krecorder - en to ro translation catalogue (50 entries)

en: Default file format
ro: Format implicit de fișier

en: Default audio codec
ro: Codec audio implicit

en: Settings
ro: Configurări

en: Play a recording, or record a new one
ro: Redă o înregistrare, sau înregistrează una nouă

en: Record a new recording
ro: Creează o înregistrare nouă

en: Recorder
ro: Înregistrator

en: Player
ro: Lector

en: Recorded on %1
ro: Înregistrat pe %1

en: Pause
ro: Întrerupe

en: Play
ro: Redă

en: Stop
ro: Oprește

en: Export to location
ro: Exportă la amplasare

en: Rename
ro: Redenumește

en: Delete
ro: Șterge

en: Recordings
ro: Înregistrări

en: Edit
ro: Modifică

en: Record
ro: Înregistrează

en: No recordings
ro: Nicio înregistrare

en: Select a location to save recording %1
ro: Alegeți o amplasare de salvat înregistrarea %1

en: Saved recording to %1
ro: Salvat înregistrare în %1

en: Delete %1
ro: Șterge %1

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
ro: Sigur doriți să ștergeți înregistrarea %1?<br/>Aceasta se va <b>pierde irecuperabil</b> pentru totdeauna!

[ctx: @action:button]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ro: Renunță

en: Rename %1
ro: Redenumește %1

en: Name:
ro: Denumire:

en: Location:
ro: Amplasare:

en: Record Audio
ro: Înregistrează sunet

en: Continue
ro: Continuă

en: Save Recording
ro: Salvează înregistrarea

en: Save recording
ro: Salvează înregistrarea

en: Save
ro: Salvează

en: Discard
ro: Aruncă

en: Name (optional)
ro: Denumire (opțional)

en: Storage Folder:
ro: Dosar de stocare:

en: General
ro: Generale

en: About
ro: Despre

en: Audio Input
ro: Intrare audio

en: Advanced
ro: Avansate

en: Audio Codec
ro: Codec audio

en: Container Format
ro: Format container

en: Audio Quality
ro: Calitate sunet

en: Lowest
ro: Cea mai înaltă

en: Low
ro: Joasă

en: Medium
ro: Medie

en: High
ro: Înaltă

en: Highest
ro: Cea mai înaltă

en: Higher audio quality also increases file size.
ro: O calitate mai înaltă a sunetului crește și dimensiunea fișierului.

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
ro: Unele combinații de codecuri și formate ale containerului pot să nu fie compatibile.

en: © 2020-2024 KDE Community
ro: © 2020-2024 Comunitatea KDE
