
pl: decyniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decinewton;decinewtons;dN
pl: decyniuton;decyniutony;dN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decinewtons
pl: %1 decyniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decinewton | %1 decinewtons
pl[0]: %1 decyniuton
pl[1]: %1 decyniutony
pl[2]: %1 decyniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: centinewtons
pl: centyniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centinewton;centinewtons;cN
pl: centyniuton;centyniutony;cN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centinewtons
pl: %1 centyniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centinewton | %1 centinewtons
pl[0]: %1 centyniuton
pl[1]: %1 centyniutony
pl[2]: %1 centyniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
pl: miliniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
pl: miliniuton;miliniutony;mN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
pl: %1 miliniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millinewton | %1 millinewtons
pl[0]: %1 miliniuton
pl[1]: %1 miliniutony
pl[2]: %1 miliniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: micronewtons
pl: mikroniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micronewton;micronewtons;µm;uN
pl: mikroniuton;mikroniutony;µN;uN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micronewtons
pl: %1 mikroniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micronewton | %1 micronewtons
pl[0]: %1 mikroniuton
pl[1]: %1 mikroniutony
pl[2]: %1 mikroniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: nanonewtons
pl: nanoniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanonewton;nanonewtons;nN
pl: nanoniuton;nanoniutony;nN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanonewtons
pl: %1 nanoniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanonewton | %1 nanonewtons
pl[0]: %1 nanoniuton
pl[1]: %1 nanoniutony
pl[2]: %1 nanoniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: piconewtons
pl: pikoniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: piconewton;piconewtons;pN
pl: pikoniuton;pikoniutony;pN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 piconewtons
pl: %1 pikoniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 piconewton | %1 piconewtons
pl[0]: %1 pikoniuton
pl[1]: %1 pikoniutony
pl[2]: %1 pikoniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: femtonewtons
pl: femtoniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtonewton;femtonewtons;fN
pl: femtoniuton;femtoniutony;fN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtonewtons
pl: %1 femtoniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtonewton | %1 femtonewtons
pl[0]: %1 femtoniuton
pl[1]: %1 femtoniutony
pl[2]: %1 femtoniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: attonewtons
pl: attoniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attonewton;attonewtons;aN
pl: attoniuton;attoniutony;aN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attonewtons
pl: %1 attoniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attonewton | %1 attonewtons
pl[0]: %1 attoniuton
pl[1]: %1 attoniutony
pl[2]: %1 attoniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: zeptonewtons
pl: zeptoniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptonewton;zeptonewtons;zN
pl: zeptoniuton;zeptoniutony;zN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptonewtons
pl: %1 zeptoniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptonewton | %1 zeptonewtons
pl[0]: %1 zeptoniuton
pl[1]: %1 zeptoniutony
pl[2]: %1 zeptoniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: yoctonewtons
pl: joktoniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctonewton;yoctonewtons;yN
pl: joktoniuton;joktoniutony;yN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctonewtons
pl: %1 joktoniutonów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctonewton | %1 yoctonewtons
pl[0]: %1 joktoniuton
pl[1]: %1 joktoniutony
pl[2]: %1 joktoniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
pl: dyny

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
pl: dyna;dyny;dyn

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
pl: %1 dyn

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
pl[0]: %1 dyna
pl[1]: %1 dyny
pl[2]: %1 dyn

[ctx: force unit symbol]
en: kp
pl: kgf

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
pl: kilogramy-siły

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
pl: kilogram-siła;kilopond;kgf;kp;kG

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
pl: %1 kilopondów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopond | %1 kiloponds
pl[0]: %1 kilopond
pl[1]: %1 kilopondy
pl[2]: %1 kilopondów

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
pl: funt-siła

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
pl: funt-siła;lbf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
pl: %1 funtów-siła

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
pl[0]: %1 funt-siła
pl[1]: %1 funty-siła
pl[2]: %1 funtów-siła

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
pl: poundal;poundali;pdl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
pl: %1 poundali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 poundal | %1 poundals
pl[0]: %1 poundal
pl[1]: %1 poundale
pl[2]: %1 poundali

en: Frequency
pl: Częstotliwość

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
pl: jottaherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
pl: jottaherc;jottaherce;YHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
pl: %1 jottaherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottahertz | %1 yottahertzs
pl[0]: %1 jottaherc
pl[1]: %1 jottaherce
pl[2]: %1 jottaherców

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
pl: zettaherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
pl: zettaherc;zettaherce;ZHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
pl: %1 zettaherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettahertz | %1 zettahertzs
pl[0]: %1 zettaherc
pl[1]: %1 zettaherce
pl[2]: %1 zettaherców

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
pl: eksaherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exahertz;exahertzs;EHz
pl: eksaherc;eksaherce;EHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
pl: %1 eksaherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exahertz | %1 exahertzs
pl[0]: %1 eksaherc
pl[1]: %1 eksaherce
pl[2]: %1 eksaherców

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
pl: petaherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
pl: petaherc;petaherce;PHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
pl: %1 petaherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petahertz | %1 petahertzs
pl[0]: %1 petaherc
pl[1]: %1 petaherce
pl[2]: %1 petaherców

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
pl: teraherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terahertz;terahertzs;THz
pl: teraherc;teraherce;THz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
pl: %1 teraherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terahertz | %1 terahertzs
pl[0]: %1 teraherc
pl[1]: %1 teraherce
pl[2]: %1 teraherców

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
pl: gigaherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
pl: gigaherc;gigaherce;GHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
pl: %1 gigaherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigahertz | %1 gigahertzs
pl[0]: %1 gigaherc
pl[1]: %1 gigaherce
pl[2]: %1 gigaherców

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
pl: megaherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megahertz;megahertzs;MHz
pl: megaherc;megaherce;MHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
pl: %1 megaherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megahertz | %1 megahertzs
pl[0]: %1 megaherc
pl[1]: %1 megaherce
pl[2]: %1 megaherców

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
pl: kiloherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
pl: kiloherc;kiloherce;kHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
pl: %1 kiloherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilohertz | %1 kilohertzs
pl[0]: %1 kiloherc
pl[1]: %1 kiloherce
pl[2]: %1 kiloherców

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
pl: hektoherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
pl: hektoherc;hektoherce;hHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
pl: %1 hektoherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectohertz | %1 hectohertzs
pl[0]: %1 hektoherc
pl[1]: %1 hektoherce
pl[2]: %1 hektoherców

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
pl: dekaherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
pl: dekaherc;dekaherce;daHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
pl: %1 dekaherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
pl[0]: %1 dekaherc
pl[1]: %1 dekaherce
pl[2]: %1 dekaherców

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
pl: herce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hertz;hertzs;Hz
pl: herc;herce;Hz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
pl: %1 herców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hertz | %1 hertzs
pl[0]: %1 herc
pl[1]: %1 herce
pl[2]: %1 herców

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
pl: decyherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decihertz;decihertzs;dHz
pl: decyherc;decyherce;dHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
pl: %1 decyherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decihertz | %1 decihertzs
pl[0]: %1 decyherc
pl[1]: %1 decyherce
pl[2]: %1 decyherców

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
pl: centyherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centihertz;centihertzs;cHz
pl: centyherc;centyherce;cHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
pl: %1 centyherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centihertz | %1 centihertzs
pl[0]: %1 centyherc
pl[1]: %1 centyherce
pl[2]: %1 centyherców

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
pl: miliherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
pl: miliherc;miliherce;mHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
pl: %1 miliherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millihertz | %1 millihertzs
pl[0]: %1 miliherc
pl[1]: %1 miliherce
pl[2]: %1 miliherców

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
pl: mikroherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
pl: mikroherc;mikroherce;µHz;uHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
pl: %1 mikroherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microhertz | %1 microhertzs
pl[0]: %1 mikroherc
pl[1]: %1 mikroherce
pl[2]: %1 mikroherców

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
pl: nanoherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanohertz;nanohertzs;nHz
pl: nanoherc;nanoherce;nHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
pl: %1 nanoherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanohertz | %1 nanohertzs
pl[0]: %1 nanoherc
pl[1]: %1 nanoherce
pl[2]: %1 nanoherców

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
pl: pikoherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
pl: pikoherc;pikoherce;pHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
pl: %1 pikoherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picohertz | %1 picohertzs
pl[0]: %1 pikoherc
pl[1]: %1 pikoherce
pl[2]: %1 pikoherców

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
pl: femtoherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtohertz;femtohertzs;fHz
pl: femtoherc;femtoherce;fHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
pl: %1 femtoherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtohertz | %1 femtohertzs
pl[0]: %1 femtoherc
pl[1]: %1 femtoherce
pl[2]: %1 femtoherców

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
pl: attoherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
pl: attoherc;attoherce;aHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
pl: %1 attoherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attohertz | %1 attohertzs
pl[0]: %1 attoherc
pl[1]: %1 attoherce
pl[2]: %1 attoherców

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
pl: zeptoherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
pl: zeptoherc;zeptoherce;zHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
pl: %1 zeptoherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptohertz | %1 zeptohertzs
pl[0]: %1 zeptoherc
pl[1]: %1 zeptoherce
pl[2]: %1 zeptoherców

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
pl: joktoherce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
pl: joktoherc;joktoherce;yHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
pl: %1 joktoherców

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctohertz | %1 yoctohertzs
pl[0]: %1 joktoherc
pl[1]: %1 joktoherce
pl[2]: %1 joktoherców

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
pl: obroty na minutę

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
pl: obrotów na minutę;obrót na minutę;RPM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
pl: %1 obrotów na minutę

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
pl[0]: %1 obrót na minutę
pl[1]: %1 obróty na minutę
pl[2]: %1 obrót na minutę

en: Fuel Efficiency
pl: Wydajność paliwa

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
pl: litry na 100 kilometrów

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
pl: litr na 100 kilometrów;litry na 100 kilometrów;l/100 km;L/100 km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
pl: %1 litrów na 100 kilometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
pl[0]: %1 litr na 100 kilometrów
pl[1]: %1 litry na 100 kilometrów
pl[2]: %1 litrów na 100 kilometrów

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
pl: mile na galon amerykański

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
pl: mila na galon amerykański;mile na galon amerykański;mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
pl: %1 mil na galon amerykański

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
pl[0]: %1 mila na galon amerykański
pl[1]: %1 mile na galon amerykański
pl[2]: %1 mil na galon amerykański

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg (imperial)
pl: mpg (brytyjski)

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
pl: mile na galon brytyjski

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
pl: mila na galon imperialny;mile na galon imperialny;mpg (imperialny);imp mpg;mpg (imp)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
pl: %1 mil na galon brytyjski

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
pl[0]: %1 mila na galon brytyjski
pl[1]: %1 mile na galon brytyjski
pl[2]: %1 mil na galon brytyjski

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
pl: kilometry na litr

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
pl: kilometr na litr;kilometry na litr;kmpl;km/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
pl: %1 kilometrów na litr

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
pl[0]: %1 kilometr na litr
pl[1]: %1 kilometry na litr
pl[2]: %1 kilometrów na litr

en: Length
pl: Długość

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
pl: jottametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
pl: jottametr;jottametry;Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
pl: %1 jottametrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
pl[0]: %1 jottametr
pl[1]: %1 jottametry
pl[2]: %1 jottametrów

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
pl: zettametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
pl: zettametr;zettametry;Zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
pl: %1 zettametrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
pl[0]: %1 zettametr
pl[1]: %1 zettametry
pl[2]: %1 zettametrów

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
pl: eksametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
pl: eksametr;eksametry;Em

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
pl: %1 eksametrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
pl[0]: %1 eksametr
pl[1]: %1 eksametry
pl[2]: %1 eksametrów

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
pl: petametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
pl: petametr;petametry;Pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
pl: %1 petametrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
pl[0]: %1 petametr
pl[1]: %1 petametry
pl[2]: %1 petametrów

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
pl: terametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
pl: terametr;terametry;Tm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
pl: %1 terametrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
pl[0]: %1 terametr
pl[1]: %1 terametry
pl[2]: %1 terametrów

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
pl: gigametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
pl: gigametr;gigametry;Gm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
pl: %1 gigametrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
pl[0]: %1 gigametr
pl[1]: %1 gigametry
pl[2]: %1 gigametrów

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
pl: megametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
pl: megametr;megametry;Mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
pl: %1 megametrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
pl[0]: %1 megametr
pl[1]: %1 megametry
pl[2]: %1 megametrów

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
pl: kilometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
pl: kilometr;kilometry;km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
pl: %1 kilometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
pl[0]: %1 kilometr
pl[1]: %1 kilometry
pl[2]: %1 kilometrów

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
pl: hektometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
pl: hektometr;hektometry;hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
pl: %1 hektometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
pl[0]: %1 hektometr
pl[1]: %1 hektometry
pl[2]: %1 hektometrów

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
pl: dekametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
pl: dekametr;dekametry;dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
pl: %1 dekametrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
pl[0]: %1 dekametr
pl[1]: %1 dekametry
pl[2]: %1 dekametrów

[ctx: unit description in lists]
en: meters
pl: metry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
pl: metr;metry;m

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
pl: %1 metrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
pl[0]: %1 metr
pl[1]: %1 metry
pl[2]: %1 metrów

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
pl: decymetry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
pl: decymetr;decymetry;dm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
pl: %1 decymetrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
pl[0]: %1 decymetr
pl[1]: %1 decymetry
pl[2]: %1 decymetrów

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
pl: centymetry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
pl: centymetr;centymetry;cm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
pl: %1 centymetrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
pl[0]: %1 centymetr
pl[1]: %1 centymetry
pl[2]: %1 centymetrów

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
pl: milimetry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
pl: milimetr;milimetry;mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
pl: %1 milimetrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
pl[0]: %1 milimetr
pl[1]: %1 milimetry
pl[2]: %1 milimetrów

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
pl: mikrometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
pl: mikrometr;mikrometry;µm;um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
pl: %1 mikrometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
pl[0]: %1 mikrometr
pl[1]: %1 mikrometry
pl[2]: %1 mikrometrów

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
pl: nanometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
pl: nanometr;nanometry;nm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströms;Ångstroms;Angströms;Angstroms;Å
pl: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströmy;Ångstromy;Angströmy;Angstromów;Å

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
pl: %1 Ångströmów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Ångström | %1 Ångströms
pl[0]: %1 Ångström
pl[1]: %1 Ångströmy
pl[2]: %1 Ångströmów

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
pl: pikometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
pl: pikometr;pikometry;pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
pl: %1 pikometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
pl[0]: %1 pikometr
pl[1]: %1 pikometry
pl[2]: %1 pikometrów

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
pl: femtometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
pl: femtometr;femtometry;fm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
pl: %1 femtometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
pl[0]: %1 femtometr
pl[1]: %1 femtometry
pl[2]: %1 femtometrów

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
pl: attometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
pl: attometr;attometry;am

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
pl: %1 attometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
pl[0]: %1 attometr
pl[1]: %1 attometry
pl[2]: %1 attometrów

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
pl: zeptometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
pl: zeptometr;zeptometry;zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
pl: %1 zeptometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
pl[0]: %1 zeptometr
pl[1]: %1 zeptometry
pl[2]: %1 zeptometrów

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
pl: joktometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
pl: joktometr;joktometry;ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
pl: %1 joktometrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
pl[0]: %1 joktometr
pl[1]: %1 joktometry
pl[2]: %1 joktometrów

[ctx: unit description in lists]
en: inches
pl: cale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
pl: cal;cale;in;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
pl: %1 cali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
pl[0]: %1 cal
pl[1]: %1 cale
pl[2]: %1 cali

[ctx: length unit symbol]
en: thou
pl: mil

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
pl: tysięczna część cala

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
pl: mil;punkt;tysięczna część cala

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
pl: %1 tysięcznych części cala

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
pl[0]: %1 tysięczna cala
pl[1]: %1 tysięczne cala
pl[2]: %1 tysięcznych cala

[ctx: unit description in lists]
en: feet
pl: stopy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
pl: stopa;stopy;ft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
pl: %1 stóp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
pl[0]: %1 stopa
pl[1]: %1 stopy
pl[2]: %1 stóp

[ctx: unit description in lists]
en: yards
pl: jardy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
pl: jard;jardy;yd

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
pl: %1 jardów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yard | %1 yards
pl[0]: %1 jard
pl[1]: %1 jardy
pl[2]: %1 jardów

[ctx: unit description in lists]
en: miles
pl: mile

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
pl: mila;mile;mi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
pl: %1 mil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
pl[0]: %1 mila
pl[1]: %1 mile
pl[2]: %1 mil

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
pl: mile morskie

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
pl: mila morska;mile morskie;nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
pl: %1 mil morskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
pl[0]: %1 mila morska
pl[1]: %1 mile morskie
pl[2]: %1 mil morskich

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
pl: lata świetlne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
pl: rok świetlny;lata świetne;ly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
pl: %1 lat świetlnych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
pl[0]: %1 rok świetlny
pl[1]: %1 lata świetlne
pl[2]: %1 lat świetlnych

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
pl: parseki

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: parsec;parsecs;pc
pl: parsek;parseki;pc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
pl: %1 parseków

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 parsec | %1 parsecs
pl[0]: %1 parsek
pl[1]: %1 parseki
pl[2]: %1 parseków

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
pl: jednostki astronomiczne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
pl: jednostka astronomiczna;jednostki astronomiczne;au

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
pl: %1 jednostek astronomicznych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
pl[0]: %1 jednostka astronomiczna
pl[1]: %1 jednostki astronomiczne
pl[2]: %1 jednostek astronomicznych

en: Mass
pl: Masa

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
pl: jottagramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
pl: jottagram;jottagramy;Yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
pl: %1 jottagramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
pl[0]: %1 jottagram
pl[1]: %1 jottagramy
pl[2]: %1 jottagramów

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
pl: zettagramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
pl: zettagram;zettagramy;Zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
pl: %1 zettagramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
pl[0]: %1 zettagram
pl[1]: %1 zettagramy
pl[2]: %1 zettagramów

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
pl: eksagramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
pl: eksagram;eksagramy;Eg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
pl: %1 eksagramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
pl[0]: %1 eksagram
pl[1]: %1 eksagramy
pl[2]: %1 eksagramów

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
pl: petagramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
pl: petagram;petagramy;Pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
pl: %1 petagramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
pl[0]: %1 petagram
pl[1]: %1 petagramy
pl[2]: %1 petagramów

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
pl: teragramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
pl: teragram;teragramy;Tg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
pl: %1 teragramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
pl[0]: %1 teragram
pl[1]: %1 teragramy
pl[2]: %1 teragramów

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
pl: gigagramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
pl: gigagram;gigagramy;Gg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
pl: %1 gigagramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
pl[0]: %1 gigagram
pl[1]: %1 gigagramy
pl[2]: %1 gigagramów

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
pl: megagramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
pl: megagram;megagramy;Mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
pl: %1 megagramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
pl[0]: %1 megagram
pl[1]: %1 megagramy
pl[2]: %1 megagramów

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
pl: kilogramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
pl: kilogram;kilogramy;kg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
pl: %1 kilogramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
pl[0]: %1 kilogram
pl[1]: %1 kilogramy
pl[2]: %1 kilogramów

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
pl: hektogramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
pl: hektogram;hektogramy;hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
pl: %1 hektogramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
pl[0]: %1 hektogram
pl[1]: %1 hektogramy
pl[2]: %1 hektogramów

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
pl: dekagramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
pl: dekagram;dekagramy;dag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
pl: %1 dekagramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
pl[0]: %1 dekagram
pl[1]: %1 dekagramy
pl[2]: %1 dekagramów

[ctx: unit description in lists]
en: grams
pl: gramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
pl: gram;gramy;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
pl: %1 gramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
pl[0]: %1 gram
pl[1]: %1 gramy
pl[2]: %1 gramów

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
pl: decygramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
pl: decygram;decygramy;dg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
pl: %1 decygramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
pl[0]: %1 decygram
pl[1]: %1 decygramy
pl[2]: %1 decygramów

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
pl: centygramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
pl: centygram;centygramy;cg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
pl: %1 centygramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
pl[0]: %1 centygram
pl[1]: %1 centygramy
pl[2]: %1 centygramów

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
pl: miligramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
pl: miligram;miligramy;mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
pl: %1 miligramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
pl[0]: %1 miligram
pl[1]: %1 miligramy
pl[2]: %1 miligramów

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
pl: mikrogramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
pl: mikrogram;mikrogramy;µg;ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
pl: %1 mikrogramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
pl[0]: %1 mikrogram
pl[1]: %1 mikrogramy
pl[2]: %1 mikrogramów

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
pl: nanogramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
pl: nanogram;nanogramy;ng

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
pl: %1 nanogramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanogram | %1 nanograms
pl[0]: %1 nanogram
pl[1]: %1 nanogramy
pl[2]: %1 nanogramów

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
pl: pikogramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
pl: pikogram;pikogramy;pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
pl: %1 pikogramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
pl[0]: %1 pikogram
pl[1]: %1 pikogramy
pl[2]: %1 pikogramów

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
pl: femtogramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
pl: femtogram;femtogramy;fg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
pl: %1 femtogramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtogram | %1 femtograms
pl[0]: %1 femtogram
pl[1]: %1 femtogramy
pl[2]: %1 femtogramów

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
pl: attogramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
pl: attogram;attogramy;ag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
pl: %1 attogramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attogram | %1 attograms
pl[0]: %1 attogram
pl[1]: %1 attogramy
pl[2]: %1 attogramów

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
pl: zeptogramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
pl: zeptogram;zeptogramy;zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
pl: %1 zeptogramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptogram | %1 zeptograms
pl[0]: %1 zeptogram
pl[1]: %1 zeptogramy
pl[2]: %1 zeptogramów

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
pl: joktogramy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
pl: joktogram;joktogramy;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
pl: %1 joktogramów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
pl[0]: %1 joktogram
pl[1]: %1 joktogramy
pl[2]: %1 joktogramów

[ctx: unit description in lists]
en: tons
pl: tony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne;tonnes
pl: tona;tony;t;tona;tony

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
pl: %1 ton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
pl[0]: %1 tona
pl[1]: %1 tony
pl[2]: %1 ton

[ctx: unit description in lists]
en: carats
pl: karaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD;ct
pl: karat;karaty;CD;ct

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
pl: %1 karatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
pl[0]: %1 karat
pl[1]: %1 karaty
pl[2]: %1 karatów

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
pl: funty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb;lbs
pl: funt;funty;lb;lbs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
pl: %1 funtów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
pl[0]: %1 funt
pl[1]: %1 funty
pl[2]: %1 funtów

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
pl: uncje

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
pl: uncja;uncje;oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
pl: %1 uncji

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
pl[0]: %1 uncja
pl[1]: %1 uncje
pl[2]: %1 uncji

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
pl: uncje troy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
pl: uncja troy;uncje troy;t oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
pl: %1 uncji troy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
pl[0]: %1 uncja troy
pl[1]: %1 uncje troy
pl[2]: %1 uncji troy

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewton
pl: kiloniutony

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewton;kN
pl: kiloniuton;kiloniutony;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewton
pl: %1 kiloniutonów

[ctx: unit description in lists]
en: stone
pl: kamień

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: stone;st
pl: kamień;st

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 stone
pl: %1 kamień

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 stone | %1 stone
pl[0]: %1 kamień
pl[1]: %1 kamienie
pl[2]: %1 kamieni

en: Permeability
pl: Przenikalność

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
pl: mikrometry kwadratowe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
pl: Przenikalność;Pµm²;PKwadrat µm;mikrometry kwadratowe;Pµm^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
pl: %1 mikrometrów²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
pl[0]: %1 mikrometr²
pl[1]: %1 mikrometry²
pl[2]: %1 mikrometrów²

en: Power
pl: Moc

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
pl: jottawaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
pl: jottawat;jottawaty;W

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
pl: %1 jottawatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottawatt | %1 yottawatts
pl[0]: %1 jottawat
pl[1]: %1 jottawaty
pl[2]: %1 jottawatów

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
pl: zettawaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
pl: zettawat;zettawaty;ZW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
pl: %1 zettawatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettawatt | %1 zettawatts
pl[0]: %1 zettawat
pl[1]: %1 zettawaty
pl[2]: %1 zettawatów

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
pl: eksawaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
pl: eksawat;eksawaty;EW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
pl: %1 eksawatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exawatt | %1 exawatts
pl[0]: %1 eksawat
pl[1]: %1 eksawaty
pl[2]: %1 eksawatów

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
pl: petawaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
pl: petawat;petawaty;PW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
pl: %1 petawatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petawatt | %1 petawatts
pl[0]: %1 petawat
pl[1]: %1 petawaty
pl[2]: %1 petawatów

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
pl: terawaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
pl: terawat;terawaty;TW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
pl: %1 terawatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terawatt | %1 terawatts
pl[0]: %1 terawat
pl[1]: %1 terawaty
pl[2]: %1 terawatów

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
pl: gigawaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
pl: gigawat;gigawaty;GW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
pl: %1 gigawatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigawatt | %1 gigawatts
pl[0]: %1 gigawat
pl[1]: %1 gigawaty
pl[2]: %1 gigawatów

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
pl: megawaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
pl: megawat;megawaty;MW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
pl: %1 megawatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megawatt | %1 megawatts
pl[0]: %1 megawat
pl[1]: %1 megawaty
pl[2]: %1 megawatów

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
pl: kilowaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
pl: kilowat;kilowaty;kW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
pl: %1 kilowatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilowatt | %1 kilowatts
pl[0]: %1 kilowat
pl[1]: %1 kilowaty
pl[2]: %1 kilowatów

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
pl: hektowaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
pl: hektowat;hektowaty;hW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
pl: %1 hektowatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
pl[0]: %1 hektowat
pl[1]: %1 hektowaty
pl[2]: %1 hektowatów

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
pl: dekawaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
pl: dekawat;dekawaty;daW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
pl: %1 dekawatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
pl[0]: %1 dekawat
pl[1]: %1 dekawaty
pl[2]: %1 dekawatów

[ctx: unit description in lists]
en: watts
pl: waty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
pl: wat;waty;W

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
pl: %1 watów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt | %1 watts
pl[0]: %1 wat
pl[1]: %1 waty
pl[2]: %1 watów

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
pl: decywaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
pl: decywat;decywaty;dW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
pl: %1 decywatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciwatt | %1 deciwatts
pl[0]: %1 decywat
pl[1]: %1 decywaty
pl[2]: %1 decywatów

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
pl: centywaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
pl: centywat;centywaty;cW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
pl: %1 centywatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiwatt | %1 centiwatts
pl[0]: %1 centywat
pl[1]: %1 centywaty
pl[2]: %1 centywatów

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
pl: miliwaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
pl: miliwat;miliwaty;mW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
pl: %1 miliwatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliwatt | %1 milliwatts
pl[0]: %1 miliwat
pl[1]: %1 miliwaty
pl[2]: %1 miliwatów

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
pl: mikrowaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
pl: mikrowat;mikrowaty;µW;uW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
pl: %1 mikrowatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
pl[0]: %1 mikrowat
pl[1]: %1 mikrowaty
pl[2]: %1 mikrowatów

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
pl: nanowaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
pl: nanowat;nanowaty;nW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
pl: %1 nanowatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanowatt | %1 nanowatts
pl[0]: %1 nanowat
pl[1]: %1 nanowaty
pl[2]: %1 nanowatów

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
pl: pikowaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
pl: pikowat;pikowaty;pW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
pl: %1 pikowatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
pl[0]: %1 pikowat
pl[1]: %1 pikowaty
pl[2]: %1 pikowatów

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
pl: femtowaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
pl: femtowat;femtowaty;fW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
pl: %1 femtowatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtowatt | %1 femtowatts
pl[0]: %1 femtowat
pl[1]: %1 femtowaty
pl[2]: %1 femtowatów

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
pl: attowaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
pl: attowat;attowaty;aW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
pl: %1 attowatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attowatt | %1 attowatts
pl[0]: %1 attowat
pl[1]: %1 attowaty
pl[2]: %1 attowatów

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
pl: zeptowaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
pl: zeptowat;zeptowaty;zW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
pl: %1 zeptowatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptowatt | %1 zeptowatts
pl[0]: %1 zeptowat
pl[1]: %1 zeptowaty
pl[2]: %1 zeptowatów

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
pl: joktowaty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
pl: joktowat;joktowaty;yW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
pl: %1 joktowatów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
pl[0]: %1 joktowat
pl[1]: %1 joktowaty
pl[2]: %1 joktowatów

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
pl: konie mechaniczne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
pl: koń mechaniczny;konie mechaniczne;hp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
pl: %1 koni mechanicznych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
pl[0]: %1 koń mechaniczny
pl[1]: %1 konie mechaniczne
pl[2]: %1 koni mechanicznych

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
pl: decybelo-kilowaty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
pl: %1 decybelo-kilowaty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel kilowatt | %1 decibel kilowatts
pl[0]: %1 decybelo-kilowat
pl[1]: %1 decybelo-kilowaty
pl[2]: %1 decybelo-kilowatów

[ctx: unit description in lists]
en: decibel watts
pl: decybelo-waty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel watts
pl: %1 decybelo-waty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel watt | %1 decibel watts
pl[0]: %1 decybelo-wat
pl[1]: %1 decybelo-waty
pl[2]: %1 decybelo-watów

[ctx: unit description in lists]
en: decibel milliwatts
pl: decybelo-miliwaty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel milliwatts
pl: %1 decybelo-miliwaty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel milliwatt | %1 decibel milliwatts
pl[0]: %1 decybelo-miliwat
pl[1]: %1 decybelo-miliwaty
pl[2]: %1 decybelo-miliwatów

[ctx: unit description in lists]
en: decibel microwatts
pl: decybelo-mikrowaty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel microwatts
pl: %1 decybelo-mikrowaty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel microwatt | %1 decibel microwatts
pl[0]: %1 decybelo-mikrowat
pl[1]: %1 decybelo-mikrowaty
pl[2]: %1 decybelo-mikrowatów

en: Pressure
pl: Ciśnienie

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
pl: jottapaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
pl: jottapaskal;jottapaskale;YPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
pl: %1 jottapaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottapascal | %1 yottapascals
pl[0]: %1 jottapaskal
pl[1]: %1 jottapaskale
pl[2]: %1 jottapaskali

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
pl: zettapaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
pl: zettapaskal;zettapaskale;ZPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
pl: %1 zettapaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettapascal | %1 zettapascals
pl[0]: %1 zettapaskal
pl[1]: %1 zettapaskale
pl[2]: %1 zettapaskali

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
pl: eksapaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
pl: eksapaskal;eksapaskale;EPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
pl: %1 eksapaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exapascal | %1 exapascals
pl[0]: %1 eksapaskal
pl[1]: %1 eksapaskale
pl[2]: %1 eksapaskali

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
pl: petapaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
pl: petapaskal;petapaskale;PPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
pl: %1 petapaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petapascal | %1 petapascals
pl[0]: %1 petapaskal
pl[1]: %1 petapaskale
pl[2]: %1 petapaskali

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
pl: terapaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
pl: terapaskal;terapaskale;TPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
pl: %1 terapaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terapascal | %1 terapascals
pl[0]: %1 terapaskal
pl[1]: %1 terapaskale
pl[2]: %1 terapaskali

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
pl: gigapaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
pl: gigapaskal;gigapaskale;GPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
pl: %1 gigapaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigapascal | %1 gigapascals
pl[0]: %1 gigapaskal
pl[1]: %1 gigapaskale
pl[2]: %1 gigapaskali

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
pl: megapaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
pl: megapaskal;megapaskale;MPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
pl: %1 megapaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megapascal | %1 megapascals
pl[0]: %1 megapaskal
pl[1]: %1 megapaskale
pl[2]: %1 megapaskali

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
pl: kilopaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
pl: kilopaskal;kilopaskale;kPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
pl: %1 kilopaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopascal | %1 kilopascals
pl[0]: %1 kilopaskal
pl[1]: %1 kilopaskale
pl[2]: %1 kilopaskali

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
pl: hektopaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
pl: hektopaskal;hektopaskale;hPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
pl: %1 hektopaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
pl[0]: %1 hektopaskal
pl[1]: %1 hektopaskale
pl[2]: %1 hektopaskali

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
pl: dekapaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
pl: dekapaskal;dekapaskale;daPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
pl: %1 dekapaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
pl[0]: %1 dekapaskal
pl[1]: %1 dekapaskale
pl[2]: %1 dekapaskali

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
pl: paskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
pl: paskal;paskale;Pa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
pl: %1 paskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pascal | %1 pascals
pl[0]: %1 paskal
pl[1]: %1 paskale
pl[2]: %1 paskali

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
pl: decypaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
pl: decypaskal;decypaskale;dPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
pl: %1 decypaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
pl[0]: %1 decypaskal
pl[1]: %1 decypaskale
pl[2]: %1 decypaskali

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
pl: centypaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
pl: centypaskal;centypaskale;cPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
pl: %1 centypaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centipascal | %1 centipascals
pl[0]: %1 centypaskal
pl[1]: %1 centypaskale
pl[2]: %1 centypaskali

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
pl: milipaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
pl: milipaskal;milipaskale;mPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
pl: %1 milipaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millipascal | %1 millipascals
pl[0]: %1 milipaskal
pl[1]: %1 milipaskale
pl[2]: %1 milipaskali

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
pl: mikropaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
pl: mikropaskal;mikropaskale;µPa;uPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
pl: %1 mikropaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
pl[0]: %1 mikropaskal
pl[1]: %1 mikropaskale
pl[2]: %1 mikropaskali

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
pl: nanopaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
pl: nanopaskal;nanopaskale;nPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
pl: %1 nanopaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanopascal | %1 nanopascals
pl[0]: %1 nanopaskal
pl[1]: %1 nanopaskale
pl[2]: %1 nanopaskali

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
pl: pikopaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
pl: pikopaskal;pikopaskale;pPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
pl: %1 pikopaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
pl[0]: %1 pikopaskal
pl[1]: %1 pikopaskale
pl[2]: %1 pikopaskali

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
pl: femtopaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
pl: femtopaskal;femtopaskale;fPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
pl: %1 femtopaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtopascal | %1 femtopascals
pl[0]: %1 femtopaskal
pl[1]: %1 femtopaskale
pl[2]: %1 femtopaskali

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
pl: attopaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
pl: attopaskal;attopaskale;aPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
pl: %1 attopaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attopascal | %1 attopascals
pl[0]: %1 attopaskal
pl[1]: %1 attopaskale
pl[2]: %1 attopaskali

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
pl: zeptopaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
pl: zeptopaskal;zeptopaskale;zPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
pl: %1 zeptopaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptopascal | %1 zeptopascals
pl[0]: %1 zeptopaskal
pl[1]: %1 zeptopaskale
pl[2]: %1 zeptopaskali

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
pl: joktopaskale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
pl: joktopaskal;joktopaskale;yPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
pl: %1 joktopaskali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
pl[0]: %1 joktopaskal
pl[1]: %1 joktopaskale
pl[2]: %1 joktopaskali

[ctx: unit description in lists]
en: bars
pl: bary

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
pl: bar;bary;bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
pl: %1 barów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bar | %1 bars
pl[0]: %1 bar
pl[1]: %1 bary
pl[2]: %1 barów

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
pl: milibary

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
pl: milibar;milibary;mbar;mb

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
pl: %1 milibarów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millibar | %1 millibars
pl[0]: %1 milibar
pl[1]: %1 milibary
pl[2]: %1 milibarów

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
pl: decybary

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
pl: decybar;decybary;dbar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
pl: %1 decybarów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
pl[0]: %1 decybar
pl[1]: %1 decybary
pl[2]: %1 decybarów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 torr | %1 torr
pl[0]: %1 torr
pl[1]: %1 torry
pl[2]: %1 torrów

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
pl: atmosfery techniczne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
pl: atmosfera techniczna;atmosfery techniczne;at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
pl: %1 atmosfer technicznych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
pl[0]: %1 atmosfera techniczna
pl[1]: %1 atmosfery techniczne
pl[2]: %1 atmosfer technicznych

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
pl: atmosfery

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
pl: atmosfera;atmosfery;atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
pl: %1 atmosfer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
pl[0]: %1 atmosfera
pl[1]: %1 atmosfery
pl[2]: %1 atmosfer

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
pl: funt-siła na cal kwadratowy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
pl: funt-siła na cal kwadratowy;funty-siła na cal kwadratowy;psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
pl: %1 funtów-siła na cal kwadratowy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
pl[0]: %1 funt-siła na cal kwadratowy
pl[1]: %1 funty-siła na cal kwadratowy
pl[2]: %1 funtów-siła na cal kwadratowy

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
pl: cale słupa rtęci

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
pl: cal słupa rtęci;cale słupa rtęci;inHg;in"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
pl: %1 cali słupa rtęci

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
pl[0]: %1 cal słupa rtęci
pl[1]: %1 cale słupa rtęci
pl[2]: %1 cali słupa rtęci

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
pl: milimetry słupa rtęci

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
pl: milimetr słupa rtęci;milimetry słupa rtęci;mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
pl: %1 milimetrów słupa rtęci

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
pl[0]: %1 milimetr słupa rtęci
pl[1]: %1 milimetry słupa rtęci
pl[2]: %1 milimetrów słupa rtęci

en: Temperature
pl: Temperatura

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
pl: kelwinów

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kelvin;kelvins;K
pl: kelwin;kelwiny;K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
pl: %1 kelwinów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kelvin | %1 kelvins
pl[0]: %1 kelwin
pl[1]: %1 kelwiny
pl[2]: %1 kelwinów

[ctx: unit description in lists]
en: Celsius
pl: stopnie Celsjusza

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Celsius;°C;C
pl: stopnie Celsjusza;°C;C

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
pl: %1 stopni Celsjusza

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
pl[0]: %1 stopień Celsjusza
pl[1]: %1 stopnie Celsjusza
pl[2]: %1 stopni Celsjusza

[ctx: unit description in lists]
en: Fahrenheit
pl: stopnie Fahrenheita

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Fahrenheit;°F;F
pl: stopnie Fahrenheita;°F;F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
pl: %1 stopni Fahrenheita

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
pl[0]: %1 stopień Fahrenheita
pl[1]: %1 stopnie Fahrenheita
pl[2]: %1 stopni Fahrenheita

[ctx: unit description in lists]
en: Rankine
pl: stopnie Rankine

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rankine;°R;R;Ra
pl: stopień Rankine;stopnie Rankine;°R;R;Ra

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
pl: %1 stopni Rankine

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
pl[0]: %1 stopień Rankine
pl[1]: %1 stopnie Rankine
pl[2]: %1 stopni Rankine

[ctx: unit description in lists]
en: Delisle
pl: stopnie Delisle'a

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Delisle;°De;De
pl: stopień Delisle'a;stopnie Delisle'a;°De;De

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
pl: %1 stopni Delisle'a

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
pl[0]: %1 stopień Delisle'a
pl[1]: %1 stopnie Delisle'a
pl[2]: %1 stopni Delisle'a

[ctx: unit description in lists]
en: Newton
pl: niuton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Newton;°N;N
pl: niuton;niutony;°N;N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
pl: %1 stopni Newtona

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
pl[0]: %1 stopień Newtona
pl[1]: %1 stopnie Newtona
pl[2]: %1 stopni Newtona

[ctx: unit description in lists]
en: Réaumur
pl: stopnie Réaumura

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re
pl: stopień Réaumura;stopnie Réaumura;°Ré;Ré;stopień Reaumura;stopnie Reaumura;°Re;Re

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
pl: %1 stopni Réaumura

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
pl[0]: %1 stopień Réaumura
pl[1]: %1 stopnie Réaumura
pl[2]: %1 stopni Réaumura

[ctx: unit description in lists]
en: Rømer
pl: stopnie Rømera

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rømer;°Rø;Rø;Romer;°Ro;Ro
pl: stopień Rømera;stopnie Rømera;°Rø;Rø;stopień Romera;stopnie Romera;°Ro;Ro

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
pl: %1 stopni Rømera

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
pl[0]: %1 stopień Rømera
pl[1]: %1 stopnie Rømera
pl[2]: %1 stopni Rømera

en: Thermal Conductivity
pl: Przewodność cieplna

[ctx: unit description in lists]
en: watt per meter kelvin
pl: watów na metr kelwin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per meter kelvin;watt per meter-kelvin;W/mK;W/m.K
pl: watów na metr kelwin;watów na metr-kelwin;W/mK;W/m.K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per meter kelvin
pl: %1 watów na metr kelwin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per meter kelvin | %1 watts per meter kelvin
pl[0]: %1 wat na metr kelwin
pl[1]: %1 waty na metr kelwin
pl[2]: %1 watów na metr kelwin

[ctx: unit description in lists]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit
pl: btu na stopę godzinę stopień Fahrenheita

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
pl: btu na stopę godzinę stopień Fahrenheita;btu na stopę godzinę Fahrenheita;btu na stopę-godzinę-stopień-Fahrenheita;Btu/ft-hr-F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
pl: %1 btu na stopę godzinę stopień Fahrenheita

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
pl[0]: %1 btu na stopę godzinę stopień Fahrenheita
pl[1]: %1 btu na stopę godzinę stopień Fahrenheita
pl[2]: %1 btu na stopę godzinę stopień Fahrenheita

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
pl: btu na stopę kwadratową godzinę stopień Fahrenheita na cal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
pl: btu na stopę kwadratową godzinę stopień Fahrenheita na cal;btu na stopę kwadratową godzinę Fahrenheita na cal;btu na stopę-kwadratową-godzinę-stopień-Fahrenheita na cal;Btu/ft^2-hr-F/in

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
pl: %1 btu na stopę kwadratową godzinę stopień Fahrenheita na cal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
pl[0]: %1 btu na stopę kwadratową godzinę stopień Fahrenheita na cal
pl[1]: %1 btu na stopę kwadratową godzinę stopień Fahrenheita na cal
pl[2]: %1 btu na stopę kwadratową godzinę stopień Fahrenheita na cal

en: Thermal Flux Density
pl: Gęstość strumienia cieplnego

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
pl: watów na metr kwadratowy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
pl: watów na metr kwadratowy;W/m2;W/m^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
pl: %1 watów na metr kwadratowy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
pl[0]: %1 wat na metr kwadratowy
pl[1]: %1 waty na metr kwadratowy
pl[2]: %1 watów na metr kwadratowy

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
pl: btu na godzinę na stopę kwadratową

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
pl: btu na godzinę na stopę kwadratową;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
pl: %1 btu na godzinę na stopę kwadratową

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
pl[0]: %1 btu na godzinę na stopę kwadratową
pl[1]: %1 btu na godzinę na stopę kwadratową
pl[2]: %1 btu na godzinę na stopę kwadratową

en: Thermal Generation
pl: Generowanie ciepła

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
pl: watów na metr sześcienny

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
pl: watów na metr sześcienny;W/m3;W/m^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
pl: %1 watów na metr sześcienny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
pl[0]: %1 wat na metr sześcienny
pl[1]: %1 waty na metr sześcienny
pl[2]: %1 watów na metr sześcienny

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
pl: btu na godzinę na stopę sześcienną

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
pl: btu na godzinę na stopę sześcienną;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
pl: %1 btu na godzinę na stopę sześcienną

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
pl[0]: %1 btu na godzinę na stopę sześcienną
pl[1]: %1 btu na godzinę na stopę sześcienną
pl[2]: %1 btu na godzinę na stopę sześcienną

en: Time
pl: Czas

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
pl: jottasekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
pl: jottasekunda;jottasekundy;Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
pl: %1 jottasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
pl[0]: %1 jottasekunda
pl[1]: %1 jottasekundy
pl[2]: %1 jottasekund

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
pl: zettasekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
pl: zettasekunda;zettasekundy;Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
pl: %1 zettasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
pl[0]: %1 zettasekunda
pl[1]: %1 zettasekundy
pl[2]: %1 zettasekund

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
pl: eksasekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
pl: eksasekunda;eksasekundy;Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
pl: %1 eksasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
pl[0]: %1 eksasekunda
pl[1]: %1 eksasekundy
pl[2]: %1 eksasekund

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
pl: petasekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
pl: petasekunda;petasekundy;Ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
pl: %1 petasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
pl[0]: %1 petasekunda
pl[1]: %1 petasekundy
pl[2]: %1 petasekund

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
pl: terasekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
pl: terasekunda;terasekundy;Ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
pl: %1 terasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
pl[0]: %1 terasekunda
pl[1]: %1 terasekundy
pl[2]: %1 terasekund

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
pl: gigasekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
pl: gigasekunda;gigasekundy;Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
pl: %1 gigasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
pl[0]: %1 gigasekunda
pl[1]: %1 gigasekundy
pl[2]: %1 gigasekund

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
pl: megasekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
pl: megasekunda;megasekundy;Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
pl: %1 megasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
pl[0]: %1 megasekunda
pl[1]: %1 megasekundy
pl[2]: %1 megasekund

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
pl: kilosekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
pl: kilosekunda;kilosekundy;ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
pl: %1 kilosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
pl[0]: %1 kilosekunda
pl[1]: %1 kilosekundy
pl[2]: %1 kilosekund

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
pl: hektosekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
pl: hektosekunda;hektosekundy;hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
pl: %1 hektosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
pl[0]: %1 hektosekunda
pl[1]: %1 hektosekundy
pl[2]: %1 hektosekund

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
pl: dekasekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
pl: dekasekunda;dekasekundy;das

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
pl: %1 dekasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
pl[0]: %1 dekasekunda
pl[1]: %1 dekasekundy
pl[2]: %1 dekasekund

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
pl: sekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
pl: sekunda;sekundy;s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
pl: %1 sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
pl[0]: %1 sekunda
pl[1]: %1 sekundy
pl[2]: %1 sekund

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
pl: decysekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
pl: decysekunda;decysekundy;ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
pl: %1 decysekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
pl[0]: %1 decysekunda
pl[1]: %1 decysekundy
pl[2]: %1 decysekund

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
pl: centysekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
pl: centysekunda;centysekundy;cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
pl: %1 centysekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
pl[0]: %1 centysekunda
pl[1]: %1 centysekundy
pl[2]: %1 centysekund

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
pl: milisekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
pl: milisekunda;milisekundy;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
pl: %1 milisekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
pl[0]: %1 milisekunda
pl[1]: %1 milisekundy
pl[2]: %1 milisekund

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
pl: mikrosekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
pl: mikrosekunda;mikrosekundy;µs;us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
pl: %1 mikrosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
pl[0]: %1 mikrosekunda
pl[1]: %1 mikrosekundy
pl[2]: %1 mikrosekund

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
pl: nanosekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
pl: nanosekunda;nanosekundy;ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
pl: %1 nanosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
pl[0]: %1 nanosekunda
pl[1]: %1 nanosekundy
pl[2]: %1 nanosekund

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
pl: pikosekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
pl: pikosekunda;pikosekund;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
pl: %1 pikosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
pl[0]: %1 pikosekunda
pl[1]: %1 pikosekundy
pl[2]: %1 pikosekund

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
pl: femtosekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
pl: femtosekunda;femtosekundy;fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
pl: %1 femtosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
pl[0]: %1 femtosekunda
pl[1]: %1 femtosekundy
pl[2]: %1 femtosekund

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
pl: attosekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
pl: attosekunda;attosekundy;as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
pl: %1 attosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
pl[0]: %1 attosekunda
pl[1]: %1 attosekundy
pl[2]: %1 attosekund

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
pl: zeptosekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
pl: zeptosekunda;zeptosekundy;zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
pl: %1 zeptosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
pl[0]: %1 zeptosekunda
pl[1]: %1 zeptosekundy
pl[2]: %1 zeptosekund

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
pl: joktosekundy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
pl: joktosekuda;joktosekund;ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
pl: %1 joktosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
pl[0]: %1 joktosekunda
pl[1]: %1 joktosekundy
pl[2]: %1 joktosekund

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
pl: minuty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
pl: minuta;minuty;min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
pl: %1 minut

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
pl[0]: %1 minuta
pl[1]: %1 minuty
pl[2]: %1 minut

[ctx: unit description in lists]
en: hours
pl: godziny

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
pl: godzina;godziny;h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
pl: %1 godzin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
pl[0]: %1 godzina
pl[1]: %1 godziny
pl[2]: %1 godzin

[ctx: unit description in lists]
en: days
pl: dni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
pl: dzień;dni;d

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
pl: %1 dni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
pl[0]: %1 dzień
pl[1]: %1 dni
pl[2]: %1 dni

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
pl: tygodnie

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
pl: tydzień;tygodnie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
pl: %1 tygodni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
pl[0]: %1 tydzień
pl[1]: %1 tygodnie
pl[2]: %1 tygodni

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
pl: lata juliańskie

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
pl: rok juliański;lata juliańskie;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
pl: %1 lat juliańskich

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
pl[0]: %1 rok juliański
pl[1]: %1 lata juliańskie
pl[2]: %1 lat juliańskich

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
pl: lata przestępne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
pl: rok przestępny;lata przestępne

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
pl: %1 lat przestępnych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
pl[0]: %1 rok przestępny
pl[1]: %1 lata przestępne
pl[2]: %1 lat przestępnych

[ctx: unit description in lists]
en: year
pl: lata

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
pl: rok;lata;y

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
pl: %1 lat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
pl[0]: %1 rok
pl[1]: %1 lata
pl[2]: %1 lat

en: Speed
pl: Szybkość

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
pl: metry na sekundę

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
pl: metr na sekundę;metry na sekundę;m/s;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
pl: %1 metrów na sekundę

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
pl[0]: %1 metr na sekundę
pl[1]: %1 metry na sekundę
pl[2]: %1 metrów na sekundę

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
pl: kilometry na godzinę

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
pl: kilometr na godzinę;kilometry na godzinę;km/h;kmh;kph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
pl: %1 kilometrów na godzinę

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
pl[0]: %1 kilometr na godzinę
pl[1]: %1 kilometry na godzinę
pl[2]: %1 kilometrów na godzinę

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
pl: mile na godzinę

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
pl: mila na godzinę;mile na godzinę;mph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
pl: %1 mil na godzinę

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
pl[0]: %1 mila na godzinę
pl[1]: %1 mile na godzinę
pl[2]: %1 mil na godzinę

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
pl: stopy na sekundę

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
pl: stopa na sekundę;stopy na sekundę;ft/s;ft/sec;fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
pl: %1 stóp na sekundę

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
pl[0]: %1 stopa na sekundę
pl[1]: %1 stopy na sekundę
pl[2]: %1 stóp na sekundę

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
pl: cale na sekundę

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
pl: cal na sekundę;cale na sekundę;in/s;in/sec;ips

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
pl: %1 cali na sekundę

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
pl[0]: %1 cal na sekundę
pl[1]: %1 cale na sekundę
pl[2]: %1 cali na sekundę

[ctx: unit description in lists]
en: knots
pl: węzły

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
pl: węzeł;węzły;kt;mile morskie na godzinę

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
pl: %1 węzłów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
pl[0]: %1 węzeł
pl[1]: %1 węzły
pl[2]: %1 węzłów

[ctx: unit description in lists]
en: Mach
pl: machy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
pl: mach;machy;Ma;prędkość dźwięku

[ctx: amount in units (real)]
en: Mach %1
pl: %1 machów

[ctx: amount in units (integer)]
en: Mach %1 | Mach %1
pl[0]: %1 mach
pl[1]: %1 machy
pl[2]: %1 machów

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
pl: prędkość światła

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
pl: prędkość światła;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
pl: %1 prędkości światła

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
pl[0]: %1 prędkość światła
pl[1]: %1 prędkości światła
pl[2]: %1 prędkości światła

[ctx: unit description in lists]
en: Beaufort
pl: beauforty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Beaufort;Bft
pl: beauforty;Bft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
pl: %1 w skali Beauforta

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
pl[0]: %1 w skali Beauforta
pl[1]: %1 w skali Beauforta
pl[2]: %1 w skali Beauforta

en: Voltage
pl: Napięcie

[ctx: unit description in lists]
en: yottavolts
pl: jottawolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottavolt;yottavolts;YV
pl: jottawolt;jottawolty;YJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottavolts
pl: %1 jottawolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottavolt | %1 yottavolts
pl[0]: %1 jottawolt
pl[1]: %1 jottawolty
pl[2]: %1 jottawoltów

[ctx: unit description in lists]
en: zettavolts
pl: zettawolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettavolt;zettavolts;ZV
pl: zettawolt;zettawolty;ZV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettavolts
pl: %1 zettawolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettavolt | %1 zettavolts
pl[0]: %1 zettawolt
pl[1]: %1 zettawolty
pl[2]: %1 zettawoltów

[ctx: unit description in lists]
en: exavolts
pl: eksawolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exavolt;exavolts;EV
pl: eksawolt;eksawolty;EV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exavolts
pl: %1 eksawolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exavolt | %1 exavolts
pl[0]: %1 eksawolt
pl[1]: %1 eksawolty
pl[2]: %1 eksawoltów

[ctx: unit description in lists]
en: petavolts
pl: petawolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petavolt;petavolts;PV
pl: petawolt;petawolty;PV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petavolts
pl: %1 petawolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petavolt | %1 petavolts
pl[0]: %1 petawolt
pl[1]: %1 petawolty
pl[2]: %1 petawoltów

[ctx: unit description in lists]
en: teravolts
pl: terawolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teravolt;teravolts;TV
pl: terawolt;terawolty;TJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teravolts
pl: %1 terawolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teravolt | %1 teravolts
pl[0]: %1 terawolt
pl[1]: %1 terawolty
pl[2]: %1 terawoltów

[ctx: unit description in lists]
en: gigavolts
pl: gigawolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigavolt;gigavolts;GV
pl: gigawolt;gigawolty;GV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigavolts
pl: %1 gigawolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigavolt | %1 gigavolts
pl[0]: %1 gigawolt
pl[1]: %1 gigawolty
pl[2]: %1 gigawoltów

[ctx: unit description in lists]
en: megavolts
pl: megawolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megavolt;megavolts;MV
pl: megawolt;megawolty;MV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megavolts
pl: %1 megawolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megavolt | %1 megavolts
pl[0]: %1 megawolt
pl[1]: %1 megawolty
pl[2]: %1 megawoltów

[ctx: unit description in lists]
en: kilovolts
pl: kilowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilovolt;kilovolts;kV
pl: kilowolt;kilowolty;kV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilovolts
pl: %1 kilowolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilovolt | %1 kilovolts
pl[0]: %1 kilowolt
pl[1]: %1 kilowolty
pl[2]: %1 kilowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: hectovolts
pl: hectowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectovolt;hectovolts;hV
pl: hectowolt;hectowolty;hV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectovolts
pl: %1 hectowolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectovolt | %1 hectovolts
pl[0]: %1 hectowolt
pl[1]: %1 hectowolty
pl[2]: %1 hectowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: decavolts
pl: dekawolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decavolt;decavolts;daV
pl: dekawolt;dekawolty;daV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decavolts
pl: %1 dekawolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decavolt | %1 decavolts
pl[0]: %1 dekawolt
pl[1]: %1 dekawolty
pl[2]: %1 dekawoltów

[ctx: unit description in lists]
en: volts
pl: wolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: volt;volts;V
pl: wolt;wolty;V

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 volts
pl: %1 wolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 volt | %1 volts
pl[0]: %1 wolt
pl[1]: %1 wolty
pl[2]: %1 woltów

[ctx: unit description in lists]
en: decivolts
pl: decywolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decivolt;decivolts;dV
pl: decywolt;decywolty;dV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decivolts
pl: %1 decywolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decivolt | %1 decivolts
pl[0]: %1 decywolt
pl[1]: %1 decywolty
pl[2]: %1 decywoltów

[ctx: unit description in lists]
en: centivolts
pl: centywolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centivolt;centivolts;cV
pl: centywolt;centywolty;cV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centivolts
pl: %1 centywolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centivolt | %1 centivolts
pl[0]: %1 centywolt
pl[1]: %1 centywolty
pl[2]: %1 centywoltów

[ctx: unit description in lists]
en: millivolts
pl: miliwolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millivolt;millivolts;mV
pl: miliwolt;miliwolty;mV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millivolts
pl: %1 miliwolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millivolt | %1 millivolts
pl[0]: %1 miliwolt
pl[1]: %1 miliwolty
pl[2]: %1 miliwoltów

[ctx: unit description in lists]
en: microvolts
pl: mikrowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microvolt;microvolts;µV;uV
pl: mikrowolt;mikrowolty;µV;uV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microvolts
pl: %1 mikrowolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microvolt | %1 microvolts
pl[0]: %1 mikrowolt
pl[1]: %1 mikrowolty
pl[2]: %1 mikrowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: nanovolts
pl: nanowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanovolt;nanovolts;nV
pl: nanowolt;nanowolty;nV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanovolts
pl: %1 nanowolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanovolt | %1 nanovolts
pl[0]: %1 nanowolt
pl[1]: %1 nanowolty
pl[2]: %1 nanowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: picovolts
pl: pikowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picovolt;picovolts;pV
pl: pikowolt;pikowolty;pV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picovolts
pl: %1 pikowolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picovolt | %1 picovolts
pl[0]: %1 pikowolt
pl[1]: %1 pikowolty
pl[2]: %1 pikowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: femtovolts
pl: femtowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtovolt;femtovolts;fV
pl: femtowolt;femtowolty;fV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtovolts
pl: %1 femtowolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtovolt | %1 femtovolts
pl[0]: %1 femtowolt
pl[1]: %1 femtowolty
pl[2]: %1 femtowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: attovolts
pl: attowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attovolt;attovolts;aV
pl: attowolt;attowolty;aV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attovolts
pl: %1 attowolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attovolt | %1 attovolts
pl[0]: %1 attowolt
pl[1]: %1 attowolty
pl[2]: %1 attowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: zeptovolts
pl: zeptowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptovolt;zeptovolts;zV
pl: zeptowolt;zeptowolty;zV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptovolts
pl: %1 zeptowolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptovolt | %1 zeptovolts
pl[0]: %1 zeptowolt
pl[1]: %1 zeptowolty
pl[2]: %1 zeptowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: yoctovolts
pl: joktowolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctovolt;yoctovolts;yV
pl: joktowolt;joktowolty;yV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctovolts
pl: %1 joktowolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctovolt | %1 yoctovolts
pl[0]: %1 joktowolt
pl[1]: %1 joktowolty
pl[2]: %1 joktowoltów

[ctx: unit description in lists]
en: statvolts
pl: statwolty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: statvolt;statvolts;stV
pl: statwolt;statwolty;stV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 statvolts
pl: %1 statwolty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 statvolt | %1 statvolts
pl[0]: %1 statwolt
pl[1]: %1 statwolty
pl[2]: %1 statwoltów

en: Volume
pl: Objętość

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
pl: jottametry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
pl: jottametr sześcienny;jottametry sześcienne;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
pl: %1 jottametrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
pl[0]: %1 jottametr sześcienny
pl[1]: %1 jottametry sześcienne
pl[2]: %1 jottametrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
pl: zettametry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
pl: zettametr sześcienny;zettametry sześcienne;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
pl: %1 zettametrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
pl[0]: %1 zettametr sześcienny
pl[1]: %1 zettametry sześcienne
pl[2]: %1 zettametrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
pl: eksametry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
pl: eksametr sześcienny;eksametry sześcienne;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
pl: %1 eksametrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
pl[0]: %1 eksametr sześcienny
pl[1]: %1 eksametry sześcienne
pl[2]: %1 eksametrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
pl: petametry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
pl: petametr sześcienny;petametry sześcienne;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
pl: %1 petametrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
pl[0]: %1 petametr sześcienny
pl[1]: %1 petametry stopy sześcienne
pl[2]: %1 petametrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
pl: terametry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
pl: terametr sześcienny;terametry sześcienne;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
pl: %1 terametrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
pl[0]: %1 terametr sześcienny
pl[1]: %1 terametry sześcienne
pl[2]: %1 terametrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
pl: gigametry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
pl: gigametr sześcienny;gigametry sześcienne;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
pl: %1 gigametrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
pl[0]: %1 gigametr sześcienny
pl[1]: %1 gigametry sześcienne
pl[2]: %1 gigametrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
pl: megametry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
pl: megametr sześcienny;megametry sześcienne;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
pl: %1 megametrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
pl[0]: %1 megametr sześcienny
pl[1]: %1 megametry sześcienne
pl[2]: %1 megametrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
pl: kilometry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
pl: kilometr sześcienny;kilometry sześcienne;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
pl: %1 kilometrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
pl[0]: %1 kilometr sześcienny
pl[1]: %1 kilometry sześcienne
pl[2]: %1 kilometrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
pl: hektometry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
pl: hektometr sześcienny;hektometry sześcienne;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
pl: %1 hektometrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
pl[0]: %1 hektometr sześcienny
pl[1]: %1 hektometry sześcienne
pl[2]: %1 hektometrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
pl: dekametry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
pl: dekametr sześcienny;dekametry sześcienne;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
pl: %1 dekametrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
pl[0]: %1 dekametr sześcienny
pl[1]: %1 dekametry sześcienne
pl[2]: %1 dekametrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
pl: metry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
pl: metr sześcienny;metry sześcienne;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
pl: %1 metrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
pl[0]: %1 metr sześcienny
pl[1]: %1 metry sześcienne
pl[2]: %1 metrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
pl: decymetry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
pl: decymetr sześcienny;decymetry sześcienne;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
pl: %1 decymetrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
pl[0]: %1 decymetr sześcienny
pl[1]: %1 decymetry sześcienne
pl[2]: %1 decymetrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
pl: centymetry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
pl: centymetr sześcienny;centymetry sześcienne;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
pl: %1 centymetrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
pl[0]: %1 centymetr sześcienny
pl[1]: %1 centymetry sześcienne
pl[2]: %1 centymetrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
pl: milimetry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
pl: milimetr sześcienny;milimetry sześcienne;mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
pl: %1 milimetrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
pl[0]: %1 milimetr sześcienny
pl[1]: %1 milimetry sześcienne
pl[2]: %1 milimetrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
pl: mikrometry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
pl: mikrometr sześcienny;mikrometry sześcienne;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
pl: %1 mikrometrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
pl[0]: %1 mikrometr sześcienny
pl[1]: %1 mikrometry sześcienne
pl[2]: %1 mikrometrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
pl: nanometry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
pl: nanometr sześcienny;nanometry sześcienne;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
pl: %1 nanometrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
pl[0]: %1 nanometr sześcienny
pl[1]: %1 nanometry sześcienne
pl[2]: %1 nanometrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
pl: pikometry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
pl: pikometr sześcienny;pikometry sześcienne;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
pl: %1 pikometrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
pl[0]: %1 pikometr sześcienny
pl[1]: %1 pikometry sześcienne
pl[2]: %1 pikometrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
pl: femtometry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
pl: femtometr sześcienny;femtometry sześcienne;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
pl: %1 femtometrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
pl[0]: %1 femtometr sześcienny
pl[1]: %1 femtometry sześcienne
pl[2]: %1 femtometrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
pl: attometry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
pl: attometr sześcienny;attometry sześcienne;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
pl: %1 attometrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
pl[0]: %1 attometr sześcienny
pl[1]: %1 attometry sześcienne
pl[2]: %1 attometrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
pl: zeptometry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
pl: zeptometr sześcienny;zeptometry sześcienne;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
pl: %1 zeptometrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
pl[0]: %1 zeptometr sześcienny
pl[1]: %1 zeptometry sześcienne
pl[2]: %1 zeptometrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
pl: joktometry sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
pl: joktometr sześcienny;joktometry sześcienne;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
pl: %1 joktometrów sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
pl[0]: %1 joktometr sześcienny
pl[1]: %1 joktometry sześcienne
pl[2]: %1 joktometrów sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
pl: jottalitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
pl: jottalitr;jottalitry;Yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
pl: %1 jottalitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaliter | %1 yottaliters
pl[0]: %1 jottalitr
pl[1]: %1 jottalitry
pl[2]: %1 jottalitrów

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
pl: zettalitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
pl: zettalitr;zettalitry;Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
pl: %1 zettalitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaliter | %1 zettaliters
pl[0]: %1 zettalitr
pl[1]: %1 zettalitr
pl[2]: %1 zettalitrów

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
pl: eksalitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
pl: eksalitr;eksalitry;El

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
pl: %1 eksalitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
pl[0]: %1 eksalitr
pl[1]: %1 eksalitry
pl[2]: %1 eksalitrów

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
pl: petalitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
pl: petalitr;petalitry;Pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
pl: %1 petalitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
pl[0]: %1 petalitr
pl[1]: %1 petalitry
pl[2]: %1 petalitrów

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
pl: teralitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
pl: teralitr;teralitry;Tl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
pl: %1 teralitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
pl[0]: %1 teralitr
pl[1]: %1 teralitry
pl[2]: %1 teralitrów

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
pl: gigalitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
pl: gigalitr;gigalitry;Gl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
pl: %1 gigalitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
pl[0]: %1 gigalitr
pl[1]: %1 gigalitry
pl[2]: %1 gigalitrów

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
pl: megalitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
pl: megalitr;megalitry;Ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
pl: %1 megalitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
pl[0]: %1 megalitr
pl[1]: %1 megalitry
pl[2]: %1 megalitrów

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
pl: kilolitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
pl: kilolitr;kilolitry;kl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
pl: %1 kilolitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
pl[0]: %1 kilolitr
pl[1]: %1 kilolitry
pl[2]: %1 kilolitrów

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
pl: hektolitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
pl: hektolitr;hektolitry;hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
pl: %1 hektolitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
pl[0]: %1 hektolitr
pl[1]: %1 hektolitry
pl[2]: %1 hektolitrów

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
pl: dekalitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
pl: dekalitr;dekalitry;dal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
pl: %1 dekalitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
pl[0]: %1 dekalitr
pl[1]: %1 dekalitry
pl[2]: %1 dekalitrów

[ctx: unit description in lists]
en: liters
pl: litry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
pl: litr;litry;l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
pl: %1 litrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
pl[0]: %1 litr
pl[1]: %1 litry
pl[2]: %1 litrów

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
pl: decylitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
pl: decylitr;decylitry;dl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
pl: %1 decylitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
pl[0]: %1 decylitr
pl[1]: %1 decylitry
pl[2]: %1 decylitrów

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
pl: centylitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
pl: centylitr;centylitry;cl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
pl: %1 centylitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
pl[0]: %1 centylitr
pl[1]: %1 centylitry
pl[2]: %1 centylitrów

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
pl: mililitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
pl: mililitr;mililitry;ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
pl: %1 mililitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
pl[0]: %1 mililitr
pl[1]: %1 mililitry
pl[2]: %1 mililitrów

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
pl: mikrolitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
pl: mikrolitr;mikrolitry;µl;ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
pl: %1 mikrolitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
pl[0]: %1 mikrolitr
pl[1]: %1 mikrolitry
pl[2]: %1 mikrolitrów

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
pl: nanolitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
pl: nanolitr;nanolitry;nl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
pl: %1 nanolitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoliter | %1 nanoliters
pl[0]: %1 nanolitr
pl[1]: %1 nanolitry
pl[2]: %1 nanolitrów

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
pl: pikolitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
pl: pikolitr;pikolitry;pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
pl: %1 pikolitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
pl[0]: %1 pikolitr
pl[1]: %1 pikolitry
pl[2]: %1 pikolitrów

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
pl: femtolitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
pl: femtolitr;femtolitry;fl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
pl: %1 femtolitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoliter | %1 femtoliters
pl[0]: %1 femtolitr
pl[1]: %1 femtolitry
pl[2]: %1 femtolitrów

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
pl: attolitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
pl: attolitr;attolitry;al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
pl: %1 attolitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
pl[0]: %1 attolitr
pl[1]: %1 attolitry
pl[2]: %1 attolitrów

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
pl: zeptolitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
pl: zeptolitr;zeptolitry;zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
pl: %1 zeptolitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoliter | %1 zeptoliters
pl[0]: %1 zeptolitr
pl[1]: %1 zeptolitry
pl[2]: %1 zeptolitrów

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
pl: joktolitry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
pl: joktolitr;joktolitry;yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
pl: %1 joktolitrów

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
pl[0]: %1 joktolitr
pl[1]: %1 joktolitry
pl[2]: %1 joktolitrów

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
pl: stopy sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
pl: stopa sześcienna;stopy sześcienne;ft³;st sześcienne;stopa sz;st sz;stopy sz;stopy³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
pl: %1 stóp sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
pl[0]: %1 stopa sześcienna
pl[1]: %1 stopy sześcienne
pl[2]: %1 stóp sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
pl: cale sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
pl: cal sześcienny;cale sześcienne;in³;cal sześcienny;cale sześcienne;cale sz;cal sz;cal³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
pl: %1 cali sześcienne

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
pl[0]: %1 cal sześcienny
pl[1]: %1 cale sześcienne
pl[2]: %1 cali sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
pl: mile sześcienne

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
pl: mila sześcienna;mile sześcienne;mi³;mila sześcienna;mi sześcienna; mile sz;mila sz;mi sz;mila³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
pl: %1 mil sześciennych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
pl[0]: %1 mila sześcienna
pl[1]: %1 mile sześcienne
pl[2]: %1 mil sześciennych

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
pl: uncje cieczy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
pl: uncja cieczy;uncje cieczy;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;uncja cieczy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
pl: %1 uncji cieczy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
pl[0]: %1 uncja cieczy
pl[1]: %1 uncje cieczy
pl[2]: %1 uncji cieczy

[ctx: unit description in lists]
en: cups
pl: kubki

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
pl: kubek;kubki;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
pl: %1 kubków

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
pl[0]: %1 kubek
pl[1]: %1 kubki
pl[2]: %1 kubków

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
pl: łst

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
pl: łyżeczka stołowa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
pl: łyżeczka stołowa;łyżeczki stołowe;łst;łst

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
pl: %1 łyżeczek stołowych

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
pl[0]: %1 łyżeczka stołowa
pl[1]: %1 łyżeczki stołowe
pl[2]: %1 łyżeczek stołowych

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
pl: łstł

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
pl: łyżeczka stołowa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
pl: łyżeczka stołowa;łyżeczki stołowe;łstł;łstł

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
pl: %1 łyżeczki stołowe

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
pl[0]: %1 łyżeczka stołowa
pl[1]: %1 łyżeczki stołowe
pl[2]: %1 łyżeczek stołowych

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
pl: galony (amer. miara obj.)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
pl: galon (amer. miara obj.);galony (amer. miara obj.);gal;galon;galony

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
pl: %1 galonów (amer. miara obj.)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
pl[0]: %1 galon (amer. miara obj.)
pl[1]: %1 galony (amer. miara obj.)
pl[2]: %1 galonów (amer. miara obj.)

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (imperial)
pl: galony (imperialne)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons
pl: galon (imperialny);galony (imperialne);imp gal;imp galon;imp galony;imperialny gal;imperialny galon;imperialne galony

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (imperial)
pl: %1 galon (imprialny)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (imperial) | %1 gallons (imperial)
pl[0]: %1 galon (imperialny)
pl[1]: %1 galony (imperialne)
pl[2]: %1 galonów (imperialnych)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
pl: pinty (brytyjskie)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
pl: pint (brytyjski);pinty (brytyjskie);pt;pint;pinty;p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
pl: %1 pintów (brytyjskich)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
pl[0]: %1 pint (brytyjski)
pl[1]: %1 pinty (brytyjskie)
pl[2]: %1 pintów (brytyjskich)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
pl: pinty (ciekłe U.S.)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (U.S. liquid);pints (U.S. liquid);US pt;US pint;US pints;US p
pl: pinta (ciekła U.S.);pinty (ciekłe U.S.);US pt;US pinta;US pinty;US p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (U.S. liquid)
pl: %1 pinta (ciekła U.S.)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (U.S. liquid) | %1 pints (U.S. liquid)
pl[0]: %1 pinta (ciekła U.S.)
pl[1]: %1 pinty (ciekłe U.S.)
pl[2]: %1 pint (ciekłych U.S.)

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
pl: baryłki ropy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
pl: baryłki ropy;baryłka ropy;bbl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
pl: %1 baryłek ropy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
pl[0]: %1 baryłki ropy
pl[1]: %1 baryłek ropy
pl[2]: %1 baryłek ropy

en: Weight per Area
pl: Masa na obszar

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
pl: gramy na metr kwadratowy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gsm;g/m;g/m2;gm2;grams per meter;grams per square meter;grams per meter²
pl: gsm;g/m;g/m2;gm2;gramy na metr;gramy na metr kwadratowy;gramy na metr²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
pl: %1 gramy na metr kwadratowy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
pl[0]: %1 gram na metr kwadratowy
pl[1]: %1 gramy na metr kwadratowy
pl[2]: %1 gramów na metr kwadratowy

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
pl: uncje na jard kwadratowy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounces per yard;ounces per square yard;ounces per yard²
pl: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;uncja na jard;uncja na jard kwadratowy;uncja na jard²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
pl: %1 uncje na jard kwadratowy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
pl[0]: %1 uncja na jard kwadratowy
pl[1]: %1 uncje na jard kwadratowy
pl[2]: %1 uncji na jard kwadratowy
