krecorder - en to tr translation catalogue (50 entries)

en: Default file format
tr: Öntanımlı dosya biçimi

en: Default audio codec
tr: Öntanımlı ses kod çözücüsü

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Play a recording, or record a new one
tr: Bir kaydı çalın veya yeni bir tane kaydedin

en: Record a new recording
tr: Yeni bir kayıt yap

en: Recorder
tr: Kaydedici

en: Player
tr: Çalar

en: Recorded on %1
tr: %1 üzerinde kaydedildi

en: Pause
tr: Duraklat

en: Play
tr: Çal

en: Stop
tr: Durdur

en: Export to location
tr: Konuma dışa aktar

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Delete
tr: Sil

en: Recordings
tr: Kayıtlar

en: Edit
tr: Düzenle

en: Record
tr: Kaydet

en: No recordings
tr: Kayıt yok

en: Select a location to save recording %1
tr: %1 kaydını kaydetmek için bir yer seç

en: Saved recording to %1
tr: Kayıt, %1 konumuna kaydedildi

en: Delete %1
tr: Sil: %1

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
tr: %1 kaydını silmek istediğinizden emin misiniz?<br/><b>Tümüyle</b> kaybolacaktır!

[ctx: @action:button]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

en: Rename %1
tr: Yeniden Adlandır: %1

en: Name:
tr: Ad:

en: Location:
tr: Konum:

en: Record Audio
tr: Ses Kaydet

en: Continue
tr: Sürdür

en: Save Recording
tr: Kaydı Kaydet

en: Save recording
tr: Kaydı yaz

en: Save
tr: Kaydet

en: Discard
tr: At

en: Name (optional)
tr: Ad (isteğe bağlı)

en: Storage Folder:
tr: Depolama Klasörü:

en: General
tr: Genel

en: About
tr: Hakkında

en: Audio Input
tr: Ses Girişi

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Audio Codec
tr: Ses Kod Çözücüsü

en: Container Format
tr: Kapsayıcı Biçimi

en: Audio Quality
tr: Ses Kalitesi

en: Lowest
tr: En düşük

en: Low
tr: Düşük

en: Medium
tr: Orta

en: High
tr: Yüksek

en: Highest
tr: En yüksek

en: Higher audio quality also increases file size.
tr: Daha yüksek ses kalitesi, dosya boyutunu artırır.

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
tr: Bazı kod çözücü ve kapsayıcı biçimleri uyumlu olmayabilir.

en: © 2020-2024 KDE Community
tr: © 2020–2024 KDE Topluluğu
