tokodon - en to he translation catalogue (832 entries)

en: Could not follow account
he: לא ניתן לעקוב אחרי חשבון

en: Could not unfollow account
he: לא ניתן לבטל מעקב אחרי חשבון

en: Could not remove account as your follower
he: לא ניתן להסיר חשבון כעוקב שלך

en: Could not block account
he: לא ניתן לחסום חשבון

en: Could not unblock account
he: לא ניתן לשחרר חסימת חשבון

en: Could not mute account
he: לא ניתן להשתיק חשבון

en: Could not unmute account
he: לא ניתן לבטל השתקת חשבון

en: Could not feature account
he: לא ניתן לקדם חשבון

en: Could not unfeature account
he: לא ניתן לבטל קידום חשבון

en: Could not edit note about an account
he: לא ניתן לערוך הערה על חשבון

en: View Post
he: הצגת פוסט

en: View Profile
he: הצגת פרופיל

en: %1 mentioned you
he: אוזכרת על ידי %1

en: %1 wrote a new post
he: נכתבה רשומה חדשה על ידי %1

en: %1 boosted your post
he: הרשומה שלך עודדה על ידי %1

en: %1 followed you
he: נוספת לרשימת המעקב של %1

en: %1 requested to follow you
he: קיבלת בקשה מאת %1 לעקוב אחריך

en: %1 favorited your post
he: הרשומה שלך נוספה למועדפים של %1

en: Poll by %1 has ended
he: סקר מאת %1 הסתיים

en: %1 edited a post
he: רשומה נערכה על ידי %1

en: Image is too big
he: התמונה גדולה מדי

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
he: קובץ התמונה לא נתמך. יש תמיכה רק ב־jpeg,‏ png וב־gif.

en: Account details saved
he: פרטי החשבון נשמרו

[ctx: @title]
en: Follow Requests
he: בקשות מעקב

[ctx: @title]
en: Followers
he: עוקבים

[ctx: @title]
en: Following
he: נעקבים

[ctx: @title]
en: Muted Users
he: משתמשים מושתקים

[ctx: @title]
en: Blocked Users
he: משתמשים חסומים

[ctx: @title]
en: Featured Users
he: חשבונות מקודמים

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
he[0]: מועדף
he[1]: שני מועדפים
he[2]: %1 מועדפים
he[3]: %1 מועדפים

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
he[0]: עידוד
he[1]: שני עידודים
he[2]: %1 עידודים
he[3]: %1 עידודים

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
he: עוקבים ידועים

[ctx: @title]
en: Manage List Users
he: ניהול רשימת המשתמשים

en: No Follow Requests
he: אין בקשות מעקב

en: No Followers
he: אין עוקבים

en: No Followed Users
he: אין משתמשים נעקבים

en: No Muted Users
he: אין משתמשים מושתקים

en: No Blocked Users
he: אין משתמשים חסומים

en: No Featured Users
he: אין משתמשים מובילים

en: No Users Favorited This Post
he: אף משתמש לא הוסיף את הרשומה הזאת למועדפים

en: No Users Boosted This Post
he: אף משתמש לא עודד את הרשומה הזאת

en: No Familiar Followers
he: אין עוקבים ידועים

en: No Users
he: אין משתמשים

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
he: חלק מהמשתמשים דורשים אישור ידני לפני שיוכלו לעקוב אחריך, והם יופיעו כאן.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
he: אפשר להשתיק משתמשים כדי למנוע מהם להופיע בהתראות שלך.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
he: אפשר לחסום משתמשים כדי להסתיר אותם מציר הזמן שלך לחלוטין.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
he: משתמשים שנושאים חן בעיניך יכולים להופיע כמובילים ולהופיע בפרופיל שלך.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
he: הרשומה הזאת טרם נוספה למועדפים כלשהם. אולי כדאי להוסיף אליך קודם?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
he: הרשומה הזאת עדיין לא זכתה לעידודים. אפשר לעודד כדי להגביר את החשיפה שלה!

en: There is no one in this list yet.
he: אין עדיין אף אחד או אחת ברשימה הזאת.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
he: משתמשים מוצעים

en: Could not accept account
he: לא ניתן לאשר חשבון

en: Could not reject account
he: לא ניתן לדחות חשבון

en: Could not take action against the account
he: לא ניתן לנקוט בפעולות נגד החשבון

en: Could not enable the disabled account
he: לא ניתן להפעיל את החשבון המושבת

en: Could not unsilence the account
he: לא ניתן לבטל את השתקת החשבון

en: Could not unsuspend the account
he: לא ניתן לבטל את השעיית החשבון

en: Could not mark the account as not sensitive
he: לא ניתן לסמן את החשבון כלא רגיש

[ctx: login status]
en: Suspended
he: מושעה

[ctx: login status]
en: Limited
he: מוגבל

[ctx: login status]
en: Sensitized
he: הפך רגיש

[ctx: login status]
en: Frozen
he: קפוא

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
he: דוא״ל לא אומת

[ctx: login status]
en: Not Approved
he: לא אושר

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
he: לא חלות מגבלות

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
he: אירעה שגיאה בהגשת בקשת PUT לעדכון חסימת שם התחום.

en: Could not resolve report
he: לא ניתן לפתור דוח

en: Could not unresolve report
he: לא ניתן לבטל פתרון דוח

en: Could not assign report
he: לא ניתן להקצות דוח

en: Could not unassign report
he: לא ניתן לבטל הקצאת דוח

[ctx: @label]
en: No Posts
he: אין רשומות

en: This user hasn't posted anything yet.
he: המשתמש או המשתמשת האלה לא פרסמו כלום עדיין.

[ctx: @label]
en: No Media
he: אין מדיה

en: This user hasn't posted any media yet.
he: המשתמש או המשתמשת האלה לא פרסמו שום מדיה עדיין.

en: Follows you
he: במעקב אחריך

en: Bot
he: בוט

en: Follow Requested
he: נשלחה בקשת מעקב

en: Unfollow
he: ביטול מעקב

en: Follow
he: מעקב

en: Stop notifying me when %1 posts.
he: להפסיק להודיע לי על רשומות של %1.

en: Notify me when %1 posts.
he: להודיע לי על רשומות של %1.

en: Mention…
he: אזכור…

en: Start a Conversation…
he: התחלת שיחה…

en: Hide Boosts from %1
he: הסתרת עידודים של %1

en: Show Boosts from %1
he: הצגת עידודים של %1

en: Stop Featuring This Profile
he: להפסיק להציב את הפרופיל הזה כמוביל

en: Feature This Profile
he: הוספת הפרופיל הזה למובילים

en: Unmute
he: ביטול השתקה

en: Mute
he: השתקה

en: Unblock
he: שחרור חסימה

en: Block
he: חסימה

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
he: דיווח…

en: Edit Profile
he: עריכת פרופיל

en: Account editor
he: עורך חשבונות

en: Featured Users
he: משתמשים מובילים

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
he: פתיחה בדפדפן

en: Copy Link
he: העתקת קישור

en: Profile link copied.
he: הקישור לפרופיל הועתק.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
he: הצטרפות

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
he: הערה פרטית:

en: Saved
he: נשמר

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
he: אפשר לכתוב משהו על המשתמש או המשתמשת האלה, זה לא יהיה חשוף לאף אחד אחר חוץ ממך.

en: Also followed by:
he: גם במעקב של:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
he: להציג עוד %1

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
he: להציג הכול

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
he[0]: <b>רשומה</b>
he[1]: <b>שתי</b> רשומות
he[2]: <b>%1</b> רשומות
he[3]: <b>%1</b> רשומות

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
he[0]: <b>נעקב</b>
he[1]: <b>שני</b> נעקבים
he[2]: <b>%1</b> נעקבים
he[3]: <b>%1</b> נעקבים

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
he[0]: <b>אחד</b> במעקב
he[1]: <b>שניים</b> במעקב
he[2]: <b>%1</b> במעקב
he[3]: <b>%1</b> במעקב

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
he: רשומות

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
he: רשומות ותגובות

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
he: מדיה

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
he: הסתרת עידודים

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
he: הכול

en: Share
he: שיתוף

en: Share the selected media
he: שיתוף המדיה הנבחרת

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
he: הכרזות

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
he: הכרזות על %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
he: אין הכרזות

en: Your server has not made any announcements yet.
he: בשרת שלך לא פורסמו אף הכרזות עדיין.

en: No emojis
he: אין אמוג׳ים

en: View profile
he: הצגת פרופיל

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
he: חזרה לראש

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
he: חלק מהתגובות אינן זמינות

en: To view all replies, open the post on the original server.
he: כדי לצפות בכל התגובות, יש לפתוח את הרשומה בשרת המקורי.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
he: פתיחה בדפדפן

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
he: סוף ציר הזמן

en: Conversations
he: שיחות

en: No Conversations
he: אין שיחות

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
he: הודעות ישירות למשתמשים אחרים תופענה כאן. לא לשתף פרטים רגישים בשיחה.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
he: הגדלת כמות בקשות מעקב

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
he: הקטנת כמות בקשות מעקב

[ctx: @title:window]
en: Create List
he: יצירת רשימה

[ctx: @title:window]
en: Edit List
he: עריכת רשימה

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
he: כותרת

[ctx: @label]
en: Show replies for
he: הצגת תגובות עבור

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
he: בלעדי

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
he: רשומות ברשימה הבלעדית מוחרגות מציר זמן הבית שלך.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
he: ניהול משתמשים

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
he: הוספת משתמשים

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
he: הוספת משתמשים לרשימה…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
he: הוספה

en: Search among users you follow…
he: חיפוש בין המשתמשים במעקב…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
he: יצירה

[ctx: @action:button Edit the list]
en: Edit
he: עריכה

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
he: מחיקה

[ctx: @title]
en: Deleting List
he: רשימה נמחקת

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
he: למחוק את הרשימה הזאת?

en: Explore
he: סיור

[ctx: @action:button]
en: Post
he: פרסום

en: Posts
he: רשומות

en: Hashtags
he: תגיות הקבץ

en: News
he: חדשות

en: Users
he: משתמשים

[ctx: @label]
en: No Trending Tags
he: אין תגיות מובילות

en: %1 person is talking | %1 people are talking
he[0]: %1 מדבר או מדברת
he[1]: %1 מדברים
he[2]: %1 מדברים
he[3]: %1 מדברים

en: %1 signed up
he: %1 נרשם או נרשמה

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
he: נעקבים

[ctx: @action:button]
en: Filters
he: מסננים

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
he: הצגת עידודים

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
he: הצגת תגובות

en: No User Selected
he: לא נבחר אף משתמש

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
he: עם התצוגה הבאה, אפשר לראות בקלות רק את הפוסטים של משתמשים במעקב - מסודרים לפי הפוסטים האחרונים שלהם.

[ctx: @title:window]
en: Notifications
he: התראות

en: Setup Required
he: צריך הגדרה

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
he: Tokodon יכול להציג התראות על פעילות כגון משתמשים מעודדים או מגיבים לרשומות שלך.
    
    את סוגי התראות שמופיעות אפשר לכוון כשנכנסים לחשבון.

en: Allow Notifications
he: לאפשר התראות

en: Continue
he: המשך

[ctx: @title:window]
en: Password Service
he: שירות סיסמאות

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
he: Tokodon דורש משירות הסיסמאות להיות פעיל כדי לשמור פרטים אישייםרגישים.
    
    Tokodon יכול להשתמש ב־KWallet, מחזיק המפתחות של GNOME או כל שירות אחר תומך libsecret.
    
    לאחר התקנת השירות, נא לוודא שהוא פעיל ולהפעיל את Tokodon מחדש.

en: Quit Tokodon
he: יציאה מ־Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
he: ברוך בואך

en: Welcome to Tokodon
he: ברוך בואך ל־Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
he: צריך כמה הגדרות פתיחה לפני שאפשר יהיה להשתמש ב־Tokodon.

[ctx: @title]
en: Select Language
he: בחירת שפה

[ctx: @action:button]
en: Close
he: סגירה

[ctx: @title]
en: Lists
he: רשימות

en: Create List
he: יצירת רשימה

en: No Lists
he: אין רשימות

en: Lists allow you to categorize who you're following.
he: רשימות מאפשרות לך לסווג מי ברשימת המעקב שלך.

en: Edit List
he: עריכת רשימה

[ctx: @title:window]
en: Authorization
he: אימות

en: To continue, please open the following link in your web browser to authorize Tokodon: %1
he: כדי להמשיך, נא לפתוח את הקישור הבא בדפדפן שלך כדי לאמת את Tokodon:‏ %1

en: Open Authorization Link
he: פתיחת קישור אימות

en: Copy Authorization Link
he: העתקת קישור אימות

en: Link copied.
he: הקישור הועתק.

en: Use Authorization Code
he: להשתמש בקוד אימות

en: Use this login method if the above link does not work.
he: להשתמש בשיטת הכניסה הזאת אם הקישור שלעיל לא עובד.

en: Enter authorization token:
he: נא למלא אסימון אימות:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
he: בעיית כניסה

en: There was an issue logging into the server:<br><b>%1</b>
he: אירעה בעיה בכניסה לחשבון בשרת:<br><b>%1</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
he: נא לבדוק אם שירות הסיסמאות פעיל. לבעיות כניסה אחרות, אפשר לנסות להיכנס לאתר של השרת.
    
    אפשר לנסות להיכנס שוב עם הכפתור שלהלן, או להפעיל את Tokodon מחדש.

en: View Website
he: הצגת אתר

en: Re-Attempt Log In
he: לנסות להיכנס מחדש

en: Logout
he: יציאה

[ctx: @title]
en: Logout
he: יציאה

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
he: לצאת?

[ctx: @title:window]
en: Login
he: כניסה

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
he: התקשורת נכשלה מול השרת: %1. נא לבדוק את הגדרות המתווך שלך.

en: Proxy Settings
he: הגדרות מתווך

[ctx: @title:group]
en: Login
he: כניסה

en: Server URL:
he: כתובת השרת:

en: mastodon.social
he: toot.im

en: Enable moderation tools
he: הפעלת כלי השגחה

en: Allow Tokodon to access moderation tools. Try disabling this if you have trouble logging in.
he: לאפשר ל־Tokodon לגשת לכלי ההשגחה. כדי לנסות להשבית את זה אם נתקלת בבעיות בכניסה לחשבון.

en: Server URL must not be empty!
he: כתובת השרת לא יכולה להישאר ריקה!

[ctx: @title:window]
en: Registration
he: רישום

[ctx: @title:group]
en: Register
he: הרשמה

en: Username
he: שם משתמש

en: Email Address
he: כתובת דוא״ל

en: Password
he: סיסמה

en: Reason
he: סיבה

en: Register
he: הרשמה

[ctx: @title:window]
en: Rules
he: כללים

[ctx: @title:group]
en: Rules
he: כללים

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
he: מקובל

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
he: לא מקובל

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
he: נא לבחור שרת

en: This server is closed for registration: %1
he: השרת הזה סגור להרשמה: %1

en: Search or enter URL…
he: חיפוש או מילוי כתובת…

en: Custom Server
he: שרת מותאם אישית

en: Public Servers
he: שרתים ציבוריים

en: No Public Servers
he: אין שרתים ציבוריים

en: Enter a server URL manually in the search field.
he: נא למלא כתובת שרת ידנית בשדה החיפוש.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
he: פתיחה חיצונית

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
he: עיון בפדיברס ויצירת קשר עם אנשים דרך מסטודון (ותוכנות תואמות נוספות).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Pick a Server
he: נא לבחור שרת

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Use an Existing Account
he: להשתמש בחשבון קיים

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
he: הגדרות

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
he: תואם ל־

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
he: תואם למסטודון

[ctx: @title]
en: Open As…
he: פתיחה בתור…

[ctx: @title]
en: Reply As…
he: תגובה בתור…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
he: הוספה למועדפים בתור…

[ctx: @title]
en: Boost As…
he: עידוד בתור…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
he: הוספה לסימניות בתור…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
he: פעולה לא ידועה

en: Write a new post
he: כתיבת רשומה חדשה

en: Reply to post
he: תגובה לרשומה

en: Home
he: בית

en: No Posts
he: אין רשומות

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
he: מרגיש פה קצת שקט, כדאי לנסות לפרסם משהו!

en: Notifications
he: התראות

en: Follow Requests
he: בקשות מעקב

en: Local
he: מקומי

en: Global
he: כללי

en: Favorites
he: מועדפים

en: No Favorites
he: אין מועדפים

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
he: רשומות שהוספת למועדפים תופענה כאן. אם רשומה כלשהי נושאת חן בעיניך כדאי להוסיף אותה למועדפים!

en: Bookmarks
he: סימניות

en: No Bookmarks
he: אין סימניות

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
he: לאחר הוספת רשומות למועדפים הן תופענה כאן. סימניות תמיד נשארות פרטיות, אפילו לעיני יוצרי הרשומה.

en: Following
he: נעקבים

en: Search
he: חיפוש

[ctx: @action:button Server Announcements]
en: Announcements
he: הכרזות

en: Lists
he: רשימות

en: Profile
he: פרופיל

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
he: ניפוי שגיאות

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
he: כלי השגחה

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
he: הגדרות

[ctx: @title]
en: Embed Information
he: פרטי הטמעה

en: Advanced Search
he: חיפוש מתקדם

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
he: שם משתמש:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
he: שם תצוגה:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
he: דוא״ל:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
he: חיפוש

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
he: איפוס

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
he: מקום

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
he: הכול

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
he: מקומי

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
he: מרוחק

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
he: מצב השגחה

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
he: הכול

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
he: פעיל

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
he: בהמתנה

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
he: מושבת

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
he: מושתק

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
he: מושעה

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
he: תפקיד

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
he: הכול

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
he: השגחה

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
he: הנהלה

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
he: בעלות

en: No accounts found
he: לא נמצאו חשבונות

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
he: יצירת חסימת דוא״ל

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
he: פרטי שם תחום דוא״ל

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
he: שם תחום הדוא״ל

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
he: החסימה נוצר ב־

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
he: ניסיונות לרישום לפי חשבונות השבוע

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
he: ניסיונות לרישום לפי IP השבוע

[ctx: @action:button]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
he: מחיקת חסימת דוא״ל

en: Email block deleted
he: חסימת דוא״ל נמחקה

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
he: חסימת שם תחום דוא״ל חדשה

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
he: שם תחום *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
he: זה יכול להיות שם התחום שמופיע בכתובת הדוא״ל או רשומת ה־MX בו הוא משתמש. הם ייבדקו תוך כדי ההרשמה.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
he: פתרון שם תחום

en: New email block added
he: נוספה חסימת דוא״ל חדשה

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
he: %1 ניסיונות לרישום על פני השבוע הקודם

en: No email blocks found
he: לא נמצאו חסימות דוא״ל

en: Add New Domain Block
he: הוספת חסימת שם תחום חדשה

en: Allow Federation with Domain
he: לאפשר איחוד עם שם תחום

en: Allowed Domain Info
he: פרטי שם תחום מורשים

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
he: שם תחום

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
he: נוצר ב־

en: Disallow Federation with Domain
he: לאסור איחוד עם שם תחום

en: Disallowed federation with the domain
he: האיחוד עם שם התחום נאסר

en: Add Domain Block
he: הוספת חסימת שם תחום

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
he: שם תחום*

en: Public comment
he: הערה ציבורית

en: Private Comment
he: הערה פרטית

en: Moderation
he: השגחה

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
he: השתקה

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
he: השעיה

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
he: ללא

en: Reject media files
he: דחיית קובצי מדיה

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
he: הסרת קובצי מדיה שמאוחסנים מקומית וסירוב להורדת כאלה בעתיד . לא תקף על השעיות

en: Reject reports
he: דחיית דוחות

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
he: התעלמות מכל הדוחות שמגיעים משם התחום הזה. לא תקף על השעיות

en: Obfuscate domain name
he: הסוואת שם התחום

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
he: הסוואת שם התחום באופן חלקי ברשימה אם פרסום רשימת מגבלות שמות התחום פעילה

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
he: יצירת חסימה

en: New domain block added
he: חסימת שמות תחום חדשה נוספה

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
he: שם תחום*

en: New Allowed Domain Added
he: שם תחום מורשה חדש נוסף

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
he: אפשרות שם תחום מורשה זמינה למופעים עם מצב איחוד מוגבל פעיל

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
he: השגחה

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
he: שמות תחום חסומים

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
he: שמות תחום מורשים

en: Allowed for federation
he: מורשים לאיחוד

en: No federations found
he: לא נמצאו איחודים

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
he: יצירת כלל

en: New IP Rule
he: כלל IP חדש

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
he: יפוג לאחר

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
he: יום

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
he: שבועיים

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
he: חודש

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
he: חצי שנה

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
he: שנה

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
he: 3 שנים

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
he: הערה

en: Optional. Remember why you added this rule.
he: רשות. כדי לזכור למה הוספת את הכלל הזה.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
he: כלל *

en: Choose what will happen with requests from this IP
he: נא לבחור מה יקרה לבקשות מכתובת ה־IP הזאת

en: Limit sign-ups
he: הגבלת הרשמות

en: New sign-ups will require your approval
he: הרשמות חדשות תדרושנה את אישורך

en: Block sign-ups
he: חסימת הרשמות

en: New sign-ups will not be possible
he: הרשמות חדשות לא תתאפשרנה

en: Block access
he: חסימת גישה

en: Block access to all resources
he: חסימת גישה לכל המשאבים

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
he: יצירת כלל IP

en: New IP rule added
he: נוסף כלל IP חדש

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
he: הגבלת הרשמות

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
he: חסימת הרשמות

[ctx: @label]
en: Block access
he: חסימת גישה

en: No IP rules found
he: לא נמצאו כללי IP

en: Not Available
he: לא זמין

en: Perform moderation action on %1
he: ביצוע פעולת השגחה על %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
he: אזהרה

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
he: הקפאה

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
he: אילוץ-רגיש

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
he: הגבלה

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
he: השעיה

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
he: להודיע למשתמש בדוא״ל

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
he: אזהרה מותאמת אישית

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
he: הגשה

en: Action taken successfully
he: הפעולה ננקטה בהצלחה

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
he: ביטול

en: Are you sure?
he: להמשיך?

en: Action will be taken against the account.
he: תינקט פעולה נגד החשבון.

en: Successfully approved %1's sign-up application
he: בקשת ההרשמה של %1 אושרה בהצלחה

en: Successfully rejected %1's sign-up application
he: בקשת ההרשמה של %1 סורבה בהצלחה

en: Successfully unfreezed %1's account
he: החשבון %1 הופשר בהצלחה

en: Successfully unsilenced %1's account
he: השתקת החשבון %1 בוטלה בהצלחה

en: Successfully unsuspended %1's account
he: השעיית החשבון %1 בוטלה בהצלחה

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
he: אילוץ-רגיש על החשבון %1 בוטל בהצלחה

en: Successfully deleted %1's account data
he: נתוני החשבון %1 נמחקו בהצלחה

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
he: סיפור עצמי

en: Reasons for joining
he: סיבות להצטרפות

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
he: רשומות

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
he: עוקבים

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
he: נעקבים

en: No role
he: אין תפקיד

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
he: תפקיד

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
he: פעילות אחרונה

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
he: מצב כניסה

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
he: תפקיד

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
he: דוא״ל

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
he: מצב דוא״ל

en: Confirmed
he: אומת

en: Not Confirmed
he: לא אומת

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
he: שפת החשבון

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
he: הצטרפות

en: Most recent IP
he: כתובת ה־IP האחרונה

en: Invited By
he: הזמנה נשלחה ע״י

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
he: אישור

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
he: דחייה

en: Delete Account Data
he: מחיקת נתוני חשבון

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
he: הפשרה

en: Undo Limit
he: הסגת הגבלה

en: Undo Suspension
he: הסגת השעייה

en: Undo force-sensitive
he: הסגת אילוץ-רגיש

en: Take action against this account
he: נקיטת פעולה נגד החשבון הזה

en: Remove Domain Block
he: הסרת חסימת שם תחום

en: Domain Block Removed
he: חסימת שם תחום הוסרה

en: Edit domain block
he: עריכת חסימת שם תחום

en: Private comment
he: הערה פרטית

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
he: עדכון חסימה

en: Domain block updated
he: חסימת שם תחום עודכנה

en: Blocked at
he: נחסם ב־

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
he: אין

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
he: אין

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
he: מדיניות

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
he: הסוואה

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
he: דחיית מדיה

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
he: דחיית דוחות

en: Edit Domain Block
he: עריכת חסימת שם תחום

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
he: הסרת כלל IP

en: IP Rule Removed
he: כלל IP הוסר

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
he: עדכון כלל IP

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
he: להפיג תוקף לאחר

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
he: יום

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
he: שבועיים

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
he: חודש

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
he: חצי שנה

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
he: שנה

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
he: 3 שנים

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
he: הערה

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
he: כלל *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
he: עדכון כלל IP

en: IP rule updated
he: כלל IP עודכן

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
he: התוקף יפוג ב־

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
he: אין

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
he: דרגת חומרה

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
he: עדכון כלל IP

en: Report #%1
he: דיווח מס׳ %1

en: Mark as unresolved
he: סימון כבלתי פתור

en: Mark as resolved
he: סימון כפתור

en: Report Unresolved
he: דוח לא נפתר

en: Report Resolved
he: דוח נפתר

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
he: רשומות

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
he: עוקבים

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
he: נעקבים

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
he: הצטרפות

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
he: פעילות אחרונה

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
he: דיווח

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
he: דיווח

en: Reported By
he: דווח ע״י

en: Report Status
he: מצב דוח

en: Resolved
he: נפתר

en: Unresolved
he: לא פתור

en: Action taken by
he: פעולה שננקטה על ידי

en: Assigned moderator
he: משגיח או משגיחה מוקצים

en: No one
he: אף אחד

en: Unassign
he: ביטול הקצאה

en: Assign to me
he: הקצאה אליי

en: Forwarded
he: הועבר

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
he: כן

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
he: לא

en: Category
he: קטגוריה

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
he: הסיבה שהחשבון ו/או התוכן דווחו תצוטט בהתקשרות מול החשבון שנגדו דווח

en: Other
he: אחר

en: Category changed to other
he: הקטגוריה השתנתה לאחרת

en: Spam
he: ספאם

en: Category changed to spam
he: הקטגוריה השתנתה לספאם

en: Content violates one or more server rules
he: התוכן מפר אחד או יותר מכללי השרת

en: Category changed to rule violation
he: הקטגוריה השתנתה להפרת כללים

en: To provide more information, %1 wrote:
he: כדי לספק פרטים נוספים, נכתב ע״י %1:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
he: לא זמין

en: Reported Content
he: תוכן מדווח

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
he: תוכן פוגעני יצוטט בהתקשרות עם החשבון שנגדו דווח

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
he: <b>אזהרת תוכן</b><br /> %1

en: Show Less
he: להציג פחות

en: Show More
he: להציג יותר

[ctx: @title]
en: Accounts
he: חשבונות

en: Reports
he: דוחות

[ctx: @title]
en: Federation
he: איחוד

[ctx: @title]
en: IP Rules
he: כללי IP

[ctx: @title]
en: Email Blocks
he: חסימות דוא״ל

en: Accounts Tool Page
he: עמוד כלי חשבונות

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
he: מצב דוח

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
he: לא פתור

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
he: פתור

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
he: מקור הדוח

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
he: הכול

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
he: מקומי

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
he: מרוחק

en: Reported By:
he: דווח ע״י:

en: Assigned Account:
he: חשבון מוקצה:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
he: לא זמין

en: No reports found
he: לא נמצאו דוחות

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
he: לסמן את כולם כנקראו

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
he: הגדרת התראות…

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
he: הכול

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
he: אזכורים

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
he: עוד

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
he: עידודים

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
he: מועדפים

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
he: תוצאות סקרים

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
he: רשומות

[ctx: Show only follows]
en: Follows
he: נעקבים

en: No Notifications
he: אין התראות

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
he: עדיין אין לך התראות. כשאנשים מגיבים, מוסיפים למועדפים או מעודדים את הרשומות שלך הם יופיעו כאן.

en: %1 has issued a warning against your account
he: ננקטה פעולה על ידי %1 נגד החשבון הזה

en: View %1's Profile
he: הצגת הפרופיל של %1

en: %1 users favorited your post
he: %1 משתמשים הוסיפו את הרשומה שלך למועדפים

en: %1 users boosted your post
he: %1 משתמשים עודדו את הרשומה שלך

[ctx: @info:label]
en: %1 relationships were severed due to moderation actions.
he: %1 יחסים נפגמו עקב פעולות פיקוח.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
he: הוגש דיווח כנגד משתמש בשרת שלך.

en: %1 replied to your post
he: הרשומה שלך זכתה לתגובה מאת %1

en: A poll has ended
he: סקר הסתיים

en: %1 updated their post
he: הרשומה של %1 עודכנה

en: Status with image attachment
he: מצב עם תמונה מצורפת

en: Status with GifV attachment
he: מצב עם GifV מצורף

en: Status with Video attachment
he: מצב עם וידאו מצורף

en: Not available
he: לא זמין

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
he: הסתרת מדיה

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
he: הסתרת מדיה

en: Media Hidden
he: מדיה מוסתרת

en: Save Image As…
he: שמירת תמונה בתור…

en: Save Gif As…
he: שמירת Gif בתור…

en: Save Video As…
he: שמירת סרטון בתור…

en: Copy Image
he: העתקת תמונה

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
he: פורסם ב־%1

[ctx: %1 is the Mastodon application name used for posting]
en: , via %1
he: , דרך %1

en: Public
he: ציבורי

en: Unlisted
he: נסתר

en: Private
he: פרטי

en: Direct Message
he: הודעה ישירה

en: No favorites
he: אין מועדפים

en: %1 favorite | %1 favorites
he[0]: מועדף
he[1]: שני מועדפים
he[2]: %1 מועדפים
he[3]: %1 מועדפים

en: No boosts
he: אין עידודים

en: %1 boost | %1 boosts
he[0]: עידוד
he[1]: שני עידודים
he[2]: %1 עידודים
he[3]: %1 עידודים

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
he: העתקת קישור

en: Post link copied.
he: הקישור לרשומה הועתק.

en: Link preview: %1
he: תצוגת קישור מקדימה: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
he: יותר מאת

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
he: מאת %1

[ctx: Attachment has alt-text, Short for alt-text]
en: Alt
he: חלופי

en: Text description available
he: תיאור מילולי זמין

en: Video
he: וידאו

[ctx: @title]
en: Media Description
he: תיאור מדיה

en: Normal Status
he: מצב רגיל

en: Spoiler Status
he: מצב קלקלן

en: Filtered: %1
he: מסונן: %1

en: Show anyway
he: להציג בכל זאת

[ctx: @label]
en: Pinned Post
he: רשומה נעוצה

[ctx: @title]
en: Delete Post
he: מחיקת רשומה

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
he: למחוק את הרשומה הזאת?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
he: מחיקה והחזרת הרשומה לטיוטה

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
he: להחזיר את הרשומה לטיוטה? הפעולה הזאת תמחק את הרשומה המקורית.

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
he: <b>התראת תוכן</b><br /> %1

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
he: תגובה

en: Cannot boost direct messages
he: לא ניתן לעודד הודעות ישירות

en: Cannot boost private posts
he: לא ניתן לעודד רשומות פרטיות

[ctx: Share a post]
en: Boost
he: עידוד

en: Boosted
he: קיבל עידוד

en: Boost
he: עידוד

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
he: הוספה למועדפים

en: Favorited
he: נוסף למועדפים

en: Favorite
he: הוספה למועדפים

en: Remove bookmark
he: הסרת סימנייה

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
he: הוספה לסימניות

en: Bookmarked
he: נוסף לסימניות

en: Bookmark
he: סימנייה

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
he: הרשומה הזאת סומנה כפרטית. חלק מהרשומות כנראה חסרות כיוון שהתגובות שלה מסומנות כפרטיות כברירת מחדל.

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
he: נערך ב־%1

[ctx: Show more options]
en: More actions
he: פעולות נוספות

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
he: פתיחת שרשור

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
he: הטמעה

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
he: פתיחה בתור…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
he: תגובה בתור…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
he: הוספה למועדפים בתור…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
he: עידוד בתור…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
he: הוספה לסימניות בתור…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
he: הסרת סימנייה

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark
he: סימנייה

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
he: שחרור נעיצה בפרופיל

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
he: נעיצה בפרופיל

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
he: ביטול השתקת ‎@%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
he: השתקת ‎@%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
he: שחרור חסימת ‎@%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
he: חסימת ‎@%1

en: Edit
he: עריכה

en: Delete
he: מחיקה

en: Delete & Re-draft
he: מחיקה והחזרה לטיוטה

en: You voted for this option
he: הצבעת לאפשרות הזאת

en: (No votes)
he: (אין קולות)

en: Vote
he: הצבעה

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
he: הצגת תוצאות

en: Poll has closed
he: סקר נסגר

en: Post from %1
he: רשומה מאת %1

en: Quoted post
he: רשומה מצוטטת

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
he: בטעינה…

en: %1 boosted
he: עידוד מצד %1

en: In reply to %1
he: בתגובה אל %1

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
he: נגינה

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
he: נקרא לאחרונה ב־%1

[ctx: @title]
en: Report Post
he: דיווח על רשומה

[ctx: @title]
en: Report User
he: דיווח על משתמש/ת

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
he: סיבה לדיווח על הרשומה הזאת

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
he: סיבה לדיווח על המשתמש/ת האלה

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
he: דיווח

[ctx: @action]
en: Cancel
he: ביטול

en: Hashtag
he: תגית הקבץ

[ctx: @title]
en: Search
he: חיפוש

en: Loading...
he: בטעינה…

en: No search results
he: אין תוצאות לחיפוש

en: Search for users, tags and posts
he: חיפוש אחר משתמשים, תגיות ורשומות

en: Edit Account
he: עריכת חשבון

en: Please choose a file
he: נא לבחור קובץ

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
he: לצאת מהחשבון %1?

en: Account
he: חשבון

en: Require approval for new followers
he: לדרוש אישור לעוקבים חדשים

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
he: כברירת מחדל עוקבים חדשים מתקבלים אוטומטית. יש לבטל את הסימון הזה כדי לאשר או לדחות ידנית עוקבים חדשים. תמיד אפשר לאלץ מישהו או מישהי להפסיק לעקוב אחריך.

en: Is automated
he: אוטומטי

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
he: האם לסמן את החשבון הזה באופן ציבורי ככזה שמבצע סוג כלשהו של משימות אוטומטיות.

en: Feature profile and posts
he: לאפשר הצגת הפרופיל והרשומות כמובילים

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
he: הפרופיל והרשומות הציבוריות שלך יכולות להופיע כמומלצות בפני משתמשים אחרים.

en: Publicly list follows and followers
he: להציג את העוקבים והנעקבים באופן ציבורי

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
he: כברירת מחדל כל מי שבחרו לעקוב אחריך ובחרת לעקוב אחריהם יהיו חשופים לציבור.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
he: סימון מדיה שנשלחת כרגישה כברירת מחדל

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
he: שפת רשומות כברירת מחדל

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
he: חשיפת רשומות כברירת מחדל

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
he: ציבורי

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
he: נסתר

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
he: פרטי

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
he: לפתוח את השרת בדפדפן

en: Some settings can only be configured on your server's website.
he: חלק מההגדרות ניתן להגדיר רק דרך אתר השרת שלך.

[ctx: @title:group]
en: General
he: כללי

en: Color theme
he: ערכת צבעים

en: Pop out the post composer by default
he: שליפת עורך הרשומות כברירת מחדל

en: Continue reading where you last left off
he: להמשיך לקרוא מאיפה שעצרת בפעם האחרונה

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
he: אם האפשרות מסומנת, ציר זמן הבית יתחיל מהמקום האחרון שהפסקת לקרוא. המקום בציר הזמן משותף עם תוכנות לקוח אחרות.

en: Auto-update timelines
he: עדכון צירי זמן אוטומטית

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
he: אם האפשרות מסומנת, Tokodon יעדכן אוטומטית צירי זמן מסוימים כשמתווספות רשומות חדשות.

[ctx: @title:group]
en: Posts
he: רשומות

en: Show number of replies, favorites and boosts
he: הצגת מספר התגובות, המועדפים והעידודים

en: Show link previews
he: הצגת תצוגות מקדימות של קישורים

en: Content font
he: גופן תוכן

en: Please choose a font
he: נא לבחור גופן

[ctx: @title:group]
en: Media
he: מדיה

en: Crop images on the timeline
he: חיתוך תמונות בציר הזמן

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
he: אם האפשרות לא מסומנת, רשומות עם תמונה אחת מצורפת לא תיחתך ותופיע במלואה.

en: Auto-play animated GIFs
he: לנגן GIFים מונפשים אוטומטית

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
he: עריכת פרופיל

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
he: מתווך רשת

en: System Default
he: כמו המערכת

en: No Proxy
he: ללא מתווך

en: Host
he: מארח

en: Port
he: פתחה

en: User
he: משתמש

en: Apply
he: החלה

en: Enable notifications for this account
he: הפעלות התראות לחשבון הזה

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
he: התראות יכולות להופיע גם כש־Tokodon לא פעיל.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
he: התראות בדחיפה זמינות אך לא ניתן להפעיל אותן. נא לצאת מהחשבון ולהיכנס אליו שוב.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
he: התראות תופענה רק כש־Tokodon פעיל.

[ctx: @title:group]
en: Events
he: אירועים

en: Mentions
he: אזכורים

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
he: כשמישהו או מישהי מאזכרים אותך ברשומה חדשה או מגיבים לאחד מהשרשורים שלך.

en: Statuses
he: הודעות מצב

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
he: כאשר משתמש או משתמשת שהפעלת עבורם התראות מפרסמים רשומה חדשה.

en: Boosts
he: עידודים

en: When someone boosted one of your posts.
he: כשאחת מהרשומות שלך זוכות לעידוד.

en: New followers
he: עוקבים חדשים

en: When someone follows you.
he: כשמישהו או מישהי בחרו לעקוב אחריך.

en: New follow requests
he: בקשות מעקב חדשות

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
he: כאשר חשבון שדורש אישור ידני רוצה לעקוב אחריך.

en: When a post you made was favorited by another user.
he: כשרשומה שיצרת נוספה למועדפים של מישהו או מישהי.

en: Polls
he: סקרים

en: When a poll you voted in has ended.
he: כשסקר שהצבעת בו הסתיים.

en: Edits
he: עריכות

en: When a post you interacted with was edited by the author.
he: כשרשומה שפעלת מולה נערכה על ידי מי שיצר אותה.

en: Server Sign-ups
he: הרשמות לשרת

en: When someone signs up to your server.
he: כשמתבצעת הרשמה לשרת שלך.

en: Server Reports
he: דוחות שרת

en: When someone files a report against a user on your server.
he: כשמוגש דיווח נגד משתמשים בשרת שלך.

en: Severed Relationships
he: ניתוק מערכות יחסים

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
he: כאשר הפיקוח על שרת אחר, שיש בו משתמשים ברשימת המעקב שלך או שעוקבים אחריך, נתון בידיך או בידי השרת שלך.

en: Display Name
he: שם תצוגה

en: Bio
he: סיפור עצמי

en: Header
he: כותרת עליונה

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
he: ‏PNG,‏ GIF או JPG.‏ 2 מ״ב לכל היותר. יוקטן לגודל 1500×500 פיקסלים

en: Avatar
he: תמונה ייצוגית

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
he: ‏PNG,‏ GIF או JPG.‏ 2 מ״ב לכל היותר. יוקטן לגודל 400×400 פיקסלים

[ctx: Profile fields]
en: Fields
he: שדות

en: Reset
he: איפוס

en: Muted Users
he: משתמשים מושתקים

en: Blocked Users
he: משתמשים חסומים

en: Appearance
he: מראה

en: Safety
he: בטיחות

en: Accounts
he: חשבונות

en: Network Proxy
he: מתווך רשת

en: About Tokodon
he: על Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
he: על אודות

en: About KDE
he: על KDE

en: Sharing failed
he: השיתוף נכשל

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
he: לאפשר

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
he: לסרב

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
he: ביטול מעקב

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
he: הסרת מעקב

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
he: הסרה

en: No accounts available
he: אין חשבונות זמינים

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
he: תיאור

[ctx: @title:group]
en: Focal point
he: נקודת מוקד

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
he: אפשרות %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
he: הוספת אפשרות

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
he: הוספת אפשרות חדשה לסקר

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
he: כאשר תוקף הסקר פג

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
he: ריבוי אפשרויות

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
he: לאפשר לבחור בכמה אפשרויות

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
he: הסתרת הסיכומים

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
he: הסתרת מניין הקולות עד לסיום הסקר

en: Remove
he: הסרה

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
he: עריכת הרשומה הזאת

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
he: תגובה לרשומה הזאת

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
he: שכתוב הרשומה הזאת

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
he: כתיבת רשומה חדשה

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
he: שליפה החוצה

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
he: שמירת רשומה לאחר עריכה ויש בה סקר יאפס את התוצאות הקיימות.

[ctx: @title]
en: Discard Draft
he: התעלמות מטיוטה

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
he: להתעלם מהטיוטה שלך?

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Keep
he: לשמור

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
he: התראת תוכן

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
he: מה חדש?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
he: נא לבחור קובץ

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
he: כל הסוגים הנתמכים (‎*.jpg‏ ‎*.jpeg‏ ‎*.png‏ ‎*.gif‏ ‎*.webp‏ ‎*.heic‏ ‎*.heif ‎*.avif‏ ‎*.webm‏ ‎*.mp4‏ ‎*.m4v‏ ‎*.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
he: תמונת JPEG‏ ‎(‎*.jpeg‏ ‎*.jpg‏)

en: PNG image (*.png)
he: תמונת PNG ‏(‎*.png)

en: GIF image (*.gif)
he: תמונת GIF‏ (‎*.gif)

en: WebP image (*.webp)
he: תמונת WebP‏ (‎*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
he: תמונת HEIC ‏(‎*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
he: תמונת HEIF ‏(‎*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
he: תמונת AVIF‏ (‎*.avif)

en: WebM video (*.webm)
he: סרטון WebM‏ (‎*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
he: סרטון MPEG-4‏ (‎*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
he: סרטון M4V ‏(‎*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
he: סרטון QuickTime‏ (‎*.mov)

en: All files (*)
he: כל הקבצים (*)

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
he: צירוף קובץ

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
he: הוספת סקר

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
he: מקומי

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
he: ציבורי

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
he: נסתר

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
he: פרטי

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
he: הודעה ישירה

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
he: חשיפה

[ctx: @action:intoolbar Short for content notice, also known as content warning]
en: cn
he: ה״ת

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
he: התראת תוכן

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
he: שפת הרשומה

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
he: הוספת אמוג׳י

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
he: <b>%1/%2</b> תווים

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
he: שליחה

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
he: תגובה

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
he: פרסום מחדש

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
he: שמירה

en: Loading
he: בטעינה

en: Home (%1)
he: בית (%1)

en: Show Boosts
he: הצגת עידודים

en: Show Replies
he: הצגת תגובות

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
he: התקשורת נכשלה מול השרת: %1. נא לבדוק את ההגדרות שלך.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
he: לטעון עוד

en: Switch Account
he: החלפת חשבון

en: Switch account
he: החלפת חשבון

en: Log in or create a new account
he: נא להיכנס או ליצור חשבון חדש

en: Empty conversation
he: שיחה ריקה

en: %1 and %2
he: %1 ו־%2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
he[0]: %1 ועוד אחד או אחת
he[1]: %2 ועוד שניים או שתיים
he[2]: %2 ועוד %1 נוספים/ות
he[3]: %2 ועוד %1 נוספים/ות

en: Members of the list
he: חברים ברשימה

en: Any followed users
he: כל משתמש נעקב שהוא

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
he: 5 דקות

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
he: חצי שעה

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
he: שעה

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
he: 6 שעות

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
he: 12 שעות

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
he: יום

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
he: 3 ימים

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
he: 7 ימים

en: An unknown error occurred.
he: אירעה שגיאה בלתי ידועה.

en: Receiving push notifications
he: קבלת התראות בדחיפה

en: Browse the Fediverse
he: מסע בפדיברס

en: © 2021-2024 Carl Schwan, 2021-2024 KDE Community
he: © 2021‏-2024 קארל שוואן, 2021-‏2024 קהילת KDE

en: Carl Schwan
he: קארל שוואן

en: Maintainer
he: מתחזק

en: Joshua Goins
he: ג׳ושוע גוינס

en: Supports https and web+ap url scheme
he: תמיכה בסכמות הכתובות https ו־web+ap

en: Share a line of text in the standalone composer.
he: שיתוף שורת טקסט עם חלונית עריכת ההודעות העצמאית.

en: The text to share.
he: הטקסט לשיתוף.

en: Internal usage only.
he: שימוש פנימי בלבד.

en: Error occurred when fetching the latest notification.
he: אירעה שגיאה במשיכת ההתראה העדכנית ביותר.

[ctx: @title]
en: Home
he: בית

[ctx: @title]
en: Local Timeline
he: ציר זמן מקומי

[ctx: @title]
en: Global Timeline
he: ציר זמן כללי

[ctx: @title]
en: Bookmarks
he: סימניות

[ctx: @title]
en: Favorites
he: מועדפים

[ctx: @title]
en: Trending
he: מובילים

en: Trending
he: מובילים

[ctx: @title:window]
en: Loading…
he: בטעינה…

[ctx: @title]
en: Post by %1
he: פרסום של %1

[ctx: @title:window]
en: Trending News
he: חדשות מובילות

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
he: חשבון

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
he: מעבר אל ‚%1’

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
he: הגדרה של ‚%1’

[ctx: @action:button]
en: Add Account
he: הוספת חשבון

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
he: כתיבת רשומה חדשה

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
he: מעבר אל ‚%1’

[ctx: Previously used emojis]
en: History
he: היסטוריה

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
he: מותאמת אישית

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
he: חייכנים

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
he: אנשים

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
he: טבע

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
he: מזון

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
he: פעילויות

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
he: נסיעות

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
he: פריטים

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
he: סמלים

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
he: דגלים

en: Could not open the temporary download file
he: לא ניתן לפתוח את קובץ ההורדה הזמני

en: Could not reserve disk space for download
he: לא ניתן לשמור מקום בכונן להורדה

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
he: הורדה

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
he: מקור

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
he: יעד

en: in the future
he: בעתיד

en: %1s
he: %1 שנ׳

en: %1m
he: %1 דק׳

en: %1h
he: %1 שע׳

en: Today
he: היום

en: %1d
he: %1 ימים

en: 1 week ago | %1 weeks ago
he[0]: לפני שבוע
he[1]: לפני שבועיים
he[2]: לפני %1 שבועות
he[3]: לפני %1 שבועות

en: 1 month ago | %1 months ago
he[0]: לפני חודש
he[1]: לפני חודשיים
he[2]: לפני %1 חודשים
he[3]: לפני %1 חודשים

en: 1 year ago | %1 years ago
he[0]: לפני שנה
he[1]: לפני שנתיים
he[2]: לפני %1 שנה
he[3]: לפני %1 שנים
