krecorder - en to ar translation catalogue (52 entries)

en: Default file format
ar: تنسيق الملف المبدئي

en: Default audio codec
ar: مرماز الصّوت المبدئي

en: Settings
ar: إعدادات

en: Play a recording, or record a new one
ar: شغّل أحد التسجيلات أو سجّل واحد جديد

en: Record a new recording
ar: أنشئ تسجيل جديد

en: Recorder
ar: المسجل

en: Player
ar: مشغل الوسائط

en: Recorded on %1
ar: يسجل في %1

en: Pause
ar: ألبث

en: Play
ar: شغّل

en: Stop
ar: أوقف

en: Export to location
ar: صدّره إلى موقع

en: Rename
ar: أعد التسمية

en: Delete
ar: احذف

en: Recordings
ar: التسجيلات

en: Edit
ar: حرّر

en: Record
ar: سجّل

en: No recordings
ar: لا يوجد تسجيلات

en: Select a location to save recording %1
ar: اختر موقع لتحفظ التسجيل %1

en: Saved recording to %1
ar: احفظ التسجيل إلى %1

en: Delete %1
ar: احذف %1

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
ar: أمتأكد من أنك تريد حذف  %1؟<br/>ستحذف  <b>بشكل نهائي</b>!

[ctx: @action:button]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغ

en: Rename %1
ar: أعد تسمية %1

en: Name:
ar: الاسم:

en: Location:
ar: المكان:

en: Record Audio
ar: سجّل صوت

en: Continue
ar: تابع

en: Save Recording
ar: احفظ التسجيل

en: Save recording
ar: احفظ التسجيل

en: Save
ar: احفظ

en: Discard
ar: أهمِل

en: Name (optional)
ar: الاسم (اختياري)

en: Storage Folder:
ar: مجلد التخزين:

en: General
ar: عامّ

en: About
ar: عن

en: Audio Input
ar: مدخل الصوت

en: Advanced
ar: متقدّم

en: Audio Codec
ar: مرماز الصّوت

en: Container Format
ar: نسق الحاوية

en: Audio Quality
ar: جودة الصّوت

en: Lowest
ar: الاقل

en: Low
ar: منخفض

en: Medium
ar: متوسط

en: High
ar: عالي

en: Highest
ar: الأقصى

en: Higher audio quality also increases file size.
ar: زيادة جودة الصّوت ستزيد حجم الملف.

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
ar: قد لا تكون بعض مجموعات برامج الترميز وتنسيقات الحاويات متوافقة.

en: © 2020-2024 KDE Community
ar: © 2020-2024 مجتمع كِيدِي

en: Devin Lin
ar: ديفين لين

en: Jonah Brüchert
ar: جوناه بروكيرت
