plasma-workspace - en to pt_BR translation catalogue (42 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
pt_BR: Desligado

[ctx: Brightness level]
en: Low
pt_BR: Baixo

[ctx: Brightness level]
en: Medium
pt_BR: Médio

[ctx: Brightness level]
en: High
pt_BR: Alto

[ctx: Backlight on or off]
en: On
pt_BR: Ligado

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
pt_BR: Brilho

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
pt_BR: Brilho da tela - %1

en: Follow accent color
pt_BR: Seguir a cor de destaque

en: Brightness and Color
pt_BR: Brilho e cor

en: Screen brightness at %1%
pt_BR: Brilho da tela em %1%

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
pt_BR: Brilho da tela em %1% a %2%

en: Keyboard brightness at %1%
pt_BR: Brilho do teclado em %1%

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
pt_BR: Luz noturna suspensa; clique com o botão do meio para retomar

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
pt_BR: Luz noturna suspensa

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
pt_BR: Luz noturna em temperatura da cor diurna

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
pt_BR: Luz noturna em temperatura da cor noturna

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
pt_BR: Transição da luz noturna para a manhã (completa às %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
pt_BR: Transição da luz noturna para a tarde (completa às %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
pt_BR: Transição da luz noturna para a tarde prevista para %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
pt_BR: Transição da luz noturna para o dia prevista para %1

en: Scroll to adjust screen brightness
pt_BR: Rolar para ajustar o brilho da tela

en: Middle-click to suspend Night Light
pt_BR: Clique com o botão do meio suspender a luz noturna

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
pt_BR: Configurar luz noturna…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
pt_BR: Suspenso

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
pt_BR: Não habilitado

[ctx: Night light status]
en: Not running
pt_BR: Não está em execução

[ctx: Night light status]
en: On
pt_BR: Ligado

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
pt_BR: Transição matinal

[ctx: Night light phase]
en: Day
pt_BR: Dia

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
pt_BR: Transição Noturna

[ctx: Night light phase]
en: Night
pt_BR: Noite

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
pt_BR: Suspender

en: Configure…
pt_BR: Configurar...

en: Enable and Configure…
pt_BR: Habilitar e configurar...

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
pt_BR: Transição para o dia completo:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
pt_BR: Transição para a noite prevista para:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
pt_BR: Transição para a noite completa até:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
pt_BR: Transição para o dia previsto para:

en: Keyboard Backlight
pt_BR: Iluminação do teclado

en: Keyboard Color
pt_BR: Cor do teclado

en: Night Light
pt_BR: Luz noturna
